Mały gryzoń dla dziecka

Dzieci oraz młodzi ludzie zaangażowani są obecnie w korzystanie z nowych technologii, komputerów, telewizji oraz innych cudów techniki, ale zapominają o podstawowych hobby, poprzez które kształtuje się ich osobowość. Wprawdzie nie każdy ma możliwość, by posiadać we własnym mieszkaniu psa czy też kota, ale już każdy przecież może utrzymywać gryzonia hodowlanego. Gryzonie są małe, nie zniszczą mieszkania, a dodatkowo jeszcze koszt ich karmienia jest naprawdę symboliczny.

Na skróty...

Od czego zacząć?

gryzonie - jak hodować?

Misja kupna dziecku gryzonia nie polega wyłącznie na udaniu się do sklepu zoologicznego i wybraniu najładniejszego futrzaczka. Rodzic, który chce dokonać takiego zakupu, powinien zdobyć wcześniej niezbędną wiedzę na temat zasad życia, odżywienia się oraz pielęgnowania danego gryzonia. Każde zwierzę wymaga przecież zupełnie odrębnych zasad opiekowania się nim. Dziecko nie będzie wiedziało co zrobić, by chomik czy inny gryzoń miał zapewnione wszystko czego potrzebuje. Dziecko będzie cieszyło się z samej możliwości posiadania zwierzaczka, a to rodzina musi zadbać o jego utrzymanie. Przeanalizujemy zatem krok po kroku co należy wiedzieć, w przypadku zakupu najbardziej popularnego gryzonia hodowlanego – chomika.

Pierwsze dni chomika

Chomik, podczas pierwszy dni spędzonych w nowym domu będzie z pewnością poszukiwał sprzymierzeńców, a tym oczywiście będzie osoba, która będzie dawała mu pożywienie. Jeśli zatem wasze dziecko każdego dnia będzie miało dla chomika coś smacznego, to z pewnością chomik, na jego widok będzie bardzo szybko przybiegał. Co ciekawe, chomiki potrafią bardzo szybko przyzwyczaić się do nowego mieszkania. Są bardzo ciekawskie. Przyjazny gryzoń, który będzie przybiegał do ręki, będzie się bawił oraz wszystkim interesował, jest właśnie idealnym wyborem dla małego dziecka. Ulubione pożywienie chomika to oczywiście jabłko oraz marchewka, lecz wiele tego pożywienia do szczęścia on nie potrzebuje. Już po kilku kęsach chomik będzie tak najedzony, że problemem będzie dla niego samo poruszanie się. To czego chomik nie zje, będzie składowane w jego małym domku. Dzięki temu, będzie mógł zjeść to kiedy najdzie go ochota. Domek w akwarium jest zatem koniecznością w przypadku posiadania takiego zwierzątka. Minusem chomików jest fakt, że prowadzą typowo nocny tryb życia, zatem zabawki, które pozostawicie w akwarium będą najczęściej użytkowane właśnie w nocy. Warto jest zadbać, by zabawki nie wydawały zbytecznego hałasu, ale również powinno się rozsądnie wybrać miejsce, w którym znajdziecie się klatka chomika. Najlepiej by nie było to pomieszczenie, w którym sami śpicie, gdyż wasz sen może być zagrożony. Chomiki w czasie dnia najczęściej śpią.

Jaki gatunek?

Najbardziej popularnym pośród wszystkich istniejących gatunków, jest chomik syryjski. On również jest najczęściej kupowanym. Chomik ten żyje bardzo krótko, gdyż ledwie do 3 lat. Jego zabarwienie może być kremowe, złociste, beżowe lub brązowe. Chomika syryjskiego kupić można w dosłownie każdym sklepie zoologicznym. Koszt zakupu gryzonia jest śmiesznie mały – od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od sklepu. Jeśli będziecie już wybierać chomika, to powinniście zwrócić uwagę czy jego sierść nie jest wyliniała, czy zachowuje się normalnie, czy z jego nosa nie wydostaje się jakaś wydzielina . Dodatkowo, zerknijcie czy oczy są błyszczące oraz szeroko otwarte. Jeśli będziecie mieli taką możliwość to sprawdźcie również łapki chomika – czy nie są one sztywne? Niestety, ale chomiki są gryzoniami, która bardzo łatwo wpadają w choroby oraz szybko umierają.

Jak oswoić chomika?

Wprawdzie chomiki bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia, szczególnie jeśli otrzymują tam jedzenie, to jednak warto zapobiec temu, by chomik nie był zanadto męczony oraz nieustannie nachodzony. Warto zatem zakomunikować dziecku, by przynajmniej na początku dało chomikowi święty spokój. Po kilku dniach możecie mu podsuwać smakołyki pod nosek. Jeśli będziecie to robić spokojnie, bez zbędnego hałasu, to chomik chętnie to zje. Jeśli weźmiecie w ręce gryzonia, to starajcie się trzymać go delikatnie. Ściśnięty chomik może was nawet ugryźć. Nie powinno się również chwytać chomika za grzbiet – one nie lubią tego. Po czym poznać, że oswajanie przyniosło oczekiwany efekt? Jeśli chomik na ramieniu dziecka będzie sobie spacerował, to znaczy, że się go nie obawia.

Jak dbać o chomika?

Rodzice pamiętać powinni, że opieką nad chomikiem powinno się zajmować nie tylko dziecko, ale również osoby dorosłe. Pierwsza ważna informacja to fakt, że chomika się nie kąpie. Chomik myje się samodzielnie na własne sposoby. By usunąć ze zwierzaczka np. kawałki pokarmu, powinniście wykorzystać do tego specjalnie grzebyki i zwyczajnie przeczesać jego sierść. W przypadku pojawienia się uporczywych kołtunów powinniście je usunąć korzystając z nożyczek. Każdego dnia z klatki chomika należy usuwać trociny, wymieniać pozostawiony pokarm na nowy, wymieniać wodę, a także dosypywać świeżą ściółkę. Oczywiście chomikowi należy zapewnić rozrywkę, ale to już zajęcie dla dziecka.

Czego potrzebuje?

Czego potrzebuje

W celu zapewnienia chomikowi odpowiednich warunków powinniście posiadać:

 • Klatkę (ewentualnie akwarium lub jakiś plastikowy pojemnik),
 • Trociny, jakiś materiał do budowy gniazda,
 • Mały pojemniczek na wodę,
 • Zabawki – kołowrotek, rurki, gałązki itp.
 • Jak żywić chomika?

  Oczywiście chomiki jedzą nie tylko marchewkę oraz jabłka. Inna rodzaje żywności, które są lubiane przez te zwierzęta, to przede wszystkim nasiona słonecznika, ogórki, cukinie, ser żółty, gruszki, orzechy czy też płatki owsiane. Pamiętajcie jednak, że z chomikiem jest jak z człowiekiem – nie wszystko musi mu smakować, ale o tym co chomik lubi, a za czym nie przepada dowiecie się bardzo szybko.

  Dlaczego warto kupić dziecku chomika?

  Plusów jakie wynikają z kupna dziecku chomika jest naprawdę wiele. Pośród nich wymieńmy choćby to, że w chomiku mały człowiek będzie miał najlepszego przyjaciela, który zawsze bardzo chętnie go wysłucha, przytuli się, nie będzie narzekał, ani też robił problemów. Dzięki posiadaniu chomika, dziecko może dużo bardziej zainteresować się poznaniem świata roślin i zwierząt. Będzie oglądało programy przyrodnicze, a może nawet czytało książki o hodowaniu chomików. Pozna wiele ciekawych informacji, które z pewnością okażą się wiele razy w życiu przydatne. Dziecko troszcząc się o swoje zwierze nabywa pewnych nowych doświadczeń, dzięki którym będzie inaczej podchodziło do swoich codziennych obowiązków. Przede wszystkim powiedzieć należy, że będzie to dla niego wielki test – czy potraktuje zwierzę jako zwyczajną zabawkę, czy też raczej jako przyjaciela, o którego należy dbać najbardziej, jak tylko jest to możliwe. Chomik to po prostu pewnego rodzaju test odpowiedzialności dla dziecka. Dziecko obserwując chomika w pewien sposób uczy się jego zachować. Zaczyna rozumieć, że jego gryzoń również ma dobre i złe dni. Czasami należy nim zaopiekować się dużo bardziej, niż ma to miejsce na co dzień. Dziecko dzięki temu staje się dużo bardziej wrażliwe na nieszczęście innych, a także na wszelakiego rodzaju odmienności. Dodatkowo powiedzieć należy, że dziecko w dużym stopniu wzmacnia swoją odporność w towarzystwie zwierzątka, gdyż wtedy, warunki w pomieszczeniu nigdy nie będą sterylne.

  Jakie minusy wynikają z posiadania chomika?

  Oczywiście posiadanie chomika musi się wiązać z pewnymi minusami, chociaż powiedzieć należy, że jest ich znacznie mniej niż plusów. Zacznijmy od tego, że chomiki hałasują w nocy, wymagają codziennej pielęgnacji oraz opieki, zatem jest to obowiązek. Nie każdemu takie nowe obowiązki odpowiadają. Problemem jest również nieodpowiednie podejście dziecka do zajmowania się chomikiem. Niektóre dzieci po prostu nie potrafią już w tak młodym wieku stać się osobami odpowiedzialnymi oraz odpowiednio zajmować się małym podopiecznym. Chomik w domu, to także spory problem dla samych rodziców. Dziecko nie będzie w stanie, całkowicie samodzielnie zajmować się opieką nad chomikiem. Rodzice muszą zadbać o wiele kwestii, ale także postarać się odpowiednio przygotować dziecko do zajmowania się gryzoniem. Czasami nauka takiej odpowiedzialności trwać może naprawdę bardzo długo.

  Podsumowanie

  Gryzonie hodowlane w domu są naprawdę dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku kupna takiego zwierzaczka osobie młodej. Dziecko poprzez zapewnianie rozrywek takiemu chomikowi może naprawdę wykształcić w sobie wiele wartości. Szczególnie polecanym gryzoniem jest chomik. Gryzoń jest bardzo tani zarówno przy samym zakupie, jak również w samym utrzymaniu. Oczywiście hodowanie chomika wiąże się z pewnymi obowiązkami, ale przecież im szybciej młoda osoba będzie posiadała pewne obowiązki, tym również szybciej stanie się człowiekiem bardziej odpowiedzialnym. Pamiętajcie także o obowiązkach dorosłych. Dziecko w żaden sposób nie będzie w stanie wykonać wszystkiego samodzielnie. Rodzice muszą mu pomagać.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-05-25 07:09:39, 213