Książka czy E-book?

Wielu czytelników zastanawia się co wybrać e- book, czy tradycyjną książkę? Jak to zwykle bywa użytkownicy nie dostrzegają mnóstwa zalet, jakie daje książka elektroniczna. Za jakiś czas z pewnością to się zmieni. W tym poradniku przeczytamy o wadach, jak i zaletach książek w dwóch formatach.

Na skróty...

E-book i książki tradycyjne

Książka czy E-book?

E-book

Inne nazwy to książka elektroniczna, albo też e-książka. Są to treści zapisane w formie elektronicznej, które można odczytać przy pomocy właściwego oprogramowania. E- booki są to pliki tekstowe zapisywane najczęściej w formacie PDF a czasami w formacie txt i doc.

Tradycyjna książka

Książki niezmiennie drukowane są na papierze.

Wady i zalety e- booków i książek tradycyjnych

 • Posiada niezwykły klimat, który sprawia, że aż chce się czytać. Książki, które zostały oprawione w grube, naprawdę przepięknie zaprojektowane okładki wprawiają każdego czytelnika w nastrój.
 • Książka jest rzeczą namacalną, więc kiedy już kupimy książkę możemy ją dotknąć. Wielu ludzi jest tradycjonalistami i nie są zupełnie przekonani do płacenia za rzeczy wirtualne.
 • Książki tradycyjne są dość drogie, ponieważ wchodzą do tego koszty druku i potrzebnych do tego materiałów. Koszt e- booka jest z pewnością mniejszy.
 • Książki tradycyjnej nie musimy czytać przed komputerom. Monitor zwykle płata figla oczom i po godzinie pracy przed nim stają się zmęczone, a my znużeni. Spokojnie możemy oddać się lekturze nawet leżąc w łóżku w dowolnej pozycji.
 • Nie został rozwiązany do końca problem przeszukiwania treści. Oczywiście znajdziemy w wielu wydaniach skorowidze, jednak często nam one nie wystarczają. Zwłaszcza podczas czytania lektur szkolnych jest to dość uciążliwe. Tego kłopotu nie będą natomiast mieli posiadacze książek elektronicznych. Wystarczy wpisać w określonym oknie słowo kluczowe i zostajemy przeniesieni do miejsca, gdzie spełnia dane kryterium.
 • E- booki zajmują stosunkowo mało miejsca. Na jednej płycie CD zmieścimy nawet kilkaset książek elektronicznych, a dodatkowo e- book będzie i tak mniejszy, niż tradycyjna książka.
 • Podczas czytania e- booków mamy możliwość zmiany wielkości czcionki, czy tez jej kroju. Wszystko po to, aby było nam wygodne ją czytać.
 • Książka tradycyjna góruje w przypadku braku prądu. Jesteśmy w stanie przeczytać ją zarówno w dzień, jak i wieczorem przy świecach. E-booki niestety wymagają energii elektrycznej.
 • Dodatkowym plusem książek elektronicznych są ułatwienia dla ludzi o fizycznych upośledzeniach. Książki elektroniczne nie są tylko dla widomych. Są także wspaniałą alternatywą dla osób, które nie lubią czytać alfabetem Braille’a. Warto jednak kupić taką, którą da się odsłuchać.
 • Podsumowanie

  Na podsumowanie najlepszym zapytaniem może być: czy książka elektroniczna jest w stanie zastąpić książkę tradycyjną? Jest ono dość trudne, no i na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że tak i to może stać się dość szybko. Przy braku prądu jednak cala zgromadzona wiedza elektroniczna może się stać zupełnie bezużyteczna. Dlatego też do czasu, kiedy nie zostanie wymyślone nieograniczone źródło energii warto korzystać z książki tradycyjnej, jak i książki w formacie elektronicznym.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2021-05-16 15:15:06, 170