Jak wybrać klocki samochodowe?

Dobre hamulce zapewniają kierowcy i jego pasażerom bezpieczeństwo w czasie poruszania się w ruchu drogowym. Ważnym elementem układu hamulcowego samochodu są klocki hamulcowe. Należy dbać o to, aby w odpowiednim czasie wymieniać klocki hamulcowe na nowe, ponieważ ich słaba jakość odbija się negatywnie na skuteczności hamowania.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje klocków samochodowych

klocki samochodowe - jak wybrać?

Klocki hamulcowe decydują o tym, jak niezawodne będzie hamowanie. Ich wytarcie znacząco wydłuży drogę hamowania, o czym nie powinniśmy zapominać. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że zaniechanie wymiany klocków hamulcowych nie tylko świadczy o braku należytej troski o układ hamulcowy pojazdu, ale jednocześnie jest wyrazem braku rozsądku jego właściciela. Nie dba on o bezpieczeństwo własne, pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Jest to także nielogiczne pod względem ekonomicznym, jako że brak wymiany klocków hamulcowych powoduje przyspieszone zużycie tarcz hamulcowych, które nie należą niestety do tanich.

Klocki hamulcowe dzielimy na przednie i tylnie. Przy kupowaniu klocków należy wziąć pod uwagę zarówno markę, jak i model pojazdu, do którego mają być one zamontowane. Trzeba wiedzieć, że klocki hamulcowe są nie tylko adresowane do samochodów, ale też na przykład do motocykli i mają one wówczas zupełnie inne wymiary.

Wybierając klocki hamulcowe należy dopasować je do stylu jazdy i stanu tarcz hamulcowych naszego samochodu. Jeśli jeździmy w miarę spokojnie, a na tarczach nie widać zużycia, powinniśmy zastosować klocki miękkie, które o wiele szybciej niż inne dopasują się do profilu tarczy. Dzięki temu będą one miały dłuższą żywotność i pozwolą na dłuższe użytkowanie bez wymiany.

Popularni producenci klocków samochodowych i ich produkty

Istnieje bardzo wiele firm, produkujących klocki samochodowe, dlatego też jest z czego wybierać. Okładziny cierne, bo tak można też określić klocki hamulcowe, produkują takie firmy jak: Breck, Delphi, Fomar, Magneti Marelli oraz Valeo. Nie sprawdza się zasada, że im droższe klocki kupimy tym będą one lepsze, będą bardziej trwałe i wytrzymałe. Unikać należy klocków „bez firmowych”, które mogą być nawet zabójcze dla tarcz hamulcowych i mogą wpływać negatywnie na skuteczność hamowania.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy można samodzielnie wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

    Tak, jeśli posiada się jakąkolwiek wiedzę warsztatową. W innym przypadku lepiej się nie zabierać za samodzielną wymianę klocków samochodowych, a zlecić ją serwisowi. Wtedy będziemy mieli pewność, że klocki zostały dobrze zamontowane, a nasze hamulce będą działały poprawnie i niezawodnie.

  • Jak dobrać klocki do VW?

    Otóż, w samochodach marki VW znajdują się specjalne numery PR, które pozwalają na jednoznaczną identyfikację i prawidłowy dobór klocków hamulcowych do danego typu pojazdu. Numery te można znaleźć choćby w instrukcji obsługi samochodu, albo w katalogach motoryzacyjnych.

  • Wedle jakich parametrów dobierane są klocki hamulcowe?

    Przy wyborze klocków do układu hamowania należy wziąć pod uwagę model pojazdu, rok jego produkcji oraz numery podwozia. Przy podaniu takich zmiennych w sklepie motoryzacyjnym, sprzedawca na pewno dobierze dla nas odpowiednie klocki hamulcowe.

Podsumowanie

Klocki hamulcowe powodują, że koła przestają się podczas hamowania obracać. Jeśli ich wartość ścierna będzie zbyt mała, wówczas hamowanie będzie mniej skuteczne.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-19 22:51:33, 120