Jak wybrać odkurzacz samochodowy?

Możliwości skutecznego sprzątania w samochodzie są wysoce ograniczone, z uwagi na niewielką przestrzeń. Do wielu miejsc bardzo trudno jest dotrzeć z wykorzystaniem zwyczajnej szczotki, a użycie odkurzacza domowego w przypadku, gdy nie posiadamy swojego garażu, wydaje się być zupełnie niemożliwe. W takich wypadkach bardzo przydatnym urządzeniem okazuje się być odkurzacz samochodowy. Odkurzacze samochodowe dostępne są w wielu sklepach ze sprzętem AGD oraz w sklepach motoryzacyjnych. Mają one różne modele i różnią się pomiędzy sobą pobieraną mocą. Na co warto jest zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego urządzenia?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje odkurzaczy samochodowych

odkurzacz samochodowy - jak wybrać?

Przeznaczenie odkurzacza do samochodu jest bardzo szerokie, bowiem nie tylko skutecznie wyczyści on wnętrze naszego auta, ale doskonale sprawdzi się w wielu innych, domowych sytuacjach.

By dokładnie odkurzyć samochód, należy sięgnąć po urządzenie posiadające odpowiednią moc. Wiele odkurzaczy domowych posiada zbyt małą moc, by odkurzyć samochód, tak więc urządzenie zasilane z gniazdka 12 V w samochodzie lub baterią, również nie ma ogromnych możliwości. Mimo wszystko musi ono odkurzyć auto. Ogólnie rzecz ujmując, najlepsze do zastosowania w aucie są odkurzacze mające stałe zasilanie, które posiadają dużą wydajność oraz odpowiednie do auta szczotki.

Bardzo ważna w przypadku odkurzaczy jest jakość obudowy. Sprawdźcie koniecznie urządzenie od środka – odkurzacz powinien posiadać filtr, a jak się okazuje nie wszystkie je mają. Pamiętajcie również by odpowiednio dobrać rodzaj zasilania. Jeśli odkurzacz ma być podłączony w garażu, do gniazdka 220 V, to wystarczy wam zwyczajny sprzęt zasilany z sieci. Ważne jest by zwrócić uwagę na moc urządzenia. Jeśli przykładowo moc odkurzacza to 60 W, a możliwości zapalniczki do 50V, to korzystając z takiego odkurzacza możecie nawet uszkodzić samochód.

Zupełnie nie warto jest kupować urządzenia z najniższej półki cenowej. Odkurzacz za 20 złotych nie może być dobrym sprzętem – będzie on jedynie gadżetem, który nie znajdzie zastosowania w naszym samochodzie, ponieważ jego moc będzie zbyt słaba, a wykonanie pozostawi wiele do życzenia. Bardziej odkurzacze te można nazwać urządzeniami jednorazowego użytku. Najczęściej pojawiają się one w marketach oraz na bazarach. Zachęcają wyłącznie ceną, ale nie posiadają parametrów pozwalających na odkurzenie czegokolwiek poza niewielkimi okruchami. Jeśli liczycie na wydobycie z wycieraczki tygodniowego brudu to niestety, nie jest to wykonalne.

Popularni producenci odkurzaczy samochodowych i ich produkty

Jeśli nie posiadasz minimum 200 złotych na dokonanie zakupu odkurzacza samochodowego, to nie warto po niego sięgać. Lepiej jest już pozostać przy korzystaniu z odkurzacza domowego. Firmy, które posiadają w swojej gamie produktów odkurzacze samochodowe to przede wszystkim Philips, Hoover, Makita, Cyclonic, Dustbuster, Clatronic, Blackdecker. Część tych firm zajmuje się również produkcją tradycyjnych odkurzaczy dostosowanych do wykorzystania w domach.

Na początek warto jest wskazać odkurzacz, który powinien spełnić oczekiwania wszystkich pilnujących porządku w swoich autach. Philips Car to odkurzacz zasilany akumulatorami, który jednak posiada dodatkową możliwość korzystania z gniazda zapalniczki. Działa bardzo cicho, a dodatkowo jest bardzo skuteczny, lecz sporym jego minusem jest cena. Kwota przekraczająca nawet 400 złotych sprawia problem kupującym.

Dobrym pomysłem od tego samego producenta, jest odkurzacz Philips FC6093. Odkurzacz ten kupić można w cenie od 200 złotych. Odkurzacz posiada własny zasilacz oraz dodatkowe szczoteczki, które umożliwiają odkurzanie nawet najbardziej niedostępnych zakamarków pod fotelami. Urządzenie to jest zawsze przygotowane do pracy. Dobrym odkurzaczem jest również Hoover Jovis, który teoretycznie przeznaczony jest do mieszkań, ale w praktyce bardzo dobrze sprawuje się w samochodzie. Wersję HOOVER SJ144 WSR kupić można w cenie już około 200 złotych. W zestawie takiego odkurzacza znaleźć można m.in. ssawkę szczelinową, szczotkę małą czy ssawkę do płynów. Wszystkie te nakładki okazują się być bardzo przydatne podczas generalnego czyszczenia wnętrza samochodu. Plusem odkurzacza jest możliwość odkurzania na mokro, a dodatkowo jeszcze czas pracy, który wynosi 16 minut. Tyle właśnie wystarczy na odkurzenie całego samochodu.

Wśród odkurzaczy samochodowych wskazać można również urządzenia z wyższej półki, które nie mieszczą się zupełnie w podstawowym przedziale cenowym. DYSON DC20 Allergy Parquet to odkurzacz, którego aktualna cena wynosi około 1400 złotych. Jest to urządzenie z mocą ssania 280 W oraz mocą silnika 1400 W. najważniejsze walory odkurzacza to m.in. zbieranie kurzu i brudu w odrębnym pojemniku. Dodatkowo Dyson nie zatyka się oraz nie traci siły ssania, jak ma to miejsce w przypadku większości odkurzaczy. Dzięki filtrowi Hepa zatrzymywane są szkodliwe substancje, jak również bakterie i wirusy. Urządzenie to przeznaczone jest oczywiście dla bardzo wymagających użytkowników.

Solidne odkurzacze posiada w swojej ofercie również firma Black Decker. Odkurzacz ACV1205, z ceną na poziomie 120 zł to urządzenie spełniające oczekiwania kierowców. Pięciometrowy przewód zasilający, końcówka szczelinowa przeznaczona do trudno dostępnych miejsc, podwójny system filtracyjny, koncentryczna wtyczka samochodowa podłączana do zapalniczki – to wszystko umożliwia bardzo sprawne posługiwanie się odkurzaczem. Bardzo dużym plusem urządzenia jest atrakcyjna cena, której sprostać powinno większość kierowców.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy posiadając garaż warto kupować odkurzacz samochodowy?

  Zakładając, że w Twoim garażu znajduje się gniazdko sieciowe, kiepskim pomysłem jest kupowanie odkurzacza samochodowego. Za urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom zapłacić musisz około 200-300 złotych. Za tą samą kwotę kupisz odkurzacz domowy z bardzo dużą mocą oraz nakładkami, które pozwolą bardzo dokładnie odkurzyć powierzchnię całego samochodu. Minus takiego odkurzacza, to brak możliwości odkurzania w podróży ze względu na konieczność podłączenia sieciowego. Kolejną kwestią jest zbyteczna moc, której i tak w samochodzie nie wykorzystasz, a rachunki za prąd mogą się okazać nieco wyższe niż zwykle.

 • Jakie problemy mogą wynikać z kupna taniego odkurzacza?

  Kupno taniego odkurzacza samochodowego to oczywiście duża oszczędność, ale z drugiej strony również wiele potencjalnych problemów. Przede wszystkim wspomnieć należy o konieczności zasilania takiego odkurzacza z zapalniczki samochodowej. Najlepiej oczywiście by odkurzacz posiadał zarówno podłączenie do sieci, jak również do zapalniczki. Eliminuje to wiele problemów podczas użytkowania. Koniecznością jest posiadanie odpowiednich filtrów. Jak się okazuje wciąż na rynku dostępne są odkurzacze, które zasysają brud, by w tylniej swojej części go wyrzucać. Tym sposobem tylko dalej zaśmiecamy pomieszczenie. Jeśli kupicie odkurzacz w przypadkowym miejscu, to niestety możecie mieć problem z gwarancją. Wówczas odkurzacz może przestać działać nawet po kilku dniach, a pełne koszty naprawy ponieść musicie całkowicie samodzielnie.

 • Czy korzystniejszym rozwiązaniem jest odkurzanie na myjniach samochodowych?

  Myjnie samochodowe rzeczywiście mają możliwość skorzystania z usługi odkurzania auta. Na myjniach samoobsługowych koszt takiego odkurzania wynosi 2-10 złotych, w zależności od tego jak szybko uda się wam wyczyścić całe auto. O ile swój samochód odkurzacie raz na miesiąc, to rzeczywiście nie ma sensu wydawać tych 200 złotych na odkurzacz samochodowy, ale w przypadku, gdy odkurzacie co tydzień, to już kupno urządzenia ma sens. Oczywiście wiele uzależnione jest od miejsca zamieszkania – wciąż tylko w większych miejscowościach budowane są myjnie z usługami odkurzania. W miasteczkach, w których kierowcy posiadają podwórka oraz garaże nie ma to większego sensu.

 • Ile pieniędzy powinno się przeznaczyć na odkurzacz samochodowy?

  Odkurzacze samochodowe dostępne są w bardzo dużym przedziale cenowym. W marketach kupić możecie urządzenia w cenie nawet 20 zł, ale ich moc będzie bardzo słaba, tak więc odkurzenie samochodu nastręczać będzie wielu problemów. Do odkurzania samochodu osobowego z częstotliwością kilku razy w miesiącu wystarczy sięgnąć po urządzenie w cenie około 120-150 złotych. Od 200 do 400 zł są dostępne już odkurzacze znanych marek z dużą mocą oraz wejściami sieciowymi, a powyżej tej kwoty otrzymacie już sprzęt realizujący wszystkie niezbędne funkcje, łącznie z odkurzaniem na mokro. Odkurzacz pod względem ceny należy zatem dopasować do indywidualnych wymagań.

Podsumowanie

Odkurzacz samochody jest przydatny każdemu kierowcy, który nie posiada własnego garażu, bądź też mając go, wiele czasu spędza w drodze. Urządzenia tego typu posiadają przeróżną moc oraz ogólne możliwości. Przedział cenowy w ich wypadku również jest bardzo duży, zatem dokonanie wyboru odpowiedniego odkurzacza nie jest łatwe. Wybierając urządzenie powinniśmy pamiętać o głównej zasadzie – nie zawsze tanie oznacza dobre. Lepiej jest kupić urządzenie z wyższej półki cenowej, by móc korzystać z niego przez bardzo długi czas i nie musieć kupować nowych wersji po kiepskich doświadczeniach.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 14:14:36, 170