Co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Azji?

Dalekie podróże do egzotycznych krajów są marzeniem wielu Polaków, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić, z uwagi na konieczność posiadania dużych środków finansowych. Wycieczki do Chin, Japonii, Tajlandii czy Indii nie należą bynajmniej do najtańszych. Jeśli jednak już zdobędziemy środki na realizację podróży marzeń, powinniśmy dobrze naszykować się na wyjazd. O czym w żadnym przypadku nie możemy zapomnieć i o jakich ważnych kwestiach powinniśmy wiedzieć, wybierając się do Azji? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Wyjazd do Azji na własną rękę

Azja – gdzie pojechać?

Czy zwiedzanie krajów azjatyckich na własną rękę to działanie racjonalne i bezpieczne? I tak, i nie. Jeśli dobrze przygotujemy się do takiego wyjazdu, możemy przeżyć przygodę życia, ale jeśli pojedziemy w dalekie kraje spontanicznie, bez należytego przygotowania, nasz urlop marzeń może zamienić się w prawdziwy koszmar. Wyjeżdżając do Azji na własną rękę i rezygnując z pomocy biura podróży, możemy tak ustalić plan podróży, aby zobaczyć miejsca, na którym nam najbardziej zależy. Wielokrotnie nie będzie to możliwe jeśli wybierzemy się na zorganizowane przez biuro podróży wczasy. Przeanalizujmy zatem, o czym pamiętać podczas wybierania się do Azji samodzielnie.

Kierunki azjatyckie są wśród Polaków uznawane za egzotyczne, ale stają się one coraz bardziej popularne. Głodni świata wybieramy się coraz dalej, nie bez znaczenia w tym trendzie ma wzrost liczby połączeń lotniczych, z jakich możemy skorzystać na linii Europa – Azja. W Azji ceny produktów spożywczych, noclegów, a nawet biletów lotniczych są tańsze niż w Polsce i z uwagi na to nakładem stosunkowo małych środków można zobaczyć coś naprawdę interesującego.

Przed przystąpieniem do organizowania na własną rękę wyjazdu do dalekich krajów azjatyckich należy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy i jakie są nasze oczekiwania związane z samym wyjazdem. Jeśli naszym celem jest błogi wypoczynek na plaży, w luksusowym hotelu, to chyba najlepiej zdecydować się jednak na wyjazd z biurem podróży, które na siebie weźmie ciężar organizacji takiej wycieczki. Musimy się jednak wtedy liczyć ze sporymi kosztami. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić parę groszy, ale jednocześnie zobaczyć coś w dalekich krajach, Azja wbrew pozorom jest na wyciągnięcie naszej ręki, choć dla wielu osób wydaje się to niewyobrażalne.

Przed wyjazdem do któregoś z krajów azjatyckich należy sprawdzić, jaka panuje tam sytuacja polityczna. W tym celu trzeba wejść na stronę naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie pojawiają się komunikaty o tym, co właściwie dzieje się na świecie. MSZ ostrzega też niekiedy przed wyjazdem do niektórych krajów, w których na przykład trwają strajki czy zamieszki. W takim czasie lepiej nie wybierać się do danego kraju, jeśli dbamy o nasze bezpieczeństwo. Na strona ministerstwa pojawiają się również ostrzeżenia o zamachach bombowych, które w żadnym przypadku nie powinniśmy lekceważyć, aczkolwiek na ogół są one wystosowane na wyrost. Rzadko odwołują się one do rzeczywistych zdarzeń.

W centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się także informacje dotyczące zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, które istnieją w krajach lub regionach, do których chcemy się udać. W większości wypadków warto zaszczepić się przeciwko najbardziej rozpowszechnionym chorobom. Szerzej o szczepieniach zalecanych i obowiązkowych w krajach azjatyckich piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić warunki atmosferyczne panujące w danym kraju. Trzeba pamiętać, że kontynent azjatycki jest mocno zróżnicowany pod kątem klimatycznym, dlatego też pogoda w różnych krajach może być zupełnie odmienna. Pamiętajmy, że w niektórych krajach występuje pora deszczowa, warto wiedzieć, kiedy ma ona miejsce.

Dokumenty

Wybierając się do Azji, musimy posiadać oczywiście ważny paszport, ale nie jest to jedyny dokument, który nam będzie potrzebny. Ważna jest kwestia wiz, które w wielu krajach w Azji będą dla nas niezbędne. Należy więc uzyskać informacje u rzetelnego źródła, jakimi są głównie ambasady poszczególnych państw. Warto zwrócić uwagę, że na przykład w Tajlandii przepisy wizowe zmieniają się bardzo często, dlatego też nie wierzmy w przewodniki wydane nawet dwa lata temu. Najlepiej sprawdzić takie informacje w ambasadzie. Bywa, że wymagane jest wcześniejsze aplikowanie o wizę w ambasadzie, w innych przypadkach z kolei można ją dostać po przylocie do wybranego kraju bezpośrednio na lotnisku. Trzeba koniecznie upewnić się, czy na danym przejściu granicznym istnieje możliwość otrzymania wizy wyjazdowej.

Kolejnymi dokumentami zdecydowanie niezbędnymi w podróży, są bilety lotnicze. Zaleca się planowanie zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem, ponieważ dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z wielu promocji lotniczych i zaoszczędzenia pieniędzy. Za niewielkie pieniądze dostaniemy się do Azji, jeśli wybierzemy lot z przesiadkami. Za bezpośrednie połączenie na pewno zapłacimy więcej. Lokalni przewoźnicy zapewnią nam takie same, jak nie wyższe bezpieczeństwo niż rodzimi. Należy tu zaznaczyć, że jeśli poszczególni, azjatyccy przewoźnicy są wpuszczani na europejskie lotniska, to możemy być pewni, że spełniają oni obowiązujące normy bezpieczeństwa. Zdecydowana większość azjatyckich linii lotniczych często organizuje promocje na połączenia z Europą, także istniej szansa na zarezerwowanie naprawdę taniego lotu do wybranego kraju azjatyckiego.

Zwiedzanie Azji

Jeśli chcemy zobaczyć więcej niż jeden kraj i nie uśmiecha nam się leżenie plackiem nad hotelowym basenem, powinniśmy zaplanować zwiedzanie krajów azjatyckich. Wbrew pozorom Azja jest kontynentem przyjaznym dla turystów i raczej obcokrajowcy nie miewają zbyt dużych problemów z przemieszczaniem się po poszczególnych krajach. Oczywiście, zawsze należy zachowywać daleko idącą ostrożność, ale raczej nie ma problemu w samotnych podróżach po Azji. Przyda nam się dobry przewodnik i mapa, dzięki czemu łatwiej wyjaśnimy tubylcom, dokąd zmierzamy i uzyskamy od nich interesujące nas informacje. W wielu państwach azjatyckich bardzo dobrze rozwinięta jest sieć kolejowa i transport autobusowy, który może nie jest zbyt komfortowy, ale na pewno tani. Jest to najłatwiejszy sposób przemieszczania się po krajach azjatyckich i daje on możliwość dogłębnego poznawania ludzi i ich kultury. Alternatywą jest samolot, bowiem dla europejczyków bilety lotnicze na lokalnych, azjatyckich trasach będą wydawały się dosyć tanie. Warto rezerwować bilety ze sporym wyprzedzeniem.

Jeśli nie chcemy samodzielnie organizować biletów na kolej, autobusy czy samoloty, możemy to zlecić lokalnym biurom podróży. Za drobną opłatą zorganizują one nie tylko nasze zwiedzanie ciekawych miejsc, ale również cały pobyt. Takim pośrednictwem często zajmują się też recepcje hoteli. Na lotniskach na ogół można otrzymać darmowe rady, wskazówki i mapy, jakże przydatne w podróży.

Noclegi w Azji

W azjatyckich krajach obok dobrych hoteli, znajduje się szeroka baza noclegowa hosteli i guesthouse'ów. Są to tanie noclegi, których wyposażenie jest wyłącznie standardowe. Nie możemy w nich liczyć na zbyt duże wygody. Nie ma problemy ze znalezieniem pokoi już po przylocie do wybranego kraju azjatyckiego. Jeśli jednak zależy nam na nieco lepszych warunkach, albo wybieramy się do Azji w szczycie sezonu turystycznego, lepiej jest rozejrzeć się za wolnymi miejscami noclegowymi przed wylotem. W tym celu wystarczy przeszukać oferty hoteli w Internecie.

Wyżywienie również nie stanowi problemu w Azji, ponieważ kuchnia jest mocno urozmaicona i smaczna. Próbujmy zatem wszystkie, tutejsze dania. W ulicznych barach zachowywane są podstawowe normy higieny. Najczęściej choroby związane z układem pokarmowym dopadają turystów z uwagi na zupełnie inny rodzaj flory bakteryjnej i niezwykle pikantne potrawy, a nie ze względów typowo higienicznych. W Azji w większych miastach bez trudu zjemy europejskie fast foody, dlatego też ktoś nielubiący azjatyckiej kuchni nie będzie miał problemu z wyżywieniem.

Szczepienia

Zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne może być znaczne w regionach, do których się udajemy, dlatego też wybierając się do Azji najlepiej jest zaszczepić się profilaktycznie przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby. Lekarze wskazują, aby przestrzegać zasad higieny. W wielu regionach Azji jest wysokie zagrożenie malarią, dlatego warto zaopatrzyć się w leki, które skutecznie będą zapobiegać tej chorobie. Ich przyjmowanie może powodować skutki uboczne, o czym nie należy zapominać. Zamiast leków, można wziąć ze sobą środki odstraszające komary, co może uchronić nas przed malarią i rozprzestrzeniającą się właśnie w Azji dengą.

Dokumentem potwierdzającym odbycie szczepień przeciwko egzotycznym chorobom, jest tzw. żółta książeczka, czyli międzynarodowa książeczka szczepień. Jest dokumentem wymaganym i rozpoznawalnym wszędzie na świecie. Można ją uzyskać w międzynarodowych punktach szczepień, które znajdują się przy wybranych wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Wybierający się do Azji Wschodniej powinni się zaszczepić na:

  • Cholerę,
  • Meningokokowi zapalenie mózgu,
  • WZW A i B,
  • Japońskie zapalenie mózgu.
  • Jadąc do Azji Południowo-Wschodniej, zalecane są szczepienia przeciwko:

  • Cholerze,
  • Durowi brzusznemu,
  • Japońskiemu zapaleniu mózgu,
  • Chorobie Heinego-Medina,
  • Wściekliźnie,
  • WZWA i B.
  • Dla wybierających się zaś do Azji Południowo-Środkowej najbardziej odpowiednie będą szczepienia na:

  • Cholerę,
  • Dur brzuszny,
  • Japońskie zapalenie mózgu,
  • Chorobie Heinego-Medina,
  • Wściekliźnie.
  • Podsumowanie

    Jeśli do serca weźmiemy sobie wszystkie wskazówki i zalecenia wskazane w niniejszym artykule, nie powinniśmy mieć zbyt wielu problemów podczas wyjazdu do Azji, a tylko przeżyjemy przygodę naszego życia.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-25 14:14:11, 120