Jak wybrać antenę samochodową?

Nawet najlepsze radio samochodowe nie będzie mogło funkcjonować, jeśli właściciel auta nie zamontuje odpowiedniej dla niego anteny. Trzeba powiedzieć, że antena samochodowa musi być ściśle dopasowana nie tyle do radia, w które wyposażony jest pojazd, ale do preferencji użytkowników, a czasem do wysokości środków finansowych, jakie mają przeznaczone na zakup takiego urządzenia. Dajmy na to, jeśli kierowca zamierza odbierać jedynie lokalną stację radiową, to w zupełności wystarczy mu kawałek drucika w roli anteny, jaki powinien być przypięty do radioodbiornika. Z racji tego, że lokalne stacje mają najsilniejszy sygnał, do odbioru audycji czy muzyki nie będzie niezbędna lepsza antena. Jeśli jednak antena samochodowa ma być wykorzystywana do rozmów przez telefon komórkowy z zestawu głośnomówiącego czy do CB-radia, to konieczne jest wybranie odpowiedniego jej typu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje anten samochodowych

antena samochodowa - jak wybrać?

Antena samochodowa w języku fachowym nazywana jest radiatorem. Pręt anteny, nazywany także batem, ma inne cechy charakterystyczne w zależności o rodzaju urządzenia.

Generalnie, anteny samochodowe mają kilka rodzajów, które wyszczególnia się biorąc pod uwagę różne kryteria. Pierwsza klasyfikacja opierająca się o przeznaczenie anteny, wyróżnia popularne anteny odbiorcze, służące do radioodbiorników w pojazdach, anteny nadawczo- odbiorcze stosowane do obsługi zestawów głośnomówiących w telefonach komórkowych oraz anteny nadawczo-odbiorcze, do CB-radia i radiotelefonów, wykorzystywanych przez służby mundurowe, straż pożarną czy też taksówkarzy.

Jeśli pod uwagę weźmiemy sposób montażu anteny samochodowej, można wyróżnić anteny zewnętrzne i wewnętrzne. Wybór odpowiedniego rodzaju anteny w tym względzie powinien być podyktowany typem obsługiwanego urządzenia i potrzebami użytkowników. Dla kierowców posiadających urządzenia radiowe w swoich samochodach istotne jest to, jak wygląda antena i w jaki sposób się ją montuje. Wielu właścicieli samochodów nie ma ochoty montować olbrzymich, nieestetycznych anten na dachu czy innych elementach karoserii. Nie chcą również wyrazić zgody na wiercenie otworów, aby zamocować antenę. Na szczęście, istnieją anteny, które przyczepia się na magnes lub klips na przyssawce do szyby. Alternatywnym typem anteny są urządzenia przyklejane wewnątrz do szyby lub zupełnie niewidoczne, schowane w zderzaku czy w innym miejscu samochodu.

Chcąc obsługiwać CB-radio i radiotelefony w pojazdach, należy posiadać dobrej jakości antenę nadawczo-odbiorczą, która może być montowana jedynie na zewnątrz samochodu. Prawidłowe jej zestrojenie i zamocowanie na karoserii samochodu na stałe pozwala na bezproblemowe używanie wspominanych urządzeń radiowych.

Warto zaznaczyć, że każda antena nadawczo-odbiorcza powinna mieć długość dostosowaną do częstotliwości i długości fal, jakie emitowane są przez obsługiwane urządzenie. Powinno się ją montować w taki sposób, aby fale rozchodziły się optymalnie, bez napotykania przeszkód w okolicy anteny. Z tego wynika, że antena do CB-radia powinna być zamontowana na dachu samochodu. Im niższa jest częstotliwość, na której pracuje zespolone z anteną urządzenie, tym bardziej istotne jest optymalne jej usytuowanie na dachu pojazdu i odpowiednie dostrojenie.

W bezpośrednim sąsiedztwie anten nadawczo-odbiorczych, bez względu na ich typ, nie powinno się montować innych radiatorów, chociażby anten odbiorczych dla radioodtwarzaczy samochodowych, ponieważ może to odbić się negatywnie na prezentowanej jakości połączenia. Anteny samochodowe, montowane na tym samym pojeździe, muszą znajdować się w odległości około 70 cm od siebie.

Budowa wszystkie anten, niezależnie od ich rodzaju, prezentuje się w sposób podobny. Mianowicie, antena składa się z pręta wykonanego ze stali lub innego materiału przewodzącego. W niektórych przypadkach „bat” anteny jest otoczony tworzywem sztucznym. Integralną częścią anteny samochodowej jest podstawa, którą przytwierdza się do auta. Jednocześnie, w skład anteny wchodzi cewka i kabel łączący ją z urządzeniem odbiorczym.

Szczególnym typem anteny, jaka wykorzystywana jest w radioodbiornikach, jest antena teleskopowa, którą można bez trudu schować w karoserii. Najczęściej, anteny teleskopowe są montowane fabrycznie w tylnych nadkolach samochodów. Anteny teleskopowe nadają się wyłącznie do odbioru radia. Ciekawa jest także antena montowana w zderzaku, która wspaniale spełni swą rolę, a nie będzie widoczna.

Montowanie anteny decyduje o tym, jaka będzie jej jakość odbioru. Najlepsze w tym względzie są anteny montowane na dachu samochodu, ale należy dla nich wywiercić otwór, do którego przytwierdzana jest podstawa na stałe. Nieco prostsze jest zamontowanie anteny zewnętrznej na magnes. Takie urządzenie również będzie miało przyzwoitą jakość odbioru. Radiator jest wówczas umieszczany na magnetycznej stopce, zaś przewód do instalacji radiowej bądź telefonicznej wprowadzany jest do środka przez szczelinę, np. w bagażniku. Antenę można zamocować na klips, albo przykleić na szybę, ale zmniejsza się wtedy jakość jej odbioru.

Popularni producenci anten samochodowych i ich produkty

Niezależnie od tego, jaką antenę chcemy zamontować w naszym samochodzie i czy będzie ona wykorzystywana do odbioru ulubionej stacji radiowej, czy też do profesjonalnego systemu łączności, zawsze lepiej jest wybierać urządzenia markowe, bowiem w takim przypadku mamy pewność ich niezawodności przez długie lata.

Do najbardziej znanych producentów anten samochodowych, których produkty można kupić na polskim rynku, są firmy: Hirschmann, Katherein, President, Nova Life. W ich asortymencie znajdują się anteny zewnętrzne i wewnętrzne, o różnym typie montowania. Ich ceny wahają się w przedziale od 30 zł za najprostszą antenę samochodową, do nawet 300 zł za zaawansowane urządzenie.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Ile powinna mierzyć antena?

  Wysokość anteny jest uzależniona od długości fal, na jakich pracuje dane urządzenie. Jeśli na przykład mamy zamiar wykorzystywać CB-radio, którego długość fal wynosi 11 metrów, to dokładnie tyle samo powinna mieć sama antena. Niestety, w praktyce staje się to niewykonalne, dlatego stosowane są anteny krótsze. Straty w długości, które mogłyby wpłynąć na odbiór sygnału, są rekompensowane przez cewki i wzmacniacze, umieszczane przy urządzeniach nadawczo-odbiorczych. Dla samochodów osobowych zdecydowanie najlepsze efekty dają anteny mające długość minimalną 1,6 metra, a maksymalną – 2 metry.

 • Czy jest różnica pomiędzy używaniem anteny do CB-radia, a anteny do radioodtwarzacza?

  Anteny wykorzystywane do zwyczajnych radioodbiorników samochodowych, czy też do telefonów GSM nie wymagają takich obostrzeń instalacyjnych, jak anteny CB-radia, gdzie ważne jest nawet to, co znajduje się w najbliższej okolicy anteny. Dla radioodtwarzaczy istnieje rozbudowana sieć i wysoka liczba nadajników, dzięki czemu zasięg radia jest w zasadzie wszędzie taki sam, niezależnie od tego, z jakiej anteny korzystamy i gdzie jest ona zamocowana.

 • Czy konieczne są dwie anteny – jedna do radia a druga do telefonu?

  W zasadzie powinno stosować się dwie oddzielne anteny przeznaczone do obsługi obu urządzeń. W sklepach są jednak do nabycia tzw. anteny dualne, które są w stanie obsłużyć w tym samym czasie telefon i radio. Decydując się na taką antenę można zminimalizować liczbę wystających elementów z dachu samochodu. Podobny efekt osiągniemy, jeśli zastosujemy jedną antenę zewnętrzną, a drugą wewnętrzną, przyklejoną do szyby samochodu, która nie będzie wystawać na zewnątrz.

 • Jakie koszty związane są z instalacją i zakupem anteny w zderzaku?

  Niestety, antena w zderzaku, która nie jest w ogóle widoczna i wspaniale spełnia przypisywane do niej role, jest dosyć kosztowna. Kosztuje ponad 500 zł, dlatego też najczęściej wybierają ją właściciele drogich aut. Anteny schowane w zderzaku mogą mieć charakter dualny, tj. obsługiwać dwa urządzenia jednocześnie.

Podsumowanie

Wybierając antenę musimy zdecydować się, do czego będzie ona wykorzystywana, bowiem to determinuje, jaki rodzaj anteny powinniśmy wybrać i w jaki sposób zamontować ją na naszym samochodzie. Zasadniczo, im dłuższa będzie antena samochodowa, tym zwiększy się jej skuteczność odbiorczo-nadawcza. Warto pamiętać o tym, że wszystkie anteny samochodowe są zaprojektowane w taki sposób, aby pracować w pozycji pionowej. Każde pochylenie anteny znacząco pogarsza jej skuteczność. Wysokość samochodu, czy też innego pojazdu z anteną, nie powinna być większa niż 4 metry, ponieważ w innym przypadku antena będzie zahaczać np. o wiadukty i mosty.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-05 10:01:43, 213