Jak wybrać fontannę ogrodową?

Ogród jest wizytówką każdego domu, dlatego też wiele osób przykłada bardzo wiele uwagi do tego, aby zaaranżować go w jak najlepszy sposób. Pole do popisu mamy tym szersze, im większą powierzchnię ma nasz ogród. Należy zaznaczyć też, że zjawiskowe aranżacje ogrodów są możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy posiadamy ku temu odpowiednie środki finansowe. Egzotyczne rośliny czy skomplikowane oczka wodne kosztują i to nie mało. Osoby mające pieniądze zatrudniają nawet profesjonalnych projektantów ogrodów, którzy puszczają wodze fantazji aranżując przestrzeń wokół domu klienta. Co my sami możemy zrobić, aby nasz ogród prezentował się wyjątkowo? Jednym z pomysłów jest wykonanie fontanny w oczku wodnym. Na pewno będzie ona elementem, który przyciągnie wzrok i nada szczególny charakter naszemu ogrodowi. Jak wybrać fontannę? Jaki mechanizm będzie ku temu potrzebny i na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Odpowiemy na te pytania w niniejszym poradniku i postaramy się Państwu wskazać możliwości zaaranżowania fontanny w Waszym ogrodzie.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje fontann ogrodowych

fontanna - jaką wybrać?

Fontanna ogrodowa może być połączona z pompą niezależną, ale wówczas konieczne jest zastosowanie popy zanurzeniowej, którą montuje się na samym dnie stawu czy oczka wodnego. Warto zwrócić uwagę na to, że woda przechodząca przez dysze fontanny musi być całkowicie pozbawiona ciał stałych, dlatego też w większości przypadków zestawy fontannowe są wyposażone w odpowiednie filtry, umieszczane łącznie z pompą w tej samej obudowie. Jeśli są to urządzenia autonomiczne względem siebie, wówczas filtr instaluje się na obrzeżu stawu.

Producenci zestawów pompowych dbają o to, aby obudowy filtrów do fontann były jak najmniejsze, ponieważ tylko wówczas istnieje możliwość ich ukrycia w otaczającej oczko wodne roślinności. Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody uzależniony jest od zastosowanego rodzaju dyszy. Najczęściej wykorzystywane są dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe i kaskadowe. Bardzo efektowne są fontanny mające dysze obrotowe oraz podświetlanie wody – białe albo kolorowe.

Aby fontanna mogła w ogóle działać konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pompy. W sklepach dostępne są urządzenia charakteryzujące się zróżnicowaną wydajnością i różną wysokością podnoszenia słupa wody. Istnieje więc możliwość doboru fontanny do indywidualnych potrzeb klientów. Nowoczesne pompy mają niewielki pobór mocy, a więc są energooszczędne. Każda pompa jest trwale połączona z dyszą, za pośrednictwem której wydostaje się woda. Powinniśmy tak dobierać długość dyszy, aby jej wylot znajdował się na równi z powierzchnią wody.

Jeśli posiadamy w naszym ogrodzie głębokie oczko wodne albo naturalny, zamulony staw, raczej nie ma możliwości ustawienia pompy na samym dnie. W takich przypadkach najlepiej jest wybrać fontannę pływającą, która pobiera wodę z powierzchni stawu. Połączona ona jest zwykle z filtrem mechanicznym, wypełnionym gąbką. Powierzchnia filtra umożliwia dosyć skuteczne czyszczenie niewielkich stawów.

Jeśli chcemy naszej fontannie dodać nieco uroku, możemy zastosować tzw. zamgławiacz, czyli urządzenie ultradźwiękowe, którego końcówkę umieszcza się pod wodą. Zamgławiacz wytwarza specjalną mgłę, która rozprzestrzenia się po powierzchni wody tworząc niesamowity efekt.

Wyróżniamy różne typy fontann ogrodowych. Mowa tu o fontannach artystycznych, które przyjmują kształt rzeźb wodnych, mogących zastąpić tradycyjne fontanny wykonane z betonu, kamienia lub wodotryski, jak i dysze z pompką, jakie są powszechnie dostępne. Można je ponadto stosować we wnętrzach. Popularne są także fontanny ogrodowe ceramiczne, z naturalnego kamienia. Ponadto można wyróżnić następujące rodzaje fontann:

 • Fontanny pływające – jeśli posiadamy już staw albo oczko wodne w ogrodzie niekoniecznie musimy budować specjalną nieckę dla fontanny, ponieważ można wykorzystać posiadany zbiornik wodny. Stosuje się wówczas rodzaj fontanny, która pływa na niewielkiej barce albo pływakach na powierzchni zbiornika. Działa wtedy na podobnej zasadzie jak aeratory napowietrzając zbiorniki wodne.
 • Fontanny ożywione – jest to typ fontanny, która wykorzystuje często taki rodzaj dyszy, dzięki której woda porusza się mniej więcej tak, jak piłki do ping-ponga w ruchu. Fontanna może wyrzucać w górę jedną porcję wody, która potem eksploduje, zraszając oglądających lekką mgiełką rosy. Ten rodzaj zmienia swój wygląd w czasie, a dzieje się to za pomocą zmiany wysokości słupa wody wyrzucanego przez fontannę, zmiany oświetlenia oraz za pomocą kilku dysz, które są w stanie zmienić wysokość strumienia wody w predefiniowanym okresie czasu.
 • Fontanny muzyczne – nieco różnią się one od fontann ożywionych, a różnica tkwi w tym, że zmiany wyrzutu strumienia wody następują w rytm muzyki. Fontanna tego typu używa laserów i zasad harmoniczności do tworzenia trójwymiarowych obrazów, które wyglądają jak hologramy. Do zaaranżowania fontanny muzycznej na ogół zatrudnia się wykwalifikowanych choreografów, którzy projektują i programują ruchy dysz pod poszczególne utwory muzyczne. Aby mieć taką fontannę potrzebujemy mieć specjalne oprogramowanie komputerowe, które powoduje, że fontanna samodzielnie jest w stanie reagować na basy i wysokie dźwięki. Każda dysza lub grupy dysz mają swoją pompę o zmiennej prędkości wyrzutu strumienia wody.
 • Fontanna kąpielowa – mająca swobodny dostęp, przeznaczona dla ochłodzenia się w niej. Na jej wyposażeniu znajdują się specjalne powierzchnie antypoślizgowe, aby każdy mógł jej w miarę bezpiecznie używać dla ochłody w czasie gorących, letnich upałów. W ostatnim czasie w modzie są fontanny specjalnie budowane jako zabawowe. Nazywa się je pluskowiskami. Są one bardzo płytkie, dlatego też uniemożliwia to utonięcie. Są one kontrolowane, uruchamiane czujnikiem przez użytkownika, aby działać przez określony czas. Woda w takich fontannach najczęściej jest świeżą wodą z sieci kanalizacyjnej, albo jest to woda poddawana filtracji spełniająca dokładnie takie same wytyczne higieny, jak woda w basenach publicznych.
 • Hydraulofon – inaczej zwana organami wodnymi, to specjalna fontanna, na której można grać muzykę, poprzez zatykanie palcami ujścia poszczególnych dysz, przez co woda wpływa do piszczałek organów i wydaje dźwięki.
 • Popularni producenci fontann ogrodowych i ich produkty

  Fontanny ogrodowe to specyficzne mechanizmy, dlatego też i branża ich producentów ma specyficzny charakter. Trudno w niej wskazać jednoznacznych liderów. Można tylko wspomnieć o przykładowych firmach, które w swojej ofercie posiadają fontanny ogrodowe. Są to: Suprabit, Jurand, Gordo Studio, Romat itd.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaką fontannę zakupić dla oczka wodnego?

   Jeśli posiadamy już swój własny zbiornik wodny, nie ma sensu budować specjalnej niecki dla fontanny. Oczko wodne może ją śmiało zastąpić. Najlepiej w takim przypadku wybrać fontannę pływającą, która do wyrzutu pobiera wodę z powierzchni oczka wodnego.

  • Jaką fontannę wybrać do ogrodu, w którym przebywają dzieci?

   Najlepiej wybrać w takim przypadku płytką fontannę, która będzie bezpieczna dla dzieci i w której będą się one mogły pluskać w ciepłe, letnie dni. Polecamy fontannę kąpielową, tzw. „pluskownicę”, która ma niski poziom wody i wyposażona jest w maty antypoślizgowe. Będzie to prawdziwa frajda dla dzieci, a rodzice będą w pełni spokojni o ich bezpieczeństwo. Na dodatek, będziemy mieć w ogrodzie ciekawy element dekoracyjny, który na pewno podniesie walory estetyczne w zasadzie ogrodu.

  Podsumowanie

  Fontanny ogrodowe dają delikatny szum, świetny wygląd i nawilżenie powietrza. Efekty wizualne mogą zachwycać, jeśli tylko fontanna zostanie starannie dobrana do oczka wodnego czy stawu i całej aranżacji naszego ogrodu. Trzeba powiedzieć, że wybierając fontannę musimy zdecydować się na odpowiednią pompę, filtry i dysze. W poradniku wskazaliśmy, jakie parametry należy brać pod uwagę przy tym wyborze i wymieniliśmy poszczególne rodzaje fontann. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam to na dokonanie trafnego wyboru fontanny do Waszego ogrodu.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2021-01-16 08:49:03, 213