Jak wybrać perfumy dla kobiety?

Perfumy potrafią oddać naszą osobowość, dodać pewności siebie. Jednakże muszą współgrać z naszym temperamentem, ale także idealnie pasować do danej okazji. Perfumy są niczym aromatarapia, czyli potrafią poprawić humor, bądź go pogorszyć. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić wybrać perfumy dla siebie.

Na skróty...

Perfumy dla kobiet

jak wybrać odpowiednie perfumy?

EDT to skrót od eau de toilette- woda toaletowa, natomiast EDP (eau de parfum)- woda perfumowana, no i (parfum) perfumy. Różnią się one stężeniem esencji zapachowych. Oczywiście najintensywniejszą woń mają perfumy, ponieważ w ich skład wchodzi aż 15- 30 % olejków zapachowych. W wodzie perfumowanej natomiast olejków jest od 10- 15 %, a w toaletowej jedynie 5-10%. Woda perfumowana z pewnością utrzymuje się na skórze najdłużej, a najkrócej woda toaletowa.

Nuty zapachowe

Po kilku godzinach spryskania ciała perfumami zaczynają one pachnieć zupełnie inaczej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ perfumy składają się nie z jednej, lecz z trzech nut zapachowych. Wszystkie te nuty się wzajemnie uzupełniają. Każdy z zapachów zawiera w sobie kompozycję nuty głowy, nuty serca, a także nuty bazowej.

Nuta głowy - inaczej nazywana jako nuta wysoka, bądź górna. Ta nuta jest wyczuwalna tuż po otwarciu flakonu z perfumami. Na skórze utrzymuje się od 15 do 30 minut. W jej skład wchodzą nietrwałe, dość lotne składniki zapachowe.

Nuta serca - inaczej nazywana nuta środkowa. Wyczuwalna jest już po 30 minutach od aplikacji. Na skórze utrzymuje się od 1 do 2 godzin.

Nuta bazowa - Inaczej nazywana nuta końcowa. Wyczuwamy ją jako ostatnią, chociaż od tej nuty rozpoczyna się tworzenie danego zapachu. Można o niej powiedzieć, że jest najważniejszą kompozycją zapachową w perfumach. W swoim składzie zawiera utrwalacze, więc utrzymuje się kilkanaście godzin.

Substancje zapachowe

Aby wybrać idealny zapach dla siebie- musimy poznać składniki perfum, których używa się do ich produkcji. Używa się zapachów pochodzenia zwierzęcego, a są to utrwalacze zapachu. Są stosowane w minimalnych ilościach, lecz zapach jest dość intensywny.

Substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego:

Ambra - substancja z przewodów pokarmowych kaszalotów. Zapach świeżej ambry przypomina zapach ryb, więc stosuje się ją tylko i wyłącznie po wysuszeniu. Ambra dodaje perfumom ciepłą nutkę.

Cybet - Wydzielina gruczołów cywety. Zapach ciężki, jednak zmysłowy

Kastoreum - substancja, jaką bobry natłuszczają swe futerka. Perfumy dzięki niej mają dość cierpkawą poświatę.

Piżmo - wydzielina z gruczołów piżmowca. Wraz z alkoholem nadaje zmysłowy aromat. Najbardziej znany utrwalacz.

Grupy zapachowe

Zapachy kwiatowe - Najobszerniejsza grupa zapachowa. Grupa ta bogata jest w różne rodzaje kwiatów: jaśmin, tuberoza, bez, czy fiołek. Tworząc tą kompozycję koncentracja przebiega na jednym zapachu, lub całym bukiecie. Można wyróżnić kilka podgrupo w tej grupie zapachowej, czyli kwiatowo- owocową, kwiatowo-orientalną, czy kwiatowo-wodną.

Zapachy cytrusowe - aby stworzyć zapachy cytrusowe trzeba użyć olejków eterycznych, które są otrzymywane poprzez zimne tłoczenie owoców takich jak: limonka, cytryna, czy bergamotka. Grupa ta zaliczana jest do najstarszych. Są zapachami bardzo orzeźwiającymi i dodającymi energii. Podgrupy to: cytrusowo- kwiatowe, czy szyprowo- cytrusowe.

Zapachy szyprowe - Zawartością tej grupy zapachów jest mech dębowy, dzięki któremu aromat staje się ziemny, no i bardzo ciężki. Wyczujemy w tej grupie także: żywicę, paczulę, jak i różę. Możemy w tej grupie wyróżnić zapachy: owocowe, zwierzęce, drzewne i świeże. Zapachy są stworzone głównie dla osób pewnych siebie, zwracających na siebie uwagę i kuszących. Nie da się ukryć, że są zmysłowe.

Zapachy orientalne - Aromat takiego zapachu powinien kojarzyć się z Dalekim Wschodem. Tutaj wyczujemy cynamon, kardamon, jak i żywicę. Są to zapachy typowo korzenne. Pasują one do kobiet odważnych, zmysłowych.

Zapachy paprociowe - W tej grupie zapachowej z pewnością wyczujemy paproć, jak i lawendę. Dodatkowo w mieszance znajdzie się mech dębowy, paczula, czy też zioła. Perfumy są niezwykle intrygujące, no i pachną intensywnie. Powinny je używać panie przebojowe i odważne.

Zapachy aldehydowe - Do tworzenia zapachów aldehydowych używa się dodatkowo aldehydów. Zapachy są niesamowicie ciężkie, więc powinny je używać osoby lubą intensywne zapachy.

Kolor a zapach perfum

Wybierając perfumy na podstawie zmysłu wzroku, zwłaszcza kiedy chcemy je kupić poprzez sklepy internetowe musimy poznać co ich kolor mówi o zapachu. Barwa roztworu świadczy o tym, z jakich substancji zapachowych został stworzony.

  • Różowe, fioletowe - przeważają w nich nuty kwiatowe, jest to zapach relaksujący, spokojny

  • Żółty, pomarańczowy - nuty owocowe, zapach orzeźwiający, dodający energii

  • Czerwony, brązowy - nuty orientalne, dość ciężkie i intensywne

  • Zielony - zapachy roślinne, zwykle orzeźwiające, rześkie.

Trwałość perfum

Aby perfumy były odczuwalne przez bardzo długi czas musimy aplikować je na właściwe miejsca na ciele. Przede wszystkim starajmy się je nanieść na:

Włosy - wystarczy kilka kropelek roztartych w dłoniach, a następnie zaaplikowanych na włosy

Dekolt - miejsce na ciele, gdzie perfumy pachną bardzo intensywnie

Nadgarstki - tutaj krew szybko pulsuje, więc ciepło będzie niczym kadzidełko podgrzewało zapach, a tym samym stanie się on intensywny i wyczuwalny.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy jest zapach uniwersalny, który podoba się wszystkim?

    Oczywiście że nie. Nie ma jednego typu zapachu, który jest dla wszystkich najpiękniejszy, czy bardziej zmysłowy niż inny. To my indywidualnie dobieramy zapachy do swoich potrzeb, czy okoliczności. Ważne jest, aby podobał się nam samym.

  • Kiedy powinnam używać wody perfumowanej?

    Woda perfumowana różni się od np. wody toaletowej zawartością substancji zapachowych. W perfumach substancji zapachowych jest najwięcej, czyli silniejsze stężenie. Dlatego też warto używać wody perfumowanej zwłaszcza w chłodne dni np. porą zimową, bądź na wieczór.

Podsumowanie

Woda perfumowana posiada najwyższe stężenie substancji zapachowych. Każdy zapach składa się z nut zapachowych, czyli z nuty bazowej, serca i nuty głowy. Perfumy dla kobiety dzielą się na kilka grup zapachowych, czyli na grupę kwiatową, orientalną, aldehydową, cytrusową, paprociową. Aby perfumy utrzymywały się na ciele cały dzień, a zapach był odczuwalny nie trzeba wylewać na siebie całego flakonika perfum. Wystarczy zaaplikować perfumy na odpowiednie miejsca na ciele, czyli rozpylić perfumy we włosy, psiuknąć je na dekolcie, czy tez na nadgarstkach.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-28 16:52:57, 120