Jak wybrać środki do czyszczenia tapicerki?

Tapicerka samochodowa jest elementem, który szybko ulega zabrudzeniu, zwłaszcza, jeśli jemy i pijemy w samochodzie, albo mamy małe dzieci, które potrafią nabrudzić dosłownie wszystkim i wszędzie. Ślady po czekoladkach, rozlanych napojach gazowanych, cukierkach, czy kanapkach można usunąć z tapicerki przy zastosowaniu skutecznych środków do jej czyszczenia. Pranie tapicerki daje rewelacyjne rezultaty, ponieważ można przywrócić jej dawny wygląd. Oczywiście ręczne pranie tapicerki samochodowej jest kłopotliwe, ale są myjnie, w których czynność ta odbywa się przy użyciu odkurzaczy piorących wysokiej klasy.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje środków do czyszczenia tapicerki

środki do czyszczenia tapicerki - jak wybrać?

Zanieczyszczenia powstałe na tapicerce w wielu przypadkach można usunąć ciepłą wodą, ale tłuste plamy wymagają zastosowania odpowiednich środków do czyszczenia tapicerki. Najczęściej środki do prania tapicerki działają podobnie jak pianki do prania dywanów. Tak więc w procesie czyszczenia niezbędny jest odkurzacz. Najpierw dany preparat nanosi się na tapicerkę. Należy odczekać, aż tapicerka wyschnie, a następnie odkurzyć ją silnym odkurzaczem, który będzie w stanie zebrać nie tylko nieczystości, ale również włosy i sierść zwierząt.

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób używa się preparatów do czyszczenia tapicerki. Otóż, przed praniem obić tapicerskich należy je dokładnie odkurzyć, ponieważ wówczas mamy mniejsze ryzyko tego, że powstaną na czyszczonych powierzchniach mało estetyczne zacieki. Nie łudźmy się, że przy użyciu środków do prania tapicerki usuniemy pojedyncze plamy. Możliwe jest to tylko w przypadku nowych obić tapicerskich, które ogólnie rzecz ujmując są czyste. W pozostałych przypadkach niestety trzeba czyścić całe obicia. Dzieje się tak dlatego, że w miarę użytkowania tapicerki wbijają się w nią zanieczyszczenia, które wpływają na zmianę jej koloru. Dlatego też punktowe czyszczenia powoduje ożywienie barwy jedynie na niewielkiej powierzchni, co ostatecznie wygląda po wyschnięciu jak zwykły zaciek.

Jeśli decydujemy się na zakup środków do czyszczenia tapicerki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktów. Niejednokrotnie, dobre preparaty są bardzo drogie, dlatego też samodzielne czyszczenie wnętrza naszego samochodu może się okazać wyjątkowo kosztowne.

Wybierając preparaty do czyszczenia tapicerki w opakowania w spreju trzeba wiedzieć, że są one o wiele mniej wydajne od tradycyjnych płynów, sprzedawanych w atomizerach. Ich atutem jest jednak to, że wytwarzają gęstą pianę, którą wygodnie i równomiernie wciera się w czyszczony materiał obić foteli samochodowych. Niemniej jednak, do wyczyszczenia całej tapicerki pojazdu będzie potrzebne 2 lub nawet 3 opakowania środków czyszczących w sprayu.

Na rynku dostępne są też ściereczki do czyszczenia tapicerki, ale nie nadają się one do gruntownego prania materiału. Są przydatne tylko w nagłych sytuacjach, np. zaplamienia fotela napojem.

Istnieją preparaty, których zadaniem jest ochrona tapicerki przed plamami. Środki te tworzą powłokę, która skutecznie odpycha wodę. W efekcie, nawet wylanie płynu na tapicerkę powoduje, że z cieczy formowane są kulki. Wraz z upływem czasu działanie tego preparatu maleje, dlatego też aby chronić materiał tapicerki należy w przypadku jej zalania szybko ją osuszyć, np. ręcznikiem papierowym.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że zdecydowana większość środków do czyszczenia tapicerki tekstylnej może być zastosowana do czyszczenia powierzchni winylowych.

Jeśli nasza tapicerka samochodowa wykonana jest z mało popularnych materiałów, np. ze skóry naturalnej, trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do jej czyszczenia, ponieważ zwyczajne preparaty mogą nieodwracalnie ją zniszczyć, albo zmienić kolor czyszczonej powierzchni.

Popularni producenci środków do czyszczenia tapicerki i ich produkty

Kosmetyki piorące do tapicerki produkują renomowane firmy polskie, takie jak Autoland czy Moje Auto. Producenci muszą konkurować na rynku jakością i ceną swoich produktów, co sprzyja klientom. Mogą oni wybierać z bogatej oferty środków do czyszczenia tapicerki, mających atrakcyjne opakowania i bardzo wysoką jakość. Wśród firm zagranicznych produkujących kosmetyki do prania tapicerki warto wspomnieć o Turtle, Wax, Sonax czy CarPlan. Są to giganci w dziedzinie chemii samochodowej. Niektóre z produktów tychże marek są na tyle jednak drogie, że trzeba przeliczyć, czy bardziej opłaca nam się samodzielnie prać tapicerkę, czy też zlecić wykonanie tego zadania pracownikowi profesjonalnej myjni. Niektóre środki do czyszczenia tapicerki kosztują powyżej 100 zł za opakowanie. Tak jest w przypadku środków produkowanych przez firmę Farécla, która w ofercie ma przede wszystkim produkty dla profesjonalistów, ale proponuje także linię kosmetyków dla amatorów. Jak widać, nie są one tanie.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy należy sprawdzać działanie preparatu na niewielkim punkcie tapicerki?

  Tak, ponieważ o ile materiały używane w samochodach są odporne na odbarwienia pod wpływem nawet bardzo agresywnych środków piorących, to jednak zawsze może dojść do zniszczenia obić tapicerskich. Lepiej przed zastosowaniem środka do czyszczenia tapicerki na całych fotelach samochodowych sprawdzić jego działanie na niewielkim fragmencie materiału. Najlepiej, aby był on najmniej widoczny.

 • Jak czyścić tapicerkę w czasie zimy?

  Jeśli decydujemy się na czyszczenie tapicerki zimą, powinniśmy zadbać o to, aby można było w jakieś miejsce odstawić auto do całkowitego wyschnięcia. Pozostawienie wilgotnych foteli na mrozie spowoduje zamarznięcie drobinek wody i w konsekwencji – zniszczenie tapicerki.

 • Czy latem można bez przeszkód czyścić tapicerkę na wolnym powietrzu?

  Generalnie tak, jeśli pogoda dopisuje. Jeśli jednak pada deszcz, to długotrwałe narażenie tapicerki na wilgoć spowoduje pojawienie się pleśni w aucie. Dlatego też potrzebny jest w takich momentach suchy garaż.

 • Czym czyścić tapicerkę?

  Tapicerkę samochodową najlepiej czyści się specjalną szczotką do tapicerki, którą można kupić w zasadzie w każdym hipermarkecie albo w sklepie motoryzacyjnym. Do preparatów do czyszczenia tapicerki są czasem dodawane plastikowe szczotki, które jednak nie są dość delikatne dla materiałów obić foteli samochodowych. Działają one poza tym o wiele mniej skutecznie, niż odpowiednie szczotki do tapicerki.

Podsumowanie

Środki do czyszczenia tapicerki powinny być dobierane stosownie do materiałów, z których jest ona wykonana. Jeśli mamy nowy samochód, możemy swobodnie zaprać jedynie powstałą plamę, ale w przypadku długotrwałego użytkowania tapicerki, należy ją uprać całkowicie, aby odzyskała dawny wygląd.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 16:16:28, 170