Jak wybrać wentylator?

W upalne dni jedyne o czym marzymy to chłodny powiew wiatru. Jeśli natura nie jest w stanie nam tego zapewnić, możemy lekką bryzę wytworzyć samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Potrzebny będzie nam do tego celu dobry wentylator. Podczas wakacji, kiedy pogoda dopisuje, wentylatory znikają w mgnieniu oka ze sklepowych półek. Pojawia się pytanie: jaki wentylator będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wentylatorów

wentylator - jak wybrać?Wentylator, nazywany również wiatrakiem, posiada wirnik, który dzięki obrotowi łopatek (skrzydeł) napędza strumień powietrza, ochładzanego w locie. Przede wszystkim, decydując się na zakup wentylatora należy wybrać typ tego urządzenia. Można wymieni wentylatory tradycyjne biurkowe i stojące, oraz wentylatory kolumnowe, również biurkowe i stojące. Tradycyjny, najczęściej spotykany wentylator biurkowy ma niską podstawę i średnicę śmigła wynoszącą maksymalnie do 40 cm. Wentylatory tego typu nadają się do wentylowania niewielkich pomieszczeń. Wentylatory w tradycyjnej wersji wyposażone są w metalowe lub plastikowe skrzydła, które powodują, że powietrze zostaje wprawione w ruch. Ten typ wentylatora jest idealny dla użytkowników poszukujących urządzenia wentylującego do małych pokoi i pomieszczeń, bądź też dla tych, którzy chcą kupić wentylator działający punktowo. Wentylator tradycyjny biurkowy ochłodzi tylko jedną osobę, ale jednocześnie nie będzie przeszkadzał innym. Jeśli zamierzamy wentylować większe powierzchniowo pomieszczenia, powinniśmy wybrać wentylator stojący, ponieważ model ten ma duże śmigła, o średnicy powyżej 40 cm, oraz stojak, mierzący maksymalnie 150 cm wysokości. Trzeba jednak mieć odpowiednio dużo miejsca na ustawienie takiego modelu wentylatora.

Dysponujący niewielką ilością miejsca mogą kupić wentylator kolumnowy, którego cechą charakterystyczną jest to, że zamiast jednego śmigła posiada on wiele skrzydełek umiejscowionych jedno nad drugim, w rzędzie. Śmigiełka przytwierdzone są do obracającego się wokół własnej osi walca. Dzięki swej specyficznej budowie, wentylator kolumnowy jest wąski i nie zajmuje zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie jego efektywność pracy jest taka sama, jak w przypadku wentylatorów tradycyjnych. Modele kolumnowe wentylatorów mają około 1 metra, jeśli mowa o typach stojących, oraz 40 cm w przypadku wentylatorów kolumnowych, biurkowych. Decydując się na konkretny typ wentylatora musimy zwrócić jeszcze uwagę na jego parametry, do których niewątpliwie należy zaliczyć moc. Jest ona dostosowana do średnicy skrzydła albo liczby skrzydełek, w przypadku wentylatora kolumnowego. Najczęściej wentylatory biurkowe mają moc od 20 do 40 W, a stojące od 40 do 60 W. Z kolei, wentylatory kolumnowe mają moc około 40 W. Im wyższa moc, tym większy nawiew wentylatora, ale jednocześnie wyższy pobór prądu. Wentylatory różnią się między sobą ustawieniami prędkości nawiewu, dzięki którym można zmieniać prędkość obracania się śmigła bądź śmigiełek. Dzięki czemu reguluje się siłę nadmuchu. Co więcej, wybierając wentylator sprawdźmy, czy będziemy mieli możliwość regulacji nie tylko siły, ale również kierunku nawiewu. W sklepach dostępne są wentylatory tradycyjne kręcące się, a śmigło wykonuje ruchy w bok, na prawo i lewo. Wentylatory kolumnowe również mają różne kierunki nawiewu, ale obracają się na swojej podstawie. Dzięki temu zimne powietrze dociera do różnych części pomieszczenia. Nowoczesne wentylatory mogą mieć regulację kierunku nawiewu za pośrednictwem pilota.

Wybierając wentylator sprawdźmy dodatkowo, czy osłona śmigła może zostać zdemontowana, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie urządzenia w czystości. W wentylatorach kolumnowych najczęściej nie można zdjąć osłony. Obudowa oraz śmigła lub skrzydełka wentylatorów, mogą być zrobione z tworzywa sztucznego bądź stali. Jeśli zamierzasz przestawiać wentylator z miejsca na miejsce, przyjrzyj się, czy wyposażono go w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie kabla zasilającego. Istotną cechą wentylatora jest stabilna podstawa, uniemożliwiająca przewrócenie się urządzenia. Bardzo ważną cechą wentylatorów jest poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają. Wirnik wentylatora koniecznie musi być dobrze osłonięty gęstą siatką, aby nie doszło do uszkodzenia skrzydeł i aby nie zaistniało ryzyko kontaktu wirnika z naszym ciałem. Interesującą funkcją nowoczesnych wentylatorów są tzw. timery, pozwalające na ustawienie określonego rodzaju pracy i jej czasu.

Popularni producenci wentylatorów i ich produkty

Na rynku dostępnych jest wiele wentylatorów wyprodukowanych przez przeróżne firmy, do których zalicza się: Rowenta, Romix, Dospel, Concept, Fenner, MPM, Fagor, Ravanson, Zelmer, Samsung, Solac, First, Eldom, Pur Line, oraz HB.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Ile stopni regulacji siły nawiewu ma dobry wiatrak?

    Z reguły, dobry wentylator powinien mieć minimum 3 różne stopnie pracy, które oznaczają siłę pracy tegoż urządzenia. Wielostopniowa regulacja obrotów pracy wirnika jest niezbędna, jeśli chcemy posiadać kontrolę nad siłą nadmuchu.

  • Jak duże skrzydła powinien posiadać wiatrak?

    Zależy to w dużym stopniu od naszych wymagań. Jeśli chcemy używać wiatraka do indywidualnego chłodzenia, wystarczą skrzydła o długości maksymalnej 40 cm. Z kolei, do ochładzania większych pomieszczeń skrzydła powinny być znacznie większe. Generalnie, im większa tarcza wiatraka, tym większa też będzie jego wydajność.

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że zakup wentylatora nie jest skomplikowany, ale aby kupić dobre urządzenie, które będzie nam w odpowiedni sposób służyć, niestety trzeba poznać jego parametry i szukać w sklepach modelu, który wybraliśmy. Dobry wiatrak powinien spełniać wszystkie założenia, jakie ułatwiają korzystanie z niego użytkownikom.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-05-03 00:50:30, 120