Jak wybrać alarm samochodowy?

Zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą stanowią szeroką gamę asortymentową w sklepach motoryzacyjnych. Podstawę w zakresie zabezpieczania samochodu przed złodziejem stanowi dobry alarm samochodowy. Kierowcy mają niestety problemy z wyborem odpowiedniego do ich potrzeb alarmu do samochodu. Mogą zdecydować się na przykład na alarm z tradycyjnymi czujnikami otwarcia tylnej klapy i drzwi, bądź też na nowoczesny alarm, który dodatkowo wyposażony jest w zaawansowane technologicznie czujniki położenia pojazdu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje alarmów samochodowych

alarm samochodowy - jak wybrać?

Specjaliści z zakresu zabezpieczania pojazdów przed złodziejami określili kilka klas alarmów, które stanowią ich klasyfikację. O dobrej jakości alarmu do samochodu świadczy przyznany mu znak bezpieczeństwa B oraz określona klasa skuteczności.

Dokonując wyboru strong>alarmu samochodowego, który będzie skuteczny i niezawodny, powinniśmy się kierować klasą według PIMOT, przy czym zawsze wspominany już znak bezpieczeństwa B jest obowiązkowy.

Co ciekawe, zaleca się wybór alarmu mniej znanej firmy, mającego wysoką jakość i wyższą klasę, ponieważ im mniej znane będzie urządzenie, tym mniej złodziei będzie w posiadaniu sposobu na jego wyłączenie.

Alarmy dzielą się na: popularne, standardowe, profesjonalne i ekstra. Alarmy popularne są wyposażone w czujniki otwarcia klapy i drzwi, ostrzegają przed złodziejami własną syreną lub klaksonem samochodowym. Steruje się nimi pilotem, który ma stały kod. Alarmy standardowe są z kolei sterowane pilotem posiadającymi zmienny kod. Na wypadek otwarcia drzwi lub klapy bez wyłączenia alarmu, urządzenie sygnalizuje tą sytuację syreną i światłami. Alarm standardowy ma co najmniej jedną blokadę silnika i jeden czujnik, którego zadaniem jest ochrona nadwozia przed włamaniem. W tym przypadku istnieje możliwość uruchomienia alarmu z wykorzystaniem samego pilota. Alarm samochodowy profesjonalnego typu wyposażony jest we własne zasilanie. Ma klucz kodowy lub pilot ze zmiennym kodem, dwa czujniki, które chronią nadwozie przed włamaniem oraz blokadę przynajmniej dwóch obwodów elektrycznych uruchamiających silnik. Co więcej, alarm tej klasy musi być odporny na uszkodzenia elektryczne i mechaniczne. Alarmy typu ekstra są wyposażone w takie same elementy konstrukcyjne i funkcje użytkowe, jak urządzenia zaliczane do klasy profesjonalnej, ale dodatkowo mają one czujnik położenia samochodu, co uniemożliwia wciągnięcie pojazdu na lawetę. Są wyposażone w funkcję antynapadową i wysyłają radiowe powiadomienie o takiej sytuacji. Aby alarm mógł zostać uznany za urządzenie klasy „ekstra”, musi on przez minimum rok udowodnić swoją skuteczność działania w praktyce.

Tak właściwie, każdy alarm samochodowy jest mobilną wersją alarmu obiektowego, z tym że jest on zasilany napięciem 12 lub 24 V DC.

Zadaniem autoalarmu jest skuteczne zabezpieczenie wybranego pojazdu przed kradzieżą. Poszczególne autoalarmy mogą posiadać szereg dodatkowych zabezpieczeń, włączając w to standardowe informowanie właściciela o próbie kradzieży jego auta. Do owych dodatkowych zabezpieczeń zalicza się: odcięcie zapłonu, funkcję paniki informująca złodzieja, że znajduje się za blisko pojazdu oraz szereg dodatkowych czujników, takich jak czujniki przechyłu chroniące auto przed odholowaniem, czujniki wstrząsowe aktywujące alarm po wybiciu szyby lub uderzeniu w karoserię, czujniki krańcowe reagujące na otwarcie drzwi, klapy bagażnika i pokrywy silnika itp.

W celu jak najbardziej wszechstronnego zabezpieczenia auta przed kradzieżą najlepiej wybrać alarm samochodowy posiadający duży wskaźnik niezawodności. Nigdy nie należy kierować się podczas wyboru autoalarmu niską ceną, ponieważ najprawdopodobniej za małą kwotę dostaniemy niestety niskiej klasy sprzęt, który nie będzie w stanie uchronić naszego samochodu przed kradzieżą. Zasadniczo jest tak, że im wyższa będzie cena autoalarmu, tym więcej opcji dodatkowych będzie on posiadał na wyposażeniu. W wersji podstawowej, każdy alarm samochodowy powinien reagować na wyłączniki krańcowe zamontowane w drzwiach oraz w klapach bagażnika i komory silnika pojazdu.

Każdy alarm ma syrenę, która oznajmia o próbie dokonania kradzieży samochodu. Dodatkowo, alarm samochodowy może mieć: blokadę silnika, zmienny kod w pilocie, powtórzenie samo uzbrojenia, funkcję antynapadową, zdalne odłączanie czujników, kontrolę zasięgu, sterowanie zamkiem, dwu obwodową blokadę silnika oraz możliwość rozbudowy o inne opcje w przyszłości.

Popularni producenci alarmów samochodowych i ich produkty

Na ogół, wraz ze wzrostem zaawansowania urządzenia alarmowego, a więc powiększeniem jego możliwości, rośnie jego cena. Jeśli chcemy wszechstronnie chronić nasz samochód przed kradzieżą, przyjdzie nam zapłacić sporo za nowoczesny, niezawodny alarm samochodowy.

Tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia alarm jakiego producenta wybierzemy. Najważniejsze jest, aby był on opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa B oraz zaliczany był do jak najwyższej klasy PIMOT.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów autoalarmów, a ich rozpiętość cenowa wynosi od 200 do kilku tysięcy złotych.

Do firm produkujących alarmy samochodowe zaliczane są: Allmax, AMT, Mat-Can, Exus, Ampio, Presto i Titan.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy alarm samochodowy można zamontować samodzielnie?

    Tak, jeśli tylko posiada się choć trochę umiejętności manualnych i podstawy wiedzy elektronicznej. W innym przypadku najlepiej instalować alarm samochodowy w serwisach i punktach, opatrzonych autoryzacją producenta danego systemu alarmowego.

  • Czym jest znak bezpieczeństwa B?

    Wszystkie alarmy i urządzenia zabezpieczające pojazd przed kradzieżą muszą posiadać znak bezpieczeństwa B. Jest to certyfikat nadawany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie - PIMOT.

  • Dlaczego warto wybierać alarmy samochodowe mniej znanych firm?

    Ponieważ alarmy samochodowe popularnych na rynku marek są doskonale znane złodziejom, dlatego też mają oni uniwersalne sposoby na obejście tego rodzaju zabezpieczeń. Popularny alarm samochodowy nie stanowi więc przeszkody dla złodzieja. Mniej znane autoalarmy są równocześnie obce osobom, dokonującym kradzieży pojazdów.

Podsumowanie

W chwili obecnej na rynku dostępne są powszechnie zaawansowane systemy lokalizacji monitorowania, ale nie wyparły one bynajmniej z rynku alarmów samochodowych, które wciąż pozostają najbardziej popularnymi, elektronicznymi zabezpieczeniami przed kradzieżą pojazdu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-28 16:52:47, 120