Książki które uczą

Książka nie tylko uczy, ale przy tym bawi i wychowuje. Tak dzieje się najczęściej przy pomocy książek tematycznych, naukowych, poradników, jak i podręczników. W każdej biblioteczce znajdziemy: książki typowo naukowe, które często wydają się być trochę niezrozumiałe; książki tematyczne, które są stworzone odnośnie jednego wybranego zagadnienia. Podręczniki najczęściej pojawiają się u uczniów i studentów, natomiast z poradników korzystamy tak po prostu, aby ułatwić sobie życie.

Na skróty...

Książki tematyczne

Książki które uczą Książki tematyczne są spotykane w praktycznie każdym domu. Każdy z nas czymś się interesuje, czyli ma swoje hobby. Dlatego też chcemy nasze pasje rozwijać, a wiedzę na ich temat pogłębiać. W zależności od naszych zainteresowań wybieramy konkretną książkę tematyczną. Gospodyni domowa z pewnością będzie posiadała w swoim domu książki z przepisami, czyli książki kulinarne, natomiast u mechanika samochodowego znajdziemy mnóstwo książek z ilustracjami konkretnych modeli samochodów czy motocykli. Książki naukowe w pewnym stopniu łączą się z książkami tematycznymi. Książka naukowa jest zwykle książką tematyczną. W książce naukowej znajdziemy rozprawę z danej dziedziny naukowej. Książki naukowe są zwykle pisane w dość trudnym języku naukowym. Tak naprawdę mogą je zrozumieć osoby, które znają się na danej dziedzinie. Książki naukowe zwykle dzielą się na takie kategorie wiedzy jak: archeologia, architektura, astronomia, biologia, chemia, dziennikarstwo, elektronika, fizyka, geografia, matematyka, pedagogika, pozostałe nauki ścisłe, pozostałe nauki humanistyczne, socjologia, technika. Z książek naukowych dość często korzystają studenci, lub uczniowie.

Podreczniki szkolne

Podręczniki szkolne są książkami skierowanymi dla uczniów, gdzie zawarty został materiał nauczania. Wszystko zostało przedstawione przy pomocy tekstów, schematów, jak i ilustracji. Autorami takich podręczników są specjaliści z konkretnej wiedzy naukowej. Aby podręczniki poszły w obieg musi je zatwierdzić MEN. Podręczniki powinny spełniać kilka funkcji, a są to funkcje: informacyjna, badawcza, transformacyjna, samokształceniowa. Oczywiście podręczniki mogą osiągnąć taki charakter w zależności od wielu czynników, czyli od języka i struktury danego podręcznika, nauczyciela, no i podejścia do tematu samego ucznia.

Poradniki

Poradniki są to książki, w których znajdziemy porady na jakiś konkretny temat. Poradniki pozwalają uniknąć problemów, bądź ułatwić podjęcie decyzji w zakupie konkretnego przedmiotu. Poradniki pomogą nam np. wyremontować, czy zbudować dom, kupić jakiś przedmiot, dowiedzieć się czegoś o podatku VAT, jak też z powodzeniem wyjechać na planowane wakacje. Z poradników możemy korzystać niezależnie od wieku, czy płci. Do tej pory powstały poradniki w wersji tradycyjnej (książkowej), jak i elektronicznej- dostępne na konkretnych portalach internetowych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 15:46:41, 170