Jak wybrać sprzęt plażowy?

Wybierając się na wakacje nad morze, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt plażowy, który zdecydowanie może nam umilić plażowanie i sprawić, że zażywanie kąpieli słonecznych będzie wyłącznie przyjemnością, nawet przy porywistym wietrze. Jakie elementy wchodzą w skład pełnego sprzętu plażowego? Otóż, można tu mówić o parawanie, ręcznikach plażowych, parasolu, materacach dmuchanych, leżakach oraz namiotach plażowych. Jak je wybrać? O tym szerzej w niniejszym artykule.

Na skróty...

Leżak

sprzęt plażowy - jak wybrać?

Leżak być może nie jest bezwzględnym wyposażeniem plażowym, ale niewątpliwie może się on okazać przydatny. Jeśli tylko mamy okazję wziąć ze sobą leżak na plażę, zróbmy to, ponieważ zażywanie kąpieli słonecznych podczas leżenia na wygodnym leżaku na pewno będzie większą przyjemnością, niż leżenie na kocu, na który co chwila wsypuje się piasek. Leżak powinien być wytrzymały i stabilny. W sklepach spotkamy leżaki o metalowej konstrukcji z materiałem rozpiętym na rurkach, albo duże leżaki, a właściwie leżanki z plastiku. Trudno powiedzieć, który leżak będzie lepszy. Na pewno wygodniejszy okazuje się duży leżak plastikowy, ale pamiętajmy, żeby położyć na nim odpowiednie poduszki, albo chociaż ręcznik. Bardziej poręczny i łatwiejszy w transporcie będzie leżak z konstrukcją z aluminium. Dyskusyjne jest, czy będzie on wygodny. Niektórzy twierdzą, że jest to najlepszy leżak na plażę. Ma jeden duży mankament, mianowicie nie można się na nim opalać na brzuchu.

Parawan plażowy

Wbrew pozorom, parawan plażowy przydaje się w wielu sytuacjach i ma szerokie zastosowanie praktyczne. Parawanów w sklepach jest bardzo wiele, stąd też pojawiają się problemy z trafnym ich wyborem. Warto kupić od razu porządny parawan , aby co sezon nie nabywać nowego. Przede wszystkim, parawan plażowy ma chronić nas przed wiatrem, ale nie jest to jedyna jego rola, jaką ma do spełnienia. Chroni również przed podmuchami piasku, o które nie trudno na plaży. W niektórych przypadkach parawan funkcjonuje jako niewielka osłona przed słońcem. Dla wielu osób najważniejsze jest jednak to, że przy użyciu parawanu plażowego można wydzielić dla siebie kawałek plaży i zyskać choćby odrobinę prywatności.

Konstrukcja parawanu plażowego jest bardzo prosta, bowiem składa się on z palików – drewnianych lub plastikowych albo aluminiowych, które wbija się w piasek. Na luźnych przelotkach kijów zamontowany jest materiał, służący za osłonę. Kupując parawan plażowy zwróćmy uwagę, czy jest on odpowiednio długi. Po rozłożeniu powinien obejmować przynajmniej 2/3 obwodu dwuosobowego koca plażowego. W przybliżeniu powinien mieć on minimum 5 metrów długości. Oprócz długości, istotnym parametrem każdego parawanu plażowego jest jego wysokość, która powinna wynosić od 60 do 70 cm. Zbyt niski parawan nie będzie chronił wystarczająco przed wiatrem i unoszącymi się drobinkami piasku, zaś za wysoki będzie zasłaniał widok na całą plażę i morze.

Kolor parawanu być może pełni najmniejszą rolę przy wyborze tego elementu wyposażenia plażowego, choć zalecany jest wybór jasnego parawanu, bowiem kolor ten skutecznie odbija promienie słoneczne. Kijki, w które wyposażony jest parawan powinny mieć co najmniej 2 centymetrową średnicę, a same ich szpice, które wbijamy w piach powinny być nie krótsze niż 20 cm. Wtedy parawan będzie stabilny, nawet przy sporym wietrze. Dobrze by było, aby na końcówkach parawanu znalazły się paski mocujące, które zdecydowanie ułatwią nam jego zwijanie i zawiązanie. Tak na pewno łatwiej będzie nam go transportować.

Namiot plażowy

Oprócz parawanów, na plaży jako ochronę przed wiatrem, palącym słońcem, czy piachem, stosuje się namioty plażowe. Doskonale sprawdzają się one również podczas wypoczynku nad jeziorem. W zasadzie, namiot plażowy pełni dokładnie tą samą rolę, co parawan, ale na pewno daje większą ochronę przed słońcem. Jeśli za mocno ono przygrzewa, zawsze może schować się do namiotu i uniknąć poparzenia słonecznego. Kupując namiot plażowy pamiętajmy o ważnych założeniach natury technicznej, które powinniśmy dostosować do naszych własnych potrzeb.

Istnieje kilka rodzajów namiotów plażowych. Są one rozkładane analogicznie do każdego innego namiotu. Dobry namiot plażowy powinien być złożony z pałąków charakteryzujących się dużą giętkością. Stelaż namiotu plażowego nie powinien być sztywny, za to powinien nadawać odpowiedni kształt namiotowi. Najlepiej by był wykonany z materiału nieprześwitującego, albo o niskiej przepuszczalności światła. Najlepiej w tej roli sprawdzają się sztuczne materiały, takie jak poliester. Tkanina nie powinna przepuszczać również deszczu. Przy zakupie namiotu plażowego zwróćmy uwagę na mocowania. Najlepsze namioty mocuje się do ziemi śledziami, które wbija się w piasek. Na większym wietrze przydatne będą mocniejsze mocowania, na przykład linkami do drzew, czy innych roślin. Dzięki dobrym, solidnym mocowaniom, nasz namiot plażowy nie odleci znienacka przy silniejszym podmuchu wiatru. Na ogół, namioty plażowe mają kształt iglo, ponieważ dzięki temu są bardziej funkcjonalne. Dobrze by było, aby namiot miał możliwość zakładania osłony na wejście i moskitiery na zamek. Namiot chroni również przed wścibskimi spojrzeniami i daje wiele prywatności.

Ręcznik plażowy

Wybierając się na plażę, koniecznie musimy zaopatrzyć się w duże ręczniki plażowe, które mogą pełnić również rolę koca. Po kąpieli warto zetrzeć z siebie słoną wodę i opatulić się ręcznikiem, chroniąc się tym przed wiatrem. Ręcznik plażowy powinien dobrze chłonąć wodę i być wystarczająco duży, abyśmy mogli się nim bez przeszkód zawinąć, najlepiej dwukrotnie. Szerokość ręcznika plażowego powinna być taka, że po owinięciu się nim powinien sięgać od pasa do kolan.

Jeśli chcemy stosować na plaży w roli koca ręcznik plażowy, powinniśmy wybrać jak największy, dostępny ręcznik. Jest to wygodne i praktyczne jego zastosowanie. Ręcznik może nam posłużyć jako prywatna zasłona podczas przebierania się na plaży. Z tego względu również powinien być wystarczająco duży.

Nie poleca się kupować jasnych ręczników plażowych, ponieważ bardzo szybko ubrudzą się one od mokrego piasku i siedzenia na nich na plaży.

Parasol plażowy

Do ochrony przed słońcem na plaży możemy wybrać odpowiedni parasol plażowy. Najczęściej turyści wybierają małe, składane parasole, które wbija się w piasek. Nie są one być może zbyt stabilne i najlepiej nadają się na bezwietrzną pogodę, ale spełniają swoją rolę ochrony przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest parasol i jaka jest jego konstrukcja. Powinien być on na tyle wytrzymały, aby nawet silny wiatr nie był w stanie go wykrzywić. Na plażę nadają się również parasole z podstawą, do której wlewamy wodę. To skutecznie obciąża parasol, przez co nie wywróci się on podczas plażowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka podstawa to kolejny wydatek i kolejny element wśród rzeczy, które koniecznie powinniśmy mieć ze sobą na plaży. Parasol plażowy nie powinien być wykonany z bardzo ciemnych materiałów, które nie odbijają słońca. Dobrze by było, aby przy okazji był on nieprzemakalny. Dzięki temu nie straszny nam będzie letni deszcz na plaży. Z resztą, nawet on nie jest w stanie nam przeszkodzić w plażowaniu, jeśli panuje ciepła pogoda.

Materac dmuchany

Ostatnim elementem składającym się na standardowy sprzęt plażowy, jest materac dmuchany. Można go wykorzystać na dwa sposoby – mianowicie jako ponton na wodę, albo dmuchane łóżko do opalania się. Do wody nie nadają się materace welurowe, ponieważ w żadnym przypadku nie można ich zamaczać. Wybierajmy solidne materace, bowiem najtańsze nie posłużą nam zbyt długo i w konsekwencji znów będziemy musieli zakupić nowy materac.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione w niniejszym artykule sprzęty plażowe są potrzebne podczas plażowania, ale bez wielu z nich można się obyć. Bezwzględnie konieczny jest jedynie ręcznik plażowy, który może dla nas pełnić rolę przebieralni, koca plażowego, a nawet osłony od wiatru i słońca, jeśli tylko będziemy chcieli. Najlepiej kupować sprzęt plażowy przed wyjazdem na wakacje nad morzem. W kurortach tego typu akcesoria są o wiele droższe, niż w miastach w centrum Polski, czy w ogóle oddalonych od morza w jakimkolwiek stopniu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 10:29:48, 120