Jak wybrać pawilon ogrodowy?

Przyjęcia ogrodowe są lubiane przez szerokie rzeszy ludzi. Niestety, ale do urządzania takich imprez trzeba mieć odpowiednie ku temu warunki i nie chodzi tu bynajmniej o konieczność posiadania odpowiedniego ogrodu wokół domu, ale sprzętów. Meble ogrodowe to podstawa, ale dla ochrony przed palącym słońcem, deszczem, wiatrem, czy też spadającymi z drzew liśćmi i owadami, niezbędny będzie dobry pawilon ogrodowy. Choć wielu ludzi decyduje się dziś na budowę specjalnej altany ogrodowej, która niewątpliwie wygląda bardzo efektownie i jest solidna, to jednak kosztuje ona sporo. Alternatywą jest przenośny pawilon ogrodowy, który można rozłożyć wtedy, gdy jest on niezbędny. Jak wybrać taki pawilon ogrodowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Postaramy się Państwu pomóc w wyborze pawilonu ogrodowego. Zalecamy zapoznanie się z niniejszym poradnikiem, a wybór pawilonu do Waszego ogrodu stanie się banalnie prosty.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje pawilonów ogrodowych

pawilon ogrodowy - jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości jaką funkcję ma spełniać pawilon ogrodowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony do ogrodu i ma chronić przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz przed insektami i spadającymi z drzew liśćmi czy igłami. Niemniej jednak, warto powiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie dla pawilonu ogrodowego. Co więcej, w większości przypadków jest on wykorzystywany do czego innego. Otóż, pawilony ogrodowe najczęściej spotykane są na wszelkiego rodzaju targach i rynkach. Są one wykorzystywane więc do celów handlowych. Pod pawilonem ogrodowym ustawia się lady, wieszaki, stojaki i stoły, na których sprzedaje się wszelkiej maści produkty.

Wracając do tematu, pawilon ogrodowy to lekki, ale wytrzymały namiot, który można ustawić w dowolnym miejscu. Można w nim wypoczywać w ogrodzie, chroniąc się przed słońcem czy deszczem, urządzać w nim przyjęcia na świeżym powietrzu, czy grillować. Dzięki pawilonom ogrodowym nie straszna będzie nam pogoda w trakcie urządzania przyjęcia ogrodowego. Zawsze będzie więc ono udane.

Pawilon ogrodowy gwarantuje nam i naszym gościom odpowiedni poziom komfortu, podobnie jak altana ogrodowa, ale pawilon ma nad nią tą wyższość, że jest mobilny i oczywiście tańszy.

Warto powiedzieć, że pawilon ogrodowy można kupić w sklepie, albo skorzystać z projektów zamieszczonych w różnorodnych serwisach ogrodniczych i pokusić się o samodzielne wykonanie pawilonu. W sklepach dostępne są gotowe elementy, służące do wzniesienia tego typu konstrukcji.

Pawilon ogrodowy może posiadać ściany otwarte, pół otwarte, albo całkowicie zamknięte. Jeśli będzie miał wszystkie ściany to skutecznie będzie chronił nas przed powiewami wiatru i odgrodzi nas na przykład od sąsiadów. Jednocześnie jednak ograniczy też naszą widoczność na zewnątrz ogrodu, a w czasie cieplejszych dni będzie w nim zdecydowanie zbyt duszno. Sensownym rozwiązaniem jest niewątpliwie pawilon ogrodowy z dwoma pełnymi ścianami oraz dwoma otwartymi. Częściowo osłonią one nas przed podmuchami wiatru, ale z drugiej strony nie ograniczą przy tym kontaktu z naturą w ogrodzie. Zwykle ściany w pawilonie ogrodowym można zdejmować i zakładać wedle naszych wymagań. Jeśli tak nie jest, to jest to pawilon bardzo skromny i mało skomplikowany. Nie znajdzie szerokiego zastosowania w naszym ogrodzie. Przy wyborze pawilonu powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby łatwo zakładały się jego ściany na stelaż. Wówczas prosto będziemy mogli zmienić konstrukcję pawilonu, zgodnie z naszymi potrzebami.

Pawilon ogrodowy jest znakomitą alternatywą dla zwykle bardzo drogich altan ogrodowych. Można go postawić w dowolnie wybranym miejscu w ogrodzie, a złożyć, kiedy już przestanie być potrzebny. Należy go również chować na zimę.

Zazwyczaj pawilony ogrodowe są zrobione z materiału nieprzemakalnego. Zwróćmy uwagę na jego solidność i jakość oraz to, w jakim stopniu jest on wodoodporny. Materiał na pawilon ogrodowy powinien być odporny na wpływ promieni słonecznych. Kupując pawilon ogrodowy należy przyjrzeć się, w jaki sposób się go montuje. Nie powinno być to zbyt skomplikowane. Konstrukcja pawilonu wykonana jest zwykle z rurek metalowych, choć zdarzają się konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych. Ich atutem jest niewielka waga i prostota montażu, ale wadą na pewno jest niska wytrzymałość. Taki pawilon nigdy nie będzie tak stabilny, jak ten wykonany z grubych rurek z aluminium lub innego metalu. Najprostsze konstrukcje są wykonywane z lakierowanych proszkowo rurek stalowych, które tworzą konstrukcję podtrzymującą dach z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny.

Pawilon ogrodowy nie posiada podłogi, ale można ją samodzielnie wykonać, na przykład z desek, czy też wygospodarować na działce miejsce i wybetonować je.

Szczególnym typem pawilonów ogrodowych są te, których konstrukcja wykonana jest z drewna. Jednak w takim przypadku przeniesienie pawilonu ogrodowego z miejsca na miejsce będzie o wiele trudniejsze, z uwagi na to, że słupki nośne muszą być mocno zakotwione w ziemi. Większość pawilonów opiera się na kratownicach, które przymocowuje się do drewnianych donic. Na małych działkach sprawdzą się pawilony na planie trójkąta. Można je ustawić w narożniku posesji i zajmują niewiele miejsca.

Popularni producenci pawilonów ogrodowych i ich produkty

Pawilony ogrodowe są produkowane przez firmy mające w asortymencie między innymi meble ogrodowe oraz przed producentów namiotów. Wśród firm produkujących pawilony ogrodowe warto wymienić: Mastertent, Mptent, Florada itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie atuty ma pawilon ogrodowy względem altany?

    Otóż, pawilon jest na pewno tańszym rozwiązaniem. Złożony zajmuje mało miejsca, a rozkłada się go i składa w bardzo krótkim czasie. Do tego celu nie potrzebujemy żadnych narzędzi i śrub. Chroni przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i w przeciwieństwie do altany, można go ustawić w dowolnie wybranym miejscu.

  • Co powinno znajdować się w zestawie kompletnego pawilonu ogrodowego?

    W paczce takiej powinniśmy znaleźć sam pawilon ogrodowy – materiał na daszek, ściany, oraz rurki na konstrukcję; komplet śledzi i linek, instrukcja obsługi i montażu.

Podsumowanie

Posiadanie pawilonu ogrodowego na własnej działce czy w przydomowym ogródku jest jak najbardziej wskazane. Można go rozłożyć zawsze wtedy, gdy przyjdzie nam na to ochota, albo będzie on potrzebny. Pawilon ogrodowy niewątpliwie przyda się podczas organizacji wszelkiego rodzaju przyjęć czy grillowania na świeżym powietrzu. Wybierając pawilon ogrodowy dla siebie musimy dobrać jego rozmiary, typ oraz konstrukcję. Sprawdźmy, czy pawilon ogrodowy jest solidny, a jego materiał dobrej jakości. Jeśli będzie wykonany z niskiej jakości, mało wytrzymałych materiałów, nie będzie w sposób odpowiedni spełniał swoich ról.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-16 01:20:27, 213