Czasopisma w dobie informacji z internetu

Internet z dnia na dzień staje się coraz popularniejszym, dostępnym, jak i tańszym medium. Od czasu, kiedy Jan Gutenberg wynalazł druk rewolucja komputerowa stała się pierwszą tak wielką rewolucją kulturalną. Już nawet najmłodsze osoby potrafią posługiwać się medium elektronicznym. Z internetu można czerpać na bieżąco wiedzę o otaczającym nas świecie, trenować refleks. Czasopisma powoli odchodzą do lamusa. Zajmijmy się więc po krótce tym problemem.

Na skróty...

Plusy i minusy czasopism

Czasopisma w dobie informacji z internetu
 • Reklamy są dużą wadą czasopism. Występują tutaj tradycyjne reklamy, jak i również smsy, zachęcające nas do skorzystania w danym konkursie. Reklamy mogą zająć nawet około 25 stron!
 • Wydawanie pieniędzy. Na czasopismo niestety musimy sporo wydać. Są to kwoty oscylujące w okolicach 3 nawet do 50 zł. Prenumerata jest jakąś alternatywą, jednak zniżki sięgają ok.10%. Co gorsza po przeczytaniu czasopisma od deski do deski odkładamy je na półkę i zdarza się, że już więcej po daną pozycję nie sięgamy. Jeżeli mamy sporą ilość gazet nie mamy ich gdzie układać, więc zajmują nam przestrzeń w domu.
 • Czasopisma są dostępne dla wszystkich. Wiele czasopism znajdziemy w tych najmniejszych kioskach na wsiach, jak również małych miastach. Minusem będzie to, że możemy gazetę kupić wyłącznie w godzinach 8.00-21.00. Kiedy chcielibyśmy poczytać w godzinach wieczornych jedynym rozwiązaniem stają się portale internetowe.
 • Plusy i minusy internetu

 • Aktualność. Jest to naprawdę bardzo duża zaleta portali informacyjnych, ponieważ codziennie wypuszczają świeże materiały. Na bieżąco dane informacje można aktualizować, mogą ulec również sprostowaniu. Zanim recenzja gry czy filmu pojawi się w gazecie w internecie znajdziemy już dziesiątki tego typu artykułów
 • Gazety czerpią informacji z internetu. Tak bardzo często się to zdarza zwłaszcza przy newsach, że gazeta korzysta z pomocy portali.
 • Mając nawet kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych magazynów z trudnością jest nam znaleźć konkretną informację. Zanim odszukamy np. ciekawego artykułu, czy czytanej kilka miesięcy temu recenzji stracimy mnóstwo czasu. W Internecie wszystko dzieje się o wiele szybciej poprzez wyszukiwarkę internetową. Kiedy wpiszemy konkretne hasło- słowo kluczowe dziesiątki odpowiedzi wręcz nas zaleje.
 • Reklama jest męcząca nie tylko w czasopismach, jak i również na portalach internetowych, a może nawet bardziej. Niestety często zdarzają się reklamy pojawiające się nagle, gdzie ktoś krzyczy wniebogłosy, a my nie wiemy gdzie ten plik dźwiękowy się znajduje w celu zamknięcia go. Bądź co gorsza najeżdżamy kursorem na magiczny znaczek „x”, a on ucieka nam niczym myszka przed kotkiem. Nie można zapominać także o nagłych ankietach, czy przekierowaniu na strony bez naszej zgody. To przyprawia nas o frustrację.
 • Wejście na konkretny portal nie wymaga uiszczenia opłaty. Wiadomości internetowe pozostają w internecie (chyba że te najistotniejsze będziemy sobie drukować)
 • W Internecie możemy znaleźć na forach opinie innych osób, mało tego jeśli szukamy zwiastuna filmu, jak i gry obejrzymy go, a nie tylko przeczytamy. Portale są dostępne tylko dla osób posiadających internet, co jeszcze w niektórych miejscach należy do rzadkości.
 • Podsumowanie

  Świat z dnia na dzień, a może nawet z minuty na minutę zmienia się. To co jeszcze uważaliśmy za nowoczesne i dobre po pewnym czasie odchodzi do lamusa. Tak samo dzieje się z czasopismami. W czasopismach oferowana była najświeższa wiedza, ponieważ miały swoje 5 minut kiedy to jeszcze Internet powstawał. Obecnie internet góruje, ponieważ daje czytelnikom bogatą ofertę: jest szybki, przejrzysty, aktualny. Czasopisma są gratką dla tradycjonalistów, lub kolekcjonerów i niestety musimy pogodzić się z tym, że są powoli wypierane przez wirtualne źródło informacji.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-07-10 09:24:57, 213