Jak wybrać biżuterię damską?

Najlepszym przyjacielem każdej kobiety są oczywiście diamenty, jak śpiewała swego czasu Marylin Monroe. Biżuteria jest znakomitym prezentem dla mamy, siostry, czy ukochanej. Mężczyźni na ogół miewają nie lada problemy z tym, aby wybrać odpowiednią biżuterię dla kobiety. Każda pani doskonale wygląda z biżuteryjnymi dodatkami, ale muszą być one dobrane do jej wyglądu, charakteru, pory dnia, ubrania, a czasami nawet samych okoliczności. Co więc należy brać pod uwagę przy zakupie biżuterii dla kobiety? Odpowiadamy na to pytanie w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ogólne wskazówki dotyczące biżuterii damskiej

biżuteria damska - jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że biżuteria damska powinna po prostu odpowiadać preferencjom danej kobiety, a więc jej urodzie, stylowi czy temperamentowi. Jeśli mężczyzna jest w stanie bezbłędnie określić te trzy części składowe, nie powinien mieć zbyt wielu problemów z doborem odpowiedniej biżuterii dla swojej kobiety. Nie zawsze modne dodatki biżuteryjne będą dobre dla danej kobiety. Jeśli lubi ona drobne pierścionki czy delikatne łańcuszki i w takiej biżuterii czuje się zdecydowanie najlepiej, nie przypadną jej do gustu ogromne kolczyki i wisiory. Można więc śmiało powiedzieć, że podążanie za modą w dziedzinie biżuterii nie jest najlepszym posunięciem. Biżuteria z założenia ma zdobić kobietę i być integralnym elementem jej unikalnego stylu bycia i ubierania się. Biżuterii nie należy zakładać przypadkowo, ale należy przemyśleć dobór kolczyków, pierścionków, czy łańcuszków, aby łącznie z fryzurą, makijażem i strojem tworzyły efektowną całość. Każdorazowo przed zakupem biżuterii należy zestawić ją z proporcjami ciała kobiety i sprawdzić, czy nie będzie ona ani za duża, ani z drugiej strony zbyt mała.

Ważne jest zachowanie jednego stylu. Jeśli kobieta samodzielnie wybiera dla siebie biżuterię, raczej nie powinna mieć problemu z dobraniem jej do swojego gustu. Po prostu musi się wówczas kierować intuicją, a wszystko pójdzie dokładnie tak, jak sobie zaplanowała. Niestety, dużo trudniej biżuterię wybiera się mężczyznom. Najlepiej jest podpatrzeć styl partnerki oraz sprawdzić, jaką biżuterię nosić należy zakupić naszyjnik, czy kolczyki w podobnym guście. Jeśli kobieta nosi etniczną biżuterię, nie ma sensu kupować jej klasycznych bransoletek, czy pierścionków. Należy zachować jednolity styl w biżuterii.

Nigdy nie należy przesadzać z ilością noszonych ozdób, ponieważ wywołamy efekt odwrotny. Biżuteria ma podkreślać nasz ubiór i inne dodatki, a nie być ubraniem samym w sobie. Im mniej, tym lepiej. Czasem na przykład wystarczą wyłącznie duże kolczyki, czy przyciągający uwagę wisior.

Ważny jest też dobór koloru biżuterii do ubioru i preferowanych przez kobietę barw. Strój można ożywić odmiennym kolorem biżuterii, albo stonować półprzeźroczystymi kamieniami. Dodatkowo, biżuteria dla kobiety powinna współgrać z odcieniem jej skóry, kolorem oczu i włosów. Dzięki temu będzie ona podkreślać jej urodę. Jeśli cera kobiety nie jest nieskazitelna, pojawiają się na niej czerwone plamki, rumieńce czy krostki, najlepiej zrezygnować z czerwonej, różowej lub fioletowej biżuterii, która jedynie podkreśli niedoskonałości.

Biżuteria powinna ponadto pasować do wieku kobiety. Niektóre błyskotki będą idealne dla nastolatki czy młodej kobiety, ale zupełnie nie będą się nadawać dla dojrzałej kobiety. Inną biżuterię kupi siostrze, a inną mamie czy babci. Kobiety dojrzałe dobrze wyglądają z biżuterią srebrną połączoną naturalnymi kamieniami. Dobrze też prezentują się w bursztynie i perłach. Kobiety młode z kolei najlepiej wyglądają w biżuterii zrobionej z kryształków, błyszczących szkiełek i różnorodnych kamieni.

Dobór biżuterii do dekoltu, sylwetki i kształtu twarzy

Biżuterię dla kobiety można dobierać względem kształtu jej dekoltu, typu sylwetki czy owalu twarzy. Po pierwsze, wybierając naszyjnik dla kobiety powinno się go zestawić z kreacją, którą ma ona na sobie, albo będzie miała na sobie łącznie z wisiorkiem. Jeśli suknia ma dekolt w kształcie łódki, to najlepiej założyć do niej długie kolczyki lub przypiąć do ubrania dużą, oryginalną broszkę, zaś szyja powinna przy tym pozostać odsłonięta. Jeśli biżuteria ma być noszona na golfy, wówczas najlepiej, aby był to dłuższy naszyjnik, korale, lub cienki łańcuszek, który można zawiązać w supeł. Przy takim stroju dobrze będą komponować się niewielkie, błyszczące kolczyki. Do koszul nadają się krótkie i długie naszyjniki, ze złota lub srebra, ale należy pamiętać, aby koszula była odpowiednio rozpięta. Dobrze prezentuje się również koszula i krótki naszyjnik z pereł. Jeśli na koszulę kobieta założy kamizelkę, to wówczas może w jej klapę wpiąć broszkę. Koszula z kołnierzem w kształcie stójki dobrze będzie wyglądać z dużymi, krótkimi koralami. Zaś do dekoltów w serek idealnie pasują krótkie łańcuszki i korale.

Wybierając biżuterię, powinniśmy dostosować ją do typu sylwetki kobiety. Dla filigranowych kobiet polecana będzie niewątpliwie drobna, delikatna biżuteria. Mogą to być krótkie naszyjniki, obroże, jak również drobne korale. Jeśli kupujemy biżuterię dla drobnej kobietki, powinniśmy niewątpliwie unikać masywnych elementów biżuteryjnych, jak również długich naszyjników. Dla szczupłych, wysokich kobiet idealnie nadają się masywne wisiory, duże naszyjniki, a niekiedy nawet ekstrawaganckie zawieszki, zakładając, że taki jest właśnie styl danej pani. Panie o pełnych, kobiecych kształtach nie będą się dobrze prezentować z biżuterią mocno rzucającą się w oczy. Dla takiej figury najbardziej odpowiednie będą delikatne bransoletki, niewielkie kolczyki i zawieszki na cienkich łańcuszkach. Jeśli kobieta obdarzona jest obfitym biustem, powinna nosić naszyjniki i korale, które maksymalnie sięgają jej do połowy mostka. Jednocześnie, taka pani powinna kategorycznie zrezygnować z noszenia zbyt długich korali i wisiorów, ponieważ będą one dodatkowo eksponowały niemały biust. Jeśli pani posiada zbyt krótką szyję, nie powinna nosić biżuterii w kształcie obroży czy kolii. Dla niej najlepsze będą delikatne naszyjniki i korale, o sporej długości, które optycznie spowodują wydłużenie szyi. Najlepiej będą do niej pasowały kolczyki długie i zwisające, ale nie powinna ona zakładać kół.

Kształt twarzy wskazuje nam, jakie kolczyki powinniśmy dobrać dla kobiety. Jeśli jej twarz jest w miarę okrągła, najlepszym wyborem będą długie, zwisające kolczyki. Natomiast, należy w tym przypadku unikać kolczyków kół, rozłożystych form i kulek. Dla twarzy kwadratowej będą zalecane kolczyki okrągłe, które zniwelują kanciasty owal. Dobrze prezentować się będą tu kolczyki w kształcie łez lub owali, jak również długie i wąskie. Panie o twarzy kwadratowej powinny unikać kolczyków mające ostre krawędzie, w kształcie kostek bądź prostokątów. Kobiety o twarzy trójkątnej nie mogą nosić kolczyków szerokich przy uchu i wąskich na linii brody. Powinny być one generalnie szersze u dołu niż w górnej części. Najlepiej prezentują się w tym przypadku kolczyki okrągłe, kuliste i owalne. Dla twarzy owalnej nadają się w zasadzie każde kolczyki, o zróżnicowanych kształtach – podłużne i owalne.

Najczęściej zadawane pytania

  • Jaką kupić biżuterię na prezent dla kobiety?

    Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza, jeśli w roli kupujących występują mężczyźni. Jeśli chcą oni kupić swojej żonie, dziewczynie czy mamie w prezencie biżuterię, najpierw powinni podpatrzyć, w jakiej chodzi na co dzień. Jeśli ma to być biżuteria na specjalne okazje, mężczyzna powinien kupić nieco inny drobiazg. Najlepiej zasięgnąć opinii innej kobiety, na przykład siostry żony czy teściowej. Kupując biżuterię na prezent mężczyzna powinien brać pod uwagę preferencje w kształcie, rozmiarze i kolorze kobiety, kolor jej włosów, cery i oczu. Zwykle łatwo zadowolić kobiety kupując im biżuterię, ponieważ kochają błyskotki, wszelkiej maści.

  • Jak pielęgnować biżuterię?

    Aby biżuteria kobiety ładnie wyglądała i efektownie prezentowała się w każdej sytuacji, powinno się o nią w odpowiedni sposób dbać. Wymaga ona czyszczenia, polerowania, a czasem nawet kąpania. W sklepach można nabyć specjalne ściereczki służące do polerowania biżuterii, jak również płyny adresowane specjalnie do czyszczenia złota, srebra i innych metali szlachetnych.

Podsumowanie

Kupując biżuterię dla siebie, kobieta powinna wziąć pod uwagę swój gust i to, co podpowiada jej intuicja. Jeśli biżuteria ma być dodatkiem do konkretnej kreacji, również powinna wziąć to jak najbardziej pod uwagę. Zdecydowanie trudniej jest kupić biżuterię na prezent, zwłaszcza, jeśli w roli kupującego występuje mężczyzna. Niewielu panów umie kupić taką biżuterię, która rzeczywiście spodoba się ich partnerką. Kierując się jednak zasadami wymienionymi w niniejszym artykule, zakup biżuterii dla mamy, babci, siostry, a przede wszystkim – dla kobiety serca, nie powinien już spędzać panom sen z powiek.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-06-01 21:04:13, 213