Jak wybrać kierownicę?

Gry komputerowe charakteryzują się coraz lepszą grafiką i fabułą, dlatego też urządzenia wykorzystywane do grania w nie muszą być zdecydowanie bardziej zaawansowane. Już nie wystarczają myszka komputerowa i klawiatura, ani Joystick czy pad. Jednym z bardziej złożonych urządzeń wejściowych do komputera jest kierownica samochodowa – niezastąpiona podczas kierowania pojazdami w grach komputerowych. Wyścigi samochodowe, czy też gry oparte na prowadzeniu auta stają się bardziej realistyczne, jeśli do grania w nie wykorzystywana jest specjalna kierownica.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Jak wybrać Kierownicę?

Na swoim wyposażeniu zestawy z kierownicą i pedałami mogą mieć różne akcesoria dodatkowe, do których należy sprężenie zwrotne albo efekty wibracji, wzmacniające wrażenia podczas grania w gry komputerowe.

Za niewielkie pieniądze kupimy wyłącznie kierownicę, ale wraz ze wzrostem ceny rozrasta się również zasięg zestawu urządzeń do kierowania pojazdami w grach. Im więcej zapłacimy, tym więcej gadżetów dostaniemy. Za wyższą cenę kupimy kierownicę z pedałami, która będzie zapewniać przyzwoity poziom symulacji jazdy autem. Droższe będą urządzenia złożone nie tylko z kierownicy i pedałów, ale również gałki zmiany biegów, czy nawet uchwytu hamulca ręcznego. Jeśli wydamy około 1000 zł wówczas mamy możliwość zakupienia zestawu ekskluzywnego, gdzie w komplecie znajdują się trzy pedały – gaz, hamulec i sprzęgło, oraz dźwignia zmiany biegów, dokładnie taka sama jak w każdym samochodzie. Warto zaznaczyć, że zestawy z kierownicą w podstawowej swej wersji posiadają jedynie pedał gazu i hamulca.

Decydując się na konkretny typ kierownicy powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu urządzenie to zapewnia realizm gry. Prawdziwa kierownica oddaje kierowcy drgania i opory, które wynikają z prowadzenia pojazdu po nierównej drodze, czy też przyspieszania. Symulację takich wrażeń w grach komputerowych zapewnia sprzężenie zwrotne, w jakie może, choć oczywiście, nie musi być wyposażona kierownica. Tanie zestawy do grania posiadają specjalny system wibracyjny, który jednak jest tylko namiastką sprzężenia zwrotnego i nie zapewni nam takich emocji podczas jazdy symulacyjnej. Nieco lepsze wrażenia na pewno staną się naszym udziałem, jeśli kierownica będzie wyposażona w układ Force Feedback, ale jest on na wyposażeniu jedynie droższych modeli kierownic. Kierownice dostępne na rynku mogą różnić się między sobą sposobem montażu. Mogą posiadać bowiem specjalne przyssawki lub też dźwignie, jakie przykręca się do blatu. Niektóre typy kierownic są wyposażone w odpowiednie uchwyty pozwalające na stabilne trzymanie kierownicy między kolanami. Przy zakupie kierownicy trzeba przyjrzeć się, jakie ma ona mocowanie, ponieważ jeśli nie będzie ono pewne i stabilne, kierownica nie będzie mogła być wykorzystywana swobodnie. Przyssawki, które przyczepia się do każdej gładkiej powierzchni są najbardziej powszechnym, ale niestety nie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewniają one stabilności. Większą pewność gwarantuje mechaniczne mocowanie do blatu. Moduł z pedałami, który dodawany jest do wielu kierownic, nie jest najczęściej mocowany, ale jego konstrukcja powinna skutecznie uniemożliwiać jego przemieszczanie się po podłodze podczas użytkowania.

Ważne jest także i to, z jakiego materiału wykonana jest kierownica. Zestawy dla graczy mogą być zrobione z plastiku, gumy, a nawet skóry. Najtańsze kierownice plastikowe są mało przyjemne w dotyku i szybko mogą ulec uszkodzeniu. Znacznie lepszym, choć nieco droższym wyborem jest kierownica z wyprofilowanymi, gumowymi uchwytami. Wymagający użytkownicy powinni kupić solidnie wykonane urządzenie, z kołem kierownicy obszytym skórą naturalną. Kierownice dostępne na rynku mogą być przystosowane do podłączenia wyłącznie do komputera osobistego lub konsoli do gier video. Są też i takie urządzenia, które bez problemu będziemy mogli podpiąć do komputera i konsoli. Są one droższe, ale bardziej solidne i ich zastosowanie okazuje się być wszechstronne.

Popularni producenci i ich produkty

Kierownice do grania w gry symulacyjne są produkowane przez takie firmy jak: Saitek, Logitech, Media-Tech, Trust, SpeedLink, Manta, Tracer itd. Urządzenia tychże firm kupimy już za kilkaset złotych i będą służyły nam one przez długi okres czasu. Niektóre z kierownic wyposażone są w sprzężenie zwrotne, a tańsze modele posiadają wyłącznie prymitywny skądinąd system wibracyjny.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Lepiej kupić kierownicę z trzema pedałami czy z dwoma?

    To zależy od wymagań samego użytkownika urządzenia, ponieważ dla realizmu symulacji jazdy samochodem na pewno bardziej wskazane byłyby trzy pedały, odpowiadające pedałom gazu, sprzęgła i hamulca. Niemniej jednak, za taki zestaw przyjdzie nam słono zapłacić. Jeśli nie zależy nam na takim realizmie, lepiej wybrać zestaw z dwoma pedałami, wyposażony w sprzężenie zwrotne, który zapewni odpowiednie wrażenia podczas gry.

  • Jakie tworzywo powinno być materiałem na kierownicę?

    Najlepiej by było, aby kierownica była aluminiowa, pokryta skórą naturalną. Trzeba jednak powiedzieć, że za takie urządzenie trzeba zapłacić co najmniej 1000 zł, a jest to kwota niebagatelna. Dobrym tworzywem jest dobrej jakości guma, czy nawet gruby plastik, który wytrzyma długotrwałe granie w gry komputerowe.

  • Jakie mocowanie powinna mieć kierownica?

    Najczęściej spotykamy mocowanie za pomocą przyssawek, które szybko stabilizuje urządzenie na gładkiej powierzchni. Takie mocowanie kierownicy nie zapewni jednak odpowiedniej stabilności urządzenia podczas gwałtownej jazdy na symulatorze. O wiele lepsze pod względem pewności i stabilności są kierownice, które mają specjalne, mechaniczne uchwyty. Przyczepia się je do blatu biurka lub stołu.

Podsumowanie

Kierownica do gier symulujących powinna zapewniać użytkownikowi odpowiednie wrażenia, porównywalne z tymi, jakie są udziałem kierowcy podczas normalnego prowadzenia samochodu. Jeśli kierownica będzie wyposażona w sprężenie zwrotne, czy choćby rozbudowany system wibracji, będzie idealnym urządzeniem do grania w wyścigi samochodowe, bowiem zapewni graczowi niezbędny w takich grach realizm.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-12 17:20:42, 213