Jak wybrać wycieraczki do szyb?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego pojazdu posiadającego przednią szybę, jest wycieraczka, której zadaniem jest ścieranie wody deszczowej, błota, śniegu itp. zabrudzeń w czasie jazdy. Bez wycieraczek poruszanie się po drogach w czasie deszczu, czy innych opadów atmosferycznych staje się niemożliwe, bowiem kierowca nie ma dostatecznej widoczności tego, co dzieje się przed nim. Jak wybrać dobre wycieraczki samochodowe, które będą spełniać swoje zadania w należyty sposób?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wycieraczek do szyb

wycieraczki do szyb - jak wybrać?

Na ogół konstrukcja wycieraczek obejmuje długi, cienki pasek gumy, nazywany piórem wycieraczki, który jest rozciągnięty na metalowym uchwycie. Pióro jest przesuwane mechanicznie po zewnętrznej powierzchni szyby okna pojazdu. Może to być zarówno szyba przednia, jak i tylna. Z reguły, w samochodach osobowych zamontowana jest jedna wycieraczka tylna i dwie przednie – prawa i lewa. Istnieją samochody, które zamiast dwóch przednich wycieraczek mają tylko jedną i wtedy pióro wycieraczki wykonuje ruch nie po obwodzie odcinka okręgu, ale po mimośrodzie, dzięki czemu oczyszczana jest znacznie większa powierzchnia przedniej szyby.

Wycieraczki są wprawiane w ruch po szybie przy użyciu ręcznej dźwigni, jaką uruchamia się z wnętrza kabiny kierowcy pojazdu, bądź przy pomocy niewielkiego, elektrycznego silnika z odpowiednią przekładnią. Silniczek jest włączany w razie potrzeby przez kierowcę albo wyzwalany przez czujnik, wykrywający opady atmosferyczne.

Dobre wycieraczki zapewniają idealną widoczność, nawet w bardzo złych warunkach otoczenia. Trzeba jednak powiedzieć, że dobór właściwych, dobrych i zarazem tanich wycieraczek nie jest łatwy.

Guma, z której wykonane jest pióro wycieraczki nie powinna zawierać silikonu, a to z uwagi na to, że własności mechaniczne silikonu są znacznie gorsze od kauczuku naturalnego, z którego produkowane są o wiele lepsze, ale i droższe wycieraczki do szyb.

Kupując wycieraczki do szyb powinniśmy wybrać, czy mają to być wycieraczki płaskie czy posiadające stelaż. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Wycieraczki płaskie są z reguły droższe, ale za to lepiej dostosowują się do kształtu szyby. Z kolei, wycieraczki ze stelażem dostępne są w dwóch wariantach, a mianowicie ze spojlerem lub bez. Wycieraczki ze stelażem wyposażone w spojler lepiej sprawdzają się przy wyższych prędkościach rozwijanych przez samochód, bowiem są lepiej dociśnięte do szyby. Spojler występuje wyłącznie po stronie kierowcy, co spowodowane jest sposobem opływania przedniej szyby przez powietrze.

Znaczenie przy wyborze wycieraczek ma rozmiar piór. Powinien on być maksymalny, ale dopasowany do szyby samochodu. Im większa wycieraczka, tym większe pole widzenia możemy uzyskać. Najczęściej producenci samochodów montują w nich mniejszy rozmiar wycieraczek. Warto zaznaczyć, że rozmiar wycieraczek podany jest zwykle w calach.

Popularni producenci wycieraczek do szyb i ich produkty

Na naszym rodzimym rynku dostępne są wycieraczki przeróżnych, mniej lub bardziej znanych producentów. Warto zaufać jednak renomowanym firmom, które produkują wysokiej jakości wycieraczki do szyb i pióra do wycieraczek. Do takich producentów zaliczyć należy: Alca, Auto Collection, Bosch, Bottari, Hors, Pl oraz Valeo. Ich asortyment wycieraczek jest naprawdę bardzo szeroki, także każdy kierowca dobierze takie wycieraczki, których potrzebuje. Ceny wycieraczek zaczynają się już poniżej 10 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Kiedy wymienić wycieraczki do szyb na nowe?

  Otóż, należy je wymieniać zawsze wtedy, gdy pogarsza się ich stan. Moment ten jest łatwy do zauważenia, ponieważ pióra wycieraczek sukcesywnie słabiej zbierają wodę, przez co na szybie pozostają wodne smugi. Czasami nawet nowe wycieraczki mogą głośno pracować i zostawiać wodę na szybie, ale dotyczy to w zasadzie wyłącznie tanich wycieraczek, które nie są dobrej jakości.

 • Na jak długo wystarczają pióra wycieraczek?

  Jeśli zakupimy dobrej jakości pióra do wycieraczek, powinny nam one wystarczyć na około rok eksploatacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na tanie pióra, ze zwyczajnej gumy, wycieraczki będziemy musieli wymienić bardzo szybko, nawet zaraz po założeniu nowych piór.

 • Jak dbać o pióra wycieraczek?

  Generalnie, o wycieraczki do szyb nie trzeba specjalnie dbać. Są to elementy samochodu, które nie wymagają konserwacji, ale należy pamiętać o tym, że pióra wycieraczek do szyb nie mogą pracować na suchej powierzchni, ponieważ się niszczą i mogą zarysować szybę.

 • W jaki sposób dochodzi do zniszczenia wycieraczek do szyb?

  Jeśli przez dłuższy okres czasu nie używamy wycieraczek, a na dworze panuje ciepła pogoda, wówczas pióra mogą ulec odkształceniu. Nie należy w okresie letnim oszczędzać na płynie do spryskiwaczy, ponieważ zaschnięte na szybach resztki owadów i żywica skutecznie niszczą pióra wycieraczek. Jeśli chcemy pozostawić auto na dłużej, to powinniśmy lekko unieść wycieraczki do góry.

 • Jak wymienić pióra wycieraczek?

  Nie jest to czynność skomplikowana. Wystarczy wyjąć starą gumę, a na jej miejsce wstawić nową. Przycina się nadmiar gumki i zaciska rynienkę. Warunkiem wymiany gumy na nową jest to, aby elementy metalowe były nieuszkodzone i nie zardzewiałe.

Podsumowanie

Wycieraczki do szyb zapewniają dobrą widoczność na drodze, zakładając, że są one wysokiej jakości. Zawsze trzeba dbać o to, aby pióra wycieraczek w sposób idealny ściągały wodę i inne zabrudzenia z szyb. Pamiętajmy, że dobre wycieraczki samochodowe dają nam i naszym pasażerom bezpieczeństwo, bowiem kierowca więcej widzi, nawet w trakcie ulewy. Nie żałujmy więc pieniędzy na częste wymiany wycieraczek – przynajmniej raz do roku. Im droższe wycieraczki, tym z reguły lepsze mają parametry użytkowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-07 11:35:10, 213