Jak wybrać Tablet?

Ciągła praca przy komputerze niewątpliwie męczy nadgarstek dłoni, która operuje myszą komputerową. Zbyt długie użytkowanie myszki nie jest niestety wygodne, ani tym bardziej zdrowe, dlatego też przy bardziej precyzyjnych pracach przy komputerze zalecane są zupełnie inne rozwiązania do sterowania kursorem na ekranie monitora. Tablety to wspaniała alternatywa dla myszy komputerowych. Są one szczególnie polecane dla grafików. Jeszcze do niedawna urządzenia te były bardzo drogie, dziś jednak ich cena jest na tyle atrakcyjna, że mogą sobie na nie pozwolić średnio zarabiające osoby. Na rynku dostępne są też profesjonalne tablety, przeznaczone do zastosowań graficznych, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Niemniej jednak, za urządzenie do amatorskiego użytku nie zapłacimy aż tak dużo. Tablety pozwalają na wykonywanie rysunków, szkiców, jak również składania odręcznych podpisów. Jak wybrać tablet, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom? Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry i rodzaje.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje tabletów

Jak wybrać Tablet?

Każdy tablet ma dwie części składowe – obszar roboczy, czyli panel, oraz piórko, które często bywa nazywane rysikiem. Dodatkowo, w zestawie może znajdować się też tradycyjna myszka. Obszar roboczy, jak sama nazwa wskazuje, jest polem, na którym odbywa się ruch piórkiem. Ruch ten posiada swe wierne odzwierciedlenie na ekranie monitora, ale w pomniejszonej skali. Jeśli dysponujemy ekranem panoramicznym, taki charakter powinien mieć też sam panel. Nieco inaczej kwestia sterowania kursorem odbywa się przy użyciu myszki. W tablecie nie trzeba „przeciągać” kursora, bowiem wystarczy dotknięcie wskaźnikiem w odpowiednie miejsce na panelu, aby kursor pojawił się właśnie tam.

Obszar roboczy tabletu może mieć różny format, który należy dostosować do skali i zakresu pracy użytkownika. Mniejsze panele, formatu A6, nie będą odpowiednie dla profesjonalnych grafików, ale przydadzą się przy składaniu odręcznych podpisów, wykonywaniu prostych rysunków, jak również do retuszu fotografii. Im mniejszy panel, tym sam tablet będzie tańszy. Z kolei, duże tablety, np. formatu A2, powinny być stosowane jedynie przez zawodowych grafików. Nie nadają się one do składania podpisów czy do innych, prostych czynności.

Oceniając parametry obszaru roboczego tabletu, należy wziąć pod uwagę: rozdzielczość, siłę nacisku piórka, dokładność odczytu położenia pióra oraz maksymalną szybkość odczytu. Im większa będzie rozdzielczość obszaru roboczego, tym zwiększy się jego dokładność. Średniej klasy tablety mają obszar roboczy o rozdzielczości od 2540 do 5080 dpi, zaś profesjonalne daleko wykraczają poza podaną skalę. Siła nacisku piórka powinna posiadać tyle stopni, aby tablet pracował skutecznie i dokładnie. Najlepsze urządzenia posiadają co najmniej 1024 stopni siły nacisku. Dokładność odczytu położenia pióra powinna być z kolei jak najmniejsza, np. rzędu około 0,25 mm. Ostatnim parametrem panelu jest maksymalna szybkość odczytu. Profesjonalne urządzenia osiągają prędkość nawet do 200 pkt/s, ale prędkość rzędu 133 pkt/s też będzie zadowalająca.

Niektóre modele tabletów posiadają ruchomą folię pokrywającą obszar roboczy, dzięki czemu można pod nim umieścić np. kartkę z rysunkiem i wzorem, a następnie przenieść je w prosty sposób na ekran monitora. Taką samą możliwość dają tablety przezroczystym panelem.

Interesującą funkcjonalnością tabletów jest niepowtarzalny kod identyfikacyjny każdego piórka lub myszy. Jest on przydatny szczególnie wtedy, gdy wiele osób korzysta z tabletu przy wykorzystaniu własnych piórek. Panel zapamiętuje w takim przypadku indywidualne ustawienia manipulatora i ustawia je w sposób automatyczny po zbliżeniu do jego powierzchni danego wskaźnika.

Piórko to podstawowy manipulator, który jest konieczny do pracy z tabletem. Wyglądem do złudzenia przypomina on zwykły długopis, ale może posiadać odmienny ciężar, różną wielkość, końcówkę oraz budowę rękojeści. Wybierając odpowiednie dla nas piórko sprawdźmy jego położenie w dłoni. Na rynku dostępne są piórka pełniące następujące funkcje: ołówka (służy do rysowania i wskazywania), gumki (taka końcówka umiejscowiona jest po przeciwnej stronie piórka i służy do ścierania oraz rozjaśniania), aerografu (zaawansowana funkcja, służąca do precyzyjnego malowania), oraz pędzla (pozwala na uzyskanie wrażenia malowania prawdziwym pędzlem). Istnieją również piórka zakończone piszącą atramentem końcówką, dzięki czemu obrazek nanoszony na kartkę papieru umieszczoną na panelu, będzie od razu eksportowany na ekran monitora. Piórko może w wielu przypadkach zastąpić tradycyjną myszkę. W takim przypadku ma ono od dwóch do pięciu przycisków. Jeśli piórko wyposażono w więcej niż dwa przyciski, może mieć ono przyporządkowane aż do 15 różnych funkcji. Jeśli piórko ma być przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, warto zdecydować się na manipulator posiadający celownik optyczny, zwiększający w sposób zdecydowany precyzję pracy. Najdroższe tablety są w stanie odczytać kąt nachylenia i obrót piórka.

Dobrym wyborem jest zakup tabletu posiadającego tzw. pola funkcyjne, z języka angielskiego ExpressKeys. Są to programowalne przyciski, które umiejscowione są na obszarze nieaktywnym. Ich ilość jest uzależniona od formatu obszaru roboczego urządzenia. Mały tablet, o formacie A6, mają od 2 do 4 takich przycisków. Dzięki nim można skrócić czas wywoływania najczęściej używanych poleceń aplikacji, np. kopiowanie czy wklejanie dokumentów. Pola funkcyjne powinny umożliwiać programowanie według indywidualnych wymogów użytkownika. Przy zakupie tabletu zwróćmy uwagę na komunikację sprzętową, oprogramowanie dołączane przez producenta oraz na zasilanie. Komunikacja tabletu z komputerem najczęściej odbywa się za pomocą zwyczajnego złącza USB. Producent może, choć nie musi dołączyć do swojego urządzenia oprogramowanie, składające się z aplikacji graficznych, czy też z programów do obróbki zdjęć. Droższe tablety na ogół mają bardziej zaawansowane oprogramowanie. Zasilanie tabletu odbywa się za pośrednictwem baterii, choć najnowsze modele posiadają w swoich zestawach rysiki, które zasilane są polem elektromagnetycznym.

Przyszłościowym modelem tabletu są urządzenia posiadające panel LCD. Takie tablety są już dostępne na rynku, ale ich cena jest bardzo wysoka, co skutecznie odstrasza potencjalnych klientów. Tablety z panelem LCD mają tą zaletę, że rysuje się bezpośrednio na panelu, na którym od razu widać powstający rysunek. Są urządzenia łączące funkcje tabletów graficznych oraz panelu LCD. Są to tablety PC, czyli przenośne komputery osobiste z ruchomym ekranem dotykowym. One również nie są zaliczane do najtańszych.

Popularni producenci tabletów i ich produkty

W sklepach tablety nie stanowią jeszcze szerokiej grupy asortymentowej, co może być naturalnie spowodowane nowatorstwem tychże urządzeń, oraz ich wygórowaną skądinąd ceną. Do najbardziej znanych producentów tabletów graficznych zalicza się takie firmy jak: Wacom, Genius, Hanvon, Trust i Pentagram. Najtańszy tablet kupimy już za nieco ponad 100 zł, ale będzie on sprawdzał się wyłącznie przy zastosowaniach amatorskich. Za wysokiej klasy urządzenie, które na pewno przyda się podczas prac graficznych, przyjdzie nam zapłacić około kilku tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy konieczne jest, aby pióro pozostawało w bezpośrednim kontakcie z obszarem roboczym?

    Nie ma takiej absolutnej konieczności. W zależności od wybranego modelu tabletu, piórko powinno znajdować się około 1 cm powyżej panelu. Dzięki temu można bez przeszkód rysować przez różnorodne materiały umieszczone na tablecie.

  • Czy końcówka piórka jest wymienna?

    W większości przypadków tak, ale przed dokonaniem wymiany warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta, jak to zrobić.

  • Jak dbać o tablet, aby nie uległ on uszkodzeniu?

    Nie można kłaść na urządzeniu żadnych, ciężkich przedmiotów. Nie wskazane jest używanie ostrych narzędzi do jego obsługi. Należy dodatkowo chronić tablet przez wyładowaniami elektryczności statycznej. Najlepiej będzie, kiedy tablet będzie wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

  • W jaki sposób powinno się czyścić tablet?

    Do czyszczenia obszaru roboczego tabletu pod żadnym pozorem nie można używać detergentów, np. płynów do mycia z rozpuszczalnikami. Nie wolno pokrywać go lakierem ani akrylem, ponieważ może to doprowadzić do trwałych, nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni. Czyszczenie tabletu powinno odbywać się tylko przy użyciu miękkiej, zwilżonej szmatki.

Podsumowanie

W zależności od tego, w jakim celu zamierzamy wykorzystywać nasz tablet, powinniśmy wybrać inne urządzenie. Powinno prezentować ono optymalną dla nas funkcjonalność. Najlepiej nie wybierać tabletów najtańszych, ponieważ mają one niską jakość. Droższe tablety dają więcej możliwości zastosowania dla użytkownika, mają lepsze parametry, a co za tym idzie – są bardziej wydajne. Sprzęt ze średniej półki pociągnie za sobą koszt około 1-2 tys. zł. Można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości urządzenia te będą sukcesywnie tanieć.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-05-11 03:41:18, 120