Jak wybrać keyboard?

Granie na pianinie, czy fortepianie jest postrzegane jako eleganckie i rozwijające. Nie każdy jednak ma w domu tyle wolnego miejsca, aby postawić w nim ogromny fortepian, czy nieco mniejszych gabarytów pianino. Alternatywą dla tychże instrumentów muzycznych jest niewątpliwie keyboard. Czym jest ten instrument? Jakie cechy szczególne się mu przypisuje oraz na jakie kwestie należy zwracać uwagę przy jego zakupie? Odpowiemy na te i inne pytania w toku niniejszego artykułu, który jest poradnikiem przydatnym przy wyborze keyboardu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje keyboardów

keyboardy - jak wybrać?

Sama nazwa „keyboard” przetłumaczona na język polski oznacza klawiaturę. Keyboard bywa nazywany aranżerem oraz syntezatorem. Bez względu na wykorzystaną nazwę, jest to elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, który przeznaczony jest przede wszystkim do wykonywania utworów muzycznych na żywo oraz do nauki gry. W przypadku keyboardu elementem sterującym jest klawiatura, mająca układ typu fortepianowego.

Keyboard zawsze wyposażony jest w system akompaniamentu, ze zmianą akordów. W chwili obecnej, nowoczesne keyboardy na ogół stanowią po prostu niskobudżetowe samplery, choć oczywiście nie jest to powszechnie obowiązującą regułą. Wiele renomowanych firm z branży muzycznej ma w swojej ofercie asortymentowej keyboardy przeznaczone zarówno dla amatorów, uczących się grania na klawiszach, jak i dla prawdziwych profesjonalistów.

W Polsce tak naprawdę nie istnieje precyzyjna nazwa dla tego typu instrumentów, co wywołuje problemy w odróżnianiu normalnych keyboardów od syntezatora bądź organów elektronicznych. Trzeba jednak powiedzieć, że nowoczesne modele keyboardów zwykle posiadają cechy i unikalne możliwości organów elektronicznych. Mogą na przykład być wyposażone w drawbary, wbudowane samplery, czy też mieć możliwość zaawansowanej syntezy zmodelowaniem analogowym.

Keyboard wyposażony jest w szereg elementów, na które trzeba zwracać szczególną uwagę przy jego zakupie. Podstawowymi elementami tego instrumentu muzycznego są:

 • Klawiatura muzyczna – należy sprawdzić, czy funkcjonuje prawidłowo, czy klawisze się nie zacinają i czy nie są zbyt głośne. Jeśli decydujemy się na zakup używanego keyboardu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy klawisze nie są zniszczone i wytarte.
 • Wyświetlacz – w nowoczesnych keyboardach jest to mały ekran. Może być czarno-biały bądź kolorowy. Jego jakość, przekątna i wyświetlane kolory nie mają takiego znaczenia dla użytkowników, bowiem wyświetlane są na nim jedynie pewne ustawienia keyboardu. Całkowicie wystarczający dla przeciętnego użytkownika będzie standardowy, czarno-biały wyświetlacz, choć dla profesjonalnych kompozytorów na pewno bardziej przydatny będzie jednak bardziej zaawansowany wyświetlacz.
 • Generator rytmu i akordów.
 • Sekwencer – jest to urządzenie bądź program komputerowy wbudowany w keyboard, które steruje urządzeniem MIDI. Sekwencer jest w pełni programowalny, dlatego też przy jego wykorzystaniu artysta jest w stanie część muzyki, która zwykle tworzy tło oraz rytm, powierzyć sekwencerom. Przez to może skupić się wyłącznie na własnoręcznym graniu zasadniczej linii melodycznej. Oryginalne sekwencery, których zadaniem jest sterowanie syntezatorami analogowymi, to skomplikowane urządzenia, oparte na technologii analogowej lub hybrydowej - analogowo-cyfrowej.
 • Moduł dostępu do pamięci masowej – kupując keyboard musimy sprawdzić, jakie złącza, porty i napędy on posiada. Powinien mieć dysk twardy o sporej pojemności, na którym można zapisywać tworzoną muzykę; port USB służący do podłączenia pamięci masowej takiej jak Pendrive, lub stację dyskietek, choć ten element jest bardzo rzadko w chwili obecnej wykorzystywany.
 • Generator dźwięku, czyli moduł dźwiękowy.
 • Akumulator – trzeba sprawdzić, jak długo keyboard może pracować z wykorzystaniem jedynie zasilania akumulatorowego. Im dłuższa praca na akumulatorze tym lepiej dla użytkownika. Dzięki temu można zagrać na keyboardzie nawet w lesie, gdzie nie będziemy mieć możliwości podłączenia do sieci energetycznej.
 • Podstawka pod nuty.
 • Zasilacz sieciowy – warto sprawdzić, jakie napięcie ma zasilacz.
 • Keyboard jako instrument muzyczny posiada liczne zalety, które są niedostępne dla pianina cyfrowego, czy też dla syntezatora. Keyboard świetnie sprawdza się w zespole w roli akompaniamentu. Specyfikacja techniczna w zasadzie każdego, nowoczesnego keyboardu jest imponująca, bowiem liczba barw wynosi nawet 500 czy 600. Dla porównania, liczba rytmów w pianinie cyfrowym to jedyne 300.

  Popularni producenci keyboardów i ich produkty

  Do najbardziej znanych producentów Keyboardów należy zaliczyć takie marki jak: Yamaha, Roland, Korg, Casio, Ketron, Fujiyama 3a, YM, Absonic, AKAI Professional, Access, Alesis, Arturia, Behringer, Boss, Clavia Nord, Crescendo, CME, Contra, Dave Smith, EMU, ESI, Fermata, Hammond, Hejnał, Hohner, Kurzweil, M Keys, McCrypt, MUSE, M-Audio, MIDITECH, MXL, Marcus, Motu, Native Instruments, Nord, Novation, Orla, Petrof, Presonus, Prodipe, Rodgers, Stagg, Steinberg, Studiologic, Vivanco, Waldorf, Zagraj.

  Jednymi z najlepszych keyboardów są urządzenia marki Yamaha, Ketron i Casio. Nie należą one do najtańszych. Niejednokrotnie, za sprzęt wysokiej jakości tych marek należy zapłacić ponad 10 000 zł.

  Godnym polecenia Keyboardem jest model Ketron SD 5. Posiada on twardy dysk i klawiaturę z 61 klawiszami. Wyposażono go w 6 poziomów dynamiki i funkcję Aftertouch. Posiada 16 przycisków multifunkcyjnych oraz przycisk wyboru trybu pracy: Drum, SFX, GM Part. Ma wyświetlacz TCF z podświetleniem, 240x128 pikseli, napęd dyskietek 3.5" 2DD/HD oraz następujące brzmienia:

 • 290 brzmień orkiestrowych,
 • ponad 1000 brzmień perkusyjnych multitimbral
 • 110 brzmień użytkownika, z możliwością edycji.
 • To tylko niektóre z cech tego keyboardu. Za model Ketron SD 5 przyjdzie nam zapłacić około 8-9 tys. zł.

  Innym keyboardem, który śmiało można polecić, jest model Yamaha PSR S910 w cenie około 7000 zł. Ma podobnie jak model Ketron, 61 klawiszy. Wyposażono go w takie funkcje, jak:

 • Pitch Bend
 • Modulation
 • Multi Pads
 • AWM Stereo Sampling.
 • Ma 128 dźwięków polifonicznych, wyświetlacz TFT QVGA LCD. Użytkownik może w nim skorzystać z efektów: Reverb, Chorus, DSP, Master EQ, Part EQ. Do innych funkcji tego keyboardu zalicza się: Dual/Layers, Split, Panel Sustain, Mono/Poly. Urządzenie odtwarza pliki WAV i MP3, a nagrywa dźwięki WAV. Ma 2,4 MB pamięci wewnętrznej, wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe. Do innych złączy zalicza się:

 • MIDI In/Out
 • AUX In (R, L/L+R)
 • AUX Pedal
 • LINE Out (R, L/L+R)
 • VIDEO Out
 • Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy syntezator i keyboard to ten sam instrument?

   Nie, jest to błędne nazewnictwo. Instrument nazywamy keyboardem, kiedy wyposażony jest w system akompaniamentu, z możliwością zmiany akordów. Takiej opcji nie posiada natomiast syntezator, który jest organami elektronicznymi.

  • Jak inaczej nazywany jest keyboard?

   Najczęściej w Polsce keyboard po prostu mylony jest z syntezatorem, czy też z organami elektronicznymi. W poprawnej terminologii można nazwać go pianinem elektronicznym, zaś w żargonie muzycznym słyszy się takie określenia jak klapa, automat, samograj czy parapet.

  • Czym różni się keyboard od pianina cyfrowego?

   Pianino cyfrowe ma jedną, bardzo ważną cechę, mianowicie, wyposażone jest ono w ważoną, dynamiczną klawiaturę, która na dodatek nie różni się od klawiatury w pianinie klasycznym. Sposób wydobycia dźwięku w pianinie cyfrowym jest taki sam. Jeśli dotkniemy w nim klawiszy cicho i spokojnie, to w taki sposób zabrzmią. Jeśli zaś będziemy zwiększać dynamikę grania, to takie emocje przekazane zostaną przez instrument. Pianino cyfrowe przekazuje nie tylko stopień głośności, ale również barwę i emocje grającego. Z kolei, keyboardy, nawet te wyposażone w dynamiczną klawiaturę, nie są w stanie imitować tradycyjnego pianina w doskonały sposób. Należy zwrócić uwagę, że w keyboardzie wydobycie dźwięku odbywa się w sposób zero-jedynkowy, tj. uderzenie z siłą x oddaje poziom głośności y. Przyzwyczajenie się do wydobycia dźwięku w sposób wystarczający dla keyboardu, jest niewystarczający dla pianina i taki nawyk może utrudnić potem poprawną grę na pianinie. Keoboard pozostaje niewrażliwy na emocje grającego, reagując jedynie (przy dynamicznej klawiaturze) poziomem nagłośnienia.

  Podsumowanie

  Podejmując ostateczną decyzję o zakupie określonego keyboardu, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo zaawansowany instrument jest nam potrzebny. Czy zależy nam na idealnym brzmieniu i barwie przekazującej emocje, czy też na szerokich możliwościach technicznych. Keyboardy w zaawansowanej formie nie są tanie, co musimy brać pod rozwagę przy wyborze tego instrumentu. Warto wybierać keyboardy renomowanych producentów, bowiem ich jakość jest o wiele wyższa. Dostajemy również w takim przypadku wysoce niezawodne urządzenie, a na pewno każdemu użytkownikowi będzie na tym zależeć. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego keyboardu, przetestujmy go przed zakupem i sprawdźmy, czy nie ma on żadnych uszkodzeń.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-08-04 16:52:52, 213