Audiobooki

Audiobooki to inaczej książki czytane przez lektora. Pojawiły się one stosunkowo niedawno, ponieważ ludzie są tak zabiegani i zapracowani, że po prostu nie mają czasu czytać książek tradycyjnych. Audiobooki po prostu skłaniają czytelnika po sięgnięcie po dowolny tytuł. Słuchamy ich praktycznie wszędzie, czyli w samochodzie, w domu, w trakcie biegania, a nawet sprzątania. Oczywiście audiobooki mają swoje plusy i minusy, które postaramy się scharakteryzować.

Na skróty...

Dla kogo audiobooki?

Audiobooki

Audiobooki - Plusy

Osoby, które często podróżują- czyli wszyscy kierowcy, jak i ludzie korzystający stale z transportu miejskiego, ludzie którzy stale wyjeżdżają w podróże. Kiedy prowadzimy auto, czy też stoimy w zatłoczonym autobusie nie mamy możliwości sięgnąć po książkę tradycyjną. W czasie długiej podróży często nie potrafimy zdecydować się na konkretny tytuł, więc zabranie całego stosu ciężkich książek tradycyjnych byłoby niemożliwe.

Osoby opiekujące się dziećmi- bardzo rzadko mają „czas dla siebie”, a tym bardziej na pochłonięcie się lekturą tradycyjną.

Uczniowie- uczniów jest naprawdę ciężko nakłonić do czytania lektur. Wielu jednak posiada odtwarzacz mp3, dlatego też po wgraniu książki lektura wydaje się im o wiele bardziej atrakcyjna, no i ci leniwi uczniowie będą mogli ją dobrze poznać.

Osoby uczące się języków obcych- w każdej chwili słuchając audiobooka możemy uczyć się wybranego języka obcego. Wiadomo, że w nauce języka bardzo ważne jest słuchanie obcojęzycznych słówek, czy zwrotów, dlatego też audiobooki świetnie nam w tym pomogą.

Osoby niewidome- wszyscy ci, którzy nie widzą, bądź mają problemy ze wzrokiem powinni korzystać z audiobooków.

Dla osób oszczędnych- koszt jednego audiobooka wynosi około 8- 30 zł, płacimy w nich tylko za treść, a nie sposób wydania.

Audiobooki- minusy

Audiobooki nie są polecane osobom uczącym się wzrokowo, ponieważ powstają duże braki w wiedzy.

Dzieci słuchające wyłącznie audiobooków mają problemy z nauką ortografii. Nie czytają, ani nie zapamiętują pisowni słów więc mają problemy z rozpoznawaniem pisowni tych wyrazów.

Dzieci nie rozwijają umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Nośniki audiobooków i ich wydawnictwa

Wyróżniamy audiobooki na:

 • kasetach
 • płytach CD
 • mp3(obecnie najbardziej popularna wersja audiobooków)
 • Znane wydawnictwa audiobooków:

 • Nextore
 • Media Rodzina
 • WAB
 • Promatek
 • Aleksandria
 • Muza
 • Omega
 • MTBiznes
 • Dom Wydawniczy Rebis
 • Często zadawane pytanie

  • Czy audiobooków powinny używać nastolatki?

   Każdy rodzic chciałby, aby ich dziecko pokochało literaturę, a zwłaszcza te pozycje, jakie są zadawane do przeczytania w szkole. Niestety wiadomo, jak dzieci są oporne co do lektur. Na samą myśl o przeczytaniu trzech tomów „Potopu” robi im się słabo. Alternatywą dla osób, które nie lubią spędzać godzin nad czytaniem lektury są audiobooki. Co prawda audiobooki mają swoje minusy, jednak dziecko nawet w trakcie biegania, czy sprzątania swojego pokoju może słuchać audiobooka. Dodatkowym plusem jest to, że nie męczy swojego wzroku, no i dostaje lepsze oceny na klasówkach.

  Podsumowanie

  Audiobooki, czyli książki czytane przez lektora są wspaniałym zamiennikiem zwykłych książek czytanych z pomocą zmysłu wzroku. Audiobooki są propozycją dla osób zapracowanych, w ciągłych rozjazdach, opiekujących się małymi dziećmi, jak i nastolatków. Ich wielką zaletą jest to, że nie męczą wzroku, są o wiele tańsze, jak i wygodne, gdyż eliminują potrzebę przewożenia z miejsca na miejsce stert ciężkich książek. Audiobooki mają także pewne minusy. Nie poleca się używania audiobooków osobom uczącym się w sposób wzrokowy, ale i małym dzieciom, które poznają nasz dość zawiły język polski.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-05-26 19:56:38, 213