Jak wybrać kosmetyki dla zwierząt

Zwierzęta stały się obiektem zainteresowania twórców kosmetyków i nie chodzi tu bynajmniej o testy preparatów kosmetycznych na zwierzętach. Kosmetyki są dziś adresowane między innymi do psów i kotów. Coraz więcej ludzi swojego pupila traktuje jak ważnego, żeby nie powiedzieć – najważniejszego, członka rodziny. Nic więc dziwnego w tym, że pies regularnie uczestniczy w zabiegach pielęgnacyjnych, ma umawiane wizyty w salonie fryzjerskim czy w salonie piękności. Chodzi tu na dodatek nie tylko o psy i koty rasowe, które przygotowują się do międzynarodowych wystaw, ale o zwyczajne, domowe zwierzaki, które być może nie potrzebują tych wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu poprawę ich urody. Ludzie są gotowi wydać niebagatelne pieniądze na swoich pupili. Nawet najdroższe kosmetyki przeznaczone dla psów i kotów cieszą się więc sporym zainteresowaniem.

Na skróty...

Wybór kosmetyków dla zwierząt

kosmetyki dla zwierząt - jak wybrać?

Wiele preparatów przeznaczonych dla zwierząt przywożonych jest z różnych zakątków świata, dlatego też należy uważać na to, aby kupowany przez nas kosmetyk był przystosowany w pewnym stopniu do warunków klimatycznych, jakie panują w Polsce.

Właścicieli zwierząt można podzielić w zasadzie na dwie grupy, a mianowicie na osoby, które są świadome potrzeby kompleksowej opieki, także kosmetycznej, nad zwierzęciem, oraz na te, które nie mogą przekonać się nawet do karmienia psów i kotów gotowymi karmami. W Polsce od pewnego czasu zauważalne jest zjawisko pielęgnacji całkiem zdrowych zwierząt kosmetykami. Do weterynarza, czy częściej do specjalistycznych salonów piękności dla zwierząt, trafiają psy i koty, których właściciele nie żałują środków finansowych, aby wyglądały one jak najlepiej. Według przeprowadzanych badań, udział artykułów pet care w globalnej światowej sprzedaży artykułów dla zwierząt towarzyszących wynosi 23 proc., czyli jest to udział niemały. Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się szampony i odżywki dla psów, a także preparaty do higieny jamy ustnej psa, preparaty do higieny uszu i pielęgnacji oczu u psa i kota.

O ile wybór karmy dla psa i kota nie jest trudny, bowiem na opakowaniu znajdziemy informacje dokładnie dla kogo są one przeznaczone, o tyle z kosmetykami mamy o wiele więcej kłopotów. Trzeba przyznać, że kosmetologia produktów adresowanych do zwierząt praktycznie rzecz ujmując nie istnieje, dlatego też należy uważać na to, co się kupuje. Najlepiej sięgać po preparaty znanych marek, które z dużym prawdopodobieństwem nie zaszkodzą naszym pupilom.

W sklepach można już dostać kosmetyki, które przeznaczone są dla zwierząt cierpiących na wszelkiego rodzaju alergie. Jeśli wiemy, że nasz pupil jest na coś uczulony, powinniśmy zakupić preparaty kosmetyczne stworzone specjalnie dla niego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta, podobnie jak i ludzie, mogą cierpieć na dolegliwości, będące wynikiem uczulenia. Według badań, około 30% zwierząt to alergicy. Oznacza to, że prawie milion psów i milion kotów cierpi na uczulenia wszelkiego rodzaju.

Są już firmy wyspecjalizowane w produkowanie kosmetyków dla zwierząt z alergią. Dziś jeszcze niewielu właścicieli ma świadomości skali problemu alergii wśród zwierząt.

Popularni producenci kosmetyków dla zwierząt i ich produkty

Kosmetyki dla kotów różnego rodzaju znajdziemy wśród takich producentów, jak:#1 All Systems, Armonie Naturali, Beaphar, Bio-Groom, Espree, Iv San Bernard, Jean Pierre Hery, John Paul, Pet, Khara, Kw, Lady Belle, Matex, Mr Groom, Oster, Pet Silk, Pet Society, Ring 5, Show Tech. Z kolei, kosmetyki dla psów produkują takie marki jak: 8in1, #1 All Systems, Armonie Naturali, Beaphar, Bio-Groom, Cherry Knoll, Chris Christensen, Copydex, Crown Royale, DoubleK, Dr Gold's, EOLIA, Espree, Groom Professional, Groomer's Salon, Groomers Star, Hatch Wells, INGENYA, Iv San Bernard, Jean Pierre Hery, John Paul Pet, Khara, Kw, LadyBel, Nurtured Pets, Matex, Megamazon, Mr Groom, Oster, OverZoo, Pet Silk, Pet Society, Ring 5, Shaws, Show Tech, Summerwinds, Technimat, The Coat Handler, The Stuff for dogs, Trixie, Winners Circle, Vivog, Vulpes. Jak widać, producenci kosmetyków dla kotów podejmują się także produkcji kosmetyków adresowanych do psów. Jako ciekawostkę można podać, że są firmy wyspecjalizowane w produkcji kosmetyków dla koni, gryzoni czy ptaków.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy kosmetyki dla ludzi mogą być używane przez zwierzęta?

    Nie powinno tak być, bowiem skóra i sierść zwierząt różnią się od skóry i włosów ludzkich. Automatycznie, wymaga ona zupełnie innej pielęgnacji i wykorzystywania odmiennych środków kosmetycznych niż u człowieka. Nie można więc mechanicznie przenosić rozwiązań kosmetycznych z kosmetyków ludzkich na preparaty dla zwierząt.

  • Czy istnieje dziedzina kosmetologii zwierzęcej?

    Niestety nie. O ile kosmetologia ludzka powoli się rozwija, o tyle ta sama dziedzina wiedzy w świecie zwierząt praktycznie nie istnieje. Można jednak przypuszczać, że rozwijający się w szybkim tempie przemysł preparatów kosmetycznych dla zwierząt będzie stymulował rozwój wiedzy o kosmetologii zwierzęcej. Stanie się ona więc już nie tylko praktyczną wiedzą, wręcz rzemieślniczą, ale również nowoczesną skądinąd gałąź nauki.

Podsumowanie

Wraz z upływem czasu i popularyzacją środków kosmetycznych dla psów i kotów, sklepy zoologiczne w formie tradycyjnej i internetowej, coraz więcej zarabiają na sprzedaży kosmetyków przeznaczony dla zwierząt. Zdecydowana większość właścicieli zwierząt nie oszczędza na produktach związanych z higieną swoich pupili i z uwagi na to sprzedaż tego typu artykułów cały czas rośnie. Wybierając kosmetyki dla zwierząt zawsze zwracajmy uwagę na to, dla jakiego typu zwierzęcia są one przeznaczone. Nie kupujmy środków kosmetycznych, których nigdy nie użyjemy dla psa czy kota, ponieważ nie należą one do najtańszych. Sprawdzajmy również ich skład, jeśli wiemy, że na jakiś składnik jest uczulony nasz pupil. Nie decydujmy się na szampon do futra, jeśli pies ma krótką sierść. Będą to wyrzucone pieniądze.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-16 18:41:36, 213