Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo naszego dziecka powinno nam jak najbardziej leżeć na sercu. Nie powinniśmy w ogóle dopuszczać do sytuacji, w których nasza pociecha byłaby na cokolwiek narażona. Niestety, ale taki pogląd nie jest wspólny dla wszystkich rodziców. Czasem zupełnie bezmyślnie dorośli ludzie potrafią narażać dziecko na wielkie ryzyko, przykładowo wożąc je w samochodzie bez niezbędnego, wymaganego przepisami kodeksu drogowego, fotelika. Bezwzględnie powinniśmy przestrzegać konieczności transportowania dziecka do 12 roku życia w odpowiednim foteliku z pasami. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam to, w jaki sposób wybrać dobry fotelik samochodowy dla dziecka i na jakie jego parametry należy przy tym zwrócić szczególną uwagę.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje fotelików samochodowych

foteliki samochodowe - jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele fotelików samochodowych dla dzieci i z uwagi na to trudno dokonać trafnego wyboru. Zakup fotelika stwarza wiele problemów i dylematów, których rozwiązanie na pewno będzie łatwiejsze, jeśli poznamy najważniejsze cechy fotelików, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę.

Istnieje kilka kategorii fotelików samochodowych, wśród których możemy wybierać. Mowa tu o takich kategoriach wagowych, jak:

  • 0-10 kg (do ok. 9. miesiąca życia),
  • 0-13 kg (do ok. 12.-15. miesiąca życia),
  • 9-18 kg (od 9. miesiąca do 4. roku życia),
  • 15-25 kg (od 3. do 7. roku życia),
  • 22-36 kg (od 6. do 11. roku życia).
  • Generalnie, foteliki można podzielić również na te adresowane dla niemowląt i dla większych dzieci. Dla małego dziecka, niemowlaka zwykle kupuje się foteliki-kołyski, które montowane są tyłem do kierunku jazdy. Można je zamontować zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu, ale jeśli decydujemy się na wożenie dziecka w takim foteliku na przednim siedzeniu, to nie możemy mieć aktywnej poduszki powietrznej dla pasażera. Foteliki dla niemowląt są montowane do bazy lub mocowane z użyciem standardowego, trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Przy wyborze fotelika dla niemowlęcia należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Skorupa – powinna być wykonana z odpowiedniego, trwałego materiału, jako że amortyzuje wszelkie uderzenia. Najlepiej wybrać w miarę głęboki model fotelika, z dość wysokimi, masywnymi bokami. Dobrze by było, aby skorupa posiadała dodatkowe zabezpieczenie o nazwie Safe Side, które chroni dziecko w przypadku bocznego uderzenia w samochód. Skorupa powinna posiadać odpowiedni system wentylacji, który zagwarantuje przepływ powietrza we wnętrzu fotelika.
  • Dodatkowa wkładka – łagodzi ona kąt siedzenia noworodkom i młodszym niemowlętom. Powinna posiadać wałeczek osłaniający główkę dziecka.
  • Uprząż – najlepiej, aby szelki były 3 lub 5-punktowe, spinane poprzez centralny zamek. Zwróćmy uwagę na to, aby łatwo i szybko zmieniać długości szelek i na wygodę systemu dociągania. Szelki powinny mieć miękkie ochraniacze, które nie będą obcierały dziecka.
  • Pałąk – powinien być mocny i odpowiednio wyprofilowany. Dodatkowo, powinien się odchylać.
  • Tapicerka – najlepiej, aby była ona wykonana z mocnego materiały, który jest przyjemny w dotyku i nie odparza skóry. Ważne jest to, czy można ją w razie potrzeby łatwo zdjąć i wyprać.
  • Montaż – powinniśmy łatwo zamontować fotelik w samochodzie.
  • Dodatkowe wyposażenie – fotelik może być wyposażony w sygnalizator koloru, informujący, czy wykonana czynność, np. montaż fotelika albo usadzenie dziecka, jest prawidłowe. Dodatkowym wyposażeniem może być pałąk z zabawkami.
  • Dziecko rośnie i z czasem wymaga wymiany fotelika-kołyski na normalny fotelik samochodowy. Przy jego zakupie ponownie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby fotelik skutecznie chronił nasze dziecko w podróży w każdej sytuacji. Nie należy zbyt szybko decydować się na wymianę nosidełka dla niemowlęta na fotelik samochodowy dla dzieci. Najbezpieczniejsza dla dziecka jest jazda tyłem do kierunku jazdy, ale zawsze przychodzi taki moment, że dziecko wyrasta z nosidełka.

    Fotelik samochodowy kupuje się wyłącznie wtedy, gdy dziecko waży więcej niż dopuszczalna dla danego modelu waga, albo gdy głowa naszej pociechy wystaje ponad krawędź fotelika. Dziecko musi samodzielnie, pewnie siedzieć, aby mogło jeździć w foteliku samochodowym.

    Foteliki dla dziecka na ogół mają granicę do 18 kilogramów, ale zdarzają się większe modele. Są one montowane przodem do kierunku jazdy, przy użyciu systemu Isofix lub 3-puntowego samochodowego pasa bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać fotelik samochodowy razem z dzieckiem, ponieważ powinien on być dla niego jak najbardziej wygodny. Malcowi nie powinno być ciasno w foteliku. Powinien on w miarę swobodnie ruszać rękami i nogami.

    Kupując fotelik samochodowy przyjrzyjmy się bliżej takim kwestiom, jak:
  • Regulacja pochylenia oparcia – powinna ona pozwalać zmieniać pozycję dziecka z siedzącej na półleżącą. Zmiana powinna być dokonywana łatwo, szybko i cicho, aby dziecko nie obudziło się podczas tej operacji.
  • Regulacja szerokości siedziska – pozwala posadzić w foteliku dziecko ubrane w gruby kombinezon. Jeśli fotelik nie posiada regulacji siedziska, należy sprawdzić, czy jest ono odpowiednio szerokie.
  • Zagłówek – powinien być regulowany, aby podnieść go wyżej, jeśli dziecko jest większe.
  • Safe Side – system ochrony bocznej, chroniący główkę dziecka z boków.
  • Sposób montażu – powinien być bezpieczny, a na dodatek montaż fotelika powinien odbywać się w miarę szybko. Warto sprawdzić, czy fotelik posiada dodatkowe naciągi i blokady pasa samochodowego.
  • Uprząż – zdecydowanie najbezpieczniejsze są 5-punktowe pasy, mające regulowaną długość. Powinny być one mocne, z gąbkowymi otulinami, aby nie uciskały dziecka. Ich zapięcie powinno być na tyle skomplikowane, aby dziecko samodzielnie go nie odpięło. Sprawdźmy też, czy uprząż ma łatwy w użyciu napinacz.
  • Boczne oparcia na ręce – powinny być wygodne, chroniące jednocześnie ciało dziecka z boków.
  • Kupując fotelik samochodowy, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jego parametry, ale i nasz model auta. Trzeba powiedzieć, że niektóre foteliki mogą być montowane wyłącznie w takich samochodach, które posiadają zaczepy Isofix, służące do sztywnego łączenia fotelika lub jego bazy z ramą samochodu. Na marginesie, nadmienić należy, że takie foteliki są uznawane za najbardziej bezpieczne. Siedzisko fotelika nie powinno się chwiać ani przesuwać w samochodzie.

    Każdy fotelik musi mieć koniecznie certyfikat bezpieczeństwa, który wydawany jest przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Na korpusie fotelika powinna znaleźć się nalepka z oznaczeniem certyfikatu. W chwili obecnej, najsurowszą normą w tym zakresie jest ECE R44/04.

    Najmniejsze znaczenie przy zakupie fotelika samochodowego dla dziecka, jest dobór koloru tapicerki. Najlepiej jest kupować ciemne foteliki, które nie brudzą się tak szybko i nie trzeba prać ich pokrowców co kilka dni.

    Popularni producenci fotelików samochodowych i ich produkty

    Kupując fotelik samochodowy dla naszej pociechy, powinniśmy wybrać dobrą, sprawdzoną markę, która od lat istnieje na rynku. Foteliki takiej firmy na pewno przeszły wiele testów, także tych konsumenckich, dlatego też są porządnie sprawdzone. Można dodatkowo sprawdzić dostępne, dajmy na to w Internecie, wyniki testów zderzeniowych, które wskażą, jakie foteliki są najbezpieczniejsze dla dziecka podczas kraksy samochodowej. Na foteliku samochodowym nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ kupując drogi, dobry jakościowo fotelik zapewniamy naszemu dziecku maksimum bezpieczeństwa.

    Najbardziej popularnymi producentami fotelików samochodowych są obecnie następujące firmy: 4Baby, ABC Design, Arti, Adamex, Ania, Baby Active, Baby Smile, Baby Design, BEBE Confort, Bertini, Brevi, Baby World, Bambi, Bebecar, BeSafe, Britax, Baby Jogger, BabyBoom, Berber, Bobolino, Cam, Casulaplay, Coletto Matteo, Coto Baby, Carcommerce, Chicco, Concord, Cybex, Caretero, Coletto, Coneco, Delti, Dymex, Deltim, Disney, EASYGO, Espiro, ELJOT, EuroBaby, Emmaljunga, Family Inada, Ferrari, Fibo, Graco, Grapi, Halmar, Hauck, Implast, Inglesina, Interbambini, Jane, Jedo, Jurko, K`s Kids, Krasnal, Kadex, Kiddy, Markas, Partner, Maxi Cosi, Mutsy, Mikrus, Navington, Nurse, Neonato, Nestor, Palex, Phil&Teds, Patti, Play, Primi Sogni, Polak, Peg Perego, Quatro, Quinny, Ramatii, Recaro, Retrus, Romer, Red Castle, Roan, Renolux, Sandtler, SitSac, Stokke, Sunshine Kids, Sena, STM, Storchenmhle, SunshineKids, SIGNAL, Summer Baby, Sweet Baby, Tako, TIMOORE, Team Tex, Titi, Teutonia, X Lander i Zooty.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Do kiedy należy wozić dziecko w foteliku?

      Przepisy kodeksu drogowego jasno wskazują na to, że mamy obowiązek przewozić dzieci w foteliku samochodowym od urodzenia aż do ukończenia 12. roku życia, bądź osiągnięcia 150 cm wzrostu.

    • Gdzie najlepiej kupować fotelik samochodowy dla dziecka?

      Najlepiej udać się w celu zakupu fotelika samochodowego do sklepu. Nie zaleca się zakupu takiego sprzętu z drugiej ręki, na bazarze, czy na aukcjach internetowych, ponieważ może się okazać, że jest złej jakości albo co gorsza – uczestniczył w wypadku.

    • Jak sprawdzić, czy używany fotelik jest w dobrym stanie?

      Stan używanego fotelika samochodowego można ocenić, biorąc pod uwagę stopień zniszczenia niektórych jego elementów, na przykład szelek i zapięć. Warto podkreślić, że tych części nie można kupić osobno i wymienić je w foteliku. Kupując używany fotelik na drugim miejscu stawiajmy jego zewnętrzny wygląd. Priorytetem przy wyborze powinien być dobry jego stan techniczny. Fotelik nie powinien być w środku uszkodzony, ponieważ to zmniejsza bezpieczeństwo naszego dziecka. Po wypadku samochodowym zawsze fotelik powinien zostać wyrzucony.

    • Jak długo można używać fotelika samochodowego?

      Według zaleceń producentów fotelika samochodowego nie powinniśmy wykorzystywać dłużej niż 5 lat od daty produkcji. Dzieje się tak ponieważ, po tym czasie starzeją się materiały, z których jest on wykonany. Gwarancja na fotelik samochodowy przysługuje wyłącznie pierwszemu nabywcy.

    Podsumowanie

    Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, zadbajmy w najwyższej mierze o jego bezpieczeństwo. Kierujmy się przy jego wyborze jakością, a nie najniższą ceną. Wybierajmy renomowanych producentów, którzy mają certyfikowane foteliki i dają na nie gwarancję.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-03-28 11:05:59, 120