Jak wybrać zegarek męski?

Można by się zastanawiać, czy w dzisiejszych, jakże nowoczesnych czasach, zwyczajny, klasyczny zegarek ma w ogóle rację bytu. Przecież godzinę można sprawdzić z wykorzystaniem komputera czy telefonu komórkowego. Niemniej jednak, zegarek na ręce jest oznaką na ogół dobrego stylu i gustu, jeśli jest on dobrze dobrany do całości stroju i okazji. Jak wybrać zegarek męski? Czym powinniśmy się przy tym kierować, a jakich kwestii kategorycznie unikać.

Na skróty...

Parametry zegarków męskich

zegarki męskie - jak wybrać?

Zegarek jest w chwili obecnej traktowany jako interesujący gadżet, który pełni rolę dodatkowej biżuterii, także jeśli chodzi o zegarki męskie. Zegarek uważany jest poniekąd za miarę prestiżu, dlatego należy bardzo starannie dobierać jego wygląd. Porządne, markowe zegarki na męskich nadgarstkach wyrażają wysoką klasę i pozycję społeczną posiadaczy.

Zegarek poniekąd stanowi odbicie poczucia własnej wartości człowieka, szczególnie jeśli chodzi o zegarki męskie. Możemy zdecydować się na zegarek sportowy, elegancki lub klasyczny, ale bez względu na dokonany przez nas wybór, zawsze powinien on być dobrany do stroju, charakteru mężczyzny, okazji, na jaką jest zakładany, jak i do wieku posiadacza. O ile sportowe zegarki pasują do młodych mężczyzn, aktywnie uprawiających pewne dyscypliny sportowe, o tyle taki sam zegarek u biznesmena może wyglądać po prostu śmiesznie. Dobór zegarka do wszystkich wspominanych elementów świadczy o dojrzałości jego posiadacza.

Istnieją też inne kryteria, wedle których dobiera się zegarki męskie. Przede wszystkim, powinniśmy przy tym brać pod uwagę okazję i nasz ubiór. Generalnie, można wyróżnić następujące typy zegarków:

 • Wizytowe – eleganckie, ale o mniejszym splendorze niż na przykład zegarki wieczorowe, można je założyć na spotkanie biznesowe.
 • Wieczorowe – są zdecydowanie najbardziej eleganckie, nadają się na założenie na ważne przyjęcie, czy bal, posiadają najczęściej większą kopertę, są zdobione szlachetnymi kamieniami czy wykańczane złotem.
 • Sportowe – dla najbardziej aktywnych mężczyzn, są to zegarki wytrzymałe, odporne na wstrząsy, jak również wodoodporne, które są dobre do uprawiania sportu. Mają charakterystyczny design, który na pewno nie nadaje się na oficjalne wyjścia.
 • Codzienne – takie zegarki są uniwersalne, można je nosić niemalże zawsze, bowiem pasują do wszystkiego.
 • Zegarki dobiera się również pod kątem funkcji, jakie sobą reprezentują. Na przykład, zegarki codzienne będą dobre do zwyczajnych jeansów i sportowej marynarki, ale już przy pantoflach i garniturze zaleca się dobrać zegarek wizytowy lub wieczorowy. Koniecznie taki zegarek powinien być umieszczony na skórzanym pasku.

  Wybierając zegarek, musimy zdecydować się na mechanizm, jaki w nim funkcjonuje. Mamy zegarki nakręcane, które są najbardziej dokładne, modele zegarków kwarcowych, działających na baterie oraz zegarki na baterie słoneczne. Można również zdecydować się na zegarki wyposażone w specjalne wahadełko, poruszające się przy każdym naszym kroku i tym samym napędzające mechanizm w zegarku. Niestety, ale takie rozwiązanie ma również swoje minusy, na przykład jeśli nie będziemy go używać, zatrzyma się i nie będzie funkcjonował. Elegancki mężczyzna powinien wybrać zegarek nakręcany.

  Tak właściwie, wybierając kolor zegarka, powinno się mieć na uwadze kolorystykę naszych codziennych ubiorów. Najbardziej uniwersalne są zegarki na czarnym pasku albo na srebrnej bransolecie. Dodatkowo, sprawdźmy, czy metalowe bransolety nas nie uczulają. Na pewno wolelibyśmy uniknąć wystąpienia nieestetycznej, swędzącej wysypki na nadgarstku. Jeśli kupimy zegarek na skórzanym pasku, albo z tytanową bransoletą, będziemy mieć pewność, że taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Musimy również dokonać wyboru wielkości zegarka, a więc wielkości i kształtu jego koperty. Wszystko uzależnione jest tu od indywidualnych preferencji użytkownika. Owalne koperty uważane są za najbardziej klasyczne, ale już na przykład kwadratowe mają zegarki ekstrawaganckie. Decydujące znaczenie przy wyborze wielkości koperty zegarka ma wielkość naszego nadgarstka. Nie powinniśmy wybierać zbyt dużych zegarków, ponieważ ich noszenie i użytkowanie będzie po prostu niewygodne.

  Przy kupowaniu zegarka musimy zastanowić się koniecznie nad wyborem jego szkiełka, przy czym najtwardsze i najbardziej odporne na wszelkie zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne są szkiełka szafirowe. Niestety, pociągają za sobą wysokie koszty, dlatego też mogą sobie na nie pozwolić wyłącznie bogaci użytkownicy. Zdecydowanie tańsze będą szkiełka wykonane ze szkła mineralnego, które są solidne i trzymają wysoki poziom jakości. Na drugim biegunie znajdują się zegarki ze szkła wykonanego z utwardzonego plastiku.

  Zegarki męskie dostępne na rynku mogą różnić się w sposób zdecydowany pomiędzy sobą posiadanymi funkcjami. Najnowocześniejsze modele, którymi zwykle są zegarki sportowe, wyposażone są w bluetooth, wieczny kalendarz, czy kalkulator. To oczywiście nie jedyne opcje, które mogą być przypisywane zegarkom.

  Bardzo ważna przy wyborze zegarka jest oczywiście jego cena. Musimy na wstępie ustalić, jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup zegarka. Ceny zegarków bywają różne. Możemy dać za prosty, niskiej jakości zegarek kilkadziesiąt złotych, a za zegarek renomowanej firmy, spełniający najwyższe standardy, przyjdzie nam zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ustalenie budżetu na zakup zegarka od razu wskazuje nam sklepy, w których możemy go szukać, a do których nawet nie mamy po co wstępować.

  Popularni producenci zegarków męskich i ich produkty

  Trzeba powiedzieć, że marka zegarka świadczy o jego jakości. Najlepsze, najbardziej znane firmy produkujące zegarki oferują bardzo dobre produkty, ale jednocześnie ich ceny są mocno wyśrubowane. Dla osób znających się choć trochę na branży zegarmistrzowskiej na pewno znane będą takie marki jak Timex, Patek, Chronoswiss, Swiss, Moser, IWC, Audemars, czy Piruet. Dobrymi firmami produkującymi zegarki są marki Sony, Diesel, Tissot, Citizen i Atlantic. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze są zegarki szwajcarskie, ale za nie przyjdzie nam słono zapłacić, czego przykładem są sławne zegarki Rolex.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki zegarek będzie najlepszy dla eleganckiego mężczyzny?

   Najlepszy będzie w tym przypadku zegarek na solidnym, skórzanym pasku, z dużą tarczą. Może być to zegarek wieczorowy lub wizytowy. Koniecznie powinien być to zegarek nakręcany, a nie na baterie.

  • Ile kosztuje zegarek?

   Najprostsze modele zegarków męskich kupimy za kilkadziesiąt złotych, ale nie możemy oczekiwać, że będą one bardzo wysokiej jakości. Za najdroższe zegarki damy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Podsumowanie

  Wybór zegarka męskiego pociąga za sobą konieczność podjęcia decyzji w kwestii jego stylu, typu, koloru paska, wielkości koperty, rodzaju szkiełka, mechanizmu, dzięki któremu działa, oraz ewentualnie funkcji dodatkowych. Łatwiej jest rzecz jasna kupić zegarek dla siebie, niż na prezent, choć w drugim przypadku musimy po prostu przyjrzeć się, w jakim stylu ubiera się dany mężczyzna.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-05-29 09:07:10, 213