Jak wybrać namiot?

Jedziesz na biwak? Chcesz wybrać się na wyprawę w góry z przyjaciółmi? A może znudziło cię już przenoszenie się na wczasach z jednego hotelu do drugiego i pragniesz znaczącej odmiany? Cóż, dobrym wyborem będzie tu na pewno zaopatrzenie się w namiot, który przyda się w każdej z wymienionych sytuacji. Biwak pod gwiazdami to wspaniały pomysł na weekend tylko we dwoje, albo spotkanie z przyjaciółmi przy ognisku. Wiemy już, jak wykorzystywać namiot na co dzień, ale jeszcze warto byłoby poznać parametry, jakimi należy kierować się, wybierając namiot na własne potrzeby.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje namiotów

namioty - jak wybrać?

Spędzenie nocy pod gołym niebem nie jest do końca przyjemne, zwłaszcza gdy pogoda, lub latające owady nie dadzą nam przyjemnie zasnąć. Na wyprawach na łonie natury najlepiej sprawdzają się namioty. Ich głównym zadaniem do spełnienia jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, czy palącym słońcem i wiatrem, a także zapewnienie bezpiecznego i możliwe komfortowego snu. Kupno namiotu powinno być decyzją gruntownie przemyślaną i świadomą, co oznacza, że należy poznać parametry namiotów i ich typy. Nie powinniśmy kupować namiotu pochopnie, ponieważ później możemy gorzko żałować dokonanego wyboru, a tego chcielibyśmy niewątpliwie uniknąć.

Przed dokonaniem zakupu namiotu powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie przede wszystkim w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Jeśli chcemy mieć spokojny sen na biwaku, nie powinniśmy oszczędzać przy zakupie namiotu, bowiem jakość tego typu wyposażenia najczęściej idzie w parze z ceną. Wydając więcej uzyskujemy więc automatycznie lepszy namiot i możemy więcej od niego wymagać. Za 50 zł raczej nie mamy szansy na zakup dobrego namiotu.

Pierwszym elementem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę kupując namiot jest jego konstrukcja. W sklepach znajdziemy namioty w różnych kształtach i mające nieco inną konstrukcję. Można wyróżnić więc namioty:

  • dwuspadowe, w kształcie chatki, są zdecydowanie najmniej praktyczne. Na ogół są ciężkie, mało stabilne i trudno się je rozkłada. Rozłożenie namiotu zajmuje sporo czasu i wymaga użycia dużej ilości śledzi.
  • namioty tunelowe – ich zaletą jest bardzo dobra wentylacja i odpowiedni stosunek wagi konstrukcji do oferowanej przez namiot wolnej przestrzeni. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka stabilność podłużna, aczkolwiek przy porywających wiatrach namiot ten nie ma dobrej stabilności poprzecznej. Ich plusem jest prostota i wygoda rozstawiania.
  • tzw. iglo – namioty typu iglo dzielą się na jedno-, dwu- i więcej pałąkowe. Namioty posiadające zaledwie jeden pałąk opierają się na konstrukcji posiadającej jeden maszt. Ich zaletą jest to, że są małe i lekkie, ale trzeba liczyć się z ich niską stabilnością konstrukcji. Do ich rozłożenia konieczne są szpilki lub śledzie. Takie namioty nie mają też przedsionka, np. na bagaż czy buty. Iglo dwupałąkowe jest najbardziej popularnym w ostatnim czasie namiotem. To praktyczna konstrukcja, ponieważ do rozbicia namiotu nie są nam potrzebne ani śledzie, ani szpilki. Wyłącznie do przymocowania namiotu do podłoża i lepszego naciągu, a co za tym idzie do uzyskania stabilnej konstrukcji, używa się szpilek. Namioty tego typu konstrukcji są stabilne. Najlepsze modele mają stelaż mocowany bezpośrednio do tropiku, dzięki czemu można bardzo szybko rozstawić namiot, co jest niezwykle istotne podczas rozbijania biwaku w czasie deszczu. Sypialnia w takim namiocie jest podwieszona do tropiku. W razie potrzeby można nawet rozbić sam tropik. Wadą iglo dwupałąkowego jest niewielki przedsionek lub w ogóle brak przedsionka. Bywa, że w takich namiotach stosowane są naciągane przy użyciu szpilek absydy, które mogą pełnić jego rolę. Warto zaznaczyć, że jeśli zależy nam na stabilności namiotu powinniśmy wybrać iglo o trzech lub więcej pałąkach. Mają one jednak wówczas nieco większy ciężar.
  • Po wyborze konstrukcji namiotu przyszedł czas na decyzję w obrębie jego rozmiaru. Wielkość namiotu najczęściej jest określana przez producentów jako ilość osób, jaką namiot może pomieścić. Najmniejsze są tzw. jedynki, czyli namioty jednoosobowe, a największe namioty pomieszczą nawet 8 i więcej osób. Dobrze przemyślmy sobie to, jak duży ma być nasz namiot, bowiem im większy namiot, tym bardziej komfortowo będzie nam się w nim spało, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że będzie on na pewno cięższy. Jeśli nie musimy nosić namiotu ze sobą, na przykład w plecaku, nie będzie to miało dla nas zbyt dużego znaczenia. Jeśli najczęściej wybieramy się na biwak na rowerze, zastanówmy się nad wyszukaniem namiotu, którego konstrukcja będzie idealna do przewożenia na rowerze.

    Inną, wartą zastanowienia kwestią, jest liczba wejść do naszego namiotu. Najczęściej mamy jedno, albo maksymalnie dwa wejścia. Trzeba nadmienić przy tym, że namiot mający jedno wejście będzie na pewno lżejszy, ale ten z dwoma wejściami może się okazać bardziej praktyczny, ponieważ wejścia ułatwią nam dostęp do bagaży zgromadzonych w przedsionku i wpłyną na poprawę wentylacji.

    Kolejnym krokiem przy kupnie namiotu, jest wybór odpowiedniego materiału, z jakiego został on wykonany. Punktem naszego zainteresowania powinien być materiał tropiku, podłogi i stelażu namiotu. Tropik może być wykonany z różnorodnych materiałów, grunt, żeby wszystkie one były nieprzemakalne. Ważnym parametrem jest przy tym stopień owej nieprzemakalności, który przekłada się równocześnie na cenę namiotu. Nieprzemakalność określa się według wysokości słupa wody, jaką jest w stanie wytrzymać 10 cm kwadratowych materiału. Według normy DIN minimalny poziom wodoszczelności tropiku powinien wynosić 1500 mm słupa wody. Trzeba podkreślić, że tropiki mające taką minimalną wartość normy DIN nie będą całkowicie wodoszczelne i nie powinniśmy ich wykorzystywać w czasie ulewy. Najprawdopodobniej w takim przypadku nasza sypialnia szybko stanie się mokra. Dobre namioty mają tropiki o parametrach zaczynających się od 2000 mm. Najbardziej odporne materiały na tropiki mają parametry wodoszczelności na poziomie 5000 mm. Bywa, że tropiki do dobrych namiotów są wykonane z materiału Gore-tex lub innych membran. Nowoczesne namioty mają tropiki wykonane z materiałów, które są wysoce odporne na promieniowanie słoneczne. Dzięki nim szkodliwe działanie promieni UV nie jest w stanie zniszczyć namiotu, spowodować utratę przez materiał swoich właściwości czy koloru.

    Kupując namiot, zwróćmy też uwagę, czy wszystkie szwy są w nim podklejone. Jeśli zamierzamy wykorzystywać namiot w czasie zimy w górach, powinniśmy wybrać model z doszytym do tropiku fartuchem przeciwśnieżnym. Skutecznie zapobiega on dostawaniu się wiatru i zawiewaniu śniegu do wnętrza namioty przez wolną przestrzeń istniejącą pomiędzy podłożem, a dolną krawędzią tropiku. Fartuchy podnoszą za to wagę namiotu i niestety powodują, że wentylacja staje się gorsza.

    Jeśli chodzi o podłogę namiotu, to powinna być ona wykonana ze wzmocnionego nylonu lub poliestru, który dodatkowo pokryty jest poliuretanem. Jednocześnie, wodoszczelność podłogi powinna być większa niż tropiku i wynosić co najmniej 2000 mm wg normy DIN.

    Stelaż namiotu powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Najczęściej spotyka się stelaże wykonane z włókna szklanego, ale o wiele bardziej wytrzymałe, lżejsze i też droższe, są stelaże aluminiowe.

    Nie bez znaczenia przy zakupie namiotu są jego wszystkie detale, a więc zamki, kieszonki, odblaski czy klamerki itp. Powinny być one dobrej jakości. Niezwykle istotna jest dobra wentylacja w namiocie, dlatego też powinien być on wyposażony w specjalne otwory do cyrkulacji powietrza.

    Popularni producenci namiotów i ich produkty

    Na naszym rodzimym rynku funkcjonuje wiele firm, które mają w swoim asortymencie namioty. Różnią się one pomiędzy sobą ceną i jakością, nie wspominając już o typach, kształtach czy kolorach i materiałach poszczególnych namiotów. Do najbardziej znanych firm trudniących się produkcją namiotów można zaliczyć: 4F, Alpinus, Bo Camp, Brettschneider, Camp Trails, Coleman, Campus, Carinthia, Deuter, DIROCA, Easy Camp, Eureka, EFECTSYSTEM, Enders, Ferrino, Fjors Nansen, GRANGER`S, GRIZZLY PYLE, HANAH, HUSKY, HIMOUNTAIN, HiTec, John, KING CAMP, Lafuma, Lifesystems, Losberger RDS, Makstor, Marmot, Małachowski, Marabut, MSR, Meteor, Nikwax, Nordisk, Outdoor Equipment, Outwell, Pajak, Raidlight, Robens, Royalbeach, Salewa, Sea To Summit, Spokey, Tandem Baits, The North Face, TRAPER, Tatonka, ToKo, Trekmates, TERRA NOVA, Toya, WEHNCKE, WILD NATURE, ZLIP.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Gdzie zamierzamy rozbijać namiot?

      Jeśli chcemy biwakować w lesie czy na polanie nad rzeką, możemy wybrać jakikolwiek namiot o przyzwoitych parametrach. Jeśli jednak wybieramy się na wyprawę w góry, lub będziemy musieli spędzić noc na śniegu, wybierzmy namiot wyposażony w tzw. fartuch przeciwśnieżny.

    • Czy zależy nam na szybkości rozkładania namiotu?

      Jeśli tak, to wybierzmy prosty, jednopałąkowy namiot typu iglo. Rozbić potrafi go nawet małe dziecko. Trzeba jednak wiedzieć, że będzie on niestety mało stabilny. Najtrudniejszy w rozbiciu jest namiot typu chatka, ale jego stabilności nie można niczego zarzucić.

    Podsumowanie

    Kupując namiot, powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość i wodoszczelność materiałów, z jakich jest zrobiony. Chodzi tu nie tylko o tropik namiotu, ale również o podłogę, czy też stelaż namiotu. Wybierzmy odpowiedni dla nas model i wielkość namiotu. Nie bez znaczenia dla użytkownika powinny być dodatkowe akcesoria do namiotu i system jego wentylacji. Jeśli nie wiemy, jaki namiot będzie dla nas najlepszy, możemy poprosić o pomoc w wyborze doświadczonego sprzedawcę w sklepie sportowym.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-27 05:07:14, 120