Jak wybrać kable rozruchowe?

Na wyposażeniu samochodu osobowego powinno znaleźć się szereg akcesoriów, które zapewniają nasze bezpieczeństwo podczas jazdy i wypadku, ale nie tylko. W razie awarii silnika, czy innych podzespołów samochodu, warto mieć ze sobą również i inne przedmioty, do których zaliczają się kable rozruchowe. Jak wybrać odpowiednie kable rozruchowe do naszego akumulatora? Postaramy się wskazać najważniejsze wytyczne przy kupnie kabli rozruchowych w kolejnych podpunktach niniejszego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kabli rozruchowych

kable rozruchowe - jak wybrać?

Najważniejszym zadaniem, jakie mają do spełnienia kable rozruchowe, czy też jak kto woli – przewody rozruchowe, ułatwiają, albo nawet umożliwiają rozruch silnika w przypadku spadku napięcia z akumulatora. Jeśli akumulator zostanie całkowicie rozładowany, wówczas też przydatne okazują się być kable rozruchowe. Dodatkowo, zapewniają one przepływ prądu o odpowiednim natężeniu.

Wybierając kable rozruchowe koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, do jakich samochodów są one adresowane. Kable do TIR-ów nie użyjemy raczej w samochodzie osobowym i na odwrót. Każde przewody rozruchowe są przeznaczone do innego typu pojazdów.

Ważne jest, jaki przekrój ma kabel. Im będzie on grubszy tym lepiej, bowiem większe napięcie wytrzyma. Istotna jest również jego długość. Czasem niezbędne są kable posiadające minimalną długość 5 metrów.

Wybierając kable rozruchowe powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, do których zalicza się przede wszystkim przewodzone napięcie. Powinno one wynosić minimum 200 A, choć w sklepach dostępne są niedrogie kable 400 A. Parametr ten świadczy o jakości przewodów. W rezultacie, 100 A będzie w zdecydowanej większości przypadków wartością za niską.

Kable rozruchowe mogą być wykonane z miedzi i posiadać silikonową otoczkę. Kupując je warto przyjrzeć się jakości ich wykonania, aby mogły one służyć nam przez dłuższy okres czasu.

Jakość kabli jest uzależniona również od jakości samych krokodylków, które przypina się do akumulatora. Powinny być one metalowe, z otoczką silikonową, zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania. Plastikowe krokodylki mogą być mało wytrzymałe, zwłaszcza, jeśli na zewnątrz jest trzaskający, ponad -20 stopniowy mróz.

Popularni producenci kabli rozruchowych i ich produkty

Firmy produkujące kable rozruchowe są raczej mało znane. Większość klientów nabywających kable rozruchowe przy ich wyborze kieruje się ceną. Osoby, które nie chcą wydawać zbyt dużo, wybiorą najtańsze przewody, które bez trudu można nabyć w hipermarketach, zwłaszcza jesienią, kiedy to kierowcy przygotowują się do zimowych, niskich temperatur i mrozów. Jednym z producentów kabli rozruchowych jest firma Variant.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy w hipermarkecie opłaca się kupić kable rozruchowe?

    To zależy od jakości owych kabli. W marketach niejednokrotnie są sprzedawane bardzo dobre jakościowo kable i to w korzystnych cenach. Już za 50 zł kupimy przewody, które będą niezawodne. Kupno kabli w markecie wcale nie oznacza, że będą one jednorazowego użytku.

  • Czy kable 200 A zawsze będą gorsze niż 400 A?

    Niekoniecznie. Zdarzają się sytuacje, w których kable o 200 A będą bardziej niezawodne i skuteczne w działaniu od zdawałoby się mocniejszych przewodów 400 A.

Podsumowanie

Kable rozruchowe znajdujące się na wyposażeniu samochodu mogą doprowadzić do swoistej „reanimacji” akumulatora zimą, albo wówczas, gdy pozostawimy nasz pojazd z włączonymi światłami bądź radiem na noc. Nie ma łatwiejszego sposobu przywrócenia silnikowi jego sprawności w momencie, gdy akumulator jest mocno rozładowany. Kable rozruchowe przydadzą się nie tylko nam, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego, którzy doznają awarii akumulatora na drodze. Zawsze będziemy mogli im szybko pomóc.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-05-26 12:00:33, 213