Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki, pozwalające między innymi na odsłuch muzyki, różnorodnych dźwięków, czy na rozmowy za pośrednictwem komunikatorów internetowych, można podzielić generalnie na dwa rodzaje – słuchawki przewodowe, które wymagają podłączenia kabla do odtwarzacza, jak również słuchawki bezprzewodowe, wykorzystujące technologię radiową lub podczerwień do komunikacji z urządzeniem odtwarzającym dźwięk. Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe? Odpowiedź znajdziecie w kolejnych punktach niniejszego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje słuchawek bezprzewodowych

słuchawki bezprzewodowe - jak wybrać?Słuchawki bezprzewodowe mogą wykorzystywać do przesyłu dźwięku dwa sposoby: technikę podczerwieni lub fale radiowe. To od potrzeb użytkownika zależy, który z typów słuchawek bezprzewodowych wybierze.
Słuchawki na podczerwień mają zdecydowanie mniejszy zasięg od słuchawek na fale radiowe. Dodatkowo, słuchawki te muszą znajdować się w sferze widzialności nadajnika. Oznacza to, że na drodze od słuchawek do nadajnika nie może znajdować się żaden obiekt, nic, co zakłóciłoby lub zasłoniło sygnał podczerwieni. Może być to bardzo kłopotliwe i na pewno zmniejsza atrakcyjność słuchawek bezprzewodowych tego typu. Nowsze słuchawki bezprzewodowe stosują technologię fal radiowych. Dają one o wiele więcej swobody, niż słuchawki na podczerwień, ponieważ w tym przypadku nie ma konieczności, aby słuchawki i nadajnik znajdowały się nawet w jednym pomieszczeniu. Sprawia to, że ich zasięg zwiększa się kilkakrotnie. Przy wyborze słuchawek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Ważne jest czy zamierzamy ich używać wyłącznie do słuchania muzyki, czy też np. do oglądania dodatkowo filmów w kinie domowym. W zależności od naszych preferencji możemy np. wybrać słuchawki bezprzewodowe z systemem dźwięku surround. W tego rodzaju słuchawkach stosowane są głośniki kierunkowe, pozwalające na słyszenie dźwięku z każdej strony.

Jeśli słuchawki mają nam posłużyć wyłącznie do odtwarzania muzyki, wówczas powinniśmy sprawdzić wnikliwie ich parametry, przy czym ważne jest pasmo przenoszenia, zniekształcenia harmoniczne i stosunek sygnału do szumu. Najnowsze słuchawki bezprzewodowe wykorzystują do przesyłu sygnału technologię Bluetooth, znaną również z telefonów komórkowych. W tym wypadku nie ma znaczenia odległość od słuchawek do odbiornika. Minusem takich słuchawek jest wysoka cena. Kupując słuchawki bezprzewodowe zwróćmy uwagę na typ ich zasilania. Mogą to być albo ładowalne akumulatory, albo standardowe baterie. Powinno nas również zainteresować, jak długo słuchawki będą funkcjonować bez przerwy na jednej baterii czy akumulatorze.

Popularni producenci słuchawek bezprzewodowych i ich produkty

Słuchawki bezprzewodowe nie stanowią szerokiej grupy produktowej na polskim rynku, stąd też mogą wynikać problemy z ich zakupem. Niemniej jednak, w sklepach internetowych nie powinno być kłopotu z zakupem słuchawek bezprzewodowych renomowanych producentów. W swojej ofercie słuchawki bezprzewodowe mają takie firmy jak: AKG, Alpine, Altec, AudioMedia, Beyerdynamic, Boss, Clarion, Denon, Genius, Grado, Hama, JBL, Manhattan, Mediatech, Monster Cable, Panasonic, Philips, Pioneer, Sennheiser, Skullcandy, Sony, Sunsky, TDK, Thompson, Vakoss, Vedia oraz Vivanco. Jednymi z najlepszych słuchawek bezprzewodowych są urządzenia marki Sennheiser, ale są one bardzo drogie. Musimy za nie zapłacić od 250 do 1000 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy słuchawki mają służyć do odsłuchu wyłącznie muzyki, czy też do oglądania filmów w kinie domowym?

    Jeśli zamierzamy słuchać wyłącznie muzyki, możemy wybrać standardowe słuchawki bezprzewodowe. Natomiast w przypadku, gdy interesuje nas możliwość odtwarzania dźwięku z filmu w kinie domowym za pośrednictwem słuchawek, zdecydujmy się lepiej na słuchawki wyposażone w system surround. Pozwala on na słyszenie dźwięku z różnych stron.

  • Czy zależy nam na dużym zasięgu słuchawek bezprzewodowych?

    Jeśli tak, wybierzmy lepiej słuchawki wykorzystujące fale dźwiękowe, bowiem ich zasięg jest o wiele większy, niż w przypadku słuchawek bezprzewodowych na podczerwień. Jeśli jednak zamierzamy słuchać muzyki, czy grać w gry w zaciszu własnego pokoju, całkowicie wystarczające będą dla nas słuchawki wykorzystujące do przesyłu dźwięku podczerwień. Są one z resztą tańsze od innych słuchawek.

  • Czy słuchawki mają być wykorzystywane do profesjonalnych zastosowań?

    Jeśli tak jest, wówczas specjaliści w ogóle odradzają zastosowanie słuchawek bezprzewodowych, bowiem jakość dźwięku uzyskiwana za ich pośrednictwem jest o wiele niższa, niż w przypadku profesjonalnych słuchawek przewodowych.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze słuchawki były mobilne, rzeczywiście powinniśmy zakupić słuchawki bezprzewodowe. Jednakże przy ich wyborze powinniśmy kierować się tym, w jakich okolicznościach chcemy słuchać muzyki i czy w ogóle słuchawki są nam potrzebne do odsłuchu muzyki, czy też do zupełnie innych celów.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-06-01 21:30:19, 213