Jak wybrać żłobek dla dziecka?

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie w życiu wszystkich rodziców. Oprócz euforii i niewysłowionego szczęścia, z czasem jednak pojawia się proza życia – obowiązki, opieka nad dzieckiem, jego pielęgnacja, karmienie. Z czasem młoda matka zmuszona jest zaprzestać samodzielnego opiekowania się dzieckiem i na kilka godzin dziennie oddać je do żłobka. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na komfort pójścia na urlop wychowawczy na 3 lata. Młode matki muszą zarabiać na utrzymanie, nawet wtedy, gdy ich mężowie też pracują. Takie są niestety realia i jak na razie, nic nie można na to poradzić. Jeśli stajemy przed koniecznością oddania dziecka do żłobka, powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby wybrać taką placówkę, która będzie jak najbardziej przyjazna dla naszej pociechy. To bardzo ważne, aby odpowiednio wybrać żłobek. Na jakie kwestie należy przy tym koniecznie zwracać uwagę?

Na skróty...

Najważniejsze sprawy przy wyborze żłobka

żłobki - jak wybrać?

Jeśli zatrudnienie niani jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla młodych rodziców czy samotnej matki albo też nie można liczyć na pomoc najbliższej rodziny, należy pomyśleć na pewno o żłobku. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie, aby nie popełnić błędu przy wyborze placówki. Wybór odpowiedniego żłobka jest trudny z uwagi na fakt, że przecież pod opiekę zupełnie obcych dla siebie osób oddajemy małe dziecko, nasz skarb.

Żłobki dzielimy na państwowe i prywatne. Nigdy nie warto pozostawiać wybór tej placówki na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że w wybranym żłobku nie ma już wolnych miejsc. Zapisy do żłobków rozpoczynają się od 1 kwietnia każdego roku. Już na początku roku kalendarzowego warto spisać listę okolicznych placówek i koniecznie osobiście każdą z nich obejrzeć. Zanim wyruszymy na oględziny żłobków, powinniśmy przejrzeć opinię o interesujących nas placówkach w Internecie. Warto też porozmawiać z mamami, które swoje maluchy oddały już do żłobka.

Na jakie kwestie zwracać uwagę przy oglądaniu żłobka? Otóż, powinniśmy przeanalizować jego lokalizację, sam budynek i jego najbliższe otoczenie, sale, personel, oraz ofertę zajęć.

Lokalizacja żłobka jest o tyle ważna, że nie powinien on znajdować się przy ruchliwej ulicy, gdzie ciężko jest zaparkować. Musimy pamiętać, że będziemy codziennie przywozić dziecko i przyjeżdżać po nie. Dobrze by było, aby żłobek miał kilka miejsc parkingowych. Warto sprawdzić, ile trwa dojazd do żłobka z domu czy miejsca pracy, głównie w godzinach szczytu.

Dowiecie się wówczas, ile czasu codziennie będziecie musieli poświęcać na dojazdy po dziecko. Należy zwracać uwagę nie tylko na samo wyposażenie, ale także na stan techniczny budynku. Trzeba więc dokładnie obejrzeć plac zabaw, zobaczyć, w jakim stanie technicznym znajduje się piaskownica, huśtawki czy inne sprzęty. Wszystkie elementy na placu zabaw powinny być okresowo konserwowane i odmalowane, a piasek w piaskownicy czysty. Do ogródka, w którym mają przebywać dzieci, nie mogą mieć dostępu zwierzęta. Sprawdzając stan sal w żłobku, zwróćmy uwagę dodatkowo na toalety i korytarze, które powinny być czyste i jasne. Można przyjrzeć się zabawkom w żłobku. Wcale nie musi ich być bardzo dużo. Wystarczające jest to, aby były całe, niezniszczone i czyste. W zasadzie, najważniejszą kwestią przy odwiedzinach w żłobku, jest jego personel. W końcu to pod opieką tych ludzi zamierzamy zostawić nasze dziecko. Warto jest poprosić o informację o liczebności grup i liczby dzieci, które przypadają na jedną opiekunkę. Bezwzględnie musicie zapytać o to, jakie kwalifikacje ma personel pracujący w żłobku. Podczas wizyty w placówce można zaobserwować jak odnosi się do siebie personel. Atmosfera panująca pomiędzy opiekunkami powinna być przyjazna, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na spokój dziecka. Można zapytać też opiekunki lub wychowawczynie, czy nasze dziecko może przynosić do żłobka własny kocyk lub misia, które będą mu przypominały dom.

Wybierając żłobek, sprawdźmy, jakie zajęcia i atrakcje zapewnia on maluchom każdego dnia. Mogą to być zajęcia z rytmiki, zajęcia plastyczne, muzyczne, czy też gimnastyka. Warto przyjrzeć się pracom dzieci, które porozwieszane są na tablicach. Powinno nas zainteresować to, jak wyglądają popołudniowe drzemki, tj. na czym dzieci śpią i czy leżakowanie jest obowiązkowe. Nie wszystkie dzieci będą chciały się temu podporządkować.

Najważniejsze jest zdrowie naszego dziecka, dlatego też dobrze by było, aby w żłobku znajdował się punkt medyczny. Można zapytać dyrektorkę żłobka, czy zatrudnia lekarza w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, czy też żłobek ma podpisaną umowę z NFZ. Jeśli nasze dziecko ma alergię, przed wyborem konkretnej placówki należy zorientować się, czy żłobek zapewnia wyżywienie dzieciom, które nie mogą jeść np. mleka lub produktów zawierających gluten.

Punktem naszego zainteresowania powinny dodatkowo stać się zajęcia adaptacyjne. Dobrze by było dowiedzieć się, czy przez pierwsze dni można przychodzić do żłobka razem z dzieckiem. To bardzo ważne, aby personel placówki rozumiał, że malec musi oswoić się z nowym miejscem i nauczyć codziennych rozstań ze swoimi rodzicami.

Jeśli oboje rodzice muszą pracować, a babcie lub dziadkowie nie mogą zostać z dzieckiem, żłobek wydaje się dobrym rozwiązaniem. Główną zaletą żłobka jest to, że od najwcześniejszych lat dziecko uczy się współżycia ze swoimi rówieśnikami. Ma towarzystwo, urozmaicony plan zajęć oraz fachową opiekę, zwykle również lekarską. Warto podkreślić, że półtoraroczne dzieci śmiało mogą uczestniczyć już w zajęciach plastycznych, w języku angielskim czy rytmice.

Problemem w uczęszczaniu dzieci do żłobka, są dosyć często pojawiające się choroby.

Przy wyborze żłobka pośpiech jest na pewno złym doradcą. Powinniśmy odwiedzić wiele żłobków, aby dokonać jak najlepszego wyboru. Przy odwiedzaniu kolejnych placówek nie strońmy od dociekliwości. Zadawajmy wiele pytań, aby móc porównać poszczególne żłobki ze sobą.

Bardzo ważne są opinie innych rodziców na temat danego żłobka, zwłaszcza tych, którzy zapisali dzieci do danej placówki. Wybierając żłobek posłuchajmy naszego wewnętrznego głosu. Własne przeczucia mogą okazać się kluczowe w doborze żłobka dla naszego dziecka. Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko nam się podoba, ale intuicja przeczy temu, lepiej nie wybierać tego żłobka. Powinniśmy czuć się komfortowo z podjętą decyzją.

Za nic nie powinniśmy ulegać modzie przy podejmowaniu tak ważnej decyzji. Wysokie ceny czy też długa lista oczekujących na miejsce to nie jedyne wyznaczniki tego, czy placówka jest dobra, czy nie.

Najczęściej zadawane pytania

  • Kiedy można posłać dziecko do żłobka?

    Najbardziej optymalnym terminem jest ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia. Przez pierwsze 12 miesięcy najlepiej by było, aby pozostawało ono pod opieką mamy, taty, lub innych osób, które ofiarują mu uczucie i zadbają o jego zdrowy rozwój, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim emocjonalny. Dla dziecka jest to bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, jak najdłużej zostańmy z dzieckiem. Kilkumiesięczny bobas bynajmniej nie poczuje się bezpiecznie w dużej grupie malców w żłobku.

  • Jak ułatwić dziecku adaptację z żłobkiem?

    Adaptacja małego dziecka z nowymi miejscem, jakim dla niego jest żłobek, na ogół jest trudna. Zdecydowana większość dzieci płacze w niebogłosy, gdy po raz pierwszy rodzice zostawiają je w żłobku. Trzeba wiedzieć, że jest to całkowicie normalna sytuacja i wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest w żłobku źle traktowane i nieszczęśliwe. Już po paru minutach od rozstania z rodzicem, maluch przestaje płakać i zaczyna interesować się wszystkim dookoła. Można wydatnie przyczynić się do szybszej adaptacji dziecka w żłobku. Najlepiej by było, abyśmy pomogli mu w nawiązywaniu przyjaźni. Koledzy i koleżanki ze żłobka mogą w pewnym stopniu wypełnić lukę związaną z nieobecnością rodziców przez kilka godzin na dzień. Jeśli to możliwe, powinniśmy zaprzyjaźnić się z rodzicami i opiekunami dzieci, które uczęszczają z naszą pociechą do żłobka. Zapraszanie ich do siebie pozwoli dzieciom na zaciśnięcie więzi. Dzięki temu na pewno lepiej będą się czuły na co dzień w żłobku. Nie można przedłużać momentu rozstania rodzica z dzieckiem. Warto jest wypracować pożegnalny rytuał i zawsze go stosować, gdy zostawiamy dziecko w żłobku. Przeciąganie chwili rozstania nie jest właściwie, ponieważ dziecko może odnieść wrażenie, że na przykład tym razem zostaniemy z nim w żłobku. Nie można tak rozczarowywać malucha.

Podsumowanie

Idealnie wyposażony żłobek, z kolorowymi ścianami i wspaniałymi zabawkami to jeszcze nie wszystko. Tak naprawdę, najważniejsza jest panująca w nim atmosfera. Jeśli opiekunki są ciepłe, troskliwe i uśmiechnięte, a na dodatek mają niezbędne kwalifikacje do swojej pracy, to z czystym sumieniem możemy umieścić nasze dziecko w takim żłobku. Nasz maluch będzie tam szczęśliwy i radosny.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-29 10:32:17, 120