Jak wybrać klawiaturę?

Klawiatura komputerowa jest niezbędnym akcesorium do naszego peceta. Bez niej niemożliwe byłoby swobodne korzystanie z komputera, a w szczególności z edytorów tekstu. Wielu użytkowników nie zastanawia się długo nad wyborem klawiatury, a jest to działanie niewłaściwe. Warto dobrać klawiaturę komputerową do własnych potrzeb, ponieważ dzięki temu można znacząco podnieść komfort pracy.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje klawiatur

Jak wybrać klawiaturę?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów klawiatur komputerowych, do których zalicza się klawiatury standardowe, nazywane również tradycyjnymi, klawiatury elastyczne, klawiatury laserowe (świetlne), klawiatury bezprzewodowe, przewodowe, ergonomiczne, klasyczne, dzielone, z klawiaturą numeryczną i bez, oraz klawiatury profesjonalne.

Klawiatury standardowe, inaczej tradycyjne są najpopularniejsze na rynku. Najczęściej ich budulcem jest plastik. Są to najtańsze klawiatury, które można kupić już za kilkanaście złotych. Są trwałe, ale wrażliwe na wilgoć. Ich użytkownicy skarżą się na problematyczne czyszczenie, co jest ich zdecydowaną wadą.

Ciekawym typem klawiatury są klawiatury elastyczne, które są mało popularne, ale za to posiadają wiele zalet. Są całkowicie odporne na wilgoć, łatwo się je czyści, bowiem można je opłukać pod wodą. Dla niektórych wadą będzie brak charakterystycznego kliknięcia przy naciśnięciu poszczególnych klawiszy, ale z drugiej strony są one bardzo ciche. Klawiatury laserowe, czyli wirtualne są stosunkowo nowym rodzajem tego typu sprzętów. Używane są głównie z urządzeniami mobilnymi, a ich zasada działania polega na tym, że laser wyświetla bezpośrednio na blat biurka klawiaturę. Do tej pory urządzenie to jest traktowane jeszcze jako ciekawostka na rynku komputerowym, ale być może w przyszłości zyska ono większą popularność. Zaletą klawiatury laserowej jest to, że odporna jest ona na wszelkie uszkodzenia i nie zajmuje wiele miejsca. Na pewno jej minusem jest cena, bowiem za taką klawiaturę na pewno przyjdzie nam zapłacić około 900 zł.

Klawiatury przewodowe są bardziej popularne od klawiatur nie posiadających przewodów. Przyczyna tego stanu rzeczy może tkwić w tym, że są one tańsze w produkcji, co przekłada się na niską cenę detaliczną. Ich funkcjonalność jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku klawiatur bezprzewodowych, a jedynym ograniczeniem jest długość kabla. Z kolei, klawiatury bezprzewodowe funkcjonują dzięki specjalnemu nadajnikowi USB, który podłączany jest do komputera, a sama klawiatura łączy się z nim drogą radiową. Klawiatury bezprzewodowe mają tą zaletę, że nie ogranicza ich okablowanie. Wadą takich urządzeń jest jednak to, że mogą występować zakłócenia spowodowane przez inne urządzenia elektryczne. Klawiatury bezprzewodowe na ogół są droższe niż przewodowe ich odpowiedniki.

Kolejnym typem są klawiatury klasyczne, mające kształt prostokątny, gdzie klawisze są ułożone w równoległych rzędach. Plusem takiej klawiatury są z pewnością jej niewielkie gabaryty i intuicyjny rozkład klawiszy. Specyficzną cechą klawiatur ergonomicznych jest ich kształt, który został dopasowany do dłoni, co zdecydowanie wpływa na zwiększenie komfortu pracy. Klawiatury prezentujące ten typ są zwykle obłe, a ich klawisze nie leżą w równoległych rzędach. W zależności od wybranego modelu, klawisze mogą różnić się między sobą wielkością. Osoby przyzwyczajone do rozkładu klawiszy na klasycznej klawiaturze uważają, że klawiatury ergonomiczne są niepraktycznym pomysłem. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji użytkownika i jego przyzwyczajenia. Klawiatury dzielone składają się z dwóch części, przy czym oba elementy są połączone kablem. Klawisze znajdują się po obu stronach klawiatury. Klawiaturę dzieloną można w dowolny sposób dopasowywać do dłoni.

Klawiatury mogą, choć nie muszą posiadać części numerycznej, choć zdecydowana większość tego typu urządzeń już je ma. Jeśli często wpisujesz liczby, klawiatura numeryczna będzie dla ciebie jak najbardziej przydatna. Klawiatury posiadające część numeryczną są większe od standardowych. Ostatnim typem klawiatur są klawiatury profesjonalne, przeznaczone do specyficznego użytku, np. w badaniach medycznych, przemyśle spożywczym czy w bankowości. Są one wysoce odporne i posiadają najczęściej dodatkowe wyposażenie w postaci czytników czeków, kart kredytowych, czy linii papilarnych.

Kupując klawiaturę należy zwrócić uwagę na jej parametry, tj. wielkość, wysokość, długość kabla i funkcje dodatkowe. Wielkość i wysokość klawiatury to parametry, które decydują o tym, czy klawiatura zmieści się w biurku. Jest to istotne, jeśli posiadamy mało przestrzeni. W takim wypadku lepiej nie decydować się na szeroką i długą klawiaturę z częścią numeryczną. Im wyższa będzie klawiatura, tym będzie ona mniej komfortowa dla dłoni. Długość kabla jest dosyć istotną cechą, ponieważ musi on wystarczyć na wpięcie wtyczki do komputera i swobodne użytkowanie klawiatury. Najczęściej kable mają około 1,5 metra długości, choć są też kable 2,5 metrowe. Do funkcji dodatkowych, które mogą różnicować poszczególne modele klawiatur, zalicza się ich głośność, wyciszenie, opcję przewijania, klawisze programowalne, podkładki pod nadgarstki, stopki do regulacji kąta nachylenia klawiatury, podświetlane klawisze, wyświetlacz, zwiększoną odporność na wilgoć, czy też zestawy zawierające klawiaturę i myszkę. Nowoczesne klawiatury są wyposażone w szereg złącz, do których zalicza się złącze USB pozwalające na podpięcie pendrive czy też odtwarzacza mp3 do klawiatury, złącze słuchawkowe lub mikrofonowe.

Popularni producenci klawiatur i ich produkty

Klawiatury dostępne na rynku różnią się nie tylko typem i wyglądem, ale również ceną. W zależności od marki, modelu i funkcjonalności inna będzie cena danego sprzętu. Najtańsze klawiatury kupi się już za kilkanaście złotych, ale najdroższe typy mogą kosztować nawet 1000 zł. Generalnie, ceny klawiatur dostępnych na rynku wahają się w przedziale od 30 do 300 zł. Wybór jest ogromny, dlatego też żaden z klientów nie powinien mieć problemu z doborem odpowiedniego produktu.

Do najbardziej renomowanych marek w zakresie klawiatur, którym naprawdę można zaufać, są: A4TECH, Dell, Emprex, Genius, Logitech, Microsoft, Razer, Roccat i Tracer. Najtańsze klawiatury za kilkanaście złotych sprawdzą się i będą wykonywać podstawowe zadania, ale nie można liczyć na to, że będą one wysoce trwałe. Nie ma co liczyć na to, aby za niską ceną szła wysoka jakość urządzenia.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do jakich zadań będziesz wykorzystywać nową klawiaturę?

    Jeśli chcesz wykorzystywać swoją klawiaturę w warunkach biurowych bądź w domu, możesz kupić najprostszą, klasyczną klawiaturę. Dzięki temu zaoszczędzisz środki finansowe, a i tak klawiatura spełni swoje funkcje. Klawiatura tego typu kosztuje maksymalnie 20 zł, dlatego też każdego będzie na nią stać. Z kolei, dla melomanów i miłośników filmów, dedykowane są klawiatury multimedialne, posiadające dużą ilość dedykowanych przycisków. Ułatwiają one zdecydowanie sterowanie odtwarzaczami muzyki i filmów. Za taką klawiaturę przyjdzie nam zapłacić niewiele, około 30-40 zł. Klawiatura przeznaczona dla graczy musi być koniecznie trwała i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Warto zaopatrzyć się w takim przypadku w droższą klawiaturę, która dłużej nam posłuży. Niestety, takie klawiatury kosztują kilkaset złotych.

  • Czy mają dla Ciebie znaczenie gabaryty klawiatury?

    Jeśli tak, to powinieneś zastanowić się nas zakupem sprzętu nie posiadającego klawiatury numerycznej, ponieważ taki model pozwoli Ci na zaoszczędzenie sporo miejsca. Istnieją nawet mini klawiatury, które zmieszczą się na każdym, nawet najmniejszym biurku.

  • Czy okablowanie klawiatury jest dla Ciebie problemem?

    Jeśli tak, to swobodę ruchu zapewni klawiatura bezprzewodowa.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że zakup klawiatury jest prosty, niemniej jednak, jak widać, na rynku występuje tak dużo typów i modeli klawiatur, że dokonanie trafnego wyboru nie jest łatwe. Trzeba więc rozpoznać rynek i wybrać taką klawiaturę, która spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiadać indywidualnym preferencjom użytkowników.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-08-04 16:43:55, 213