Jak wybrać wieżę?

Wieże stereo, nazywane również zestawami muzycznymi, które można kupić na polskim rynku, zdecydowanie różnią się między sobą, dlatego też należy przed zakupem zapoznać się z ich przeznaczeniem i parametrami, które powinny zostać dobrane do indywidualnych wymagań każdego użytkownika. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy wykorzystywać naszą wieżę stereo, jak również to, w jakim miejscu będzie ona zlokalizowana w naszym mieszkaniu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wieży

Wieże - jak kupić?Ze względu na sposób konstrukcji wieży, można podzielić je na trzy rodzaje: wieże zintegrowane mini i mikro oraz wieże komponentowe. Jak łatwo można się domyślić, zarówno miniwieże, jaki mikro wieże posiadają niewielkie rozmiary. Są to uniwersalne zestawy muzyczne, w skład których wchodzi jednostka główna oraz dwie kolumny. Jednostka główna wyposażona jest w elementy, pozwalające na odtwarzanie dźwięku – radio, wzmacniacz, odtwarzacz płyt CD bądź DVD, dysk twardy, magnetofon kontaktowy oraz wejścia, które umożliwiają podłączenie dodatkowych nośników muzyki. W jednostce głównej zlokalizowane są wszelkie pokrętła, przyciski oraz wyświetlacz. Mini i mikro wieże charakteryzują się dobrą jakością dźwięku i dużą mocą muzyczną. Na dodatek, są one estetyczne i pozwalają na odtwarzanie wielu różnych formatów muzycznych. Dzięki swoim małym wymiarom, wieże mikro i mini łatwo zmieścić na regale, czy półce, nawet jeśli nie ma tam zbyt wiele miejsca. Podstawowa różnica pomiędzy miniwieżami, a mikro wieżami tkwi w gabarytach, a parametry muzyczne i moc zwykle są porównywalne. Mikro wieże są mniejsze od mini wież. Wieże komponentowe to trzeci rodzaj tego rodzaju urządzeń. Są one wysokiej klasy sprzętem grającym, który składa się z kilku modułów, połączonych ze sobą za pomocą kabli. Można je dowolnie łączyć ze sobą, a poszczególne moduły nie muszą być nawet tej samej marki. Podstawowa wieża komponentowa składa się ze wzmacniacza stereo, odtwarzacza CD oraz kolumn głośnikowych. Do dodatkowych modułów tego rodzaju wieży zalicza się tuner radiowy oraz odtwarzacz DVD.

Wieże komponentowe mają wysoką moc muzyczną wzmacniacza, wynoszącą do 150 W i kolumn głośnikowych – do 300 W. Dodatkowo, mają one wyższą dynamikę dźwięku, generują bardziej naturalny dźwięk, mają wysoką jakość wykonania, ale ich wadą jest możliwość odtwarzania małej ilości formatów dźwięku. Ceny poszczególnych modułów Hi-Fi kosztują od 800 do nawet 5000 zł. Dokonując wyboru wieży należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oprócz możliwości odtwarzania muzyki z płyt CD chcemy mieć dodatkowo opcję oglądania filmów z płyt DVD. Jeśli tak, to zamiast wieży powinniśmy wybrać duże kino domowe. Niektóre modele wież posiadają również wbudowany magnetofon, pozwalający na słuchanie muzyki ze starych kaset. W zasadzie każda wieża składa się z jednostki głównej oraz kolumn. Podstawowym elementem jest wspominana jednostka, która w zależności od rodzaju wieży może składać się z jednego bądź więcej komponentów, które można ustawiać jeden na drugim. Niezależnie od rodzaju, wieże posiadają radio i wzmacniacz, a także coraz częściej profesjonalny odtwarzacz płyt CD. Z kolei, tylko niektóre modele wyposażono dodatkowo w magnetofon, jedno bądź dwukasetowy, pozwalający np. na nagrywanie dźwięków po podłączeniu mikrofonu. Zestawy muzyczne zwykle mają dwie kolumny, odpowiadające za jakość otrzymywanego dźwięku. Kolumna składa się z wytłumionej obudowy i jednego lub kilku głośników, przystosowanych do emisji wysokich, średnich i niskich tonów. Są też wieże posiadające dodatkową, trzecią kolumnę, przekazującą najniższe tony, jest to subwoofer. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu niskich dźwięków, powinniśmy wybrać dokładnie ten model wieży.

Wieże posiadają już w standardzie odtwarzacz płyt CD, ale powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób umieszcza się w nich płytę. Można to robić od góry, z boku lub pionowo. Za każdym razem należy przemyśleć zakup odpowiedniego typu wieży pod kątem miejsca, w którym ma ona stanąć. Jeśli np. płyta jest wkładana od góry, trzeba zostawić wystarczająco dużo miejsca nad wieżą dla otwarcia jej szuflady. Wieże z takim sposobem wkładania płyty są tanie, ale bardzo łatwo je uszkodzić czy zabrudzić. Najlepszym rozwiązaniem jest wieża z szufladą wysuwaną na płytę. Jest ona wygodna dla użytkowników. Wieża może być wyposażona w zmieniarkę płyt, która pozwala na słuchanie utworów muzycznych z różnych płyt, bez konieczności ich zmieniania ręcznie. Zestaw muzyczny może posiadać magnetofon, umożliwiający słuchanie muzyki z kaset. Magnetofon może miesić 1-2 kasety. Jego funkcjami ułatwiającymi użytkowanie jest autorewers oraz synchroniczne nagrywanie. W wieży zawsze jest radioodbiornik, który może mieć charakter cyfrowy i pozwala wówczas na zapamiętanie kilkudziesięciu stacji radiowych.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę kupując wieżę, są standardy odtwarzania dźwięku przez odtwarzacz CD. Generalnie, im będzie ich więcej, tym lepiej, bowiem zdecydowanie zwiększa się dzięki temu funkcjonalność zestawu muzycznego. Najlepiej by było, aby wieża oprócz formatu CD Audio (dźwięk dwukanałowy, stereofoniczny), odtwarzała standardy MP3, WMA bądź też ATRAC 3 . Jeśli wieża wyposażona została w odtwarzacz DVD, warto zdecydować się na taki model, który poradzi sobie z odczytem formatów DivX i Xvid, ponieważ są to standardy zapisu obrazu. Z kolei, dla odpowiedniego odczytu formatu video, wieża powinna odczytywać standardy VCD, SVCD oraz DVD Video. Jeśli zależy nam na odczycie samodzielnie nagranego materiału, warto zwrócić uwagę czy wybrany zestaw muzyczny obsługuje takie płyty jak: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, CD-R/RW. Poszczególne wieże stereo dostępne na rynku mogą różnić się między sobą maksymalną mocą muzyczną, podawaną w watach. Im większą powierzchnię chcemy docelowo nagłośnić, tym większą moc powinien posiadać wybrany przez nas zestaw muzyczny. Z drugiej strony, mocniejsza wieża da głośniejszy dźwięk, czysty i bez zniekształceń. Wieże charakteryzują się maksymalną mocą wynoszącą od 10 do nawet 500 W. Są trzy rodzaje mocy zestawów muzycznych: moc znamieniowa RMS, moc muzyczna i maksymalna moc muzyczna. Moc znamieniowa określa, z jaką mocą emitowany będzie czysty dźwięk przez długi okres, przy zniekształceniach, które nie przekraczają pewnych ram. Moc muzyczna zaś jest maksymalną mocą osiąganą w danej chwili. Ważniejsza jest moc znamionowa. Maksymalna moc muzyczna podaje zsumowaną moc muzyczną kolumn i na nią trzeba zwracać uwagę przy zakupie.

Kupując wieżę trzeba przyjrzeć się, jakie posiada ona wejścia i wyjścia, umożliwiające podłączenie do niej szeregu dodatkowych urządzeń. Wieże wyposażone są z reguły w złącze USB, pozwalające na bezpośrednie podłączenie odtwarzacza MP3, złącza liniowe, wyjścia słuchawkowe, oraz wejście na mikrofon. W nowoczesnych modelach znajdziemy dodatkowo łącze Bluetooth, dające możliwość podłączenia do wieży urządzeń w trybie bezprzewodowym. Niektóre wieże mogą posiadać tzw. stacje dokujące, czyli specjalne gniazda pozwalające na podłączenie przenośnego odtwarzacza bez pośrednictwa kabli połączeniowych. Jeśli zestaw muzyczny posiada odtwarzacz DVD, może być on wyposażony w cyfrowe wyjścia audio (optyczne lub koaksjalne), złącze EURO (RGB), wyjścia komponentowe, S-Video, AV, HDMI.

Wieże mogą różnić się zakresem prezentowanych funkcji, które ułatwiają ich obsługę. Zalicza się do nich: możliwość odczytu znaczników ID3 Tag (dla muzyki w formacie MP3 i WMA zostają wówczas wyświetlone informacje o artyście, tytule utworu itd.), wbudowany zegar, włącznik i wyłącznik czasowy, programowanie odtwarzacza CD, powtarzanie całej płyty, powtarzanie utworu, odtwarzanie losowe, oraz odtwarzanie początków utworów.

Popularni producenci wieży i ich produkty

Do najbardziej popularnych producentów wież stereo należy Philips, Sony, Denon, Panasonic i JVC, choć to oczywiście nie wszystkie firmy, w których asortymencie znajdziemy dobre zestawy muzyczne.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zamierzasz wykorzystywać swoją wieżę wyłącznie do słuchania muzyki z płyt CD, czy też chcesz mieć również możliwość oglądania filmów na nośnikach DVD?

    Jeśli głównym Twoim zamierzeniem jest odtwarzanie muzyki z płyt CD, zakup prosty model wieży, który nie pociągnie za sobą konieczności wydania wysokich środków finansowych. Z kolei, jeśli poszukujesz urządzenia, które oprócz opcji słuchania muzyki z nośników CD, będzie pozwalał na oglądanie filmów DVD, powinieneś zdecydować się na duże kino domowe, zamiast na prostą wieżę stereo.

  • Czy chcesz mieć możliwość odsłuchiwania muzyki z kaset magnetofonowych?

    Co prawda, kasety magnetofonowe powoli wychodzą z użycia, ale wiele osób posiada je jeszcze w swoim domu. Jeśli tak też jest w Twoim przypadku, zdecyduj się na wieżę z magnetofonem. Pozwoli on na odsłuchanie ulubionych utworów muzycznych z kaset.

  • Czy chcesz wzmocnić najniższe dźwięki przy słuchaniu rapu lub hip-hopu?

    Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu niskich tonów muzycznych, wybierz wieżę wyposażoną w dodatkową, trzecią kolumnę, czyli tzw. subwoofer.

Podsumowanie

Wybierając odpowiedni model wieży, czyli zestawu muzycznego, należy przede wszystkim brać pod uwagę jakość dźwięku, o którym świadczą odpowiednie parametry i cechy urządzenia. Należy je dobierać w taki sposób, aby ściśle odpowiadały naszym oczekiwaniom i aby słuchanie muzyki w zaciszu własnego domu było jak najbardziej przyjemnością.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-08 10:21:49, 213