Jak wybrać żelazko?

Żelazko jest sprzętem, który powinien znaleźć się w zasadzie w każdym domu, niezależnie, czy prowadzi go samotny mężczyzna, czy też wieloosobowa rodzina. Żelazko pozwala na wyprasowanie odzieży, bielizny, jak również firanek, obrusów i wszelkich innych tkanin, które po praniu są wymięte. Kupując żelazko mamy szeroki wybór, dlatego też na początek warto jest wiedzieć nieco więcej o funkcjach i parametrach tego sprzętu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje żelazek

żelazko - jak wybrać?Przede wszystkim, w sklepach dostępne są różne rodzaje żelazek, do których wlicza się żelazka przewodowe i bezprzewodowe. Żelazka posiadające przewód, podczas pracy koniecznie muszą zostać podłączone do gniazdka elektrycznego. Plusem żelazek przewodowych jest stała temperatura grzania, ale minusem jest za to przewód, ograniczający ruchy podczas prasowania. Przewody w żelazkach mają różną długość – od 1,5 m do nawet 3 m. Żelazka przewodowe w podstawowej wersji można kupić już za śmieszną kwotę 30 zł, ale są i takie zaawansowane sprzęty tego typu, za które będziemy musieli zapłacić 1800 zł. Natomiast żelazka bezprzewodowe pozwalają na prasowanie przy odłączonym kablu zasilającym. Można nimi również prasować w sposób tradycyjny. Stopa żelazka nagrzewa się na specjalnej stacji, na którą każdorazowo należy odkładać żelazko podczas prasowania. Jeśli tego nie zrobimy, temperatura stopy spadnie i nie będzie działać odpowiednio. Ceny żelazek bezprzewodowych mieszczą się w przedziale od 100 do 300 zł. Inna typologia wyróżnia rodzaje żelazek biorąc pod uwagę sposób prasowania. W tym względzie można mówić o żelazkach tradycyjnych, parowych i systemowych. Żelazka tradycyjne, nazywane również suchymi, były niegdyś bardzo popularne. Dziś są już rzadko spotykane. Posiadają one zwyczajną stopę aluminiową oraz pokrętło, umożliwiające regulację temperatury. Takie żelazka bardzo długo się nagrzewają i długo stygną. Nie mają one funkcji skrapiania ubrań czy wytwarzania pary. Występują wyłącznie w wersji przewodowej, ale kosztują niewiele – do 100 zł.

Żelazka parowe, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzają parę z wody wlewanej do zbiornika w żelazku. Para wydobywa się przez otworki umieszczone w stopie i umożliwia łatwiejsze i bardziej efektywne prasowanie, nawet bardzo wygniecionych tkanin. Żelazka parowe mogą wytwarzać chwilowe, silne uderzenia pary – do 150 g/min albo ciągły strumień pary o wartości 40 g/min. Istnieją również żelazka posiadające wbudowany system pary ciągłej. Są to żelazka stanowiące połączenie dwóch poprzednich typów. Wytwarzają one więcej pary niż żelazka parowe, co oznacza, że są bardziej skuteczne. Są wygodne, występują w wersji przewodowej i bezprzewodowej, a ich cena mieści się w przedziale od 30 do 550 zł. Interesującym rodzajem żelazek są sprzęty turystyczne, które mają niewielkie gabaryty i ważą około 1 kg. Mieszczą się spokojnie w walizce i są pomocne w trakcie podróży czy pobytu wypoczynkowego. Mają niewielką moc, wynoszącą około 1000 W, małe rozmiary i wagę, mniejszy pojemnik na wodę oraz przełącznik napięcia ze 120 V na 220 V. Większość modeli żelazek turystycznych posiada składaną rączkę. Ich cena waha się od 27 zł do 110 zł. Żelazka systemowe, posiadające zewnętrzną wytwornicę pary, nazywaną stacją pary, są kolejnym typem tychże urządzeń. Ich stacja ma zupełnie oddzielny, zwykle litrowy pojemnik na wodę, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza się para, która jest przekazywana za pośrednictwem przewodu do samego żelazka. Poziom pary jest dzięki temu stały i wysoki, wynoszący od 50 do 150 g/min. Pozwala to na prasowanie ubrań po jednej stronie, bowiem druga zostanie wyprasowana samą parą. Żelazka systemowe posiadają również chwilowe uderzenia pary, wynoszące do 150g/min. Względnie duży pojemnik na wodę wystarcza na prasowanie bez przerwy przez 1,5 godziny. Zaletą tych żelazek jest na pewno niska waga, ale za wadę trzeba uznać dosyć wysoką cenę, wynoszącą od 400 do nawet 1800 zł. Najważniejszym elementem każdego żelazka jest oczywiście jego stopa, która ma kontakt z każdą prasowaną tkaniną. Konieczne jest, aby była ona odporna na zarysowania, nie wyświecała materiału i miała odpowiednio rozłożone otwory, z których wylatuje para. Ważne jest również i to, w jaki sposób jest zbudowana stopa żelazka. Najlepiej jest wybierać żelazka mające zwężaną z przodu stopę prasującą, ponieważ jest ona praktyczna w zastosowaniu. Zmieści się bowiem w każdym zagłębieniu ubrania. Na rynku znajdziemy także żelazka ze stopą wielokierunkową, mającą kształt łzy. Pozwalają one na prasowanie w zasadzie we wszystkich kierunkach.

Wybierając żelazko należy zwrócić uwagę na trwałość stopy, o której decyduje materiał, z jakiego została wykonana. Warto podkreślić, że każda stopa zrobiona została ze stali szlachetnej, ale może zostać wykończona różnym materiałem – ceramiką, teflonem, aluminium, stalą, emalią i szafirem. Najlepsze stopy wykonane są z teflonu, ponieważ zapewniają dobry poślizg, są łatwe do wyczyszczenia, ale jednocześnie bardzo łatwo je zarysować. Najlepszy poślizg żelazka zapewniają stopy emaliowane, ale łatwo je obić lub potłuc. Najtrwalsze są z kolei stopy wykończone przez szafir. Ważnym parametrem przy wyborze żelazka jest regulacja temperatury, która może odbywać się za pośrednictwem zwyczajnego pokrętła lub wyświetlacza LCD, posiadającego przyciski plus i minus, do ustawiania temperatury. Każde żelazko wyposażone jest w lampkę kontrolą, która gaśnie, jeśli stopa jest już odpowiednio rozgrzana. Żelazka nagrzewają się do około 200 stopni Celsjusza. Kolejną cechą, którą trzeba wziąć pod uwagę wybierając żelazko, jest ilość wytwarzanej pary. Żelazka wytwarzają parę w zakresie od 15 do 150 g/min. Najlepsze są te, posiadające największą wartość wytwarzania pary, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z wydajnością żelazka. Ostatnim parametrem określającym żelazka jest ich moc, która decyduje o szybkości nagrzewania się stopy. Im wyższa moc, tym szybciej żelazko będzie gotowe do prasowania. Żelazka mogą mieć moc od 350 W do 3000 W. Żelazka powyżej wartości 2000 W są zdecydowanie najlepsze, ponieważ szybko się nagrzewają, ale też łatwo wystudzają w razie potrzeby. Niestety, im wyższa moc żelazka, tym większy pobór prądu.

Żelazko generalnie pełni podstawową funkcję, którą jest oczywiście prasowanie. Może mieć jeszcze ono szereg funkcji dodatkowych, takich jak samooczyszczanie (Self Clean), polegające na udrożnianiu otworów parowych; funkcję strażak (Auto-Shut off), czyli automatyczne wyłączanie żelazka; regulację strumienia pary, funkcję uderzeń pary, funkcję uderzeń pary w pionie, przydatną podczas prasowania np. zawieszonych firanek; prasowania na mokro i sucho, funkcję zimnej stopy, polegającą na prasowaniu w zasadzie samą parą wodną. Kupując żelazko otrzymujemy w zestawie interesujące wyposażenie, które również może zaważyć nad wyborem konkretnego modelu żelazka. Po pierwsze, powinna nas zainteresować pojemność zbiornika na wodę, wynosząca od 200 ml w żelazkach parowych przewodowych do nawet 1,5 litra w żelazkach systemowych. Im więcej prasujemy, tym większy pojemnik teoretycznie jest nam potrzebny. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zbiornik ten należy uzupełniać, aby następowało to w sposób bezproblemowy. Ważne jest również, jaki rodzaj wody trzeba wlewać do zbiornika. Jeśli producent pozwala na wlewanie do niego wody z kranu, żelazko prawdopodobnie zawiera system antywapienny (Anti-Calc), zapobiegający powstawaniu kamienia w zbiorniku i otworach na parę. Żelazko może zostać wyposażone w spryskiwacz wody, blokadę kapania oraz funkcjonalne elementy antypoślizgowe na uchwycie. Wybierając żelazko zwróćmy uwagę na rodzaj przewodu i jego długość. Nowsze typy żelazek posiadają tzw. przewód kulkowy, który obraca się o 360 stopni.

Popularni producenci żelazek i ich produkty

Najbardziej znanymi producentami różnych typów żelazek na rynku jest firma Braun, Kalorik, Philips, Tefal i Siemens. Dobrym żelazkiem bezprzewodowym jest Philips HI570. Polecane są żelazka parowe marki Fagor Mastercook, np. model PL-2210 RC. Szczególne żelazka, z wbudowanym systemem pary, ma w swoim asortymencie Solac, czego przykładem jest typ CVG9800. Jeśli chcemy posiadać małe żelazko turystyczne, możemy wybrać Ariete Ultrastiri Travel 6209. Z kolei, jeśli zależy nam na dobrym i lekkim żelazku, możemy kupić Philips GC651/02. Żelazka z zewnętrzną wytwornicą pary posiada firma Kalorik – model SIS10.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak często potrzebne jest Ci żelazko?

    Im częściej prasujesz, tym lepsze powinieneś wybrać żelazko. Jeśli wykorzystujesz żelazko np. raz w tygodniu, dobrym rozwiązaniem będzie żelazko parowe. Jeśli jednak prasujesz niemalże codziennie, przyda Ci się żelazko systemowe.

  • Jakie ubrania najczęściej prasujesz?

    Jeśli prasujesz duże ilości koszul, przydatne będzie dla Ciebie żelazko ze zwężaną stopą. Natomiast, do prasowania pościeli, czy obrusów, na pewno dobre będzie żelazko systemowe.

  • Na co zwrócić uwagę kupując żelazko?

    Musisz sprawdzić, w jaki sposób jest zbudowana stopa żelazka i jaka jest jego moc. Najlepsze będą te żelazka, które mają moc powyżej 2000 W, ponieważ szybko się nagrzewają.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego żelazka powinien opierać się o analizę własnych potrzeb, bowiem to przecież my będziemy je wykorzystywać na co dzień.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2022-11-28 05:54:26, 120