Jak wybrać odmrażacze samochodowe?

Podczas srogiej zimy kierowcy nie mają łatwego życia. Co rano, wyjeżdżając do pracy, szkoły, czy na zakupy, muszą odśnieżyć samochód i zdrapać szron z szyb. Na dodatek, wielu kierowców miewa nawet problemy z otwarciem swojego auta. Przydatne okazują się w takich momentach dobre odmrażacze samochodowe. Na rynku istnieje wiele produktów tego typu, które wykazują się mniejszą, bądź większą skutecznością.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje odmrażaczy samochodowych

odmrażacze samochodowe - jak wybrać?

Środki do odmrażania samochodów dzielą się generalnie na dwie grupy. Mowa tu o odmrażaczach samochodowych do szyb i odmrażaczach do zamków. Dobre odmrażacze powinny być skuteczne, szybko odmrażać wybrane elementy samochodu, a ponadto być łatwe w aplikacji i nie niszczyć karoserii samochodu, ani pozostałych jego elementów.

Głównym zadaniem odmrażaczy samochodowych jest usunięcie lodu i szronu z szyb samochodowych, reflektorów, lusterek, wszelkich szklanych powierzchni, jak również zamków. Dobry odmrażacz zawiera odtłuszczacze szyb, które zapobiegają ponownemu zamarzaniu wody na ich powierzchni oraz gromadzeniu się zanieczyszczeń. Ponadto, pozostawiają one przyjemny, delikatny zapach na szybach.

Kupując odmrażacz do szyb czy zamków warto zdecydować się na preparat, który działa szybko, ale nie agresywnie. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której w wyniku wykorzystywania takich środków zepsuciu ulegną gumowe pióra wycieraczek, lakier w okolicy zamków, czy też inne elementy, wykonane z blachy pokrytej lakierem, tworzyw sztucznych czy z gumy.

Najlepsze odmrażacze do szyb zapewniają bardzo dobrą widoczność przez długi czas i zapobiegają ponownemu zamarzaniu szyb. Oblodzenia są usuwane za ich pomocą szybko i skutecznie.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę, jaki jest zakres temperatur, w których może być użyty odmrażacz samochodowy. Najniższa temperatura powinna wynosić co najmniej -25 stopni Celsjusza. Dobre odmrażacze zadziałają nawet w temperaturze wynoszącej – 40 stopni Celsjusza.

Odmrażacze do szyb oprócz tego, że zapewniają dobrą widoczność i usuwają szron z szyb, to na dodatek chronią je przed zarysowaniem skrobaczką.

Polecane są odmrażacze samochodowe, które w swoim składzie mają pewne substancje smarujące, w znacznym stopniu chroniące mechanizm zamka przed solą oraz zabezpieczają przed ponownym zamarznięciem.

Popularni producenci odmrażaczy samochodowych i ich produkty

Jednym z producentów odmrażaczy samochodowych jest firma Achtel, która w swoim asortymencie posiada serię kosmetyków samochodowych marki „Pan Samochodzik”. Jej odmrażacze do zamków i szyb samochodowych są tanie – kosztują od 4 do 9 zł, ale nie oznacza to, że ich jakość jest niska. Środki produkowane przez firmę Achtel są przede wszystkim bardzo skuteczne i łatwe w aplikacji. Wedle zapewnień producenta, odmrażacze samochodowe „Pan Samochodzik” są w pełni bezpieczne dla samego pojazdu.

Odmrażacze samochodowe posiadają w swojej ofercie również i inne firmy, takie jak Würth. Jego preparat do odmrażania szyb kosztuje około 25 zł. Usuwa on lód i szron, nawet z mocno zamrożonych szyb. Dzięki niemu można uniknąć ręcznego, mechanicznego zeskrobywania lodu z szyb. Odmrażacz pozostawia szyby oczyszczone i to na dodatek w bardzo krótkim czasie. Chroni je przed ponownym oblodzeniem, zapewniając idealną widoczność jeszcze przed nagrzaniem wnętrza samochodu. Wbrew pozorom, odmrażacz ten nie jest środkiem działającym agresywnie, co oznacza, że nie uszkodzi on lakieru, gumy czy elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

W asortymencie firmy Car Plan znajdziemy odmrażasz do szyb w aerozolu Blue Star de-icer. Kosztuje on niecałe 8 zł. Jest wydajny i skuteczny, a co najważniejsze dla wielu kierowców – jego cena jest nader atrakcyjna, a dozowanie wygodne. Ma on 300 ml pojemności.

Kolejnym odmrażaczem samochodowym jest Holts o pojemności 300 ml. Kosztuje on 9 zł i doskonale nadaje się do usuwania lodu i szronu nie tylko z szyb pojazdu, ale również z piór wycieraczek.

Odmrażacz Moje Auto może być wykorzystany zarówno do szyb, jak i do zamków. Podobnie jak inne preparaty – Plastmal czy Sonax.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy odmrażacz do zamków może być użyty do szyb?

    Jeśli taką informację podaje na etykiecie producent środka do odmrażania części samochodowych, to jak najbardziej. Jeśli jednak odmrażacz adresowany jest wyłącznie do odmrażania zamków, to lepiej nie stosować go na szyby. Może zawierać bowiem substancje szkodliwe np. dla gumowych piór wycieraczek lub innych elementów.

  • Jak szybko działają odmrażacze do szyb?

    Najlepsze preparaty przeznaczone do odmrażania szyb działają w trybie natychmiastowym. Już po 5 sekundach od spryskania szyby uzyskujemy doskonałą widoczność. Wystarczy przetrzeć szybę i odjechać.

  • Czy droższe odmrażacze będą lepsze od tańszych?

    Niezupełnie. Zwykle wyższa cena idzie w parze ze znaną marką producenta kosmetyków samochodowych. Natomiast nie świadczy to o wysokiej skuteczności samego preparatu. Odmrażacz samochodowy za 7 zł może więc być tak samo dobry jak ten, który kosztuje 25 zł.

Podsumowanie

W czasie srogiej zimy, kiedy trzaskający mróz maluje fantazyjne wzory nie tylko na samochodowych szybach, warto mieć na wyposażeniu samochodu odmrażacz do szyb i zamków. Warto jednak przy tym dodać, że odmrażacz do zamków nie powinniśmy trzymać w schowku samochodu, czy w ogóle w jego wnętrzu, ponieważ zależy nam przecież na bezproblemowym dostaniu się do środka pojazdu. Najlepiej trzymać go więc w domu i brać ze sobą, kiedy zamierzamy odmrażać nasze auto.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-09-24 12:03:57, 120