Jak założyć akwarium?

Posiadanie własnego akwarium to marzenie wielu ludzi, ale nie jest ono łatwe do zrealizowania. Akwarium z rybkami umieszczone w salonie wygląda nader estetycznie, co więcej – patrzenie na pływające rybki jest bardzo odprężające i relaksujące. Można powiedzieć nawet, że patrzenie na rybki w akwarium działa uspokajająco i likwiduje stresy, dlatego też akwaria bardzo często są aranżowane w gabinetach. Potrzeba bardzo wiele pracy i narzędzi, aby zbudować własne akwarium. W jaki sposób tego dokonać? Postaraliśmy się zaprezentować kolejne kroki na drodze do stworzenia własnego akwarium w zaciszu domowym, albo w gabinecie w naszej pracy. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik okaże się być dla Państwa jak najbardziej pomocny.

Na skróty...

Zakładanie akwarium

akwarium - jak założyć?

Przede wszystkim, przy zakładaniu akwarium, będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia i przedmioty, które na ogółu należy zakupić. Pierwszym wydatkiem, jakiego musimy dokonać, jest zakup akwarium, które pomieści minimum 80 litrów wody. Oznacza to, że łączna pojemność samego akwarium powinna wynieść 100 litrów. Dodatkowo, akwarium powinno być wyposażone w odpowiednie oświetlenie i pokrywę. Warto zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem, dzięki której będziemy utrzymywać w akwarium odpowiednią temperaturę wody dla naszych rybek. Na dno akwarium musimy zakupić żwirek kwarcowy, nie zaś granitowy, który powinien mieć możliwie ciemny odcień. Dla początkujących akwarystów zaleca się zakup żwirku o obłych krawędziach. Nie będzie dla nich zbyt dobry żwir bazaltowy lub powlekany kolorowany. Wśród akcesoriów, które należy zakupić już w pierwszym etapie zakładania akwarium, zalicza się również wąż do spuszczania wody, jako że wodę w akwarium należy w trybie regularnym wymieniać, nawet jeśli mamy odpowiednie filtry wodne. Ryby potrzebują świeżej wody, aby móc normalnie żyć i rozwijać się. Przydatne będzie również kupienie 24-godzinnego włącznika czasowego. Najtańszy przy tym jest włącznik mechaniczny. Służy on przede wszystkim do włączania oświetlenia w ściśle określonych odstępach czasu. Ryby do życia muszą mieć nie tylko czystą wodę. Powinna ona charakteryzować się odpowiednią temperaturą, którą mierzymy przy użyciu termometru precyzyjnego. Trzeba więc się w niego zaopatrzyć.

Wśród przedmiotów do zakupu znajduje się także siatka do wyławiania ryb, przydatna podczas spuszczania wody z akwarium. Na liście zakupów dla akwarium znajdziemy napowietrzacz wody z regulacją wydajności, zaworem zwrotnym, wężykiem i kostką napowietrzającą. Dzięki tym elementom woda w akwarium będzie zawierać odpowiedni poziom tlenu. Do akwarium musimy nabyć także filtr wody, preparaty do wody, wśród których wymienia się Esklarin, Nitrivec oraz nawóz w kulkach z gliny. Na tym etapie zakładania akwarium można kupić już kilka gatunków roślin wodnych, np. nurzańce, zwartki czy moczarki, ale nigdy nie zaleca się zakupu ryb. Akwarium nie jest jeszcze na to przygotowane, dlatego też lepiej nie wydawać pieniędzy na rzadkie gatunki rybek, które mogą szybko zdechnąć, jeśli woda w akwarium nie będzie miała odpowiednich parametrów. Pierwsze zakupy powinny również obejmować dwa wiaderka, które będą służyły do podmiany wody. Warto zauważyć, że nie mogą one mieć nigdy kontaktu z środkami piorącymi, czy też z innymi detergentami.

Urządzenie akwarium należy rozpocząć od jego dokładnego umycia wodą z solą. Następne, szkło trzeba opłukać, a samo akwarium ustawić na stabilnej szafce. Warto przy tym dodać, że jeśli akwarium ma 80 litrów pojemności, to jego waga będzie wynosiła 100 kg. Dlatego też wybór odpowiedniego podestu czy szafki na akwarium ma tak duże znaczenie. Nie można pozwolić na to, aby akwarium stało niestabilnie i mogło się przewrócić w późniejszym czasie. Należy pamiętać także i o tym, aby podłożyć pod akwarium podkładki z miękkiego materiału, w roli którego można wykorzystać cienki styropian lub fabrycznie wyprodukowane podstawki, które kupimy w sklepach akwarystycznych. Po ustawieniu i umyciu akwarium, można zabrać się za dokładnie wypłukanie żwiru. Należy go płukać tak długo, aż woda nie będzie mętna. Następnie, wsypujemy i kształtujemy żwir, który powinien posiadać najcieńszą warstwę najbliżej obserwatora, zaś najgrubsza powinna być zlokalizowana po stronie wewnętrznej. Grubość warstwy żwiru powinna wynosić minimum 6 cm w najcieńszym miejscu.

Po ukształtowaniu żwirowego podłoża, można nalać do akwarium wody, do około 10 cm wysokości. Wystarczy to do posadzenia roślin, przy czym istnieje zasada, że największe rośliny sadza się od strony wewnętrznej i po bokach, zaś najniższe w środku, aby przy przedniej szybie zrobić łysą polanę. Umożliwi to w miarę swobodne obserwowanie ryb w przyszłości. Rośliny wodne sadzi się przy wykorzystaniu specjalnej techniki. Otóż, wsadza się je głębiej niż tego wymagają, a następnie wyciąga je do potrzebnej wysokości. Chodzi tu o to, aby pozawijane korzenie nie uległy przypadkiem wyprostowaniu. Jeśli dysponujemy większymi roślinami, to powinniśmy wsadzić pod nie kulki z gliny, choć trzeba pamiętać o tym, iż nawóz stosuje się z umiarem. Dlatego też na początek wystarczy wykorzystanie niewielu kulek. Po posadzeniu wszystkich roślin można dolać wodę do określonego poziomu akwarium. Wodę uzdatnia się przy zastosowaniu Ekslarinu. Woda po posadzeniu roślin może wydawać się nieco mętna, aczkolwiek nie trzeba się tym bynajmniej przejmować, ponieważ po paru dniach powinna się ona całkowicie wyklarować. Następnie montuje się w akwarium grzałkę, termometr, filtr, napowietrzanie i oświetlenie. To ostatnie podłącza się za pośrednictwem wyłącznika czasowego, który należy ustawić na 12 godzin działania. Po wykonaniu tych czynności można już dodać do wody preparatu Nitrivic, który powoduje namnożenie bakterii nitryfikacyjnych. Potem należy cierpliwie poczekać na to, aby woda dojrzała. Trwa to mniej więcej około 2 tygodni.

Dopiero po etapie dojrzewania wody zabieramy się do kupowania ryb. Należy przy tym wybierać dokładnie takie gatunki, które uważane są za w miarę łatwe do hodowania. Takim gatunkiem są ryby z rodzaju kąsaczowatych. Przed kupnem rybek trzeba się upewnić, że zmieszczą się one później w akwarium. Dorosłe osobniki mogą osiągać spore długości, które nie będą odpowiadały gabarytom samego akwarium. Niektóre ryby nie powinny przebywać w jednym akwarium, ponieważ mogą pozjadać się nawzajem. Nie należy na przykład łączyć skalarów z neonkami. Ilość zakupionych ryb powinna odpowiadać prostej regule: około 5 litrów wody na jedną, niewielką rybkę, mierzącą około 5 cm.

Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja naszego akwarium. Przynajmniej raz w ciągu dnia należy skontrolować, czy używane urządzenia techniczne funkcjonują prawidłowo oraz czy temperatura wody jest optymalna. Rybki należy z kolei karmić z umiarem, pamiętając przy tym, że zawsze wyglądają one na głodne. Pokarm wsypany do akwarium powinien z reguły być zjedzony już w ciągu pierwszych 3-4 minut. Karmienie należy przeprowadzać maksymalnie 3 razy w ciągu doby. Raz na tydzień trzeba odlać z akwarium wodę w ilości około 20%. W przypadku, gdy wydajność filtra znacząco spadnie, można w odlanej wodzie go umyć. Nie należy myć filtra w wodzie z kranu, bowiem chlor zabije bakterie i znów filtr będzie musiał dojrzewać przez okres 2 tygodni. Po odlaniu wody z akwarium należy uzupełnić jej poziom wodą z kranu, którą trzeba wcześniej uzdatnić Esklarinem. Nie jest to konieczne, jeśli woda przed wlaniem do akwarium postoi w wiaderku przez kilka dni. Jeśli zachodzi taka konieczność, trzeba okresowo odmulić dno akwarium.

Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie uszkodzone i martwe rośliny mogą poczekać z usunięciem do chwili gruntownego czyszczenia akwarium, ale martwe rybki należy wyjąć z niego natychmiast. Filtr w akwarium koniecznie musi działać przez całą dobę, bowiem nawet krótka przerwa powoduje, że może on zatruć wodę. Podobnie grzałka musi działać przez cały czas. Oświetlenie akwarium powinno się wyłączać na noc, bowiem brak odpoczynku nocnego powoduje zabicie roślin i zestresowanie ryb. Akwarium powinno być ustawione w miarę spokojnym miejscu, aby nie stresować ryb i nie osłabiać ich systemu immunologicznego.

Rodzaje akwariów

Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów akwariów, wśród których wymienia się:

  • Akwaria typu ogólnego – są to akwaria zakładane zwykle przez początkujących akwarystów, w których można umieszczać ryby i rośliny różnogatunkowe, jednak trzeba się przy tym trzymać tego, że ryby muszą tolerować się wzajemnie, być zbliżonych rozmiarów i mieć podobne wymagania środowiskowe.
  • Akwaria gatunkowe – są w nich utrzymywane ryby tego samego gatunku. Umożliwia to ścisłe dostosowanie parametrów wody i udekorowanie zbiornika zgodnie z naturalnym biotopem wybranego gatunku lub rodzaju ryb. W akwarium gatunkowym powinno się trzymać najwyżej jedną rodzinę (są to najczęściej pielęgnice) i stwarza się najlepsze warunki by doprowadzić do tarła i cieszyć się zdrowym narybkiem.
  • Akwaria środowiskowe – ich celem jest to, by stworzyć dla ryb najlepsze warunki do rozmnażania. W takich akwariach można trzymać klika rodzin ryb występujących w tym samym środowisku (np. w tym samym jeziorze lub tej samej rzece).
  • Akwaria holenderskie – całą uwagę skupia się w nich na roślinach, chodzi o ich hodowlę i rozmnażanie. W tym przypadku ryby są w nich trzymane tylko by utrzymać równowagę biologiczną w zbiorniku.
  • Podsumowanie

    Osoby decydujące się na założenie własnego akwarium – słodko lub słonowodnego, muszą być przygotowani na to, że hodowanie ryb i roślin wodnych pochłania sporo czasu. Jest o zajęcie hobbystyczne, któremu należy oddawać się całym sobą, aby akwarium wyglądało jak najlepiej.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-16 17:35:53, 120