Jak wybrać saksofon?

Muzyka to pasja, sposób życia, a nawet ukochany przyjaciel wielu ludzi. W muzyce można śmiało wyrażać emocje, mówić o sprawach, które poruszają serca i umysły. Aby tworzyć muzykę na ogół potrzebny jest odpowiedni instrument. Wśród szerokiego katalogu instrumentów muzycznych niewątpliwie na uwagę zasługuje saksofon. Postaramy się przybliżyć Państwu ten instrument muzyczny, podać jego cechy charakterystyczne, wskazać jego producentów, a także podać, jakie parametry saksofonu należy brać pod uwagę podczas jego zakupu. Niniejszy poradnik może więc stanowić dla Was zbiór rad przy wyborze saksofonu spełniającego Wasze wymagania.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje saksofonów

saksofony - jak wybrać?

Saksofon, wbrew powszechnym przekonaniom, jest instrumentem dętym drewnianym, zaliczanym do grona aerofonów stroikowych. Taką klasyfikację saksofon zawdzięcza w dużej mierze swojej budowie i stroikowi. Trzeba powiedzieć, że istnieje aż siedem różnych odmian saksofonu, mających różną wielkość i zakres dźwięków. Wybierając saksofon, powinniśmy być tego świadomi. Warto więc zapoznać się z najczęściej wykorzystywanymi w praktyce odmianami saksofonów i ich cechami charakterystycznymi. Poniżej przedstawiamy wszystkie odmiany tego instrumentu:

 • Saksofon altowy – ma kształt odwróconej litery S, jest stosunkowo mały i lekki. Strój ES lub F, ale najczęściej jest to właśnie Es. Wydobywa się dzięki niemu bogate i ciepłe brzmienie.
 • Saksofon barytowy – ma kształt odwróconej litery S, z charakterystycznym zawinięciem w swej górnej części. Ma dosyć spore rozmiary i strój Es. Wydobywa się z niego głębokie, ale nieco chropowate brzmienie.
 • Saksofon basowy – ma kształt odwróconej litery S z dodatkowymi zawinięciami. Jest bardzo dużych rozmiarów, ma nader głębokie i chropowate brzmienie.
 • Saksofon kontrabasowy – jest wygiętych w kształt odwróconej litery S z dodatkowymi zawinięciami. Jest duży i ciężki, dlatego też zwykle jest w czasie gry ustawiany na specjalnie skonstruowanym do tego celu stojaku. Ma bardzo niskie, głębokie i chropowate brzmienie.
 • Saksofon sopranowy – ma zwykle kształt prostej rury, strój B lub C, brzmienie delikatne i wręcz słodkie.
 • Saksofon sopraninowy – ma kształt prostej rury, brzmienie wysokie i dosyć piskliwe.
 • Saksofon tenorowy – ma kształt odwróconej litery S, jest średniej wielkości, ale dosyć łatwo się go mimo to używa. Strój B lub C. Wydobywa się z niego czyste, wyraziste i nieco rzewne brzmienie.
 • Większość instrumentów muzycznych ma swoje archaiczne poprzedniki, ale takiego pierwowzoru na próżno można szukać dla saksofonu. Został wynaleziony od razu w swym praktycznie niezmienionym kształcie, dokładnie w roku 1840 przez belgijskiego wytwórcę instrumentów muzycznych – Adolpha Saxa. Opatentowany został w 1846 toku. Jego nazwa, jak łatwo można się domyślić, pochodzi od nazwiska jego wynalazcy.

  Saksofon bardzo szybko stał się instrumentem koncertowym, bo już w cztery lata po jego wynalezieniu.

  Dzisiejsze saksofony są w dużym stopniu zaawansowane technologicznie i mają wielką precyzję wykonania. Saksofonom współczesnym, wyprodukowanym przy użyciu maszyn i komputerów, niestety według wielu muzyków, brakuje duszy, jaką mają ręcznie wykonane instrumenty. Jeśli zależy nam jednak na swobodzie grania, świetnej intonacji i niezawodności, a przy tym nie mamy zbyt dużych środków na kupno saksofonu, instrumenty wykonywane seryjnie będą dla nas dobrym wyborem. Wytrawni muzycy jednak wydadzą na saksofon więcej, aby tylko uzyskać indywidualne brzmienie czy też niepowtarzalny wygląd. Ręcznie wykonane saksofony są dziełami sztyki, a w rękach dobrego muzyka mogą zabrzmieć na swój własny, odmienny sposób. Każdy saksofon wykonany jest z dwóch podstawowych elementów, mianowicie z korpusu i szyjki, która bywa nazywana fajką.

  Szyjka na ogół jest koniczną rurką, wygiętą pod odpowiednim kątem, w której wywiercony jest niewielkiej średnicy otwór służący do uzyskiwania przedęć oktawowych.  Z kolei, cieńsza strona szyjki jest zakończona kilkucentymetrowej szerokości warstwą korka, mającą grubość od jednego do nawet kilku milimetrów. Korek służy do osadzenia ustnika saksofonu, a jednocześnie ma za zadanie hamować jego poślizg i umożliwiać skuteczne ruchy w trakcie wkładania ustnika i strojenia. Natomiast korpus to stożkowata rura, wygięta w większości saksofonów i zakończona dźwięcznikiem, zwanym czasem czarą głosową lub roztrąbem. Do korpusu przylutowane są niewielkie, mosiężne lub stalowe słupki, które służą do przymocowania pozostałych mechanizmów saksofonu, mianowicie prętów, dźwigni i klap. Korpus i szyjka saksofonu mają wywiercone otwory, które w trakcie grania są zamykane lub otwierane za pomocą różnych mechanizmów i przekładni. Szczelność zamykania otworów jest istotna dla łatwości grania, dlatego klapy wypełnia się filcowo-skórzanymi podkładkami połączonymi z metalowymi lub plastikowymi rezonatorami. W miejscach, gdzie palce muzyka dotykają klap, wypełnia się macicą perłową. Na korpusie umieszczone jest specjalne oparcie dla kciuków lewej i prawej ręki. Najczęściej, saksofon zrobiony jest ze stopów metali kolorowych. Mosiądz, a czasami chrom, nikiel, srebro lub złoto chronione jest warstwą specjalnego lakieru, który istotnie wpływa na barwę instrumentu.

  Kupując saksofon, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na jego ważny element, tj. czarę głosową. Precyzja, jakość i uroda dźwięcznika wpływa często na decyzję wyboru danego instrumentu. Powinniśmy przy wyborze saksofonu sprawdzić rozmieszczenie otworów i ich precyzję wykonania, bowiem wpływa to na prawidłową intonację instrumentu. Dźwigary i prowadnice, które mają największy kontakt z dłońmi muzyka, nie powinny być zbyt miękkie, ponieważ szybko ulegną odkształceniu, powodując nieprecyzyjne krycie i brak szczelności. Istotnym elementem instrumentu są osłony i ozdoby, które poza funkcją praktyczną, dodatkowo podnoszą estetyczne walory instrumentu. Trzeba podkreślić, że dokładność wykonania osi i prowadnic procentuje późniejszym komfortem gry. Z kolei, precyzja szlifowania powierzchni przekłada się miedzy innymi na mniejszą podatność na korozję i odpryski lakieru. Na brzmienie saksofonu ma wpływ zabezpieczająca go warstwa lakieru, dlatego też trzeba zwrócić uwagę na jego skład i sposób nakładania.

  Decydując się na zakup konkretnego saksofonu, należy zadawać sobie sprawę z wielu implikacji, abyśmy mogli zaoszczędzić sobie niepotrzebnych frustracji i niechęci do gry na tym instrumencie. Dobór saksofonu uzależniony bywa od takich czynników związanych z muzykiem, jak płeć, wzrost czy wiek, a także naturalnie – umiejętności grania na tym instrumencie.

  Saksofon kosztuje dosyć dużo, dlatego też powinniśmy przemyśleć dokładnie jego zakup. Przy zakupie instrumentu używanego należy zwrócić uwagę na:

 • jakość brzmienia,
 • właściwy strój i prawidłową intonację we wszystkich rejestrach,
 • prostotę i wygodę wydobywania dolnych dźwięków,
 • stopień zużycia instrumentu, wgniecenia, rysy, rdza itp,
 • stan mechanizmów, sprężynek i słupków, luzy,
 • szczelność i jakość poduszek,
 • zniszczenie lakieru i powłok galwanicznych,
 • stan korków, gumek, owijek i innych elementów z tworzyw sztucznych,
 • stan fajki, jej prawidłową krzywiznę i prześwit,
 • ustnik (dobry ustnik może kosztować więcej niż gorszej klasy saksofon),
 • rodzaj i stopień zużycia futerału,
 • numer umieszczony pod uchwytem prawego kciuka,
 • akcesoria dodatkowe (pasek, stojak itp.),
 • cenę.
 • Dobrze wykonany saksofon może służyć właścicielom przez wiele lat.

  Popularni producenci saksofonów i ich produkty

  Saksofony należą do jednej z pozycji asortymentowych takich renomowanych producentów jak: Akai, Arnolds&Sons, Amati, Antoine Courtois, Bach, Belcanto, BuffetCrampon, Cerveny, Chester, Ever Play, Getzen, J.Michael, Jean, Jupiter, Keilwerth, Odyssey, Prelude by BACH, Prelude by ConnSelmer, Roy Benson, Selmer, Suzuki, Stagg, Stewart Ellis, Yamaha i Yanagisawa.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czym są instrumenty saksofonopodobne?

   Otóż, są to instrumenty przypominające pod wieloma względami saksofon, ale nie są nim. Zostały one zbudowane pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez B. Eppelsheima. Operowały one w rejestrach ekstremalnych. Zalicza się do nich takie instrumenty jak tuba, saksofon subkontrabasowy i soprillo. Instrumenty te znajdują zastosowanie w chórach saksofonowych. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest jedynie 30 soprilli i 6 tubaxów.

  • Jaki saksofon będzie najbardziej odpowiedni dla początkującego muzyka?

   Najlepiej jest rozpoczynać naukę na saksofonie altowym, który jest na pewno lżejszy od tenorowego, ma bogatszą literaturę saksofonową i jest nieco tańszy od tenorowego.

  Podsumowanie

  Kupując saksofon, należy kierować się wieloma jego cechami, aby nabyć dokładnie taki instrument, który na pewno spełni nasze oczekiwania. Zupełnie inny saksofon należy dobrać dla początkującego, młodego muzyka, a inny naturalnie dla profesjonalisty. Przy zakupie kierujmy się wskazanymi w niniejszym artykule poradami, a będziemy cieszyć się z dobrego zakupu, zaś nauka gry na saksofonie będzie wyłącznie przyjemnością.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2023-03-28 14:27:52, 120