Jak wybrać czytnik e-booków?

Czytanie książek w dobie cyfrowej nabrało zupełnie innego charakteru. Pojawiły się bowiem e-booki, czyli elektroniczne wersje książek. Niestety, ale nie zawsze mamy dostęp do komputera, aby móc czytać e-booki, dlatego też wymyślono nowe urządzenie – czytniki do e-booków, pozwalające na ich czytanie nawet w podróży. Jak wybrać dobry czytnik e-booków?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje czytników e-booków

czytnik e-booków - jak wybrać?Kupując czytnik e-booków musimy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów, do których zalicza się wygodę użytkowania, oprogramowanie, formaty odtwarzanych e-booków oraz dodatkowe funkcje. Najważniejsze jest chyba to, aby czytnik był wygodny dla użytkownika. Powinien on posiadać ergonomiczny kształt i przyciski, które bez trudu naciśniemy w każdej sytuacji. Czytnik e-booków powinien być nade wszystko lekki, aby można było go trzymać przez wiele godzin w ręce i nie odczuwać przy tym zmęczenia. Dobre modele czytników posiadają takie rozmieszczenie przycisków, aby ułatwić dostęp do nich, zarówno dla osób prawo, jak i leworęcznych. Przyciski muszą koniecznie łatwo się wciskać, zwłaszcza te służące do przewracania kolejnych stron e-booka. Niektóre czytniki e-booków dostępne na rynku dostosowane są wyłącznie dla użytkowników praworęcznych, bowiem mają zoptymalizowany pod tym kątem system przycisków. Osoby leworęczne muszą więc szukać albo uniwersalnych czytników, albo urządzeń adresowanych tylko do nich. Przyciski w czytnikach e-booków mogą mieć charakter dotykowy lub tradycyjny. Nie zawsze jednak nowoczesne technologie będą najlepsze i w tym przypadku lepiej wybrać urządzenie z przyciskami tradycyjnymi, bowiem trudniej je nacisnąć przypadkiem podczas trzymania czytnika w dłoni. Kolejną cechą ważną przy wyborze konkretnego czytnika e-booków, jest oprogramowanie, czyli układ i funkcjonalność zastosowanego w urządzeniu interfejsu. Powinien być on elegancki, praktyczny, intuicyjny i przejrzysty dla każdego użytkownika. Mniejsze znaczenie ma wygląd i układ menu, bowiem tak naprawdę rzadko kiedy wykorzystujemy przeglądanie biblioteki e-booków i wybieranie książek. Wygodna i łatwa natomiast powinna być opcja zmiany rozmiaru czcionek – ich powiększenia lub pomniejszenia. Niemalże we wszystkich czytnikach e-booków znajdują się opcje ułatwiania dostępu do zmiany orientacji ekrany – z pionowej na poziomą i odwrotnie.

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę kupując czytnik e-booków, jest obsługiwany format książek elektronicznych. Do najbardziej popularnych formatów zalicza się: PDF, EPUB, PDB i PRC (MOBI). Każdy ze wspominanych formatów pozwala na osadzenie aktywnych spisów treści i ilustracji, albo tabel oraz zmianę kroju czcionki. Wszystkie czytniki e-booków obsługują format PDF, natomiast tylko niektóre modele są w stanie odczytać inne formaty książek elektronicznych. Na szczęście, istnieją liczne konwertery pozwalające na przekształcenie e-booka EPUB w PDF. Dla Polaków szczególne znaczenie ma prawidłowa obsługa polskich znaków diakrytycznych, którą mogą pochwalić się wyłącznie nieliczne czytniki e-booków, jeśli chodzi o inne formaty książek elektronicznych niż PDF, który bez trudu obsługuje wszystkie polskie znaki. Niestety, ale format ten nie jest przyjazny dla urządzeń mobilnych, które nie obsługują długich wersów, jakie mamy w tym formacie. Bardzo przydatną funkcją w czytnikach e-booków jest Reflow, czyli funkcja przelewania. Powoduje ona, że tekst w formacie PDF zostaje dopasowany do szerokości ekranu. Co ciekawe, nie tylko czytniki e-booków pozwalają na ich odczytywanie. Coraz częściej do tego celu wykorzystywane są smartfony, które przewyższają wyspecjalizowane czytniki pod wieloma względami. Po pierwsze, są one lekkie i poręczne, dzięki czemu są wysoce mobilne. Pod drugie, nie trzeba pamiętać o tym, że należy naładować baterię urządzenia, bowiem ładujemy po prostu nasz telefon. Kolejną zaletą jest to, że smartfon pozwala na obsługę dokładnie takich formatów plików, jakich akurat potrzebujemy. Oferuje on też funkcję odczytu, jakich nie mają wyspecjalizowane czytniki. Smartfon kosztuje tyle samo co czytniki, jednakże jego możliwości są nieporównywalnie większe. Dostępne na rynku czytniki e-booków, czyli e-book readery, mogą różnić się między sobą prezentowanymi opcjami dodatkowymi, do których zalicza się odtwarzacze plików MP3, czytanie komiksów, funkcja dokonywania notatek, dotykowy ekran, czy też łączność bezprzewodowa Wi-Fi.

Popularni producenci czytników e-booków i ich produkty

Czytnik e-booków można kupić już za 900 zł, co jest kwotą niebagatelną. Za taką sumę kupimy np. czytnik eClicto, na którym można czytać książki i słuchać audiobooków. Za podobną kwotę kupimy smartfona Samsung i5700 Spica, który również pozwala na odtwarzanie e-booków, a dodatkowo ma szereg innych, bardzo przydatnych funkcji. Większość modeli czytników e-booków dostępnych na rynku kosztuje od 1200 do 1400 zł, ale są to modele które nadają się tylko i wyłącznie do czytania książek elektronicznych. Na rynku dostępne są czytniki e-booków takich firm jak: iRex Technologies, Interead, Onyx i Opus. Polecanym modelem czytnika jest DR1000S, mający największy na świecie, 10-calowy ekran i obsługiwany rysikiem, dotykowy interfejs. Jednym z najpopularniejszych czytników w Europie jest czytnik Cybook Gold Edition, mający kompaktowe rozmiary i niezwykłą jakość wykonania. Jest to elegancki czytnik adresowany do użytkowników o wysokich wymaganiach. Do jedynych z lepszych czytników e-booków zalicza się modele Cool-Er, Onyx boox 60 i Cybook Opus.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • W jakim celu chcesz używać czytnika e-booków?

    Jeśli czytnik ten jest Ci potrzebny wyłącznie do czytania książek elektronicznych, możesz wybrać któryś z prostych modeli tego urządzenia. Jeśli jednak chcesz dodatkowo np. robić notatki, powinieneś wybrać czytnik z dotykowym ekranem.

  • Czy zamierzasz czytać dokumenty PDF, książki techniczne i artykuły fachowe za pośrednictwem czytnika?

    Jeśli tak, to powinieneś wybrać czytnik z największym ekranem, który dodatkowo posiada funkcję przelewania. W taki sposób teksty PDF staną się bardziej czytelne. Jeśli jednak zamierzasz czytać wyłącznie powieści, możesz zakupić czytnik z mniejszym ekranem, który będzie nieco tańszy.

  • Czy zależy Ci na dodatkowej funkcjonalności czytnika?

    Jeśli tak, to wybierz urządzenie, które połączy się z Internetem. Warto przy tym zaznaczyć, że czytniki tego typu mają mocno rozbudowane menu, które dla wielu osób będzie kłopotliwe w obsłudze.

Podsumowanie

Wybierając czytnik e-booków należy wybrać urządzenie, które ma możliwość czytania plików w różnych formatach, dostęp do elektronicznych księgozbiorów i księgarni, łatwą nawigację i ergonomiczny kształt. Dla fanów dodatkowej funkcjonalności zalecany jest wybór czytnika z łącznością wi-fi, przeglądarką internetową, możliwością słuchania muzyki i kolorowym ekranem.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-24 09:27:02, 120