Jak wybrać odtwarzacz cd?

Słuchanie muzyki jest jednym z ulubionych zajęć milionów ludzi na całym świecie. Aby móc słuchać wszędzie swoich ulubionych utworów, należy mieć ku temu odpowiedni sprzęt, do którego można zaliczyć odtwarzacz CD. Niegdyś popularne były discmany, aczkolwiek dziś są one skutecznie wypierane z rynku przez odtwarzacze MP3 i MP4. Niemniej jednak, są ludzie, którzy wolą słuchać muzyki wprost z płyt CD, nie zaś z plików komputerowych. Jak wybrać dobry odtwarzacz CD?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje odtwarzaczy cd

otwarzacz CD - jak wybrać?Odtwarzacz CD jest elektronicznym urządzeniem cyfrowym, którego głównym zadaniem jest odtwarzanie płyt CD z nagranym dźwiękiem w formacie Audio. Co ciekawe, w naszym kraju na początku wprowadzenia na rynek odtwarzaczy CD były one nazywane dysko fonami, odtwarzaczami płyt kompaktowych, albo nawet gramofonami cyfrowymi. Po raz pierwszy odtwarzacze CD pojawiły się na rynku w połowie lat 80-tych ubiegłego stulecie i były one konstruowane w taki sposób, aby możliwe było ich podłączenie do wieży stereo. Później pojawiły się całkowicie autonomiczne odtwarzacze. Pierwszym odtwarzaczem CD, który był produkowany seryjnie, był model Sony CDP-101, który swą premierę miał w Tokio, dokładnie 1 października 1982 roku. W cztery lata później na rynku było już około 100 odtwarzaczy CD, które produkowało ponad 30 firm. Odtwarzacz CD we współczesnej wersji ma dużo mniejsze gabaryty, niż jego pierwowzory. Odtwarzacze CD są dziś umieszczane w jednej obudowie razem ze wzmacniaczem, tunerem i magnetofonem, choć to ostatnie urządzenie jest montowane do odtwarzacza CD coraz rzadziej. Odtwarzacze CD, które połączone są z innymi sprzętami, nazywane są mini wieżami. Istnieje wiele typów odtwarzaczy CD, a jednym z najbardziej popularnych jest model przenośny potocznie nazywany Discmanem, z wbudowanym wzmacniaczem i wyjściem słuchawkowym. Jeśli decydujemy się na zakup odtwarzacza CD,musimy zwrócić uwagę na jego najważniejszy parametr, mianowicie na formaty, jakie jest on w stanie odczytać. Obecnie dźwięk zapisywany jest bowiem na płytach CD w różnych standardach. Podstawowym formatem w tym zakresie jest CD Audio, który pozwala na umieszczenie na płycie kompaktowej około 20-25 utworów. Istnieją także modele wyposażone w dekodery dźwięku MP3 i WMA, umożliwiające umieszczenie na płycie CD około 10 godzin muzyki dla MP3 i 20 godzin muzyki dla WMA.

Drugim parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj płyt, jakie jest w stanie odtworzyć odtwarzacz CD. Standardem w tym zakresie są płyty CD-R, ale na rynku dostępne są modele, które umożliwiają odtwarzanie płyt CD-RW, czyli płyt wielokrotnego zapisu. Jakość dźwięku, jaki uzyskujemy przy zastosowaniu odtwarzacza CD, nie może równać się z dźwiękiem emitowanym z kilku kolumn wieży stereo czy kina domowego. Są dostępne opcje, które mogą zarówno zróżnicować jak i polepszyć jakość dźwięku w małym odtwarzaczu CD. Dużym plusem dla odtwarzaczy CD jest możliwość regulacji tonów wysokich i niskich, co pozwala na regulację brzmienia muzyki. Nowsze modele odtwarzaczy CD mogą być nawet wyposażone w korektor dźwięku, który ma zwykle kilka ustawień trybu pracy, zaprogramowanych przed producenta, przypisanych do konkretnych rodzajów muzyki. Jeśli zależy nam na możliwości wprowadzenia własnych ustawień, powinniśmy wybrać odtwarzacz CD wyposażony w korektor dźwięku umożliwiający swobodną regulację użytkownikowi. Odtwarzacz CD może być wyposażony w szereg funkcji dodatkowych, takich jak powtarzanie całej płyty i pojedynczego utworu, odtwarzanie losowe, odtwarzanie początków utworów, wyjście liniowe, wejście słuchawkowe i wejście USB. Akcesoriami dodatkowymi mogą być dla odtwarzacza CD baterie, akcesoria czyszczące, płyty czyszczące oraz słuchawki.

Popularni producenci odtwarzaczy cd i ich produkty

Do najbardziej popularnych producentów odtwarzaczy CD zalicza się firmę Sony, Panasonic, Philips, Thompson, JVC oraz Grundig.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zamierzasz słuchać muzyki w formacie CD Audio, czy również w formatach MP3 i WMA?

    Jeśli Twoim zamiarem jest słuchanie muzyki wyłącznie na płytach CD Audio, możesz zdecydować się na zakup prostego odtwarzacza CD. Z kolei, do słuchania muzyki w formatach MP3 czy WMA należy kupić bardziej zaawansowany odtwarzacz CD. Dźwięk w formatach MP3 i WMA jest bardzo dobrej jakości, dlatego dla melomanów taki sprzęt będzie nadawał się znakomicie.

  • Czy chcesz mieć możliwość samodzielnej korekty dźwięku?

    Jeśli tak, wybierz odtwarzacz CD posiadający korektor dźwięku, z możliwością własnoręcznego ustawienia parametrów dźwięku.

Podsumowanie

Odtwarzacze CD dostępne na naszym rynku to małe i poręczne urządzenia, które nie mają zbyt wielu parametrów. Najlepiej wybrać te, które wyprodukowane są przez renomowane firmy, dające dłuższą gwarancję na swoje sprzęty.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 15:42:22, 170