Popularne gry online

Gry online pojawiły się na rynku już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy Internet jeszcze raczkował, ale nie w Stanach Zjednoczonych. Tam, dostęp do sieci z wykorzystaniem popularnych, również w Polsce, modemów, dawał możliwość zabawy w pierwsze, bardzo proste wówczas gry online. Wprawdzie wtedy komputery nie posiadały zaawansowanej grafiki, ale również nie ona była kluczowym elementem gier online. Pierwsze gry opierały się na interfejsie testowym. W tamtych czasach sama przepustowość łączy nie pozwalałaby na korzystanie z gier, w które gramy obecnie. Kolejna dekada przyniosła wielkie zmiany w branży komputerowej, ale również i w rozwiązaniach internetowych. Programiści zaczęli tworzyć coraz ciekawsze oraz coraz bardziej zaawansowane aplikacje. Dużo zawdzięczamy pojawieniu się i dynamicznemu promowaniu technologii flash, dzięki której gry nabrały kolorów, jak również dynamiki.

Na skróty...

Gra wieloosobowa

gry online - co wybrać?

Kluczem do zyskania popularności przez gry online była możliwość prowadzenia rozgrywki przez wielu graczy równocześnie. Gry, od samego początku istnienia, udostępniane były w trybie wieloosobowym. Już uważana za pierwszą, gra zatytułowana „Pong”, dawała możliwość rywalizowania z innymi graczami. Po jakimś czasie pojawiła się również możliwość grania w większych grupach. Wciąż były to czasy, w których dostęp do Internetu posiadały wyłącznie jednostki, tak więc rozgrywkę w trybie wieloosobowym, najczęściej prowadzono w tym samym pomieszczeniu, więc gracze spotykali się w tradycyjny sposób. Obecnie jest to już rzadkość. Gracze grają spędzając czas przed własnym komputerem.

Ważny przełom

W środowisku graczy, szczególnie ważnym momentem było pojawienie się trzeciej części gry zatytułowanej Quake. Była to jedna z pierwszych gier, które nastawione były wyłącznie na prowadzenie rozgrywki w trybie wieloosobowym. Nowa aplikacja dała sygnał, że nadchodzą czasy gier online, a sama aplikacja zdobyła miliony fanów na całym świecie. Dziś Quake 3 Arena uważany jest za klasykę gier komputerowych z trybem rozgrywki wieloosobowej.

Popularne gry online

Najbardziej popularne gry online, o jakich warto jest wspomnieć, to przede wszystkim Bitefight, Diablo, Lineage, Metin, MU Online, Ogame, Silkroad Online, The Crims, Tibia, Travian, World of Warcraft. O każdej z tych aplikacji można wiele powiedzieć.

World of Warcraft wydany został 23 listopada 2004 roku. Już po 24 godzinach, od momentu rozpoczęcia sprzedaż, udało się sprzedać aż 240 tysięcy egzemplarzy gry. Gra to MMORPG, czyli aplikacja, w której gracz może grać z wieloma innym graczami w wirtualnym świecie. W Europie gra pojawiła się 11 lutego 2005 roku. Na beta testy gry tylko w Chinach zarejestrowało się aż 100 tyś graczy. World of Warcraft uznany został za najlepszą grę targów E3 w 2003 roku. Pierwszy dodatek do tej gry, nosił podtytuł The Burning Crusad. Wydano go w 2007 roku. W listopadzie 2008 w sklepach pojawiły się kolejny dodatek - Wrath of the Lich King, a producenci zapowiedzieli już pojawienie się trzeciej części. Początkowo World of Warcraft miał poważne problemy, które wynikały z niestabilności systemu, który miał obsługiwać rozgrywkę online. Z tej przyczyny, sprzedaż gry na pewien czas została wstrzymana.

Bardzo popularną grą jest Travian. Ogromnym jej plusem jest fakt, że nie wymaga ona pobierania danych, instalacji gry na twardym dysku, ani też płacenia za nią. Travian to całkowicie darmowa aplikacja, w którą grać można z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. W Polsce w Traviana grają tysiące graczy. Rozpoczynając rozgrywkę gracz wciela się w wodza małego wioski, który wykonywać musi określone zadania. Wódz buduje osady, stawia szlaki handlowe, ale również prowadzi potyczki wojenne. Początkowo wioska liczy tylko jeden budynek, ale z biegiem czasu oraz wraz ze zdobywaniem przez gracza odpowiednich umiejętności, wioska może przerodzić się w tętniące życiem miasto.

Tibia to gra osadzona w świecie MMORPG. Będąc graczem wcielasz się w rolę poszukiwacza przygód, a twoim zadaniem jest stworzenie drużyny, w skład której będą wchodzić ludzie z całego świata. W czasie rozgrywki możesz odnajdywać skarby, a także odkrywać przeróżne tajemnice. W walce z potworami korzystać możesz z magicznych zaklęć. Każdy kolejny krok gracza ma wpływ na dalszy przebieg rozgrywki. Postać gracza z biegiem czasu staje się prawdziwym bohaterem, a rozgrywka w zasadzie nie ma końca. Tibia to aplikacja całkowicie bezpłatna – wystarczy tylko zarejestrować się w serwisie Tibia, by rozpocząć darmową rozgrywkę. Nie ma żadnych ukrytych kosztów. W Tibię grają gracze z całego świata, tak więc podczas zabawy możecie spotkać rywali z innych kontynentów.

The Crims jest rozgrywką, w której celem gracza jest zdobycie miana najbardziej cenione gangstera, a także władanie nad całym podziemnym miastem. Cała akcja odbywa się w CrimCity, mieście zdominowanym przez kryminalistów oraz innych przestępców. Gangster na swojej drodze może napadać kolejnych rywali, rabować, kraść i robić wszystko co w realnym świecie jest bardzo złe. Respekt gracza uzależniony jest od liczby rabunków, ale również inwestycji w budynki.

Silkroad Online to podobnie jak World od Warcraft aplikacja typu MMORPG. Gracz znajduje się w starożytnych Chinach, ale nie tylko – akcja dzieje się także w starożytnej cywilizacji europejskiej. Świat w grze jest aktywny – na drogach spotyka kupców, łowców czy też złodziei, którzy napadają na pozostałych. Poprzez konflikt, szlak ten ożywa i po prostu wiele się na nim dzieje. W Silkroad Online gracz dowolnie kształtuje rozwój swojej postaci – może być zarówno kupcem, jak i złodziejem. Dodatkowo, gracz może w każdej chwili zmienić swój zawód. Gra jest bardzo dynamiczna, a akcja szybko się zmienia. Sam zdecydujesz, w jaki sposób będziesz doprowadzał swoją jednostkę do najwyższego rozwoju.

Ogame jest kosmiczną grą strategiczną, w której uczestniczy mnóstwo graczy równocześnie. Do korzystania z aplikacji jak najbardziej wystarczające jest posiadanie przeglądarki internetowej – gry nie trzeb instalować. Gracz rozpoczyna rozgrywkę z jednym nierozwiniętym światem, a celem jest oczywiście przekształcenie tego świata w ogromne imperium, które doskonale prosperuje. W przyszłości gracz będzie musiał tego imperium oczywiście bronić, zatem powinien wybudować odpowiednią strukturę militarną. W czasie rozgrywki podbijać będzie można inne nacje, zdobywać surowce, negocjować z innym imperatorami. Możliwości gracza są bardzo duże, a gra cieszy się wielkim powodzeniem.

MU Online to gra wydana w 2001 roku. Gra umożliwia zabawę w świecie prehistorycznym, w tzw. krainie MU. Zasady gry są bardzo proste – zadaniem gracza jest zdobywanie kolejnych umiejętności poprzez pokonywanie potworów, ale również zdobywanie następujących po sobie poziomów. Za każdy zdobyty poziom gracz otrzyma 5 punktów. Po wykonaniu zadania, na 150 poziomie, postać otrzymuje 20 punktów. Wtedy zmienia się w BK, ME, SM, BS. Kolejne wykonane zadanie to kolejne zdobyte punkty. W zasadzie całość rozgrywki koncentruje się na zabijaniu potworów, odnajdywaniu nowych zbroi oraz innych przedmiotów, które można wykorzystać podczas rozgrywki.

Lineage powstało w 1998 roku. Druga część gry stworzyła jedną z największych społeczności MMORG. Do wyboru gracz ma 6 różnych ras – elfy, orki, mroczne elfy, krasnolud oraz kamaele. Oczywiście każda rasa wyróżnia się pewnymi czynnikami i posiada własną historię, miasta oraz królestwa. Świat w grze podzielono na dwa kontynenty i oczywiście każdy wygląda zupełnie inaczej. Rozgrywka za każdym razem może wyglądać zupełnie inaczej – czasami będziecie poświęcali czas podróżowaniu, podziwianiu krajobrazów, a w innych sytuacjach, odkrywaniu zupełnie nowych terenów. Gracze przyznają, że aplikacja potrafi wciągnąć gracza w zabawę, na wiele kolejnych miesięcy.

Diablo to fabularna gra akcji, która została udostępniona na światowych rynkach w 1997 roku. Dla graczy jest to pozycja kultowa – korzystają z niej miliony graczy na całym świecie i mimo tak dużego stażu, gra zupełnie nie traci na popularności. Akcja gry toczy się w podziemiach oraz na powierzchni miasta Tristram. Gracz początkowo wybiera jedną z postaci, a jego celem za każdym razem jest dokładnie to samo – usunięcie z powierzchni ziemi Diablo – Pana Terroru. Gracz musi pokonać 16 poziomów oraz kilka dodatkowych. Gra doczekała się dwóch kontynuacji, a obecnie, gracze oczekują na Diablo III.

Bitefight jest internetową grą RPG i stworzona została ona przez niemieckich programistów. Gracz wciela się w jedną z dwóch ras, mianowicie Wilkołaka lub Wampira. Zadaniem gracza jest zdobywanie złota polując na ludzi, pokonując demony czy też pracując na cmentarzu. Pomiędzy wymienionymi rasami nie widać jest większych różnic, jedyną można zauważyć w efektach polowania – Wilkołak w polowaniach zdobywa mięso, a Wampir krew. Poprzez kolejny wykonywane czynności gracz zdobywa punkty doświadczenia. Gra jest wciąż aktualizowana, wprowadzane są w niej zmiany. Podczas rozgrywki gracz jest informowany o wszystkich wydarzeniach poprzez wiadomości tekstowe.

Podsumowanie

W artykule wskazaliśmy jedynie najbardziej znane gry online, z którymi spotykamy się w Internecie. Oczywiście, gry online stanowią szeroką gamę aplikacji, dlatego każdy z nas znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-15 09:11:01, 213