Popularne gry strategiczne

Jeśli mówimy o strategii działania, zwykle mamy na myśl projekty biznesowe albo skomplikowane, ważne przedsięwzięcia rynkowe. Niemniej jednak, odpowiednia strategia konieczna jest również w wielu grach komputerowych. Są one określane mianem gier strategicznych i cieszą się niebagatelną popularnością wśród miłośników gier komputerowych z całego świata. W niniejszym artykule pozwoliliśmy sobie przybliżyć Wam najbardziej znane i lubiane gry strategiczne, w ramach subiektywnego skądinąd rankingu gier strategicznych na komputer i konsole do gier wideo.

Na skróty...

Podstawowe informacje o grach strategicznych

gry strategiczne - co wybrać?

Gry strategiczne skupiają się przede wszystkim na dalekosiężnym planowaniu i wprawnym zarządzaniu surowcami, w odpowiedniej kolejności. Gry tego rodzaju są nakierowane finalnie na osiągnięcie zwycięstwa, które może mieć charakter zarówno ekonomiczny, jak i militarny. Gatunek „gry strategiczne” powstał w połowie lat osiemdziesiątych i od tego czasu wciąż zdobywa coraz więcej zwolenników. Trzeba powiedzieć, że gry strategiczne są tzw. „złodziejem czasu”, ponieważ na graniu w nie można spędzać długie godziny i nie nudzić się przy tym.

Jako jeden z gatunków gier komputerowych, gry strategiczne dzielą się na strategiczne gry turowe, nazywane w skrócie TBS, oraz strategie czasu rzeczywistego, w skrócie RTS. Warto powiedzieć, że istnieją wyjątki, które stanowią połączenie obydwu tych gier. Gry turowe były pierwszymi grami strategicznymi, a dopiero później pojawiły się gry czasu rzeczywistego. Przyczyną takiej sytuacji było prawdopodobnie to, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia komputery nie dysponowały odpowiednią mocą obliczeniową, aby móc pokazywać interakcje jednostek w czasie rzeczywistym. Pierwsze komputery osobiste w krótkim czasie przyjęły gry turowe do tworzenia gier wojennych. Od tego czasu gatunek gier strategicznych notuje bardzo dynamiczny rozwój.

Zdecydowana większość gier strategicznych ma fabułę militarną, stąd często określa się je mianem wojennych gier strategicznych. Jedynym sposobem konfrontacji z przeciwnikiem w tychże grach, jest walka militarna oraz taktyka znana z wojny. Z kolei, gry turowe są nastawione bardziej na wykorzystywanie strategii.

Istnieją również internetowe gry strategiczne, które jednak są mniej popularnym podgatunkiem gier tego typu. Grając w te aplikacje, gracz nie potrzebuje instalowania na swoim komputerze żadnego oprogramowania, z uwagi na to że gra wykorzystuje interfejs strony internetowej.

Przykłady gier strategicznych

W obrębie gier strategicznych rozgrywanych w czasie rzeczywistym, trzeba powiedzieć o takich grach jak: Warcraft, StarCraft, Command and Conquer, Total Annihilation, Age of Empires, Rise od Nations, Company of Heroes, Empire Earth, Warhammer 40.000 Dawn of War.

Z kolei, do przykładowych gier strategicznych rozgrywanych w turach wlicza się Civilization, seria Heroes of Might and Magic, seria Fire Emblem.

Warcraft

Jest to seria gier strategicznych czasu rzeczywistego na komputer, posiadająca elementy Erg. Akcja gry toczy się w fikcyjnych światach Azeroth i Draenor, które są zamieszkiwane przez Ludzi, Gnomy, Nocne Elfy, Trolle, Orków, Krwawe Elfy, Nieumarłych, Pandarenów, Murloki, Ogry, Worgenów oraz inne, fantastyczne rasy. Fabuła gry opiera się na konflikcie zbrojnym pomiędzy Orkami a Ludźmi. W późniejszym czasie do walk włączają się kolejne rasy. Gry pochodzące z serii WarCraft były wielokrotnie nagradzane, m.in. zdobyły tytuł gry strategicznej roku.

StarCraft

To seria gier strategicznych czasu rzeczywistego, którą stworzyło studio Blizzard Entertainemnt. Pierwsza wersja gry została wydana już w 1998 roku i była przeznaczona dla systemu Microsoft Windows. Następnie powstawały gry na inne systemy operacyjne oraz na konsole do gier wideo. Fabuła gry opiera się na konflikcie pomiędzy trzeba galaktycznymi rasami, a mianowicie Terranami wywodzącymi się od ludzi wygnanych z Ziemi, Zergami, szybko rozmnażającymi się insektoidami oraz Protosami, czyli zaawansowanymi technologicznie wojownikami, do których przypisywane są zdolności psioniczne. Gra strategiczna StarCraft była najbardziej kasową grą komputerową w roku 1998. Wygrała nagrodę Origins Award, dla Najlepszej Gry Komputerowej roku. StarCraft sklasyfikowany został na 7. miejscu na liście najlepszych 100 gier wszech czasów stworzonej przez portal IGN. Wyniki sprzedaży czynią tą grę jedną z najlepszych sprzedających się gier komputerowych w historii.

Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników, a aby tego dokonać należy zdobyć kontrolę nad odpowiednią ilością minerałów oraz gazu, które są w grze zasobami niezbędnymi do rozbudowy bazy, konstrukcji jednostek bojowych, a także wprowadzaniu różnorodnych ulepszeń jednostek i budynków. Kryształy te są zbierane w sposób bezpośredni ze złóż znajdujących się w ziemi i wydobywane są masowo przez robotników. Z kolei gaz musi zostać na początku przetworzony i wydobywany jest przez jednego robotnika naraz. Gracze mogą kontrolować ograniczoną liczbę jednostek - nie może przekroczyć 200, gdyż jest to limit nałożony przez programistów. Warto podkreślić, że każda jednostka w tej grze jest unikatowa, a twórcy gry dążyli do zrównoważenia szans wszystkich uczestników konfliktu, przez co gra stała się wymagająca, a przy tym interesująca.

Command and Conquer

Jest to gra strategiczna czasu rzeczywistego, która w przekładzie na język polski ma tytuł Dowodź i Podbijaj. Podzielono ją na trzy podserie, noszące tytuły: Tiberian, Red Alert oraz Generals. Gra początkowo była produkowana przez firmę Westwood Stuios, ale podczas tworzenia podserii Red Alert 2, firma została wykupiona przez Electronic Arts. Do serii należy także gra FPP/TPP - Renegade (zaliczana do podserii Tiberian). Akcja gry rozgrywa się w czasach zbliżonych do Tiberian Dawn, a gracz kieruje jednostką znaną z gier strategicznych: Komandosem (Commando).

Age of Empires

Gra strategiczna opiera się na historycznych wydarzeniach i stworzona została przez firmę Ensemble Studios, zaś wydana na świecie przez Microsoft. Gra pojawiła się w sklepach w październiku 1997 roku. W trakcie każdej rozgrywki gracz wciela się w „ducha-przewodnika”, historycznego plemienia lub cywilizacji przez wieki. Gra cieszyła się swego czasu olbrzymią popularnością, zbierała też dobre recenzje i z uwagi na to, w 1998 roku wydano do niej oficjalny dodatek Age of Empires: The Rise of Rome.

Heroes of Might & Magic

Pierwsza część tej serii gier strategicznych została wydana już w 1995 roku. Akcja gry toczy się w fantastycznym świecie, zwanym Enroth. Zastosowano tu nowatorski system rozgrywki, gracz bowiem przestał być ograniczony do sterowania jednym bohaterem, a może ich posiadać maksymalnie aż ośmiu. Trzeba powiedzieć, że bohaterowie są podstawą każdej rozgrywki. Mają oni możliwość odkrywania całkiem nowych terenów, zbierać zasoby i artefakty, odwiedzać przeróżne rejony, zajmować kopalnie, a także przede wszystkim walczyć z potworami i innymi wrogami bohaterów oraz podbijać coraz to nowe, wrogie zamki. Cechą charakterystyczną gry jest to, że zarówno ruchy bohatera, jak i każda walka, odbywa się w systemie turowym. Bohaterowie nie uczestniczą bezpośrednio w walce. Walczą posiadane przez nich jednostki, zaś sam bohater ma możliwość wspomagania jedynie swojej armii za pośrednictwem magii.

Ważnym elementem gry Heroes są zamki, służące głównie do rekrutacji bohaterów oraz jednostek. Na początku gry do dyspozycji użytkownika są jedynie słabe jednostki, jednak dostateczna ilość zgromadzonych surowców umożliwia wybudowanie siedlisk potężniejszych stworzeń. Można wybudować też inne budynki, jak na przykład gildię magów lub stocznię. Istnieją cztery rodzaje zamków, dostępne dla innych jednostek do rekrutacji. Dodatkowo, każdy zamek przyporządkowany jest do jednego z typów bohaterów, mianowicie:

 • zamek Rycerza (Knight) przyporządkowany jest chłopom, łucznikom, pikinierzom, miecznikom, konnym i paladynom,
 • zamek Barbarzyńcy (Barbarian) zajmowany jest przez gobliny, orków, wilki, ogry, trolle, cyklopy,
 • zamek Czarodziejki (Sorceress) zamieszkują rusałki, krasnoludy, elfy, druidzi, jednorożce, feniksy,
 • zamek Czarnoksiężnika (Warlock) należy do centaurów, gargulców, gryfów, minotaurów, hydr i smoków.
 • Ponadto występują 4 jednostki neutralne: bandyci, nomadzi, dżiny i duchy. Wszystkie oprócz duchów można rekrutować w odpowiednich lokacjach na mapie przygód. Fabuła gry nie jest bardzo skomplikowana, bowiem opiera się na założeniu, że czworo władców chce podbić Enroth: lord Ironfist (Rycerz), lord Slayer (Barbarzyńca), Królowa Lamanda (Czarodziejka) i lord Alamar (Czarnoksiężnik). Kampania jest jedna, dla każdej z nacji różni się wyłącznie pozycjami startowymi na mapach oraz doborem ostatnich misji.

  Podsumowanie

  To tylko niektóre z szerokiego grona popularnych gier strategicznych na komputer i konsole do gier wideo. Opisanie wszystkich, najbardziej znanych gier tego typu mogłoby posłużyć za temat dużej publikacji i z tego względu zdecydowaliśmy się na wspomnienie o najbardziej znanych grach strategicznych.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-07-12 08:32:17, 213