Jak wybrać Trackball?

Obsługa komputera byłaby niemożliwa, bez używania klawiatury i myszki. Takiego zdania jest zdecydowana większość użytkowników komputerów wszelkiego rodzaju. Niemniej jednak, należy powiedzieć, że mysz komputerowa posiada mocną konkurencję w postaci urządzenia o nazwie Trackball. W odróżnieniu od myszy, Trackball bywa nazywany kotem, bądź też manipulatorem kulkowym, z uwagi na zasadę swojego działania. Jest to urządzenie wskazujące do komputera, bądź np. telefonu, służące do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i wszelkimi aplikacjami. Trackball działa dzięki kulce, umieszczonej na wierzchu urządzenia. W niektórych przypadkach TrackBall może być umieszczony pod klawiaturą laptopa, albo w klawiaturze. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to „kot” zbliżony jest w tym względzie do każdej myszy komputerowej. Jak wybrać odpowiedni dla siebie Trackball? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Trackbali

Jak wybrać Trackball?

Trackball jest urządzeniem, które pozwala na sterowanie ekranowym kursorem przez poruszanie palcami kulki mieszczącej się na przedniej części obudowy. Posiada również przyciski, które mają podobne funkcje co myszka. Na rynku dostępne są Trackballe, w których kulka porusza rolkami, na których zamocowane są elementy przesyłające czujniki optyczne. Jest to tryb obsługi mechaniczno-optyczny. Drugim rodzajem Trackballa jest urządzenie z nawigacją optyczną, w której kulka pokryta jest wzorem, światło odbijane w różny sposób od elementów wzoru pada na czujnik optyczny i w ten sposób kursor porusza się na ekranie.

Urządzenie Trackball, czy jak kto woli – kot, jest manipulatorem, za pośrednictwem którego użytkownik może poruszać kursorem po ekranie komputera. Zaletą Trackballa jest to, że jest on wygodniejszy w użytkowaniu niż zwyczajne myszki komputerowe. Nie powoduje on zmęczenia nadgarstka, nawet przy dłuższej pracy, dlatego też jego zakup jest zalecany przede wszystkim grafikom komputerowym.

„Kot” najczęściej objęty jest dłuższą gwarancją producenta niż mysz, co jednoznacznie wskazuje na jego wyższą wytrzymałość. Jest lekki, a jego cena niezbyt wygórowana. Funkcjonowanie Trackballa polega na operowaniu plastikową, ruchomą kulką, której ruchy są rejestrowane przez sensor optyczny. Sensor złożony jest z diody elektroluminescencyjnej, która emituje światło w podczerwieni. Światło pochodzące z diody jest rzucane na powierzchnię kulki, która odbija wiązkę na matrycę CCD. Na matrycy powstają wzory, które są przesyłane bezpośrednio do procesora. Trackball do pracy potrzebuje znacznie mniejsze powierzchni, niż zwyczajna mysz komputerowa. Nie trzeba nim przesuwać po podkładce, tylko operować ruchomą kulką. Najczęściej, Trackballe wykonane są z wytrzymałego plastiku, dzięki czemu są lekkie. Posiadają dwa analogiczne do myszki przyciski. Mogą również być wyposażone w rolkę przewijania, ale nie jest to standardem.

Kupując Trackball warto zwrócić uwagę na czas jego reakcji, który powinien wynosić maksymalnie 10 sekund. Najlepsze Trackballe mają czas reakcji na ruch znacznie krótszy. Ważne jest również i to, czy urządzenie posiada podpórki stabilizujące TrackBall na blacie biurka. Dzięki nim nie będzie on przesuwał się po śliskiej powierzchni blatu podczas pracy. Trackball jest urządzeniem, które najczęściej dostosowane jest do wymogów pracy użytkowników praworęcznych. Jeśli jesteśmy leworęczni, powinniśmy szukać urządzenia adresowanego dla leworęcznych.

Komunikacja komputera z Trackballem może mieć charakter przewodowy lub bezprzewodowy. Jeśli nie chcemy, aby ograniczał nas kabel, który będzie plątał się po biurku, wybierzmy model bezprzewodowy, który jednak będzie droższy od przewodowego odpowiednika. Wybierając Trackball możemy również dokonać wyboru w zakresie jego designu, który obejmuje nie tylko kształt, ale i kolorystykę. Tutaj jednak decyzja powinna być podyktowana jedynie naszym własnym gustem.

Popularni producenci Trackbali i ich produkty

Pomimo, że Trackball należy uznać za nowość na rynku polskim, to w sklepach już teraz można kupić urządzenia wielu różnych producentów. Do najbardziej znanych firm mających w swojej ofercie TrackbBall, należą: Kensington, Logitech i Tracer. Specjaliści, wykonujący testy na Trackballach, polecają modele: Kensington Orbit Optical 64327UE w cenie 83 zł, Logitech Trackman Marble Mouse w cenie około 120 zł, Kensington K72337EU Trackball Orbit kosztujący około 130 zł, oraz Logitech TrackMan Wheel, za który przyjdzie nam zapłacić około 150 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy mysz komputerową i Trackball obsługuje się podobnie?

    Nie do końca. Mają one podobne kształty, ale zasada obsługi jest fundamentalnie inna. Mysz komputerową przesuwa się po podkładce i wówczas kursorem również rusza się na ekranie monitora komputerowego. Z kolei, Trackball pozostaje nieruchomy, podczas gdy ruchoma jest tylko kulka, w którą jest wyposażony. Jej poruszanie sprawia, że kursor na ekranie komputera wędruje dokładnie w tą stronę, w którą poruszamy kulką.

  • Dlaczego Trackball nazywany jest kotem?

    Jest to nazwa potoczna, dla odróżnienia myszki komputerowej od trackballa. Nazwa „kot” jest nadana przez użytkowników tego urządzenia nieco z przekory i nie ma wiele wspólnego z budową, czy wyglądem Trackballa.

Podsumowanie

Wybór Trackballa nie będzie zbyt skomplikowany, jako że na polskim rynku nie ma zbyt wiele modeli tego urządzenia. Być może w przyszłości więcej firm zajmie się produkcją alternatywnego urządzenia dla myszki komputerowej. Tymczasem, wybór trackballa zwykle ogranicza się wyłącznie do zdecydowaniu się na cenę i kolor urządzenia, ponieważ parametry użytkowe Trackballów są do siebie mocno zbliżone.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 16:41:18, 170