Jak wybrać nawozy?

W ogrodnictwie stosowanych jest wiele preparatów, których zadaniem jest spulchnienie gleby i jej użyźnienie. Rośliny rosnące w bardziej żyznej, a więc też dobrze nawożonej glebie, lepiej się rozwijają. Nie należy zapominać o ty, że roślina cały czas pobiera z gleby w ogrodzie składniki pokarmowe, które są jej niezbędne do wzrostu, wytworzenia łodyg, liści, kwiatów i owoców. W naturalnym środowisku życia roślin, wszelkie składniki pokarmowe wracają do gleby, kiedy tylko roślina obumiera, a jej poszczególne części składowe ulegają rozkładowi. Niestety, ale w warunkach ogrodowych nie jest to możliwe, bowiem wszelkie plony zużywamy na własne potrzeby, czyli zbieramy owoce i warzywa, a kwiaty ścinamy. Czasem usuwamy też rośliny, których dotknęły choroby lub które zniszczyły wszelakie rośliny. W ogrodach bardzo często sadzi się rośliny dosyć gęsto, w celu uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego. Jeśli stosujemy dodatkowo rozmaite zasłony, przedłużamy jednocześnie czas trwania sezonu wegetacyjnego, uprawiając na jednej i tej samej grządce kilka pokoleń warzyw w tym samym roku. Takie działania sprawiają, że gleba jest stanowczo zbyt mocno eksploatowana, przez co staje się mało urodzajna i zasobna w składniki pokarmowe dla roślin. Koniecznością staje się więc jej nawożenie, aby uzupełnić wspominane elementy w glebie oraz poprawić jej strukturę. Jakie nawozy wybrać do naszego ogrodu?

Na skróty...

Składniki pokarmowe w glebie

nawozy - jak wybrać?

W glebie, jak już zostało powiedziane, znajdują się składniki pokarmowe, które są niezbędne dla ich wzrostu. Można je podzielić na makro i mikroelementy, przy czym te pierwsze są zużywane przez rośliny w naprawdę sporych ilościach. Do najważniejszych makroelementów zalicza się:

 • Azot – symbol N, który jest niezbędny roślinom do wzrostu. Wpływa on na wielkość plonu. Jeśli rośliny mają niedobór azotu, ich liście oraz łodygi mają jasnozielony kolor oraz wątły pokrój.
 • Fosfor – symbol P, konieczny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy u roślin, oddychania i przemiany materii. Niedobór potasu powoduje znaczące osłabienie roślin, w szczególności w obrębie systemu korzeniowego. Wizualnym objawem braku wystarczającej ilości fosforu są fioletowe przebarwienia, które pojawiają się na łodygach i ogonkach liściowych.
 • Potas – symbol K, odgrywa istotną rolę w gospodarce wodnej roślin, bowiem przyczynia się do pobierania wody i transpiracji. Od zaopatrzenia roślin w potas zależy ich wytrzymałość na suszę i niskie temperatury. Do objawów niedoboru potasu zalicza się żółte przebarwienia występujące na starych liściach, a także wyginanie się blaszki liściowej ku dołowi.
 • Oprócz tych trzech, zdecydowanie najważniejszych makroskładników, istotne są również: magnez (Mg- ważny składnik chlorofilu), wapń (Ca) i siarka (S). Nie należy zapominać o ważnych mikroelementach, takich jak żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Co prawda, rośliny zużywają je do życia w bardzo małych ilościach, ale są one niezbędne dla prawidłowego wzrostu wszystkich roślin. Z uwagi na to, że dla roślin konieczne są odpowiednie składniki pokarmowe, musimy je ich dostarczać w naszym ogrodzie. Do tego niezbędne są odpowiednie nawozy. Jak je dobrać?

  Dobór nawozów

  Odpowiedni dobór nawozów uzależniony jest od tego, jakie potrzeby nawozowe mają poszczególne rośliny w naszym ogrodzie. Przed kupieniem konkretnego nawozu musimy dodatkowo sprawdzić, jaką glebą dysponujemy. Trudno to ocenić na oko, dlatego też można oddać jej próbkę do analizy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas możemy samodzielnie określić rodzaj i zasobność gleby. W tym celu musimy rozetrzeć glebę pomiędzy palcami, wykonać test pH, a także zaobserwować, czy w ogrodzie nie rosną tzw. rośliny wskaźnikowe, które wskazują na glebę określonego rodzaju, bogatą lub ubogą w wybrane składniki mineralne.

  Podział nawozów

  Generalnie rzecz ujmując stosowane na działkach i w przydomowych ogródkach, można podzielić na naturalne i organiczne. Najczęściej stosowanym nawozem tego typu jest kompost, wytwarzany z odpadów roślin. Wzbogaca on bardzo wydatnie glebę w próchnicę i zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Warto zaznaczyć przy tym, że kompost poprawia wzrost i rozwój roślin. Niestety, w przydomowych ogrodach rzadko kiedy mamy tyle miejsca, aby założyć tzw. pryzmę kompostową, dlatego też samodzielna produkcja takiego nawozu nie jest możliwa. Bywa, że nawet mając pryzmę kompostową, będziemy mieć zbyt małą ilość kompostu do nawożenia gleby. W takich przypadkach konieczne jest kupowanie dodatkowych preparatów wzbogacających glebę w składniki pokarmowe.

  W obrębie nawozów organicznych występują granulowane lub suszone oborniki, które uzyskiwane są z odchodów zwierząt gospodarskich. W sklepach kupimy również biohumus, który pozyskiwany jest z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Biohumus nazywany bywa wermikompostem. W jego składzie znajduje się bogata flora bakteryjna, przez co w wysokim stopniu zwiększa on aktywność biologiczną gleby, a także wpływa na poprawę jej zdolności do samooczyszczania się z rozmaitych skażeń. Wszystkie wspominane nawozy organiczne, które są powszechnie dostępne m.in. w sklepach ogrodniczych, mogą skutecznie uzupełnić braki składników mineralnych w glebie, jak również wpłynąć na poprawę struktury gleby i wzbogacić jej mikroflorę, a to przez zawartość substancji organicznych. Jeśli będą one umiejętnie stosowane, zgodnie z zaleceniami, nie ma w zasadzie ryzyka przenawożenia gleby w ogrodzie.

  Trzeba wspomnieć także i o tym, że nawozy organiczne posiadają wady, bowiem zawarte w nich pierwiastki mogą być pobrane przez rośliny dopiero po mineralizacji związków organicznych, procesie, który zachodzi dzięki mikroorganizmom glebowym. Na efekty uzyskane dzięki nawozom trzeba więc trochę poczekać. Dodatkowo, nawóz organiczny może nie mieć wszystkich niezbędnych dla naszych roślin składników mineralnych, więc zajdzie potrzeba ich uzupełniania w inny sposób. Warto podkreślić, że dostępne nawozy organiczne są dosyć kosztowne, przynajmniej w stosunku do ich ograniczonej skądinąd wydajności. Jeśli więc zajdzie konieczność uzupełniania niedoborów składników mineralnych, albo zakup nawozów organicznych będzie dla nas nieopłacalny, wówczas można sięgnąć po nawozy mineralne.

  Nawozy mineralne to druga grupa nawozów, które znajdują zastosowanie w ogrodnictwie. Zawierają one w swym składzie mocno skoncentrowane składniki mineralne, których postać powoduje, że są one bardzo łatwo pobierane przez rośliny. Z uwagi na to, są one bardzo wydajne, zaś efekty ich działania, w przeciwieństwie do nawozów organicznych, widać bardzo szybko. Niestety, ale z uwagi na to można dopuścić do przenawożenia gleby, a nadmiar nawozów mineralnych wpływa szkodliwie na nią, jak i na organizmy w niej żyjące. Z tego względu nawozy mineralne należy używać z najwyższą starannością, bardzo ostrożnie, nie przekraczając dawek zalecanych w uprawie konkretnych gatunków roślin.

  W obrębie nawozów mineralnych, biorąc pod uwagę ich skład, można wyodrębnić nawozy tradycyjne (mające jeden składnik) i wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe umożliwiają dostosowanie w sposób precyzyjny dawki nawozu do indywidualnych potrzeb konkretnych roślin w naszym ogrodzie. W zależności od składu chemicznego gleby i zaobserwowanych zaburzeń we wzroście roślin, nawozy jednoskładnikowe pozwalają również na uzupełnienie gleby w konkretny składnik, którego brakuje. Na ogół w grupie nawozów mineralnych tradycyjnych, mówi się o nawozach azotowych siarczan amonu, saletrzak), fosforowe (superfosfat), potasowe (sól potasowa, siarczan potasu) oraz magnezowe (siarczan magnezu). Za pomocą tego typu nawozów możemy też zakwaszać glebę, stosując np. siarczan amonu, lub na odwrót - odkwaszać ją, stosując saletrę wapniową. Trzeba podkreślić, że wykorzystywanie w praktyce nawozów jednoskładnikowych wymaga posiadania bardzo szczegółowych danych o potrzebach nawozowych poszczególnych grup roślin. Z tego względu nawozy te znajdują zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Zauważmy również, ze są one dostępne w sporych opakowaniach, które są nieco zbyt duże jak na potrzeby przydomowego ogrodu.

  Do ogrodu czy na działkę bardziej nadają się nawozy wieloskładnikowe, które zawierają w swym składzie kompozycje składników mineralnych, niezbędnych roślinom do zdrowego wzrostu. Mogą to być nawozy uniwersalne, które można zastosować w zasadzie w każdej sytuacji oraz nawozy dostosowane do konkretnych potrzeb nawozowych grup roślin – na przykład warto wspomnieć o nawozach do trawników, do iglaków, do azalii, czy do kwiatów balkonowych.

  Wybierając w sklepie nawozy wieloskładnikowe powinniśmy sprawdzić, czy na ich opakowaniu jest podany dokładny skład nawozu oraz dawkowanie wraz z instrukcją użycia nawozu. Skontrolujmy również datę przydatności nawozu, aby upewnić się, czy zdołamy go zużyć w wyznaczonym terminie. Tego typu nawozy są dostępne w różnej wielkości opakowaniach, dostosowanych do potrzeb posiadaczy większych ogrodów, czy niewielkich ogródków przydomowych. Zaleca się wybór nawozów znanych producentów, bowiem wówczas określają oni dokładnie ich skład i możliwości zastosowania w ogrodzie.

  Wieloskładnikowe nawozy kupimy w postaci stałej – proszków i granulatów, lub w postaci płynnej. Nawozami w postaci stałej można podsypywać pod rośliny lub mieszać je z glebą przed sadzeniem roślin. Natomiast nawozy płynne miesza się z większą ilością wody (oczywiście wg instrukcji podanej na opakowaniu) i takim roztworem podlewa rośliny.

  Podsumowanie

  Mnogość i powszechna dostępność nawozów sprawia, że trudno wybrać te, które będą nam niezbędne w ogrodzie. Najlepiej poradzić się w tej kwestii ekspedientki w sklepie ogrodniczym, bądź też kupować nawozy dostosowane do potrzeb konkretnych grup roślin. Jeśli nie jesteśmy pewni jaką mamy glebę, a nawozem chcemy nawozić glebę pod różne rośliny, wybierzmy najlepiej preparat uniwersalny. Wówczas zastosujemy go wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny i to uzyskując całkiem dobre efekty.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-07-09 10:11:41, 213