Jak wybrać netbook?

Mobilność w dzisiejszych czasach jest bardzo ważną cechą użytkową urządzeń elektronicznych. Współcześni konsumenci poszukują takich sprzętów, które będą mogli wykorzystywać w zasadzie w każdych warunkach i sytuacji. Komputer stacjonarny już dawno temu został zastąpiony stosunkowo małym notebookiem, zaś jego następcą jest netbook, który różni się od laptopa gabarytami. Netbooki to małe komputery osobiste, dzięki którym można na przykład połączyć się z Internetem z każdego miejsca. Jak wybrać dobrego netbooka? Odpowiedź w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje netbooków

Jak wybrać netbook?

Wybierając netbooka trzeba podjąć szereg decyzji dotyczących jego poszczególnych podzespołów, czyli dysku twardego, matrycy oraz napędu. Nie bez znaczenia pozostaje producent netbooka, czy też jego cena, która dla wielu osób jest kluczowym parametrem przy zakupie urządzeń komputerowych.

W netbooku może być zastosowany standardowy dysk twardy o określonej pojemności, albo tak zwany dysk SSD, czyli Solid State Drive. Jest to dysk flash, podobny do pendrive`a. Cechuje się brakiem ruchomych części, bardzo szybkim czasem dostępu, pracuje cicho i jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego cena jest jednak wysoka. Dyski SSD mogą mieć pojemność od 2 GB do 160 GB.

Netbooki różnią się między sobą rozmiarem matrycy, który może wynosić od 7 do 10,2 cala. Jeśli netbooka będziemy wykorzystywać sporadycznie, możemy pozwolić sobie na zakup urządzenia z małą matrycą, należy jednak pamiętać, że przy dłuższym wykorzystywaniu takiego netbooka nasz wzrok się zmęczy.

Ceny netbooków bywają różne. Zaczynają się od około 650 zł, ale najdroższe modele kosztują kilka tysięcy złotych. Przyzwoity model netbooka, eeePC904HD wyprodukowany przez firmę Asus, kosztuje około 1100 zł i jest to cena optymalna za taką funkcjonalność. Pracuje on długo na jednej baterii, posiada dobrą kartę bezprzewodową oraz szybko się uruchamia. Przy zakupie netbooka zwróćmy uwagę, czy posiada on napęd DVD. Wiele modeli dostępnych na rynku niestety nie posiada odtwarzacza płyt DVD, co jest ich zdecydowanym minusem.

Popularni producenci netbooków i ich produkty

Istnieje kilku, czołowych producentów netbooków, wśród których liczy się firma HP, Asus, Acer i Lenovo. Jednym z lepszych, małych notebooków, zwanych netbookami jest model eeePC 901 wyprodukowany przez Asusa. Charakteryzuje się on bardzo długą żywotnością baterii, ponad 5 h. Godnym polecenia jest model eeePC 904HD, również Asusa. Jeśli zależy nam na baterii pozwalającej na pracę ponad 9 godzinną, powinniśmy wybrać np. Samsunga NC10.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do jakich celów zamierzasz wykorzystywać netbooka?

    Jeśli zamierzasz używać netbooka tylko okazjonalnie, np. do przejrzenia poczty elektronicznej, możesz śmiało wybrać model z małą, 7-calową matrycą. Będzie ona jednak zbyt męcząca dla oczu, jeśli chcemy pracować na netbooku po parę godzin dziennie.

  • Jak długo netbook może pracować na baterii?

    Zależne jest to od typu netbooka. Najlepsze modele mogą pracować bez konieczności podłączania zasilania nawet do 10 godzin.

  • Czy warto kupić netbooka w ofercie operatora sieci komórkowej?

    Zdarzają się promocje organizowane przez operatorów komórkowych, na których warto zakupić netbooka, ponieważ ma on nader atrakcyjną cenę. Oferta na netbook w abonamencie jest opłacalna tylko wówczas, gdy i tak potrzebujemy korzystać regularnie z mobilnego Internetu. Warto przeliczyć zawsze, czy cena netbooka w sklepie jest wyższa niż ta, którą będziemy płacić przez okres np. 2 lat w abonamencie.

Podsumowanie

Kupując netbooka należy zwrócić uwagę na prezentowane przez niego parametry, czyli czas pracy baterii, rozmiar matrycy, cenę, mobilność, specyfikację techniczną, rozmiar dysku, czy też system operacyjny. Kolor netbooka jest już kwestią gustu kupującego. W sklepach dostępne są netbooki w zasadzie we wszystkich kolorach tęczy. Warto dodać, że netbooki nie są w stanie zastąpić większych notebooków, ponieważ ich ograniczone wymiary i wydajność nie idą w parze z wysokim komfortem pracy.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-08-04 17:15:55, 213