Klasyka gier komputerowych

Gry komputerowe od wielu lat zaliczane są do ulubionych rozrywek zarówno młodych ludzi, jak również osób dorosłych. Przepadamy za wygrywaniem wirtualnych wyścigów, pokonywaniem rywali w meczach piłkarskich czy też wcielaniem się w postać Adama Małysza na skoczniach narciarskich. Przez kilkadziesiąt lat na całym świecie, powstały setki tytułów gier komputerowych, ale tylko kilka z nich zdołało się zapisać trwale w naszej pamięci. Można powiedzieć, że tego rodzaju gry tworzą klasykę gier komputerowych. Prześledźmy zatem historię gier komputerowych oraz najważniejsze tytuły, do których z pewnością będzie jeszcze wiele razy wracali.

Na skróty...

Początki gier komputerowych

klasyka gier komputerowych - co wybrać?

Prawdopodobnie pierwsza gra komputerowa została wydana w 1947 roku. Uruchamiano ją na oscyloskopie CRT. Była to oczywiście bardzo prosta gra, która stała się dziełem Thomasa T. Goldsmitha Jr. i Estle Raya Manna. 1947 rok był datą otrzymania patentu na grę, a prawdopodobnie, aplikacja stworzona została rok wcześniej. System wykorzystywał wtedy osiem kanałów próżniowych i symulował uderzenie pocisku w dany cel. Dzięki odpowiednim gałkom, możliwe było wystrzelenie pocisku pod odpowiednim kątem i z odpowiednią prędkością. Kolejnym, ważnym okresem dla gier komputerowych, był rok 1952. Wtedy to właśnie powstała gra o nazwie OXO. Była to graficzna wersja popularnej gry kółko i krzyżyk, którą stworzono na Uniwersytecie Cambridge.

Wiele w branży gier wydarzyło się w latach 60. Aplikacje powstawały na uniwersytetach, gdzie możliwy był dostęp do sprzętu komputerowego. Oczywiście, brak komputerów w użytku zwyczajnych ludzie powodował, że wiele stworzonych gier nigdy nie ujrzało światła dziennego. Zagrała w nie pewna grupa osób, ale nie było możliwości wprowadzenia takiej gry do bieżącej sprzedaży. W 1961 roku powstała aplikacja o nazwie Spacewar, w której naprzeciwko siebie stawały dwie osoby, kontrolujące po jednym statku kosmicznym. Grę zaprezentowano w 1962 roku i została ona udostępniona publicznie. Każdy mógł po nią sięgnąć. W 1966 roku stworzono grę o nazwie Chase, która początkowo miała być wykorzystywana w grach podłączonych do telewizora. Aplikacja trafiła jednak również na komputery i do dnia dzisiejszego powstają jej nowe wersje.

Rozwój gier w Polsce

W Polsce zainteresowanie tworzeniem rozbudowanych gier zauważalne stało się dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Jeszcze przed 1985 rokiem istniała gra zatytułowana Barman, która jednak ze względu na ograniczenia sprzętowe nie miała prawdziwej grafiki – obraz był złożony z kwadracików. Gracze korzystali z niej przede wszystkim w domach kultury, gdyż wtedy jeszcze popularność komputerów była w Polsce niewielka.

Pierwszą grą, która była warta uwagi, pośród tych stworzonych w Polsce jest Puszka Pandory, która wydana została w 1986 roku. Była to zwyczajna gra tekstowa, ale jej wielkim plusem był język polski. Była to właśnie pierwsza aplikacja wydana po polsku.

W 1987 roku opublikowany został kolejny bardzo dobry tytuł gry w postaci Smoka Wawelskiego. Co ciekawe, cała gra powstała w ciągu 6 tygodni, a jej fabułę przygotowano w jedną godzinę.

W 1989 roku Janusz Pelc napisał grę zatytułowaną Robbo, która wydawana była przez założoną przez niego firmę – LK Avalon. Rok później ta sama osoba była odpowiedzialna za stworzenie gry Misja, a inny programista, Mirosław Liminowicz, wydał grę zatytułowaną Fred. Była to platformówka.

Klasyka gier komputerowych

Wprawdzie pośród tysięcy gier komputerowych trudno jest wymienić te najlepsze z punktu widzenia każdego użytkownika, ale można przygotować listę tytułów, które są najlepiej oceniane przez graczy. Jakie tytuły należy tutaj umieścić?

Najlepiej oceniane gry w historii

Galactic Civilizations II: Dark Avatar to jednak z najbardziej utytułowanych aplikacji jakie pojawiły się w dziedzinie gier strategicznych. Autorem gry było Studio Stardock, które zaoferowało w swojej strategii wszystko to, czego tylko oczekują gracze, czyli wiele dostępnych technologii, losowe mapy, wiele możliwości, a także możliwość dopasowania wszystkich parametrów gry do własnych oczekiwań. Później ta sama firma była odpowiedzialna za wydanie kolejnej, rewelacyjnej strategii, która otrzymała tytuł Sins of a Solar Empire.

Jedną z nowszych gier, która jednak przez graczy wskazywana jest jako prawdziwa klasyka, jest Call of Duty 4: Modern Warfare. Call of Duty od dawna zaliczane jest do najlepszych strzelanek, jakie powstały w historii, ale Modern Warfare to prawdziwa rewolucja. Tym razem fabuła skoncentrowała się na wydarzeniach towarzyszących wojnie domowej w Rosji. Aplikacje gracze cenili za rewelacyjny tryb gry jednoosobowej, a także możliwość rozwoju bohatera gry, w przypadku rozgrywki wieloosobowej. Obecnie możliwość rozwoju bohatera jest już standardem w każdej grze tego rodzaju.

Kolejny ważny tytuł to World of Warcraft: Wrath of the Lich King. Jest to jedna z najbardziej dochodowych gier online w historii. Już pierwsza wersja gry odniosła ogromny sukces na całym świecie, a kolejne jej części tylko poprawiały ten wynik. Wskazany tutaj dodatek do gry Warcraft był szczególny, gdyż wprowadzał nową krainę, ale również bardzo poprawił atrakcyjność całej rozgrywki. Gra była bardzo pozytywnie oceniana w recenzjach.

Za ważną aplikację wśród popularnych strzelanek, wskazać należy Unreal Tournament 2004. Już pierwsza część gry zatytułowanej Unreal była oceniana bardzo pozytywnie i grały w nią miliony graczy. W aplikacji wykorzystano futurystyczne pojazdy, ciekawe postacie. Aplikacja otrzymała od wielu wydawnictw tytuł gry roku i przez kolejne lata utrzymywała się na szczytach popularności.

Ważnym tytułem dla wszystkich graczy wydaje się być Civilization 4. Ostatnia z serii popularnej Cywilizacji wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich wieloma czynnikami. W zasadzie powiedzieć należy, że gra posiadała wszystko, co tylko jest niezbędne. Mianowicie grywalność, wiele kampanii do zaliczenia, mnóstwo możliwości. Gracze narzekali jedynie na brak Polski w charakterze nacji, ale problem ten został naprawiany w jednym z dodanych do aplikacji modów, które stworzyli oczywiście fani aplikacji. Producenci gry zapowiedzieli już wydanie na rynek piątej części aplikacji.

Tytułem, jaki doskonale znają wszyscy gracze na całym świecie, jest Grand Theft Auto, czyli w skrócie GTA. Z pewnością wszyscy doskonale znacie ten tytuł. Trzecia część aplikacji, którą właśnie wskazujemy jako szczególnie pozytywnie oceniają, zmieniał zupełnie wygląd gier. Gry przestały być proste, mało kolorowe i nie dynamiczne. Pościgi, wartka akcja, ciągłe zmiany, strzelaniny – to wszystko spowodowało, że gracze z całego świata pokochali GTA III, a kolejna część tej gry, zdobyła jeden z najlepszych wyników sprzedażowych w historii gier komputerowych.

Najważniejsze tytuły w historii

Najlepsza sprzedaż, najlepsze oceny to jednak nie to samo co wpływ gry na historię gier video. Jeden z brytyjskich magazynów przygotował zestawienie tytułów, które zupełnie odmieniły historię gier komputerowych. Jakie aplikacje pojawiły się na takiej liście?

Zdecydowane pierwsze miejsce przypadło tytułowi Super Mario Bros. Super Mario z pewnością wszyscy doskonale kojarzycie jeszcze z czasów, kiedy to granie koncentrowało się na popularnych konsolach podłączanych do telewizorów. Wtedy Mario było najbardziej grywalną aplikacją i potrafiło się utrzymać przez kolejnych kilkanaście lat wśród lubianych aplikacji. Producenci do dnia dzisiejszego próbują przygotowywać nowe, ciekawe wersje Mario.

Na drugim miejscu umieszczono w tym rankingu grę zatytułowaną Pac-Man. Ta prosta gra zręcznościowa polegała na przemieszczeniu się przez labirynty, gdzie zadaniem gracza było „zjedzenie” wszystkich białych kulek. Gra doczekała się nowych edycji zarówno na komputery, jak również na telefony komórkowe.

Trzecim tytułem jest Pong, czyli gra oparta na tenisie. Zabawa toczyła się na czarnym tle przedzielonym kresami. Przez kolejne lata aplikacja doczekała się wielu nowych wersji.

Czwarta pozycja należy do słynnego tytułu Tetris. Teris to po prostu układanie klocków na prostokątnej planszy. Gra udostępniana była na automatach oraz przeróżnego rodzaju zabawkach. Aplikacja zrobiła wielką karierę na całym świecie i jest lubiana do dziś.

Wolfenstein 3D to słynna strzelanka. Jeden z pierwszych tytułów, który wydany był w 3D i wyglądał tak profesjonalnie. Aplikacja odniosła wielki sukces i doczekała się wersji dla wielu graczy. Tryb multiplayer zyskał jeszcze większe zainteresowanie niż rozgrywka indywidualna. Dwa inne tytuły, o których jeszcze warto wspomnieć to słynne gwiezdne wojny, czyli Star Wars oraz Space Invaders, czyli prosta gra, w której zadaniem gracza jest eliminowanie atakujących go statków kosmicznych.

Podsumowanie

Przez kilkadziesiąt lat powstały tysiące gier komputerowych, ale ledwie kilka tytułów zapisało się trwale w historii i wpłynęło na dalszy przebieg wydarzeń w branży. Tytuły takie jak Mario, Pac-Man czy Tetris będziemy pamiętać zawsze, a stanowić będą one inspirację dla producentów nowych gier. Z pewnością doczekamy się jeszcze niejednej nowej wersji Mario Bros czy popularnego Pac-Mana.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 14:26:30, 170