Jak wybrać spinki do krawatów i mankietów?

Elegancki mężczyzna ubrany jest w garnitur, ma na sobie krawat i inne, niezbędne akcesoria, do których zalicza się m.in. spinki do krawatów i mankietów. Ten element biżuteryjny w męskim stroju występuje w wielu wzorach i rodzajach. Może być też wykonany z różnego rodzaju materiałów, np. ze złota, czy srebra, ale takie spinki są zdecydowanie najdroższe na rynku. Jak wybrać spinki do mankietów i krawatów, aby pasowały one do męskiego stroju? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Parametry spinek do krawatów i mankietów

spinki do krawatów i mankietów - jak wybrać?

Spinki do krawatów i mankietów nadają całemu strojowi męskiemu elegancji. Zwykle takie akcesoria zakłada się na ważne okazje, na przykład na ślub i wesele. Spinki każdorazowo powinny odpowiadać rodzajowi garnituru, jak również okazji, na którą mężczyzna się ubiera. Sam wygląd tej męskiej biżuterii też jest istotny przy jej wprawnym wyborze. Nie powinien kłócić się bowiem z wyglądem pozostałych elementów biżuterii, na przykład z zegarkiem, czy bransoletą.

Spinki do krawatów i mankietów na ogół nosi się do eleganckich koszul. Można je wpiąć w mniej oficjalne ubranie, ale bynajmniej nie będzie to świadczyło o dobrym guście ich posiadacza. Zdecydowanie najlepiej spinki do krawatów i mankietów prezentują się przy eleganckim garniturze.

Warto podkreślić, że spinki do krawatów i mankietów lepiej nie zakładać, jeśli postanawiamy nie wkładać również marynarki na koszulę. Elegancko wyglądają one przy dobrych jakościowo koszulach, gdy na rękawach znajdują się rękawy górnej części garnituru. Wtedy mankiety koszuli powinny być odrobinę dłuższe, niż mankiety marynarki. Dzięki temu spinki w ogóle będą widoczne spod marynarki. Koszule też muszą być przystosowane do noszenia spinek do mankietów. Nie mogą być bowiem zapinane na guziki, chyba że są one specjalnie przystosowane do wpięcia ozdoby. Jeśli koszula posiada normalne guziki, to najprawdopodobniej jest przystosowana do nieformalnych wyjść. W złym guście jest na pewno wypruwanie guzików, w celu zrobienia miejsca na spinki.

Trzeba powiedzieć, że wygląd i styl biżuterii takiej jak spinki do krawatów i mankietów, dużo mówi o właścicielu. Spinki powinny być skromne i eleganckie. Niestety, ale te najbardziej wyszukane, krzykliwe, bogato zdobione wyglądają nieładnie i dają wrażenie złego smaku. W poradniku savoir-vivre dla mężczyzn wskazuje się, że proste kształty i typowe kolory spinek do krawatów i mankietów są najbardziej klasyczne i eleganckie. Ozdoba nie powinna się za bardzo wyróżniać, ponieważ jej zadaniem jest wyłącznie podkreślenie stroju. Najlepiej prezentują się nieduże spinki, widoczne, ale jednocześnie zanadto niewyróżniające się.

W sklepach jubilerskich możemy nabyć drogie, cenne spinki wysadzane kamieniami szlachetnymi. Dobór ich kolorów zależy od okazji, na jaką wybieramy się. Kolor kamienia powinien dodatkowo dobrze komponować się z kolorem koszuli. Należy brać pod uwagę barwę nie tylko samych spinek, ale ich zestawienie z obrączką, zegarkiem, czy też spinką przy krawacie. Na ogół, spinki do krawatów i mankietów są złote lub srebrne. Jeśli obrączka na palcu jest złota, najlepiej wybrać takie samej spinki. Można nabyć spinki błyszczące i matowe, choć matowe spinki są zdecydowanie bardziej eleganckie. Najlepszym kształtem dla spinek do mankietów i krawatów wydaje się być prostokąt, choć spinki występują w różnych, nawet najbardziej fantazyjnych kształtach.

W sklepach występuje cała gama różnych spinek do mankietów i krawatów. Mają one różne wzory i kolory. Jeśli zupełnie nie wiemy, od czego zacząć wybieranie spinek, najlepiej na początek określić cenę, którą możemy za nie zapłacić. Jej określenie skutecznie ograniczy wybór z wyłączenie drogich i najbardziej luksusowych spinek.

Popularni producenci spinek do krawatów i mankietów i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów spinek do krawatów i mankietów zalicza się takie firmy jak: Acme, ADE ART., Adriano Guinari, Alchemy Gothic, AsimexPlus, Axcent, Biżyuteria SPARK, DALVEY, Emporio Armani, Graf Longina, Haba, Joop!, Lambert, Manabri, Oliver Weber, Pauloadriani, Porsche Design, W. Kruk, Soraya, Rodium, Venzo, Versino, VIP, Willsoor, Wimet, Manchester United, B.Tytoń, Silverado, Arsenal FC, Srebropol, Justa, YES, Vistula, Lantier.

Najczęściej zadawane pytania

  • Kiedy zakłada się spinki do krawatów i mankietów?

    Najlepszą okazją do ich założenia są wszelkie oficjalne spotkania i ważne uroczystości. Bezwzględnie, powinny być one zestawione z jak najbardziej eleganckim strojem. Wpinanie spinek na mniej formalne okazje jest przesadą i nie zaleca się takiego zachowania. Często do luźnych koszul i sportowych marynarek spinki do krawatów i mankietów będą po prostu wyglądały śmiesznie.

  • Czym są francuskie mankiety?

    Są to specjalnie uformowane mankiety koszul, zapinane na guziki, ale w taki sposób, że do guzika można wpiąć odpowiednią spinkę. Są one odpowiednio długie, dzięki czemu spinki są widoczne spod rękawów marynarki. Mankiety francuskie są wyjątkowo eleganckie, dlatego większość panów zwykle wybiera je na najbardziej oficjalne spotkania, przy których muszą prezentować się jak najlepiej.

Podsumowanie

Spinki do krawatów i mankietów nadają większej elegancji całemu strojowi, niemniej jednak, muszą one wyglądać gustownie i nie być zbyt ozdobne. Wyczucie stylu i dobrego smaku jest tu kluczowe dla podkreślenia elegancji stroju.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-05-29 08:37:11, 213