Jak wybrać samochodową zmieniarkę CD?

Systemy car audio mogą być bardzo rozbudowane i bazować na kilku elementach. Podstawą jest oczywiście radioodtwarzacz, ale dla miłośników dobrej muzyki, którzy na dodatek nie chcą co chwila wymieniać płyt w czasie prowadzenia samochodu, zaleca się zakup samochodowej zmieniarki CD. Jest to urządzenie będące dodatkowym elementem wyposażenia Car Audio. Jak wybrać zmieniarkę CD do naszego samochodu oraz w jaki sposób ona działa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje samochodowych zmieniarek CD

samochodowa zmieniarka CD - jak wybrać?

Zmieniarka CD w samochodzie jest urządzeniem, którego zadaniem jest zwiększenie komfortu słuchania muzyki podczas jazdy. Jej głównym przeznaczeniem jest więc nasza wygoda. Zmieniarka CD ma wiele miejsc na płyty, dlatego też pozwala ona na słuchanie ulubionych przez użytkownika utworów przez wiele godzin, bez konieczności ich powtarzania, czy ręcznego zmieniania płyt. Nie trzeba więc trzymać płyt CD w schowku, ponieważ śmiało można je umieścić w zmieniarce.

Najczęściej zmieniarka jest montowana w bagażniku lub pod tylnym siedzeniem, także nie jest ona dostępna podczas prowadzenia samochodu. Płyty należy więc umieścić w niej nieco wcześniej. Zmierniarka CD jest postrzegana jako element zabudowy Car Audio. W zależności od modelu zmieniarki samochodowej na płyty CD, ma ona nieco inną pojemność. Najczęściej spotyka się urządzenia mieszczące 6 płyt, choć są i takie, które mają więcej lub mniej miejsca na krążki CD.

Zmieniarką CD steruje się na ogółu za pomocą panelu posiadanego radioodtwarzacza, za pośrednictwem magistrali CeNET. Jest to najwygodniejsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie, choć można sterować zmieniarką z osobnego panelu – umieszczonego na desce rozdzielczej bądź na samym urządzeniu. Wiele zmieniarek może być obsługiwanych za pomocą pilota na podczerwień bądź wykorzystującego fale radiowe.

Kupując zmieniarkę samochodową na płyty CD należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy będzie ona kompatybilna z posiadanym przez nas radioodtwarzaczem. Oznacza to, że powinna mieć ona złącza umożliwiające podłączenie tegoż urządzenia do odtwarzacza samochodowego. Drugim ważnym parametrem jest obsługa konkretnych formatów płyt. Dobrze by było, aby samochodowa zmieniarka CD obsługiwała płyty CD, CD-R, oraz CD-RW oraz standardy – DVD, VCD, ID3, TAG oraz MP3. Dzięki temu bowiem mamy w zasadzie nieograniczone możliwości słuchania muzyki.

Na wyposażeniu zmieniarki może być także stacja multimedialna, dzięki której mamy możliwość oglądania filmów podczas jazdy, jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiedni monitor LCD.

Jeśli kupujemy zmieniarkę samochodową CD przyjrzyjmy się, jaki jest okres gwarancji udzielanej przez producenta i w jakich krajach owa gwarancja jest honorowana. Urządzenie powinno mieć możliwość serwisowania w dowolnym miejscu w Polsce, albo nawet poza granicami naszego kraju w wyznaczonych punktach obsługi klienta.

Samochodowe zmieniarki CD różnią się między sobą złączami, do których zalicza się wyjście wideo, wielokanałowe wyjścia audio, wyjście cyfrowe optyczne itp.

Przed zakupem samochodowej zmieniarki CD zwróćmy uwagę na to, czy posiada ona funkcję sterowania CD Textem (wyświetlania informacji o utworze i wykonawcy), ma zbiór własnych danych oraz czy zaopatrzono ją w pamięć antywstrząsową, która zapamiętuje kilka sekund utworu, co zapewnia ciągłość odtwarzania płyt w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.

Popularni producenci samochodowych zmieniarek CD i ich produkty

Zmieniarki samochodowe na płyty CD są produkowane przez te same firmy, które w swoim asortymencie posiadają dodatkowo radioodtwarzacze. Jak już zostało powiedziane, decydując się na zakup zmieniarki np. do radioodtwarzacza Pioneer, powinniśmy wybrać urządzenie tej samej marki. Samochodowe zmieniarki CD sprzedają takie firmy jak: Pioneer, Alpine, Sony, DVE, Blaupunkt, Clarion czy Kenwood. Najtańszą zmieniarkę o niewielkiej pojemności i jedynie podstawowej funkcjonalności, kupimy za kwotę rzędu 500 zł, ale za najdroższe i zarazem najlepsze urządzenie pozwalające na automatyczną zmianę płyt podczas jazdy, trzeba będzie dać kilka tysięcy złotych – w zależności od firmy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy do radioodtwarzacza Sony można podłączyć zmieniarkę innej firmy?

    Najczęściej nie jest to możliwe, ponieważ nie będzie ona kompatybilna z radioodtwarzaczem. O wiele lepiej jest nabyć samochodową zmieniarkę CD tego samego producenta. Nie będzie najmniejszego problemu z jej podłączeniem do radioodtwarzacza. Niekiedy można wykorzystać specjalne przejściówki, które umożliwią podłączenie zmieniarki innej firmy, ale takie rozwiązanie nie jest najlepsze i może wpływać na sprawność działania urządzenia.

  • Czy przy zastosowaniu przejściówek do podłączenia zmieniarki CD wszystkie jej funkcje będą działać?

    Rozwiązanie polegające na zastosowaniu przejściówek do podłączenia samochodowej zmieniarki CD do radioodtwarzacza innego producenta nie jest najlepsze właśnie z uwagi na fakt, że przy bardziej rozbudowanych funkcjach zmieniarki nie będzie możliwości korzystania z nich przez radio.

  • Jaka jest optymalna pojemność zmieniarki?

    Zależy ona od preferencji danego użytkownika. Dla niektórych wystarczające będzie to, że zmieniarka płyt CD mieści 6 krążków, a dla innych będzie to stanowczo zbyt mało. Na rynku można nabyć zmieniarki o różnej pojemności – na 6, 8, 10 a nawet 12 płyt CD.

Podsumowanie

Dla naszej wygody słuchania muzyki z płyt CD możemy zakupić zmieniarkę samochodową, ale trzeba się zastanowić czy rzeczywiście będzie ona dla nas niezbędna. Należy wziąć pod uwagę to, czy wybieramy się w dalekie trasy i chcemy przez cały czas słuchać ulubionych utworów, bez konieczności ich powtarzania. Samochodowa zmieniarka CD na pewno przyda się profesjonalnym kierowcom, którzy w drodze spędzają całe dnie i noce. Natomiast, będzie ona zdecydowanie zbędnym wydatkiem dla tzw. „niedzielnych kierowców”, którzy co najwyżej jadą w ciągu tygodnia parę kilometrów. Na ten czas wystarczy jedna płyta CD, którą śmiało można umieścić w samym radioodtwarzaczu. Pamiętając o tym, że zmieniarka CD kosztuje nie mało, radzimy dobrze przemyśleć jej zakup, aby później nie żałować dokonanego wyboru.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-11 23:18:31, 213