Jak wybrać palmtop?

Na rynku urządzeń elektronicznych i komputerowych zachodzą duże zmiany, i to w bardzo dynamicznym tempie. Z tego powodu, na sklepowych półkach pojawiają się coraz to nowsze urządzenia, które mają za zadanie uprosić życie człowieka, albo też urozmaicić je. Takie funkcje spełniają poniekąd komputery. W tej grupie produktów można wyróżnić wiele typów sprzętów, a jednym z ciekawszych są palmtopy, czyli małe przenośne komputery, które dotychczas znajdowały zastosowanie przede wszystkim w firmach produkcyjno-handlowych. Umożliwiały one bowiem dostęp do baz danych w firmie i utrzymywanie stałego kontaktu między pracownikami. Dzisiaj palmtop może być wykorzystywany przez każdego, zarówno do celów służbowych, jak i naukowych oraz rozrywkowych. W jaki sposób wybrać dobrego palmtopa i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Odpowiedź znajdziemy w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje palmtopów

Jak wybrać palmtop?

Palmtop, nazywany również Pocket PC, komputerem kieszonkowym czy też w skrócie PDA, jest małym, mobilnym komputerem osobistym, który bez trudu zmieścimy w dłoni lub w kieszeni. Kształtem przypomina on nowoczesne telefony komórkowe. Może posiadać ekran dotykowy albo wbudowaną klawiaturę, które pozwalają na nawigację jego poszczególnymi funkcjami. W palmtopie można zainstalować dedykowane oprogramowanie, które kupimy w sklepach ze sprzętem komputerowym, albo ściągniemy z Internetu. Podstawowymi funkcjami, w jakie wyposażony jest każdy palmtop są: kalendarz, kalkulator, terminarz, notatniki i książka adresowa. Palmtop może być dodatkowo wyposażony w inne funkcje, do których należą: odtwarzacz plików muzycznych mp3, odtwarzacz multimedialny, pozwalający na oglądanie filmów, mikrofon rozszerzający funkcjonalność urządzenia o dyktafon, aparat cyfrowy, tuner FM, gry, czy też możliwość oglądania telewizji.

Na ogół, plamtopy są wyposażone w system operacyjny Microsoft Windows Mobile 5.0 lub w wersji 6.0. Oprogramowanie to jest miniaturową wersją systemu komputerowego Windows. Trzeba powiedzieć, że jego funkcjonalność jest niższa, ale system jest obsługiwany dokładnie tak samo, jak w przypadku zwyczajnego komputera. Dobrze by było, aby kupowany przez nas palmtop posiadał dodatkowe oprogramowanie w wersji tzw. Pocket, na przykład Internet Explorer Mobile, Opera, Windows Media Player, Word, Excel, Powerpoint, Poczta MSN itd. Dzięki takiemu oprogramowaniu użytkownik palmtopa będzie mógł bez przeszkód korzystać z Internetu, słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy , czy czytać e-booki. Dodatkowo, za pośrednictwem Internetu można dokupić lub pobrać szeroką gamę programów użytkowych lub programów do obsługi multimediów, programów naukowych, ułatwiających dostęp do Internetu, czy też narzędzia i mapy GPS.

Kupując palmtop należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, do których zaliczana jest obsługa, ekran, procesor, pamięć operacyjna RAM, pamięć stała, komunikacja, GPS, funkcje telefonu komórkowego, port usb, komunikacja z komputerem, bateria, czytnik kart, wymiary i waga urządzenia. Obsługa palmtopa odbywa się za pośrednictwem wbudowanej klawiatury albo ekranu dotykowego, do którego dołączony jest specjalny rysik. Dzięki niemu można swobodnie poruszać się po menu, obsługiwać aplikacje, czy też zmieniać ustawienia urządzenia. Jeśli jednak chcemy napisać tekst na palmtopie na pewno bardziej przydatna okaże się wbudowana klawiatura, niż wirtualna klawiatura wyświetlana na ekranie. Każdy palmtop wyposażony jest w ekran. W większości przypadków jest to ekran QVGA, choć najnowsze modele tego typu urządzeń korzystają już z ekranów VGA, które dają zdecydowanie lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Dzieje się tak dlatego, że ekrany VGA obsługują większą rozdzielczość, niż ich poprzednicy, dlatego też użytkownik może oglądać większy obszar wyświetlanego obrazu. Ułatwia to przeglądanie stron internetowych i dokumentów. Rozdzielczość ekranów VGA to zwykle 640x480 pikseli.

Procesory do palmtopów są produkowane przez takie firmy, jak: Marvell, Samsung, Qualcomm oraz Texas Instruments. Procesory Marvell, produkujące urządzenia dla Intela, mają maksymalną moc taktowania 624 MHz, która jest wystarczająca dla odtwarzania filmów divx, bez potrzeby konwersji. Taką zdolność mają wszystkie procesory powyżej 500 MHz. Taktowanie na poziomie 528 MHz mają procesory Qualcomm, które są nowością na rynku. Energooszczędnymi i tanimi procesorami są procesory Texas Instruments. Im większy poziom taktowania, tym procesor będzie pracował szybciej, ale równocześnie zużywać będzie więcej energii.

Standardowo, palmtopy wyposażone są w pamięć operacyjną RAM o pojemności 64 MB, ale lepsze będą urządzenia mające np. 128 MB, dzięki którym będą one bardziej dostosowane do opcji multimedialnych. Z taką pamięcią operacyjną aplikacje będą szybciej pracować, a użytkownik będzie mógł włączyć więcej programów na swoim palmtopie. Równie ważna przy wyborze palmtopa jest pamięć stała ROM, w której znajduje się system operacyjny wraz z wszystkimi programami. Jest ona nazywana firmware urządzenia i funkcjonuje tożsamo jak dysk twardy zwykłego komputera. Jej pojemność określa, jak wiele danych będzie można przechowywać na palmtopie. Im większa pamięć stała, tym lepiej. Pamięć ROM można powiększać kartami pamięci o określonej pojemności.

Palmtopy wyposażone są w specjalne narzędzia do komunikacji z innymi palmtopami lub urządzeniami. Dobrze by było, aby wybrane przez nas urządzenie posiadało funkcję bluetooth, która pozwala na szybki, bezpłatny transfer danych. Dzięki niej można podłączyć telefon do palmtopa i za jego pośrednictwem połączyć się z Internetem. Palmtop może posiadać dodatkowo opcje WiFi i Wimax, pozwalające na nieograniczone korzystanie z sieci internetowej wszędzie tam, gdzie bezprzewodowa sieć ma zasięg. Opcja GPS w palmtopach jest już w standardzie ich wyposażenia i jest przydatna dla wszystkich osób, które lubią podróżować. Dzięki niej możemy bez problemy wyznaczyć trasę swojej podróży, a urządzenie doprowadzi nas do celu, a nawet określi prędkość, z jaką się poruszamy. Można również wgrać do palmtopa dokładne mapy miast, czy regionów z całego świata, wówczas stanie się on zaawansowaną nawigacją satelitarną, jeśli oczywiście urządzenie posiada taki moduł.

Wiele dostępnych na rynku palmtopów posiada funkcje telefonu komórkowego. Oznacza to, że palmtop jednocześnie może pełnić rolę zwyczajnego telefonu i pozwalać na wykonywanie połączeń głosowych. Kupując palmtop z funkcją telefonu trzeba upewnić się, jakie częstotliwości i technologie obsługuje. Im będzie ich więcej, tym lepiej będziemy mogli wykorzystać jego możliwości. Palmtop obsługujący GSM 850, GSM 900, GSM 1800 i GSM 1900 będzie działał jako telefon praktycznie w każdym kraju.

Standardem wyposażenia palmtopa w chwili obecnej jest czytnik kart rozszerzeń, pozwalający na odczyt kart SD i microSD. Karty pozwalają na wgrywanie dodatkowych danych i oprogramowania, a równocześnie mogą poszerzyć pojemność pamięci stałej ROM. Dobry palmtop powinien posiadać złącze USB, pozwalające na podłączenie pendrive, dodatkowej klawiatury czy drukarki lub skanera. Wszystkie dostępne obecnie na rynku palmtopy są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Im większa będzie pojemność baterii urządzenia, tym lepiej, bowiem będzie ono pracowało dłużej po całkowitym naładowaniu. Czas pracy palmtopa jest ściśle uzależniony od jego parametrów technicznych, czyli od procesora i jego energooszczędności oraz od wykorzystywanych funkcji. Jeśli będziemy wykorzystywać w palmtopie GPS, urządzenie będzie średnio pracować około 7h, ale już podczas słuchania muzyki czy czytania dokumentów, bateria starczy na około14 h. Komunikacja z komputerem jest bardzo ważną funkcją palmtopa. Można tego dokonać dzięki specjalnemu kablowi. Podłączając palmtopa do komputera mamy możliwość wgrywać i aktualizować jego oprogramowanie. Wymiary i waga dostępnych na rynku palm topów nie są zbytnio zróżnicowane.

Popularni producenci palmtopów i ich produkty

Na polskim rynku elektronicznym można zakupić palmtopy wyprodukowane przez następujące firmy: Eten, Acer, HP, I-Mate, czy MIO. Kosztują one od 500 do nawet 7000 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Palmtop którego producenta kupić?

    Producent nie jest tak istotny z punktu widzenia niezawodności i funkcjonalności palmtopa, co jego funkcje. Najlepiej więc najpierw określić funkcję i wygląd palmtopa, a dopiero później poszukiwać na rynku odpowiedniej dla nas pod względem cenowym, oferty.

  • Jak dużo środków finansowych należy przeznaczyć na zakup palmtopa?

    Cena palmtopa zależna jest od jego funkcjonalności, a więc im będzie ona większa, tym droższe będzie to urządzenie. Za najnowocześniejszego palmtopa, z ogromem funkcji dodatkowych przyjdzie nam zapłacić 7000 zł, ale prosty model palmtopa, który spełni oczekiwania większości klientów, można kupić za około 1000 zł.

Podsumowanie

Palmtop to nowoczesny, mobilny mini-komputer, który prawdopodobnie w przyszłości stanie się powszechnie wykorzystywanym urządzeniem. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany, jako że nie jest to urządzenie zbyt tanie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-05-27 13:11:44, 213