Jak wybrać mikrofalówkę?

Najczęściej mikrofalówkę wykorzystujemy do odgrzewania posiłków, niemniej jednak ma ona o wiele szerszą funkcjonalność. Wbrew pozorom, w mikrofalówce także można przygotować pyszne, zdrowe potrawy, bez grama tłuszczu. Jaką mikrofalówkę wybrać do swojego domu? W dokonaniu ostatecznej decyzji na pewno przydatny będzie nasz poradnik.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje mikrofalówek

mikrowela - jak wybrać?Kuchnie mikrofalowe, podobnie jak większość sprzętu AGD, można podzielić na wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Mikrofalówki wolnostojące charakteryzują się niewątpliwie o wiele większą mobilnością. Można je umieścić na blacie w kuchni, albo na szafce, choć ich wymiary nie należą do najmniejszych. Ten typ mikrofalówki jest adresowany do osób mających już umeblowaną kuchnię i klientów, którzy nie chcą wydać zbyt wiele na taki sprzęt AGD. Wolnostojąca mikrofalówka kosztuje już od 200 zł, a na wielkich wyprzedażach i promocjach w hipermarketach można ją kupić nawet za nieco ponad 100 zł. Kuchenki mikrofalowe pod zabudowę można wkomponować w meble kuchenne. Są one umieszczone w specjalnie do tego celu przygotowanej obudowie. Najczęściej, są montowane w słupek lub przygotowaną w meblach wnękę. Mikrofalówka widoczna jest wówczas wyłącznie od frontu, także sprawia wrażenie, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jeśli znajdujemy się na etapie projektowania zabudowy kuchennej, powinniśmy przemyśleć możliwość zakupienia mikrofalówki do zabudowy. Wadą tego rodzaju kuchenek jest ich cena, która jest kilkukrotnie wyższa, niż w przypadku urządzeń wolnostojących. Najtańszą kuchenkę mikrofalową do zabudowy można kupić za około 500-600 zł.

Do najważniejszych parametrów, jakie charakteryzują mikrofalówki, należą: pojemność i moc. W sklepach znajdują się mikrofalówki o pojemności od około 15 do 40 litrów. Pojemność wyznacza to, jak wiele zmieści się do komory mikrofalówki. Do najbardziej uniwersalnych należą kuchenki o pojemności około 20 litrów, ponieważ bez problemu zmieści się w nich duży talerz obiadowy. Kuchenka mająca mniejszą pojemność jest dobrym wyborem dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, albo mających mało miejsca w kuchni. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystywać naszą mikrofalówkę do innych funkcji, niż tylko podgrzewania posiłków i mrożonej pizzy, mianowicie do gotowania, czy pieczenia, najlepiej wybrać urządzenie o pojemności co najmniej 30 litrów. Wraz z większą pojemnością mikrofalówki idą niestety zwiększone gabaryty całego urządzenia. Jeśli więc mamy wygospodarowany w kuchni tylko niewielki kącik na nową mikrofalówkę, tak wielkiej pojemności urządzenie nie zmieści się. Warto pamiętać przy tym, że mikrofalówka powinna być umieszczona w określonej odległości od innych mebli, ścian i sąsiednich sprzętów, aby miała zapewnioną odpowiednią wentylację. Drugim ważnym parametrem przy zakupie mikrofalówki jest jej moc. Generalnie, produkowane są urządzenia o mocy od 700 do 1000 W. Im wyższa będzie moc mikrofalówki, tym potrawa zostanie szybciej podgrzana, a urządzenie zużyje o wiele mniej prądu. W każdej mikrofalówce można swobodnie sterować zakresem mocy, dzięki regulatorowi. Dzięki temu użytkownik jest w stanie dopasować odpowiednią moc do danej potrawy i charakteru gotowania. W zależności od tego, czy nasza mikrofalówka ma pełnić rolę jedynie „podgrzewacza” potraw, czy też ma służyć do innych celów, powinniśmy wybrać urządzenie o innej mocy. Dla osób mało wymagających od swojej kuchenki, najlepsze będą sprzęty o niskim zakresie mocy, ale zawsze czas podgrzania w kuchence o mocy 1000W będzie krótszy, niż w przypadku kuchenki o maksymalnej mocy 700 W.

Mikrofalówka dodatkowo może być wyposażona w grill i wówczas jego moc podawana jest jako osobny parametr. Może ona wynosić od 700 do 1800 W. Wybierając kuchenkę mikrofalową ważna powinna być dla nas jej budowa. W tym względzie należy wziąć pod uwagę wnętrze urządzenia, jego drzwiczki, oraz tryb sterowania. Zdecydowana większość dostępnych w sklepach kuchenek mikrofalowych ma proste wnętrze komory, ale są też modele o wnętrzach zaokrąglonych, co ma na celu zwiększenie efektywności pochłaniania mikrofal. Okrągłe wnętrze ma też ułatwiać obracanie się większych naczyń. Jeśli chodzi o drzwiczki mikrofalówki, to istnieją różne sposoby ich otwierania. Mogą otwierać się na bok, na lewą stronę, albo też w dół, tak jak w każdym, tradycyjnym piekarniku. Sterowanie to bodajże jeden z najważniejszych elementów budowy mikrofalówki, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę dokonując zakupu takiego urządzenia AGD. Kuchenki mogą posiadać albo sterowanie mechaniczne albo sterowanie elektroniczne. Pierwszy typ sterowania najczęściej posiada dwa pokrętła, umieszczone na froncie obudowy mikrofalówki. Jedno z nich służy do regulacji zakresu mocy, drugie zaś do ustawiania czasu pracy mikrofalówki. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na obsługę mikrofalówki, ale nie oferuje on za wielu kombinacji ustawień. Kuchenki ze sterowaniem mechanicznym sprawdzą się do podstawowych zastosowań, do których zalicza się podgrzewanie i rozmrażanie.

O wiele większe możliwości sterowania daje nam elektroniczna regulacja mikrofalówki. Sterowanie elektroniczne pozwala na wybranie z panelu widocznego na froncie kuchenki typu potrawy, jej orientacyjnej wagi i typu obróbki termicznej. Na podstawie w ten sposób wprowadzonych funkcji, kuchenka samodzielnie dobiera odpowiednią moc i czas, które są niezbędne do przygotowania potrawy w pożądany dla użytkownika sposób. W sklepach dostępne są już mikrofalówki nowej generacji posiadające tzw. sterowanie inteligentne. Kuchenka dzięki niemu jest w stanie sama dobrać moc i czas przygotowania potrawy, a użytkownik ma za zadanie wcisnąć jedynie przycisk, informujący o rodzaju obróbki termicznej albo o rodzaju potrawy. Cały proces przygotowania posiłku jest nadzorowany przez mikrofalówkę i nie potrzeba tu interwencji użytkownika. Jak już zostało wspomniane, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele funkcji może spełniać mikrofalówka. Nowoczesne typy kuchni mikrofalowych mogą nie tylko podgrzewać, czy rozmrażać, ale również gotować tradycyjnie, gotować na parze, przyrumieniać potrawy z wierzchu, lub podpiekać je od spodu, piec z termoobiegiem, jak i piec w 3D. Przy zakupie powinniśmy więc bliżej przyjrzeć się temu, jakie osiągi może mieć mikrofalówka. Nie jest to jednak istotne dla osób, które z góry zamierzają stosować mikrofalówkę jedynie do podgrzewania zimnych posiłków. W takim przypadku nie ma sensu kupować często droższej mikrofalówki z ogromem funkcji.

Oprócz funkcji związanych stricte z przygotowaniem potraw, mikrofalówka może posiadać również funkcje określane mianem dodatkowych. W zależności od modelu, może to być blokada rodzicielska, opóźniony start, oraz samoczyszczenie. Blokada rodzicielska uniemożliwia włączenie mikrofalówki przez dzieci. Uruchamia się ją w różny sposób, najczęściej poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Opóźniony start przydaje się, jeśli chcemy przygotować posiłek o określonej porze. Samoczyszczenie z kolei polega na wytworzeniu w komorze mikrofalówki odpowiedniego ciśnienia pary, wytworzonej z dodatkowego pojemnika z wodą. Proces czyszczenia nie trwa dłużej niż kwadrans, a powoduje usunięcie z wnętrza kuchenki tłuszczu i innych zabrudzeń.

Popularni producenci mikrofalówek i ich produkty

Kuchenki mikrofalowe posiadają w swojej ofercie takie firmy jak: Amica, Beko, Bosch, Electrolux, Candy, Gorenje, LG, Mastercook, Moulinex, MPM, Zelmer, Whirlpool, czy też producenci znani z wytwarzania głównie elektroniki – Sharp, Samsung czy też Panasonic. Ceny urządzeń mikrofalowych zależą od prezentowanych przez nie funkcji, pojemności i mocy. Małe, nieskomplikowane mikrofalówki, które służą tylko i wyłącznie do podgrzewania potraw będą bardzo tanie, można je kupić za około 200 zł. Naturalnie, kuchenki posiadające termoobieg, funkcje gotowania na parze czy też opiekania będą droższe. Dobrą, prostą kuchenką, o pojemności 20 L i o mocy 800 W, posiadającą sterowanie mechaniczne i blokadę rodzicielską , jest Zelmer 29z023. Z kolei, urządzeniem o wiele bardziej zaawansowanym, ze sterowaniem elektronicznym, gotowaniem, grillem i innymi funkcjami, która ma moc 900 W i pojemność 30 l jest LG MC80TRC.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy masz zamiar wyłącznie podgrzewać potrawy w mikrofalówce, czy też gotować za pośrednictwem tego urządzenia?

    Jeśli nie chcesz wykorzystywać szeregu funkcji dodatkowych – gotowania czy pieczenia- mikrofalówki, wystarczy Ci zakup prostego modelu tego urządzenia, za niewielką sumę pieniędzy. Jeśli jednak planujesz np. wypiek ciast, czy gotowanie na parze w mikrofalówce, będzie dla Ciebie dobre zaawansowane urządzenie, prezentujące szeroką paletę funkcji. Niestety, trzeba za nie zapłacić trochę więcej.

  • Czy zamierzasz wkomponować kuchenkę w meble czy też postawić ją na blacie?

    Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy masz zakupić mikrofalówkę do zabudowy, czy też wolnostojącą. Warto wspomnieć, że mikrofalówki do zabudowy mają określone wymiary, także trzeba wcześniej przemyśleć, gdzie znaleźć dla nich miejsce w meblach kuchennych.

Podsumowanie

Mikrofalówka na pewno jest pożytecznym sprzętem AGD w każdym domu, szczególnie tam, gdzie członkowie rodziny nie jedzą wspólnie posiłków, a podgrzewają je w różnych porach dnia. Kupując ją zwróćmy uwagę na jej możliwości, sterowanie, moc i pojemność.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-08-09 22:12:36, 213