Jak wybrać mikser audio?

Słysząc nagrania z profesjonalnego studia muzycznego, na pewno zwracamy uwagę na osprzętowanie. Widzimy wiele urządzeń i całe mnóstwo przycisków, suwaków i pokręteł, dzięki którym dźwięk jest przetwarzany. Niewątpliwie, przy profesjonalnym tworzeniu muzyki przydaje się urządzenie o nazwie "mikser audio". Jest to urządzenie wykorzystywane również przez młodych adeptów nagrywania. Warto wiedzieć, na jakie jego cechy zwracać uwagę, aby kupić odpowiedni mikser audio, z którego będziemy w pełni zadowoleni. Niniejszy poradnik powinien być w tym przypadku jak najbardziej pomocny.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje mikserów audio

miksery audio - jak wybrać?

Mikser audio jest to zaawansowane urządzenie do przyjmowania i najczęściej również wzmacniania, podanych do niego sygnałów. Możemy następnie poddać je korekcji, jeśli oczywiście nasz mikser audio jest wyposażony w taką funkcjonalność. Mamy możliwość mieszania ze sobą sygnałów dźwiękowych, czyli ich miksowania, aby następnie przesłać je dalej, na różnego typu wyjścia. Miksery audio w zależności od prezentowanego typu, mogą posiadać różnorodne wyjścia. Mogą to być wyjścia na standardowe głośniki, słuchawki, bądź też na inne urządzenia, czego przykładem niech będzie komputer albo rejestrator wielośladowy. Przekazywanie zmiksowanych dźwięków do tychże urządzeń odbywa się zazwyczaj przy pomocy wyjść analogowych, typu Jack lub XLR, lub w nowoczesnych mikserach audio – wyjść cyfrowych , na przykład S/PDIF.

Kupując mikser audio, warto sprawdzić, czy posiada on odpowiednią dla nas liczbę wejść i wyjść, aby był on w stanie obsługiwać jednocześnie sygnał do niego wchodzący i z niego wychodzący. Wówczas będzie on dosyć poręcznym elementem w świecie szeroko pojętej rejestracji audio. Najlepszym tego przykładem jest nagrywanie wokalu do podkładu z komputera. Do tego celu potrzebny na będzie mikrofon, komputer i dobra karta dźwiękowa na szynie PCI lub PCIe, mająca wyjścia i wejścia liniowe. Warto zwrócić uwagę na to, że konieczność wykorzystania dwóch elementów podczas nagrywania, które będą ingerować w nasz sygnał zanim ten dotrze do komputera i zapisze się w postaci cyfrowej na dysku powodują, że zwiększeniu ulegają szanse na pojawienie się szumów na nagrywanej ścieżce. Dzieje się tak w przypadku tanich, niskiej jakości mikserów, do których produkcji wykorzystywane są w zasadzie najtańsze komponenty. Jak widać, nie warto aż tak oszczędzać podczas zakupu naszego miksera audio, chyba że nie zależy nam aż tak na jakości brzmienia. Nagrywając w ten sposób wokal zawsze będziemy musieli przełączać kable z gniazda do gniazda karty dźwiękowej, co jest dosyć kłopotliwe.

Jeśli zaopatrzymy się w mały, słabo zaawansowany mikser audio, który jest idealny dla potrzeb początkujących muzyków i producentów, będziemy najprawdopodobniej mieli możliwość wysyłania jedynie 2 kanałów (L i R) do komputera, co oznacza, że w przypadku nagrywania na przykład 4 sygnałów jednocześnie, będziemy zmuszeni do ich wcześniejszego zmiksowania. Dzieje się tak z uwagi na to, że później nie będziemy mieli możliwości ingerencji w poszczególne ścieżki po ich nagraniu. W rezultacie, powstanie jedna ścieżka stereo, na której będziemy mieli wcześnie utworzony miks dźwięków.

Mikser audio powinien być wyposażony chociaż w moduł USB lub FW, bowiem przy wykorzystaniu tychże portów można wysyłać i odbierać sygnały z komputera. W takim przypadku mikser audio stanie się jednocześnie interfejsem audio, co jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu nie ma potrzeby dokupywania do komputera nowej, dodatkowej karty dźwiękowej i jej montowania w komputerze, bowiem jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych elementów do rejestracji dźwięku, na dodatek spakowanych w jednej i tej samej obudowie.

Istnieją małe miksery audio, które przeznaczone są do domowego studia nagraniowego. Sprzęty te dopiero od niedawna wyposażone są w moduły USB lub Firewire, dlatego też kupując ich starszy typ zwróćmy uwagę, czy takie moduły w nim istnieją. Jeśli nie, zakup dodatkowej karty dźwiękowej do komputera, wyposażonej w odpowiednie złącza, stanie się koniecznością.

Jeśli zależy nam na przetwarzaniu sygnału dźwiękowego w naszym domowym studio, powinniśmy posiadać koniecznie interfejs audio. Do niego wpinamy mikrofony, instrumenty, słuchawki, monitory i to wszystko łączymy dopiero z komputerem, aby uzyskać dwukierunkową komunikację. Mikser w takim przypadku wydaje się być zbyteczny, chyba że będzie to nowoczesny mikser, posiadający moduł USB lub FW, który może być wykorzystywany jako w pełni funkcjonalny interfejs audio.

Im lepszy mikser audio kupimy, tym zwiększy się jakość uzyskiwanych nagrań. Kupując tani mikser musimy być naszykowani na słabą jakość uzyskiwanego za jego pomocą dźwięku.

Popularni producenci mikserów audio i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów mikserów audio zalicza się następujące firmy: Alesis, Behringer, Citronic, Denon, JBSystem, Mackie, Numark, Peavey, Phonic, Pioneer, Presonus, Proel, Reloop, Sinn7, Soundcraft, Stanton, Technics, Yamaha itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak nagrać wokal do podkładu z komputera?

    Aby móc tego dokonać, czyli przesłać do komputera z mikrofonu wokal i odebrać podkład z komputera, należy posiadać dodatkowo dobrą kartę dźwiękową, obok oczywiście miksera audio. Karta ta powinna być zwykle na szynie PCI lub PCIe. Musi ona posiadać wejścia i wyjścia liniowe, za pośrednictwem których sygnał ten będzie odpowiednio przyjęty i wysłany. Karta zintegrowana w komputerze nie nada się do tego celu, dlatego też należy zainwestować w nową i lepszą kartę dźwiękową.

  • Jak można zastąpić domowy mikser audio?

    Zwykły interfejs audio na złączu USB lub FireWire jest idealnym zastępstwem dla małego, domowego miksera audio. Co więcej, może on w zdecydowany sposób uprościć naszą pracę. Jednocześnie, jakość sygnału wysyłanego do komputera nie jest w żaden sposób podrzędna względem jakości sygnału uzyskanego z miksera, a często bywa wręcz lepsza.

Podsumowanie

Warto porządnie zaznajomić się ze wszelkimi cechami mikserów audio, aby dobrze wybrać osprzętowanie naszego domowego studia nagraniowego. Jeśli chodzi o profesjonalne miksery, które wykorzystywane są w zawodowych studiach nagraniowych, to mają one zupełnie inny charakter. Mają wiele opcji dodatkowych, których zwyczajne, małe i poręczne miksery w ogóle nie posiadają, ponieważ w zasadzie nie są im one potrzebne. Rozważając zakupy miksera audio do studia należy gruntownie zapoznać się z jego cechami, aby urządzenie służyło nam w odpowiedni sposób. Czasem, jak zostało powiedziane, istnieje konieczność zakupu dobrej karty dźwiękowej do komputera, aby nagrywanie dźwięków było możliwe. To kolejny, spory wydatek, dlatego też warto od razu zakupić mikser o odpowiednim interfejsie audio.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 20:35:53, 120