Jak wybrać system do nawadniania do ogrodu?

Piękny, zielony ogród pełny kwitnących kwiatów to marzenie nie jednej osoby. Każdy właściciel domu jednorodzinnego albo działki rekreacyjnej, chciałby posiadać ładny, zadbany ogród, ale czasem nie ma czasu nawet na podlanie posadzonych roślin. Częste wyjazdy, praca po godzinach i brak czasu to powodu, dla których ogród niszczeje, a rosnące w nim rośliny usychają, albo dziczeją. Jak temu zapobiec? Cóż, jednym z rozwiązań może być właściwy system nawadniania do ogrodu. Jakie są dostępne systemy i jaki będzie najlepszy dla naszych potrzeb? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje systemów do nawadniania ogrodu

system do nawadniania ogrodu - jak wybrać?

Warto powiedzieć na wstępie, że nawadnianie to po prostu jeden z systemów melioracji wodnych, który polega na dostarczaniu glebie wody, w celu pokrycia wszelkich jej niedoborów i zwiększenia produktywności. Aby móc zaoszczędzić czas i pieniądze, warto zainstalować w ogrodzie jeden z automatycznych systemów nawadniania. Dzięki niemu nie będziemy musieli pamiętać o regularnym podlewaniu naszych roślin, a i tak będą one wyglądały przepięknie, dzięki systemowi nawadniania. Automatyczne systemy tego typu zostały wymyślone w Stanach Zjednoczonych, gdzie w krótkim czasie zyskały one niebywałą wprost popularność. Z Ameryki systemy te przywędrowały do Europy i tym samym do Polski. Choć jednorazowy koszt zakupu urządzenia jest spory, to jednak zwraca się on już po kilku latach użytkowania, a to dzięki niewielkiemu zużyciu wody. Instalację systemu nawadniania można równie dobrze wykonywać etapami, dzięki czemu na raz nie będziemy musieli wydać tak wielkich środków finansowych.

Przy projektowaniu instalacji systemu nawadniania problematyczne jest opracowanie projektu w taki sposób, aby system zużywał docelowo jak najmniej wody, a jednocześnie zapewniał wszystkim roślinom odpowiednią wilgotność. W tym względzie warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który ma doświadczenie w projektowaniu tego typu instalacji w ogrodzie. System nawadniania musi być ściśle dopasowany do planu naszego ogrodu i rosnących w nim drzew, krzewów i wszelkich innych roślin.

Systemy nawadniania do ogrodu są rozprowadzone pod powierzchnią gruntu i tworzy je specjalnie dobrana sieć rur, uzbrojona w elementy zraszające oraz elektrozawory. System dopełniony jest przez sterownik, który jest sercem układu nawadniającego i kieruje on jego pracą bez ingerencji człowieka. Jest on w stanie uwzględnić poziom opadu przy pomocy czujnik, dzięki czemu nasz ogród nie będzie podlewany w czasie deszczu. Dobór instalacji do ogrodu jest uzależniony w dużej mierze od nawadnianej ziemi. Lekkie gleby. mają dajmy na to wyższy stopień przepuszczalności niż gleby ciężkie. Należy też brać pod uwagę prędkość wiązania wody w ziemi oraz głębokość, jaką chcemy nawadniać za pomocą naszego systemu. Jeśli tylko zraszacze będą odpowiednio dobrane, nie będziemy musieli się już nigdy martwić o rośliny w naszym ogrodzie.

Wyróżniamy kilka podstawowych typów zraszaczy:

  • Mikrozraszacze – stosowane są do nawadniania rabat kwiatowych i grup krzewów. Jak sama nazwa wskazuje, są one niewielkie, składają się z głowicy rozpryskującej i szpilki, którą wbija się w ziemię. Z systemem rur nawadniających łączą się z wykorzystaniem niewielkich wężyków, a rozpylają wodę na maleńkie krople, tworząc w zasadzie mgłę. Są łatwe w montażu, zużywają mało wody i sprawdzą się przy pracy na niskich ciśnieniach. Ich wadą jest na pewno mały zasięg i wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.
  • Zraszacze stałe – wykorzystywane są do polewania większych powierzchni dużych trawników. Są one umieszczane bezpośrednio w podłożu, a dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz mogą podlewać kręgi o promieniu nawet do 10 metrów. Zraszacze stałe są wyposażone w filtry zapobiegające zatykaniu dysz. Tego rodzaju zraszacze można podzielić na wynurzane bądź nie. Zraszacze wynurzane to takie, które są schowane pod powierzchnią ziemi, a wysuwają się ku górze pod wpływem ciśnienia wody. Kiedy znajdują się w stanie spoczynku, są schowane i niewidoczne pomiędzy trawą. Wyróżnia się zraszacze wynurzane wysokie, stosowane w kępach krzewów i przy rabatach, gdzie dysza unosi się 30 cm nad ziemią, oraz zraszacze niskie, stosowane głównie do podlewani trawników. Te ostatnie wysuwają się jedynie 10 cm nad ziemię. Są też niewynurzane zraszacze, które montuje się na sztywnej rurce i przykrywa wyższymi roślinami, np. krzewami. Są one dość wytrzymałe i tanie, dlatego też często spotyka się je w przydomowych ogrodach, o ile zraszacz wystający nieco nad powierzchnię ziemi zbytnio nie przeszkadza.
  • Zraszacze ruchome charakteryzują się dużym zakresem działania, bowiem można ustawić je od 0 do 360 stopni. Podlewane są nimi najczęściej trawniki. Wykorzystywane są w nich dwa rodzaje mechanizmów wymuszających obrót wokół własnej osi. Mowa tu o mechanizmie młoteczkowym i turbinowym. W zraszaczach obrotowych wyposażonych w mechanizm młoteczkowym lub turbinowym, struga wody zatacza koło lub jego dowolny wycinek, równomiernie zraszając obszar w bliskiej i dalekiej odległości.
  • Urządzenia kroplujące składają się z szeregu kroplowników wtopionych w wąż polietylenowy. Układa się je przede wszystkim wzdłuż żywopłotu lub rabat bylinowych czy różanych. Można je lekko zasypać ziemią bądź korą.
  • Minilinie kroplujące, różnią się od wcześniej wspominanych zraszaczy tym, że istnieje możliwość samodzielnego określenia miejsca, w których będzie wypływała woda.
  • Jeśli wybierzemy już odpowiednie do naszego ogrodu zraszacze, będziemy musieli jeszcze doprowadzić do nich wodę, co można zrobić na trzy różne sposoby – poprzez pompy napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, za pomocą wodociągów lub przez urządzenia hydroforowe, które czerpią wodę na przykład ze studni.

    W zasadzie nie ma ograniczeń w zakresie wykorzystania systemów automatycznego nawadniania. Jeśli tylko zostanie on prawidłowo wykonany i zaprogramowany, wówczas działa on niezawodnie, podlewając założony obszar z zadaną przez użytkownika intensywnością. Projektując system nawadniania ogrodu należy najpierw wziąć pod uwagę to, jak wiele wody w danym czasie i przy zapewnionym stabilnym ciśnieniu będziemy mieć do dyspozycji. Trzeba określić teren zasięgu zraszania i naszkicować poszczególne elementy ogrodu. Na koniec rozmieszcza się przewody, w wąskich rowkach w trawniku. Na zimę, wodę z instalacji należy spuścić. Można to zrobić urządzeniem którym po prostu przedmuchujemy rury sprężonym powietrzem.

    Z uwagi na to, że aby zainstalować system nawadniania ogrodu potrzebne jest wykonanie wykopów, zaleca się montaż systemu najlepiej przed założeniem trawnika i rabat bylinowych. Rury i zraszacze wynurzalne a także przewody elektryczne do zaworów należy umieścić na głębokości około 30 cm . Pod zraszaczami i w najniżej położonych miejscach systemu układa się na ogół dodatkową warstwę żwiru, który zapobiega zapychaniu się zaworów odwadniających i działa jako drenaż. Z kolei, takie elementy instalacji jak elektrozawory i filtry, powinno się instalować w specjalnych osłonach, wypełnionych żwirem drenującym. Natomiast, sterowniki i programatory można umieścić na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie domu, w najbardziej dostępnym dla nas miejscu.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Ile kosztuje automatyczny system nawadniania ogrodu?

      Koszt instalacji takiego systemu uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od stopnia różnorodności ogrodu, rodzaju źródła wody oraz wydajności i ciśnienia, konieczności uzdatniania wody oraz stopnia zautomatyzowania. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, jaki koszt pociągnie za sobą automatyczny system nawadniania ogrodu.

    • Gdzie najlepiej założyć system nawadniania ogrodu w trybie automatycznym

      Automatyczne nawadnianie sprawdzi się najlepiej w przypadku bardzo dużych ogrodów z roślinnością, która wymaga częstego podlewania. Precyzyjny układ dozujący określoną ilość wody do roślin, daje nam pewność, że zapewnimy jej odpowiednią wilgotność gleby.

    • Jaki system nawadniania zainstalować dla trawników, żywopłotów, czy rabat kwiatowych i drzewek?

      W przypadku trawników najlepiej sprawdzą się zraszacze wynurzane z ziemi, które włączają się o ściśle określonych porach. Dla żywopłotów najlepsze będą linie kroplujące, zaś rabaty kwiatowe będą dobrze podlane dzięki mikrozraszaczom, liniom kroplującym i zwyczajnym zraszaczom. Do drzewek trzeba zaś zastosować linie kroplujące lub zraszacze wynurzalne.

    Podsumowanie

    Z reguły przydomowy ogród jest miejscem relaksu i wypoczynku dla wszystkich domowników i zapraszanych gości. Jeśli podejmujemy się jego projektowania musimy wiedzieć, że powinien on łączyć w sobie funkcjonalny wystrój z estetyką. Ogród pełni funkcję reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Bardzo ważny jest dobór do niego odpowiednich roślin, ale żeby mogły one przetrwać w ogrodzie w jak najlepszym stanie, przydatny będzie dobry system nawadniający. Dzięki niemu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ponieważ zraszacze jako że są precyzyjne, zużywają mniej wody niż w przypadku podlewania ręcznego.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-28 14:39:58, 120