Jak wybrać gadżety samochodowe?

Miłośnicy motoryzacji zrobią wszystko, aby podnieść komfort jazdy samochodem. Do tego celu wykorzystywane są m.in. różnorodne gadżety samochodowe, które wraz z rozwojem nowoczesnej techniki, stają się coraz bardziej zaawansowane. Są one w większości przypadków wysoce funkcjonalne, ale niektóre urządzenia tego typu to tylko ciekawostka na rynku elektroniki samochodowej, która przyda się nielicznym użytkownikom, albo wprost – nikomu. Gadżetomaniacy nie mają jednak nic przeciwko temu. I tak będą oni wysoce zainteresowani zakupem nowego gadżetu samochodowego do swojego pojazdu. Poniższe przykłady pozwolą na zaprezentowanie szerokiej gamy urządzeń, które określane są przez specjalistów rynku motoryzacyjnego, jako jedne z najciekawszych gadżetów samochodowych.

Na skróty...

Radio samochodowe z odtwarzaczem DVD

gadżety samochodowe - jakie wybrać?

Firma Muse z Francji, która specjalizuje się w produkcji sprzętu audio-video, ma w swojej ofercie interesujący gadżet, którym jest radio samochodowe z wbudowanym odtwarzaczem. Jest to model Muse M-712DR, który oferuje klasyczne opcje radia, jak również 7-calowy, wbudowany odtwarzacz DVD. Można na nim bez przeszkód oglądać filmy. Ekran urządzenia to dotykowy panel LCD, który pozwala równocześnie na sterowanie radiem. Oferuje on wysoką rozdzielczość oraz bogatą paletę kolorów. Radio Muse posiada złącze USB jak i porty audio-video IN. Jest w nim także czytnik kart SD/MMC. Urządzenie wyposażono w system antywstrząsowy ESP, eliminujący wibracje przenoszone na odczytywaną płytę DVD. Muse M-712DR obsługuje płyty DVD, CD oraz pliki video w formacie Dvix. Kosztuje około 1200 zł.

Kamuflaż opon

Kamuflaż na opony to niewątpliwie mało przydatny na co dzień gadżet. Na pierwszy rzut oka taka zabawka sprawia, że patrzący na samochód ma wrażenie, iż stoi on np. na cegłach, a nie na kołach. Interesująca zabawka, która może wywołać uśmiech. Jest to dobry pomysł na dowcip, ale chyba nic więcej.

Uszlachetniacz powietrza

Jest to niewielkie urządzenie elektryczne, które należy podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej. Jest ono w stanie pochłonąć wszystkie, niezbyt przyjemne zapachy w aucie, np. swąd dymu papierosowego czy niedopałków. Dodatkowo, uszlachetniacz powietrza produkuje ozon.

Opaska kontroli reakcji kierowcy

Opaskę zakłada się na nadgarstek, a jej głównym zadaniem jest bieżąca kontrola tego, czy kierowca reaguje w sposób odpowiednio dynamiczny. Jeśli opaska nie wykryje, że kierujący pojazdem reaguje odpowiednio szybko, wówczas zaczyna ona wibrować. W pewnym stopniu jest ona w stanie zlikwidować problem zaśnięcia za kierownicą, ale nie jest ona niezawodna w każdym przypadku.

Alarm Tesli

Gadżet ten montowany jest bezpośrednio na dachu pojazdu i wytwarza on spiralę Tesli, która produkuje elektryczny klosz nad całym autem. Jest to doskonały sposób na każdego złodzieja, ponieważ przy jakiejkolwiek próbie zbliżenia się do samochodu, złodziej zostanie porażony prądem.

Giętkie koła

Firma Michelin, znany i renomowany producent opon samochodowych, proponuje interesujący gadżet, mianowicie giętkie koła. Wyglądają one estetycznie. Są to opono-felgi, które nie wymagają powietrza, a jednak dzięki swojej niebywałej giętkości są w stanie niwelować niedoskonałości drogi, które odczuwamy podczas jazdy po wyboistym terenie.

Miotacz ognia

Gadżet samochodowy skierowany przede wszystkim do wszystkich miłośników tuningu. Urządzenie wystrzeliwuje płomienie ognia z rury wydechowej auta. Należy uważać przy wykorzystywaniu miotacza, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie samochodu mogą stać inne pojazdy lub ludzie.

System równoległego parkowania

Urządzenie podłączane jest pod tylny zderzak samochodu, a jego zadaniem jest uniesienie poprzez hydrauliczne połączenie tylnej części auta i ustawienie pojazdu w pożądany przez kierowcę sposób. Po podniesieniu tyłu auta możemy nim dowolnie manewrować.

Nawigacja w lusterku

Marka Ford wypuściła na rynek MirrorNavi czyli nawigację w lusterku wstecznym. Urządzenie nie jest większe od standardowego lusterka, ale dzięki niemu można stale obserwować drogę wskazywaną przez nawigację. Producent Forda od pewnego czasu pracował nad wprowadzeniem na rynek jak najbardziej efektywnego systemu nawigacji, który byłby wygodny podczas jazdy dla użytkowników. MirrorNavi zostało wyprodukowane przez Forda przy współpracy z firmami Garmin i Wollnikom. Firma Ford planuje, że w przyszłości gadżet ten będzie dostępny jako oficjalne wyposażenie jej samochodów. Firmy ubezpieczeniowe zaakceptowały MirrorNawi i jego używanie nie będzie wpływało na wypłacanie odszkodowań, na wypadek stłuczki. MirrorNavi jest lusterkiem wstecznym, które wyposażone jest w dodatkowy panel z ekranem dotykowym, mającym przekątną 3,5 cala i rozdzielczość 320x240 pikseli. Urządzenie to posiada pamięć wewnętrzną, slot na karty microSD oraz mapy 70 krajów. Warto zaznaczyć, że system tego gadżetu jest w stanie obsługiwać komendy głosowe, a pokazywane trasy przejazdu zawsze uwzględniają aktualne utrudnienia na drogach. MirrorNavi wyposażono w Bluetooth, dlatego też może być on używany jako zestaw głośnomówiący do telefonu. Cena gadżetu to około 1500 zł.

Odtwarzacz multimedialny z nawigacją satelitarną

Firmy Sony i Tom Tom stworzyły połączenie odtwarzacza multimedialnego z nawigacją satelitarną o nazwie Sony Tom Tom AV Xpload, o przekątnej 6,1 lub 7 cali. Urządzenie korzysta z map 45 państw europejskich, posiada również wsparcie systemu Tom Tom Live: HD Traffic, który na bieżąco informuje użytkownika o stanie dróg. Gadżet jest zintegrowany z Google, co pozwala na szybkie wyszukanie interesujących użytkownika lokalizacji oraz informacji na temat miejsc, w których się znajdzie. Urządzenie wyposażono w ekran WVGA o rozdzielczości 800x480 pikseli, co pozwala na swobodną obsługę aplikacji multimedialnych, zarówno muzyki jak i filmów.

Cyfrowy nadajnik FM

Firma Hama ma w swoim asortymencie gadżet przeznaczony dla wszystkich kierowców, którzy posiadają iPhona i iPoda. Mowa tu o cyfrowym nadajniku FM Thomson MPFM02, który pozwala na odsłuchiwanie utworów zapisanych na odtwarzaczu MP3 czy też na telefonie, za pośrednictwem radioodbiornika samochodowego. Cyfrowy nadajnik wyprodukowany przez Hama pozwala na bezprzewodowy przekaz nagrań pomiędzy odtwarzaczem, a radioodbiornikiem. Gadżet samochodowy obsługuje częstotliwości od 88,1 do 107,9 MHz. Nadajnik zasilany jest przez zasilacz 3V albo bateriami AAA. Nadajnik cyfrowy kosztuje zaledwie 50 zł i można go kupić w sklepach z elektroniką.

Nap Vieeb Plus II – kontrola sennego kierowcy

Producent urządzeń elektronicznych firma Takanoha & Co. Wprowadziła na rynek gadżet przypominający kształtem słuchawkę Bluetooth. Jest to Nap Vieeb Plus II, który nakłada się na ucho. Gadżet nie pozwala zasnąć kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Urządzenie należy oczywiście w odpowiednim sposób skonfigurować, aby mogło bezbłędnie rozpoznawać stan użytkownika. Jeśli tylko wykryje wzmożoną senność kierowcy, zaczyna emitować sygnały dźwiękowe, których zadaniem jest skuteczne rozbudzenie użytkownika. Urządzenie jest w stanie rozpoznać kąt nachylenia głowy dzięki specjalnym sensorom, w które zostało wyposażone. Nap Vieeb Plus II alarmuje właściciela na trzy różne sposoby – za pomocą alarmu dźwiękowego bądź wibracji. Można ustawić obie opcje alarmowania równocześnie. Urządzenie jest niewielkie, dlatego zapewnia wygodę użytkowania. Na razie, gadżet ten dostępny jest jedynie w Japonii, ale to kwestia czasu, aby został wprowadzony także i w innych krajach.

Motoryzacyjna czarna skrzynka

Urządzenie o nazwie Car Cam Dually to swoista czarna skrzynka samochodu, która ma za zadanie pomóc w ustalaniu przyczyn i sprawców wypadków drogowych. Dodatkowo, gadżet ten ma kontrolować osoby, którym pożyczamy własne auto. Urządzenie rejestruje za pomocą dwóch kamer 1.3 Mpix to, co dzieje się zarówno w samochodzie, jak i przed nim. Obie kamery są podłączone do skrzyneczki, która rejestruje obraz oraz za pomocą wbudowanego systemu GPS rejestruje trasę i prędkość samochodu. Gadżet ma wmontowany system G-Shock, rejestrujący telemetrię wypadku. Wszystkie jego funkcje pozwalają na precyzyjny odczyt tego, co działo się w trakcie wypadku zarówno z samym samochodem, jak i wszystkimi jego pasażerami. Zapis odbywa się na kartę pamięci SD, którą ma wbudowane urządzenie. Wewnętrzna pamięć ma pojemność 2 GB. Gadżet ten kosztuje około 1200 zł.

Podsumowanie

O gadżetach samochodowych można by na pewno napisać o wiele więcej, ale w niniejszym artykule postaraliśmy się wskazać najbardziej interesujące, oczywiście naszym, subiektywnym zdaniem, urządzenia i inne akcesoria, które powinny zainteresować wszystkich miłośników motoryzacji i nowoczesnej elektroniki. Gadżety samochodowe nie zawsze są funkcjonalne i znajdują praktyczne zastosowanie, ale inne są z kolei wprost niezastąpione i zwiększają zdecydowanie nie tylko komfort prowadzenia samochodu, ale i samo bezpieczeństwo – pasażerów samochodu, jego kierowcy, czy też pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-05 06:42:53, 213