Jak wybrać turystyczne urządzenia GPS?

Systemy nawigacji GPS w ciągu ostatnich kilku lat zyskały niebywale na popularności. Stały się nieodłącznym elementem wyposażenia zawodowych kierowców, z racji czego zwyczajne mapy odeszły do lamusa. Trzeba jednak przy tym dodać, że GPS to nie tylko nawigacja samochodowa. Może to być również system dostosowany do wymogów motocyklistów, żeglarzy oraz rowerzystów. Mamy również system GPS turystyczny i o nim będzie traktował niniejszy artykuł. Chcielibyśmy powiedzieć, jakie parametry należy brać pod uwagę przy wyborze turystycznego urządzenia GPS, jakie zadania ma ono do spełnienia, jakie firmy je produkują itp. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym wyboru urządzenia turystycznego GPS.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje urządzeń GPS

turystyczne urządzenia GPS - jak wybrać?

Urządzenia GPS dla turystów przede wszystkim mają informować o ich aktualnym położeniu. Potrafią zapisać wszelkie ślady podróży i doprowadzić turystę w wyznaczony cel. W razie potrzeby, system GPS określi pozycję i bezpiecznie doprowadzi użytkownika do miejsca zbiórki czy do najbliższego punktu informacyjnego.

Nie ulega żadnym wątpliwością, że nowoczesna technologia ułatwia życie turyście. Wędrówka jest o wiele bardziej uporządkowana, kiedy za każdym razem możemy sprawdzić, gdzie się znajdujemy i bezpiecznie wytyczyć naszą trasę. Z systemem GPS dla turystów na pewno nie zabłądzimy i wrócimy do schroniska czy obozowiska. Niegdyś podobną rolę pełniły mapy i busola, dziś coraz częściej są one zastępowane przez odbiornik GPS. Na pewno o wiele łatwiej jest wyznaczyć własną pozycję czy trasę poruszania się z użyciem urządzenia GPS dla turystów, niż posiłkując się tradycyjnymi metodami.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że turystyczne urządzenia GPS charakteryzują się z goła innymi właściwościami i funkcjami, niż popularne nawigacje samochodowe. Na wycieczce w górach, czy w obcym mieście bynajmniej nie przyda nam się dotykowy ekran, czy funkcje głosowe. Równocześnie, inne musi być zasilanie naszego urządzenia. Jego baterie czy akumulatorki powinny być możliwie jak najmniejsze, ale muszą one zapewniać mu ciągłość zasilania. Najlepiej, aby turystyczny odbiornik GPS miał wielkość komórki. Dobre urządzenie będzie wodoszczelne, odporne na wstrząsy i wysoce wytrzymałe. Powinno mieć ponadto baterie, które nie będą się zbyt szybko rozładowywać, co oznacza, że musi być energooszczędne.

Turystyczne urządzenia GPS można podzielić na cztery rodzaje, z których możemy wybrać najlepszą dla nas opcję. Mowa tu o:

 • Dodatkowym module GPS dołączanym do telefonu komórkowego, wyposażonego w Bluetooth – jeśli nie mamy zbyt wysokich środków finansowych na zakup odbiornika GPS dla celów turystycznych, powinniśmy wybrać właśnie tą opcję. Urządzenie jest tanie i całkowicie sprawdzi się podczas sporadycznych wypraw turystycznych. Trzeba podkreślić, że nie każdy telefon będzie współpracował z modułem GPS. Dodatkowo, telefon musi działać na platformie Java lub Symbiana. W chwili obecnej istnieje co najmniej kilka programów z mapami dla Polski i Europy, z których można skorzystać przy użyciu tego modułu.
 • Odbiornik turystyczny, który został przystosowany do pracy w terenie – są to odbiorniki outdoorowe, do wykorzystywania na zewnątrz. Mają małe wymiary, które znakomicie odpowiadają wymaganiom większości turystów. Są wysoce odporne na wodę i wstrząsy. Jeśli wybierzemy odbiornik turystyczny powinniśmy sprawdzić, ile wynosi czas pracy urządzenia na jednym zestawie baterii. Podstawową funkcją odbiorników turystycznych starszego typu było podawanie dokładnych współrzędnych, gdzie znajduje się użytkownik. W takim przypadku musieliśmy jednak posiadać mapę z siatką kartograficzną, aby móc wyznaczyć, gdzie jesteśmy. Dodatkowo, mapa musiała podawać współrzędne w tym samym systemie co odbiornik GPS. Dziś nowoczesne odbiorniki turystyczne mają funkcję zaznaczania waypointu, czyli znanych miejsc, doktórach turysta może wrócić lub określić według nich pozycję. Mają one również zainstalowany system map, funkcję wytyczania trasy wycieczki i zaznaczania wybranych obiektów. Można kupić odbiorniki turystyczne z mapą Polski i Europy, a także instalować na urządzeniu dodatkowe, dokładne mapy turystyczne. Bywa, że odbiornik turystyczny ma slot na zewnętrzne karty pamięci. Daje to możliwość dodawania nowych map z karty SD i wprowadzania własnych map skalowanych i edytowanych z wykorzystaniem komputera.
 • Zaawansowany odbiornik turystyczny, wyposażony w funkcję obsługi map wektorowych, altymetr i kompas elektroniczny – dają one szerokie możliwości zastosowania. Mogą być wyposażone w wyszukiwarkę POI. Urządzenia te samodzielnie dopasowują mapę do orientacji terenu i nie ma problemy, kiedy patrzymy na ekran z zupełnie innej pozycji.
 • PocketPC z GPS – jest to rozwiązanie łączące w sobie zalety turystycznego urządzenia GPS z nawigacją samochodową. Urządzenie ma w pełni funkcjonalny system operacyjny, którym najczęściej jest Windows Mobile. Można powiedzieć, że jest to prawdziwy mini komputer, który ma szereg innych, przydatnych użytkownikom zastosowań. Jego wadą jest to, że istnieje absolutna konieczność załadowania systemu operacyjnego przed użyciem, co zdecydowanie komplikuje obsługę i zmniejsza niezawodność. Z uwagi na wysokie zaawansowanie PocketPC z GPS, pobiera on więcej prądu, dlatego zużywa szybciej baterie niż odbiornik turystyczny. Jest na ogół niezabezpieczony przed wilgocią i wstrząsami, dlatego mocno należy na niego uważać. Na pewno jest to urządzenie uniwersalne, przez co zyskało dotychczas naprawdę wielu zwolenników.
 • Wybierając turystyczne urządzenie GPS, powinniśmy kierować się jego funkcjonalnością i intuicyjną obsługą. Nawigacja w systemie nie powinna być zbyt skomplikowana. Ważne jest odpowiednie pokrycie map, które powinno być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli poruszamy się wyłącznie po Polsce z nawigacją w ręku, zakupmy urządzenie z wbudowanymi mapki kraju

  Kupując system GPS dla turysty, należy wybrać taki, który ma tylko najbardziej potrzebne dla nas funkcje. Nie ma sensu kupować urządzenia ze zbyt dużą ilością funkcji, ponieważ obniża się jego funkcjonalność i na pewno będzie trudniejsze dla nas w obsłudze. Dla własnego bezpieczeństwa, nie powinniśmy w 100% ufać systemom GPS. Zawsze w dłuższe wędrówki po nieznanym terenie lepiej wziąć ze sobą mapę i busolę lub kompas. Nawet jeśli się nie przydadzą, to jednak w newralgicznej sytuacji mogą się one okazać niezbędne.

  Popularni producenci urządzeń GPS i ich produkty

  Do najbardziej znanych, renomowanych producentów turystycznych urządzeń GPS zalicza się takie firmy, jak: Garmin, Lowrance, eXplorist, Clarion, Survival.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie wymagania musi spełnić telefon komórkowy, aby móc współpracować z dodatkowym modułem GPS?

   Taki telefon musi przede wszystkim mieć możliwość komunikacji z modułem GPS za pośrednictwem Bluetootha, bądź przy użyciu protokołu NMEA 0183. Powinien mieć ekran kolorowy, o minimalnych wymiarach 176x220, zainstalowane oprogramowanie Java, certyfikat dla aplikacji Java oraz oprogramowanie i mapy.

  Podsumowanie

  Turystyczne urządzenia GPS są dziś bardzo popularne i w niedalekiej przyszłości mogą stać się one obowiązkowym wyposażeniem każdego wędrowca, podobnie jak chociażby telefon komórkowy. Przed zakupem urządzenia GPS powinniśmy gruntownie zastanowić się nad tym, jakie funkcje takiego sprzętu będą dla nas niezbędne. Nie kupujmy multifunkcyjnego systemu GPS, jeśli rzeczywiście nie będzie nam potrzebny, ponieważ wydamy na niego sporo pieniędzy, choć moglibyśmy zaoszczędzić je na inne wyposażenie niezbędne turyście. Znając własne oczekiwania odnośnie turystycznego systemu GPS oraz ofertę handlową, możemy przystąpić już do wyboru odpowiedniego urządzenia. Warto jednak uprzednio zapoznać się z cechami odbiorników GPS i ich parametrami, aby nasz wybór okazał się być jak najbardziej świadomy i słuszny.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-07-06 22:58:35, 213